بررسی انواع ماسک‌های بهداشتی صورت به تفکیک کاربرد و ویژگی‌های آن

بررسی انواع ماسک‌های بهداشتی صورت به تفکیک کاربرد و ویژگی‌های آن

رابطه سلامت انسان و استفاده از یکی از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت

شاید وقتی برای اولین بار ماسک تولید شد کسی فکر نمی‌کرد که روزی استفاده از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت یک توصیه مهم تلقی شود و استفاده از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت جنبه عمومی و همگانی پیدا کند. استفاده از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت قبلا برای کادر پزشکی و درمان در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و همچنین بیماران تنفسی برای محافظت از دستگاه تنفس بخصوص شش‌ها و ریه‌ها در برابر آلاینده‌های محیطی؛ ذرات ریز گرد و غبار و سرب موجود در هوا و … توصیه میشد. هم اکنون در سال ۲۰۲۰ میلادی هستیم و جهانی که با یک ویروس ناشناخته درگیر است. ویروس ناشناخته ای که جهان را دچار اضطراب و نگرانی کرده است و تمام مردم جهان در حال مبارزه با این ویروس عجیب و ناشناخته هستند. استفاده از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت توسط سازمان بهداشت جهانی که بزرگترین سازمان حافظ و حامی سلامت مردم تمام جهان است به شدت توصیه می‌شود. سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل بیماری‌ها در ابتدا شروع بیماری استفاده از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت را در کنار فاصله گذاری اجتماعی و شستشوی مکرر دست به دو گروه بیماران و ناقلین این بیماری به عنوان روشی برای کنترل ویروس در جامعه معرفی کرده بود اما با گذشت چند ماه از شروع این بیماری این سازمان استفاده از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت را برای تمامی افراد جامعه در مکان‌های عمومی با جمعیت زیاد و مکان‌های فاقد تهویه مناسب واجب و ضروری دانست. همه افراد جامعه باید برای حفاظت از سلامت شخصی خود و افراد جامعه استفاده از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت را جدی بگیرند.

انواع ماسک‌های بهداشتی صورت

امروزه با گسترش تکنولوژی و تلاش محققان و دانشمندان در سراسر جهان انواع ماسک‌های بهداشتی صورت با طراحی خاص و منحصر به فرد تولید و وارد بازار مصرف شده است و هر کدام از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت ویژگی‌ها و کاربردهای خاص و متفاوتی از هم دارند.

ماسک بهداشتی پارچه‌ای؛ یکی از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت با قابلیت شستشو

یکی از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت، ماسک پارچه ای است. این ماسک مشابه ماسک‌های جراحی است اما با این تفاوت‌ها که در تهیه این ماسک از پارچه‌های مخصوص و یا پنبه ای استفاده می‌شود و به صورت یک لایه تا سه لایه دوخته می‌شود. شاید نکته مثبتی که این نوع ماسک در برابر انواع ماسک‌های بهداشتی صورت دارد این است که قابلیت شستشو دارند و می‌توان چندین بار از آن استفاده کرد اما باید توجه کرد که شستن مکرر ماسک باعث باز شدن الیاف بیشتر پارچه شده و ورود عوامل بیماری زا را راحت تر خواهد کرد پس باید در فواصل زمانی کوتاه تعویض شوند. استفاده از این ماسک‌های پارچه‌ای در مکان‌های عمومی و فروشگاه‌ها  به شدت توصیه می‌شوند.

  • برای تهیه یک ماسک پارچه‌ای قابل شستشو و محافظ در برابر انواع آلودگی‌ها باید به نکات زیر توجه کرد:

۱- از پارچه هایی با الیاف مناسب استفاده شود تا هم از ورود آلودگی ها به دستگاه تنفس جلوگیری کند و هم امکان تنفس را برای فرد به راحتی ایجاد کند.

۲- بینی و دهان را به طور کامل بپوشاند و به راحتی بر روی صورت فیکس شود.

۳- چند لایه باشد

۴- به راحتی قابل استفاده و برداشتن باشد.

  • برای ضدعفونی کردن انواع ماسک‌های بهداشتی صورت پارچه‌ای، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

روش اول: ماسک را به مدت ۵ دقیقه درون آب بجوشانید زیرا حرارت باعث از بین رفتن عوامل بیماری‌زا می‌شود.

روش دوم: ماسک را در یک ظرف حاوی یک قاشق چایخوری آب ژاول به همراه ۴ پیمانه آب قرار دهی بعد آبکشی کنید.

روش سوم: ماسک شسته شده را به مدت ۵ دقیقه در دمای ۷۰ درجه با اتو حرارت دهید.

ماسک‌های جراحی؛ یکی دیگر از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت مخصوص کادر درمان

یکی دیگر از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت، ماسک جراحی است که با پارچه‌هایی از جنس پلی پرولین دوخته می‌شود. این ماسک مخصوص کادر درمانی است و تقریبا مانع انتقال ۸۰ درصد از آلودگی‌های محیطی با قطر تقریبا ۲٫۵ میکرون می‌شود. این ماسک یکبار مصرف است و هر ۴ ساعت باید آن را تعویض کرد. استفاده مجدد از آن باعث کاهش کارایی ماسک شده و در برابر انتقال آلودگی‌ها دیگر نقش حفاظتی نخواهد داشت.

ماسک‌هایSCBA؛ مخصوص آتش نشانان

این نوع ماسک با عنوان Self-contained breathing apparatus مورد استفاده آتش نشانان است که در مواقع عملیات خود مورد استفاده قرار می‌دهند تا بتوانند در شرایط پر از دود تنفس کنند و هوای تمیز وارد ریه خود کرده تا بتوانند به کار خود ادامه دهند. این یکی از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت است که نوعی دستگاه تنفس به حساب می‌آید.

معرفی انواع ماسک‌های بهداشتی صورت فیلتردار

ماسک N95؛ ماسک فیلتردار موثر تحت استاندارد امریکا

ماسک N95یکی از بهترین و موثرترین انواع ماسک‌های بهداشتی صورت است. شاید بهترین ویژگی‌ این نوع ماسک‌ها در برابر دیگر انواع ماسک‌های بهداشتی صورت، قدرت فیلتراسیون بالا این نوع ماسک در برابر آلودگی‌ها باشد. همچنین ماسک N95 منطقه وسیعی از صورت را پوشش می‌دهد و بر روی صورت  به راحتی فیکس می‌شود. این نوع ماسک توسط انستیتو امریکا NIOSH تهیه و در کاهش انتقال ۹۵ درصد از آلودگی‌های محیطی با قطرتقریبا ۳/۰ میکرون موثر است. ماسک N95 در دو نوع فیلتردار و فاقد فیلتر تولید می‌شود. نوع فیلتردار به اشخاص کمک می‌کند تا هوا درون ماسک در حال گردش باشد و تنفس را راحت‌تر می‌کند اما استفاده از این ماسک توسط افرادی که دارای بیماری‌های ویروسی هستند توصیه نمی‌شود چون باعث انتقال ویروس به محیط بیرون می‌شوند. در موقع استفاده از این ماسک‌ها باید به این نکته هم توجه کرد که این نوع ماسک هم مشابه دیگر انواع ماسک‌های بهداشتی صورت، یک بار مصرف بوده و قابلیت شستشو ندارند و عمر مفید آن تقریبا ۸ ساعت در نظر گرفته شده است. استفاده از این ماسک بیشتر برای کادر درمان بخش‌های عفونی و تنفسی که با بیماران ارتباط مستقیم دارند توصیه می‌شود.

ماسک KN95؛ ماسکی مشابه N95

ماسک‌های KN95 یکی دیگر از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت هستند. این ماسک‌ها تحت استاندارد کشور چین تهیه شده و بسیار شبیه ماسک‌های N95 هستند. این ماسک هم حدود ۹۵ درصد ذرات ریز موجود در هوا را ضبط و فیلتر می کنند و قطر ذراتی که به وسیله این ماسک فیلتر می‌شوند تقریبا ۳/۰ میکرون است.

ماسک فیلتردار FFP؛ ماسک فیلتردار تحت استاندارد اروپا

یکی از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت دارای فیلتر هستند و از چندین لایه تشکیل و توسط انستیستو اروپا و تحت استاندارد EN149 تهیه و تولید می‌شوند. این ماسک هم مانند دیگر ماسک‌ها یک بار مصرف بوده و تقریبا به مدت۳ تا ۸ ساعت می‌توان از آن استفاده کرد. این نوع ماسک مشابه انواع ماسک‌های بهداشتی صورت مانع انتقال بیماری‌ها نمی‌شود بلکه سرعت انتقال و سرایت بیماری را کاهش می‌دهد. تصفیه هوا در این ماسک‌ها مشابه دیگر انواع ماسک‌های بهداشتی صورت فیلتردار از نوع مکانیکی است و فیلتر آن از نوع الکترواستاتیک است یعنی به محض قرار گرفتن ذرات بر روی ماسک، فیلتر شروع به کار کرده و ذرات را در خود نگه می‌دارد. این ماسک بر اساس قدرت فیلتراسیون و انتقال ذرات تنفسی به خارج در سه نوع FFP1،FFP2 ، FFP3 تولید می‌شوند.

FFP3 نسبت به دو نوع دیگر دارای قدرت فیلتراسیون بالاتری (۹۹ درصد) بوده و ذراتی با قطر کوچکتر از ۲ میکرون را هم فیلتر می‌کند و میزان انتقال ذرات تنفسی به محیط بیرونی تقریبا ۲ درصد است. FFP2 در جایگاه دوم قرار دارد و تقریبا قدرت فیلتراسیون ۹۴ درصد را به خود اختصاص داده است و ذرات بین ۲تا ۵ میکرون را فیلتر می‌کند و میزان انتقال ذرات تنفسی به محیط خارجی تقریبا ۸ درصد می‌باشد.

ماسک‌های فیلتردار P

این نوع ماسک‌ تحت استاندارد آمریکا NIOSH تهیه و تولید می‌شوند. این نوع ماسک‌ها بیشتر مورد استفاده کسانی است که با رنگ‌ها، موادشیمیایی و … در ارتباط هستند. این نوع ماسک‌ها هم در سه نوع P95، P99،P100  تولید می‌شوند. همانطور که مشخص است ماسک P100 به عنوان یکی از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت است که قدرت فیلتراسیون بیشتری نسبت به دو نوع دیگر خود را دارد و ذراتی با قطر بزرگتر از ۳/۰ میکرون را فیلتر می‌کند.

ماسک‌های فیلتر دارR

این نوع ماسک هم مشابه انواع ماسک‌های بهداشتی صورت فیلتردار N وp تحت استاندارد امریکا ساخته شده است. با این تفاوت که این ماسک ذرات روغنی معلق موجود در هوا را فیلتر می‌کند و مدت زمان استفاده از این ماسک هم تقریبا ۸ ساعت می‌باشد و بسته به درصد فیلتراسیون در سه نوع R100، R99، R95 تهیه و تولید می‌شوند.

ماسک‌های فیلتردار دارای کربن

این نوع ماسک‌ها یکی دیگر از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت هستند که لایه ای از کربن فعال در آن وجود دارد تا در برابر گاز‌ها و بخار‌های سمی از دستگاه تنفس شما مراقبت کند و مانع انتقال این آلودگی‌ها به هوای داخل ماسک شود.

حرف آخر

در هنگام استفاده از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت باید به نکات زیر توجه کرد:

۱- قبل استفاده از انواع ماسک‌های بهداشتی صورت دست‌های خود را بشویید.

۲- از تماس دست با محیط داخلی انواع ماسک‌های بهداشتی صورت خودداری کنید.

۳- اگر ماسک دچار آلودگی شد به سرعت آن را تعویض کنید.

۴- انواع ماسک‌های بهداشتی صورت تمیز را به صورت جداگانه و درون یک پلاستیک قرار دهید.

۵- انواع ماسک‌های بهداشتی صورت  استفاده شده را در محیط بیرون رها نفرمایید.

۶- ماسک‌های استفاده شده را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و درب آن را محکم ببندید.

۷- بعد از برداشتن انواع ماسک‌های بهداشتی صورت دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

منابع:

https:// www.qualitylogoproducts.com

https:// www.cnet.com

https://www.cebm.net/oxford-covid-19

https://www.ehss.vt.edu/information for N, R, and P respirator

“آشنایی با انواع ماسک داروخانه”

فهرست
error: Content is protected !!