شامپو ضد شوره

شوره همیشه کلافه کننده بوده!چه وقتی که باعث خارش سر شده و چه وقتی که روی
شونه هامون ریخته! یا حتی مواقعی که اطرافیان به ما گفتند:«چرا سرت شوره می زنه؟» 
شوره، پوسته پوسته شدن و ریخته شدن سلول های مرده إسکالپ است و نباید با خشکی سر اشتباه گرفته شود و اغلب به خاطر چرب شدن و کم شستن موها نیز به وجود می آید.
شوره سر شما می تواند عوامل مختلفی داشته باشد:
یکی از شایع ترین این عامل ها وجود قارچی به نام مالاسزیا در سطح پوست سر است که از روغن های ترشح شده از فولیکول های مو تغذیه می کند، همچنین گاهی شرایط باعث تحریک این قارچ و تشدید شوره می شود.
یکی دیگر از عوامل شوره سر که باعث پوسته پوسته شدن چرب و تورم و قرمزی روی سطح پوست می شود درماتیت سبورئیک نام دارد که این اتفاق در سایر نقاط بدن ممکن است دیده شود.
علاوه بر موارد بالا پسوریازیس، استرس، تغییرات هورمونی، مشکلات ارثی،سن، تغذیه نامناسب، آب و هوا، واکنش های آلرژیک، انتخاب محصولات نادرست و مختلف و مصرف دخانیات، سبب ایجاد و تشدید شوره سر می شود.
شوره سر هم به صورت خشک و هم به صورت چرب وجود دارد که نوع خشک آن قابل دیدن و به شکل لایه هایی از‌ پوست سر می باشند و در موها به آسانی قابل جدا شدن هستند که اکثر کسانی که به این شوره مبتلا هستند دچار خارش آزار دهنده ای می شوند که خاراندن سبب ملتهب شدن و در نتیجه، تشدید شوره سر را به دنبال دارد.
و اما شوره چرب که کمی زرد رنگ است و به صورت ذرات چربی به موی سر چسبیده و جدا کردن این شوره سخت تر است و همچنین سبب احساس خارش در سر می شود.
چگونه شوره سر را درمان کنیم؟
امروزه روش های خانگی متفاوتی برای درمان شوره سر پیشنهاد می شود ولی باید بدانیم که این روش ها می توانند تا حدودی سبب کاهش شوره سر شود ولی درمان قطعی آن را به دنبال ندارند، همچنین انجام برخی روش های خانگی می تواند سبب تشدید شوره سر شما شود و روند درمان را افزایش دهد، استفاده از شامپوی ضد شوره مناسب می تواند شما را از شر شوره های مداوم خلاص کند.
بهترین شامپو ضد شوره برای شما شامپویی است که علت شوره سر را هدف قرار دهد، عناصر فعال موجود در شامپو های ضد شوره به شرح زیر است:
۱.زینک پریتیون یک ماده ضد قارچ و ضد باکتری است که با کند کردن سرعت رشد مخمر سبب کاهش شوره می شود.
۲.شامپو های حاوی ماده کتو کونازول زمانی که سایر شامپو های ضد شوره بر روی پوست ملتهب سر تاثیر گذار نباشند تجویز می شود زیرا کتوکونازول یک ماده ضد قارچ قوی است.
۳.از دیگر موارد ضد قارچ و ضد شوره می توان به پیروکتون اولامین موجود در شامپو ها اشاره کرد، بهتر است که پیروکتون اولامین و زینک پیریتیون هر دو به صورت ترکیبی در فرمولاسیون شامپو به کار برده شوند.
۴.سولفید سلنیوم با کاهش تولید روغن های غدد پوست سر به کنترل شوره سر کمک می کند، همچنین خاصیت ضد قارچی دارد.
۵.اسید سالیسیلیک به از بین بردن سلول های اضافی پوست سر کمک می کند.
۶.وجود روغن درخت چای در شامپو های ضدشوره به عنوان ضد قارچ و ضد باکتری موثر بوده و باعث کاهش شوره در سطح پوست می شود.
**انتخاب شامپوی ضد شوره مناسب بسیار حائز اهمیت است اگر شما موهای نازک و آسیب پذیری دارید بهتر است از شامپوی ضد شوره ای که دارای شوینده های آمفوتری (شوینده های ملایم) است استفاده شود که علاوه بر کاهش و درمان شوره ی سر شما از آسیب و شکنندگی ساقه مو جلوگیری کند.

آشنایی با انواع شامپو ضد شوره

شوره یکی از اختلالات پوستی است و استفاده از شامپو ضد شوره به تنهایی نمی تواند آن را درمان کند و باید در کنار آن علت ایجاد این شوره ها را با مراجعه به پزشکان و متخصصان پوست و مو پیدا کنیم، اما با این حال  استفاده از یک شوینده قوی مانند شامپو نیز می...

فهرست