شامپو ضد شوره

شامپو ضد شوره: 

شوره، پوسته پوسته شدن و ریخته شدن سلول های مرده می باشد و نباید با خشکی سر اشتباه گرفته شود. شوره اغلب  به خاطر چرب شدن و کم شسته شدن موها نیز به وجود می آید.

شوره سر شما می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که در ادامه این مقاله به آن ها اشاره می شود.

یکی از شایع ترین این عامل شوره سر وجود قارچی به نام مالاسزیا در سطح پوست سر است که از روغن های ترشح شده از فولیکول های مو تغذیه می کند.

یکی دیگر از عوامل شوره سر که باعث پوسته پوسته شدن و تورم و قرمزی روی سطح پوست می شود درماتیت سبورئیک نام دارد که این اتفاق در سایر نقاط بدن نیز دیده می شود.

علاوه بر موارد بالا پسوریازیس، استرس، تغییرات هورمونی، مشکلات ارثی، انتخاب محصولات نادرست و مختلف، سبب ایجاد و تشدید شوره سر می شود.

شوره سر هم به صورت خشک و هم به صورت چرب وجود دارد که نوع خشک آن قابل دیدن و به شکل لایه هایی از‌ پوست سر می باشد.

 نوع خشک شوره سر در موها به آسانی قابل جدا شدن هستند و اکثر کسانی که به این شوره مبتلا هستند دچار خارش آزار دهنده ای می شوند که همین مسئله ملتهب شدن و در نتیجه، تشدید شوره سر را به دنبال دارد.

شوره چرب که کمی زرد رنگ است و به صورت ذرات چربی به موی سر چسبیده و جدا کردن این شوره سخت تر است وباعث احساس خارش در سر می شود.

چگونه شوره سر را درمان کنیم؟

 

امروزه روش های خانگی متفاوتی برای درمان شوره سر پیشنهاد می شود ولی باید بدانیم که این روش ها می توانند تا حدودی سبب کاهش شوره سر شوند ولی درمان قطعی آن را به دنبال ندارند.

علاوه بر این انجام برخی روش های خانگی می تواند سبب تشدید شوره سر شما شود و روند درمان را افزایش دهد. استفاده از شامپوی ضد شوره مناسب می تواند شما را از شر شوره های مداوم خلاص کند.

بهترین شامپو ضد شوره برای شما شامپویی است که علت شوره سر را هدف قرار دهد.

عناصر فعال موجود در شامپو های ضد شوره  با کاهش غدد چربی پوست سر، خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ ، لایه برداری سطح پوست  به  درمان شوره سر کمک می کنند که در زیر به آنها اشاره می شود:

 

  1. زینک پریتیون یک ماده ضد قارچ و ضد باکتری است که با کند کردن سرعت رشد مخمر سبب کاهش شوره می شود.
  2. شامپو های حاوی ماده کتوکونازول زمانی که سایر شامپو های ضد شوره بر روی پوست ملتهب سر تاثیر گذار نباشند تجویز می شود زیرا کتوکونازول یک ماده ضد قارچ قوی است.
  3. موارد ضد قارچ و ضد شوره دیگر می توان به پیروکتون اولامین موجود در شامپو ها اشاره کرد، بهتر است که پیروکتون اولامین و زینک پیریتیون هر دو به صورت ترکیبی در فرمولاسیون شامپو به کار برده شوند..
  4. سولفید سلنیوم با کاهش تولید روغن های غدد پوست سر به کنترل شوره سر کمک می کند، همچنین خاصیت ضد قارچی دارد..

۵.اسید سالیسیلیک سبب از بین بردن سلول های اضافی پوست سر و کاهش پوسته پوسته شدن آن می شود.

  1. ۶. وجود روغن درخت چای در شامپو های ضدشوره به عنوان ضد قارچ و ضد باکتری موثر بوده و باعث کاهش شوره در سطح پوست می شود.

شامپو ضد شوره پیروکتون اولامین هگور، با دارا بودن ترکیب زینک پیریتیون و پیروکتون اولامین در فرمولاسیون به عنوان ضد قارچ عمل کرده و سبب کاهش شوره سر می شود.

اگر شما دارای شوره سر شدید هستید و انواع شامپو های ضد شوره روی موهای شما تاثیر نداشته شامپو کتوکونازول ۲٪ یک ضد قارچ قوی می باشد و می تواند یک انتخاب موثر باشد.

 

شوره و قارچ پوستی اغلب سبب ایجاد خارش در ناحیه پوست سر می شود شامپو ضدخارش نوپریت مانع از خارش و پوسته پوسته شدن سر می شود.

انتخاب شامپوی ضد شوره مناسب بسیار حائز اهمیت است اگر شما موهای نازک و آسیب پذیری دارید بهتر است از شامپوی ضد شوره ای که دارای شوینده های آمفوتری (شوینده های ملایم) است استفاده شود که علاوه بر کاهش و درمان شوره ی سر شما از آسیب و شکنندگی ساقه مو جلوگیری کند.

آشنایی با انواع شامپو ضد شوره

شوره یکی از اختلالات پوستی است و استفاده از شامپو ضد شوره به تنهایی نمی تواند آن را درمان کند و باید در کنار آن علت ایجاد این شوره ها را با مراجعه به پزشکان و متخصصان پوست و مو پیدا کنیم، اما با این حال  استفاده از یک شوینده قوی مانند شامپو نیز می...

فهرست