خمیر دندان سفیدکننده

یکی از مهم ترین انتظاراتی که اغلب ما بعد از مسواک زدن داریم، دیدن دندان های سفید و درخشان در مقابل آئینه است. رنگ دندان ممکن است ذاتی باشد یا اینکه به دلیل عدم رعایت بهداشت یا غذاهای خاص ایجاد گردد.

همه خمیردندان ها به دلیل اینکه حاوی مواد ساینده و پاک کننده هستند و پلاک های سطح دندان را حذف می کنند، باعث درخشندگی و سفیدی دندان ها بعد از مسواک زدن می شوند اما بعضی از خمیردندان ها به طور ویژه این کار را انجام می دهند و به خمیردندان های سفید کننده دندان معروف هستند.

خمیردندان های سفید کننده علاوه بر خاصیت پاک کنندگی که به واسطه ساینده ها از آن برخوردار هستند، حاوی مواد شیمیایی ویژه ای می باشند که باعث حذف لک سطحی دندان ها و سفید شدن آن می شوند. لکه هایی که از مواد غذایی به ویژه نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه یا استعمال دخانیات ایجاد می شود.

در گذشته بیشتر از مواد سفید کننده قوی مانند: هیدروژن پراکساید، کاربامید پراکساید، سدیم پربورات و‌ سدیم پرکربنات به عنوان ماده سفید کننده استفاده میشد.

عوارض جانبی سفید کننده های قوی باعث شد تا قابلیت مصرف طولانی مدت نداشته باشند و بیشتر برای سفید کردن فوری دندان ها از آنها استفاده شود.

خمیردندان های سفید کننده امروزی حاوی مواد ایمنی هستند که ضمن حذف لک و رنگ دندان ها (ناشی از عوامل خارجی)، پس از مصرف طولانی مدت هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی کنند.

معروف ترین این مواد عبارت است از: کربن فعال، پرلایت، تری سدیم فسفات، پنتا سدیم تری فسفات، تترا سدیم پیروفسفات و تترا پتاسیم پیروفسفات 

کارخانه های مختلف تولید کننده خمیردندان ممکن است از یک یا چند ماده سفید کننده در فرمولاسیون خود استفاده کنند.

انواع خمیردندان های سفید کننده

فهرست