نسخه اول

بهترین غذای کمکی برای کودک که سلامت آنها را تضمین می کند

غذای کمکی برای کودک و مکمل های غذایی برای شیرخواران، ترکیباتی هستند که از ماه های آغازین زندگی نوزاد، اهمیت دارند و تا زمان ۱۲ماهگی نیز باید مصرف شوند. اینکه کدام یک از مکمل ها برای کودک یا نوزاد شما مناسب تر است، حتماً مسئله را از پزشک متخصص اطفال خود بپرسید. شروع تغذیه کودک خود با غذاهای کمکی، برای مادران، بسیار هیجان انگیز است و البته ذهن آنها را به خود مشغول می دارد!

بیشتر نوزادان با مقادیر بسیار کمی از مواد غذایی جامد در حدود ۴ تا ۶ ماهگی، تغذیه متمایز خود را شروع می کنند و به تدریج، قسمت های غذایی آنها افزایش می یابد. سپس، در حدود ۹ تا ۱۱ ماهگی، ممکن است مادران متوجه شوند که علاوه بر دریافت میزان مشخصی شیر مادر یا شیر خشک، تمایل کودک به غذای کمکی برای کودک، بیشتر شده و ترجیح می دهد، شیر خشک یا شیر مادر را کمتر مصرف کند.

به دلیل تغییر نیازهای غذایی کودکان در طی این دوره سنی، مهم است که نوزادان، مواد مغذی مورد نیاز خود را برای رشد و نمو دریافت کنند. برای برخی از کودکان، غذای کمکی برای کودک به معنای پر کردن شکاف های تغذیه ای است. این کار را حتی می توانید با مصرف بهترین مکمل های شیر خشک نوزادان، طبق دستور پزشک برآورده سازید. اگر شما هم کودکی در سنین ۱ تا ۱۲ ماهه دارید، بهتر است برای تغذیه او، برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید. در ادامه این بحث، مهم ترین مواد مغذی را معرفی می کنید که باید در غذای کمکی برای کودک وجود داشته باشند.

مواد مغذی موجود در غذای کمکی برای کودک شامل چه مواردی هستند؟

۱-غذای کمکی برای کودک حاوی آهن:

نوزادان و کودکان به منابع غنی از آهن نیاز دارند. این منابع تغذیه ای باید تا ۴ و ۶ ماهگی ادامه پیدا کند. تحقیقات ثابت کرده اند که نوزادانی که تمام مدت به طور کامل یا اکثر مواقع از شیر مادر تغذیه می شوند، از ۴ ماهگی باید مکمل های آهن یا غذای کمکی برای کودک حاوی این ماده مغذی را دریافت کنند. با شروع تغذیه با غذاهای جامد حاوی آهن، حتماً باید با پزشک یا مرکز خدمات مراقبت های بهداشتی کودک در مورد مدت زمان ادامه مکمل های آهن صحبت کنید. شیر خشک به طور کلی از آهن، غنی شده است، بنابراین نوزادانی که از این مدل شیرخشک تغذیه می کنند، به ندرت به مکمل های آهن نیاز دارند.

کودکانی که نارس بوده اند یا وزن کم دارند، ممکن است با کاهش ذخایر آهن در بدن مواجه باشند. در این صورت، پزشک معالج احتمالاً مکمل های آهن را تا زمانی که کودک شما حداقل ۶ تا ۱۲ ماه، سن داشته باشد توصیه می کند. این مکمل ها ممکن است حتی برای برخی از نوزادانی تجویز شود که به شیر خشک با فرمولاسیون آهن نیاز دارند.

 

از آنجا که نوزادان در ماه های بعدی زندگی خود، شروع به خوردن غذای کمکی برای کودک می کنند، باید غذاهای غنی از آهن مانند غلات غنی شده با آهن، گوشت یا لوبیا حداقل دو بار در روز برای آنها در رژیم غذایی گنجانده شود. این کار به رفع نیازهای آهن بدن آنها کمک می کند. اما اگر کودک شما بیش از ۶ ماه سن داشته باشد، از شیر مادر تغذیه می شود و غذاهای غنی از آهن را نیاز ندارد؛ به این ترتیب، پزشک ممکن است مکمل های آهن را برای او توصیه کند.

برای تقویت جذب آهن از غذاهای گیاهی، غذای کمکی برای کودک غنی از آهن را که به فرزند خود می دهید، با غذاهای سرشار از ویتامین C در یک وعده غذایی، ترکیب کنید. به عنوان مثال، یک غذای غذایی لوبیا و برنج را با سس گوجه فرنگی، میوه یا یک پوره میوه مخلوط کنید.

۲- غذای کمکی برای کودک حاوی ویتامین D

دریافت ویتامین D برای سلامت استخوان ها و پیشگیری از بیماری مزمن از اهمیت بسیاری برخوردار است. از آنجا که مقادیر کم ویتامین D در بدن یافت می شود، محققان می گویند همه شیرخواران تغذیه شده با شیر مادر (چه به طور کامل و یا به صورت جزئی از شیر مادر) – و نوزادانی که از انواع شیر خشک تغذیه می کنند، باید مکمل های غذایی، غذای کمکی برای کودک حاوی این ویتامین را مصرف کنند. هنگام شروع تغذیه با مواد غذایی، می توانید قطره های ویتامین D را در پوره کودکان مخلوط کنید و یا آنها را به شیر خشک یا آب اضافه کنید و به کودک خود بدهید.

۳- غذای کمکی برای کودک حاوی ویتامین B12:

ویتامین B12 که از کم خونی جلوگیری می  کند و از عملکرد سیستم عصبی نیز حمایت می نماید، در محصولات حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات یافت می شود و مصرف غذای کمکی برای کودک حاوی این ویتامین برای اکثر کودکان، جای نگرانی ندارد. اما اگر قصد دارید فقط غذاهای گیاهی را در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید، ممکن است یک مکمل غذایی حاوی B12 لازم باشد.

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، می توانند ویتامین B12 خود را از یک فرمول غنی شده خاص، که اغلب مبتنی بر سویا است، دریافت کنند. یک مادر گیاهخوار که به طور انحصاری از شیر مادر، کودک خود را تغذیه می کند، باید حتماً غذای کمکی برای کودک حاوی ویتامین B12 کافی را به کودک خود بدهد و یا می تواند از طریق مصرف غذاهای غنی شده و مکمل ها، آن را دریافت کند تا از طریق شیر مادر، مقدار کافی B12 را به کودک خود منتقل نماید. ویتامین B12 به طور معمول در اکثر قطره های حاوی ویتامین های شیرخوارها و بسیاری از غلات و شیرهای جایگزین شیر مادر موجود است.

قبل از تجویز مکمل های حاوی این ویتامین یا مصرف غذای کمکی برای کودک، همیشه با پزشک متخصص اطفال، مشورت کنید.

غذای کمکی برای کودک؛ تغذیه شیرخواران در ۶ ماه اول

تغذیه کودکان در ۶ ماهه اول زندگی بسیار اهمیت دارد. در سال اول، نوزادان وزن تولد خود را تا حدود سه برابر، افزایش می دهند. برای رشد بدن  و افزایش سالم تر وزن، نوزادان به مواد مغذی زیادی احتیاج دارند – حتی بیشتر از هر زمان دیگری که در زندگی آینده آنها باید وجود داشته باشد! کارشناسان می گویند شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای نوزادان طی ۶ ماه اول است، اما شیر خشک نیز می تواند جایگزین مناسبی باشد.

*غذای کمکی برای کودک در حال رشد:

برخی از مواد مغذی که نوزادان نیاز برای رشد و سلامت جسمی به آنها نیاز دارند عبارتند از:

 • کلسیم که به ساخت استخوان ها و دندان های قوی کمک می کند.
 • چربی، انرژی کافی برای بدن را ایجاد می کند، به رشد مغز کمک کرده و پوست و مو را سالم نگه می دارد؛ بافت متعادل چربی، نوزاد را در برابر عفونت ها محافظت می کند.
 • فولات به تقسیم سلولی کمک می کند.
 •  آهن، سلول های خونی را می سازد و به رشد مغز نیز کمک می کند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، باید مکمل آهن مصرف کنند.
 • پروتئین و کربوهیدرات که انرژی لازم را برای رشد و متابولیسم، تأمین می کنند.
 • فلز روی، به رشد و ترمیم سلول ها کمک می کند.

*کودک شما همچنین به ویتامین های زیر نیاز دارد:

 •  ویتامین A: پوست، مو، بینایی و سیستم ایمنی بدن را سالم نگه می دارد.
 • ویتامین B1 (تیامین): به بدن کمک می کند تا غذا را به انرژی تبدیل کند.
 •  ویتامین B2 (ریبوفلاوین): به بدن کمک می کند تا غذا را به انرژی تبدیل کند و سلول ها را از آسیب محافظت می کند.
 • ویتامین B3 (نیاسین): به بدن کمک می کند تا غذا را به انرژی تبدیل کرده و از چربی ها و پروتئین استفاده کند.
 • ویتامین B6: مغز و سیستم ایمنی را سالم نگه می دارد.
 • ویتامین B12: سلول های عصبی و خون را سالم نگه می دارد و ماده ژنتیکی DNA را در هر سلول، می سازد.
 • ویتامین C: بدن را در برابر عفونت ها محافظت می کند، استخوان ها و ماهیچه ها را می سازد و به بهبود زخم ها نیز کمک می کند.
 • ویتامین D: به بدن در جذب کلسیم از مواد غذایی و سالم نگه داشتن استخوان و دندان کمک می کند. نوزادان با شیر مادر ممکن است به مکمل های حاوی ویتامین D نیاز داشته باشند.
 • ویتامین E: سلول ها را از آسیب محافظت کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
 • ویتامین K: به لخته شدن خون کمک می کند.

غذای کمکی برای کودک؛ تغذیه کودکان در دوره ۶-۱۲ ماه

کودکان خردسال برای رشد سالم، تقویت بدن و افزایش هوش به مواد مغذی کافی روزانه (غذای کمکی برای کودک) نیاز دارند. در حدود ۶ ماهگی، کودک شما به سرعت در حال رشد است و بیشتر از هر زمان دیگری در زندگی به انرژی و مواد مغذی بیشتری احتیاج دارد.

بعد از ۶ ماه، شیر مادر هنوز منبع اصلی انرژی و مواد مغذی کودک محسوب می شود، اما در این زمان غذای کمکی برای کودک باید آغاز شود. کودک شما معده کوچکی دارد و باید در طول روز، مقادیر کمی مواد مغذی نرم و مغذی بخورد. علاوه بر غلات و غده های خوراکی، هر روز، غذای متنوعی به ویژه غذاهای حیوانی (لبنیات، تخم مرغ، گوشت، ماهی و مرغ)، میوه و سبزیجات به کودک خود بدهید.

“آشنایی با انواع غذای کمکی کودک در داروخانه”

فهرست