اسموتیک ها

داروها / داروهای بیماریهای گوارشی / داروهای درمان یبوست / اسموتیک ها

اسموتیک ها

۳⃣ دسته سوم از داروهای ملین، اسموتیک ها هستند. این داروها معمولا نمک ها یا قندهای غیر قابل جذب توسط بدن می باشند که باعث افزایش آب مدفوع و سهولت دفع آن می شوند.
اسموتیک ها به منظور درمان یبوست حاد و همینطور پیشگیری از ایجاد یبوست مزمن کاربرد دارند.

💊 Magnesium Hydroxide

🔅 معمولا تاثیر مسهلی منیزیم هیدروکساید که یک نمک است، بعد از نیم تا ۶ ساعت ظاهر می شود.

⚠ یون منیزیم می تواند برای بیماران سالمند، مبتلا به نارسائی کلیوی، بیماران قلبی و کسانی که داروهای دیورتیک، ضد فشار خون خانواده پریل یا سارتان و NSAID مصرف می کنند، خطر ساز باشد.
—————————

💊 Sorbitol
💊 Lactulose

🔅سوربیتول و مانیتول قندهایی هستند که برای رفع یبوست، تقریبا به یک اندازه موثر می باشند. این داروها معمولا به میزان ۱۵ تا ۳۰ میلی لیتر شب ها مورد تجویز قرار می گیرند. در صورت نیاز می توان مقدار مصرف آنها را به ۶۰ میلی لیتر در چند دوز رساند.
لاکتولوز برای درمان انسفالوپاتی کبدی هم کاربرد دارد.

🔅نکته ای که باید در مورد این داروها در نظر داشت این است که اثر آنها ممکن است ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از مصرف ظاهر شود.

⚠ متابولیسم سوربیتول و لاکتولوز توسط باکتری های موجود در راست روده، می تواند در بیمار نفخ ایجاد کند. البته این عارضه در صورت تداوم مصرف کاهش پیدا می کند.
—————————

💊 Macrogol

🔅 ماکروگل یک پلیمر بلند زنجیره است که معمولا در ترکیب با الکترولیت ها، به عنوان محلول لاواژ برای پاک سازی روده بزرگ قبل از کولونوسکوپی، عکس برداری یا جراحی روده مورد استفاده قرار می گیرد.
پودر ماکروگل در آب، به عنوان یک داروی مسهل کم عارضه کاربرد دارد؛ با این مزیت که نسبت به سوربیتول و ‌لاکتولوز خیلی کمتر باعث ایجاد نفخ می شود.
معمولا اثر این دارو یک تا چهار روز طول می کشد.

فهرست