تقویت حافظه

تقویت و بهبود حافظه، هدفی است، که در تمام دوره های زندگی مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین مکمل تقویت حافظه ممکن است در هر سنی مورد مصرف قرار گیرد. بسیاری از افراد تصور می کنند مصرف مکمل تقویت حافظه، فقط در دوران سالمندی ضرورت دارد. چرا که افراد سالمند استعداد بالاتری برای ابتلا به اختلالات حافظه از قبیل دمانس، آلزایمر و … دارند. اما لازم است بدانید، به دلیل اتیولوژی ناشناخته بیماری های مرتبط با اختلال حافظه و زوال عقل، می توان نقطه آغاز این بیماری ها را در سنین میانسالی و جوانی نیز جست و جو نمود.

در ادامه قصد داریم، با بررسی اختلالات حافظه، به نقش موثر انواع مواد مغذی در قالب مکمل تقویت حافظه، برای پیشگیری و درمان این اختلالات بپردازیم. مکمل های تقویت حافظه، با تنوع و کیفیت بالا در داروخانه آنلاین نسخه اول قابل خریداری هستند.

مکمل تقویت حافظه و پیشگیری از اختلالات حافظه

اختلال در حافظه ممکن است به شکل های گوناگونی بروز کند. فراموشی، از دست دادن حافظه کوتاه مدت یا بلند مدت، و بروز رفتار های نا متناسب با زمان و مکان، مجموعه ای از علائم است، که در افراد مبتلا به اختلال حافظه بروز می کند. مصرف مکمل تقویت حافظه در پیشگیری و تخفیف این علائم نقش مهمی دارد. در ادامه به بررسی شایع ترین موارد اختلال حافظه می پردازیم.

فراموشی

فراموشی به معنای ناتوانی در یادآوری اطلاعات است. این عارضه ممکن است اطلاعاتی که در زمان بسیار دور و یا زمان اخیر در حافظه ذخیره شده اند را، تحت تاثیر قرار دهد. فراموشی دارای اشکال متفاوتی است و در رنج های سنی گوناگون ممکن است رخ دهد. دلایل متعددی وجود دارد که می تواند منجر به ابتلا فرد به فراموشی شود. برای مثال در مواردی که فرد دچار ضربه شدید به سر می شود، ممکن است، دچار فراموشی های کوتاه مدت و یا حتی غیر قابل بازگشت شود.

از دیگر دلایل این عارضه که بیشتر در سنین بالا بروز می کند، کاهش سطوح مواد مغذی و اکسیژن سلول های مغزی است. این کاهش ممکن است بر اثر، انسداد عروق مغز و یا کمبود های تغذیه ای رخ دهد. مصرف مکمل تقویت حافظه با پیشگیری موثر از کمبود مواد مغذی مورد نیاز سلول های مغزی، منجر به جلوگیری یا کاهش سرعت بروز فراموشی می شود. فراموشی ناشی از حادثه، معمولا در اثر شوک ناشی از استرس به وجود می آید. در بیشتر موارد این فراموشی مدتی پس از وقوع حادثه از بین می رود و فرد به حالت طبیعی باز می گردد.

آلزایمر

آلزایمر یکی از رایج ترین بیماری های مرتبط با اختلال حافظه است. نحوه بروز این بیماری و دلیل اصلی آن هنوز به طور کامل مشخص نیست. تصور می شود، که تخریب اعصاب واسطه و از بین رفتن ارتباط بین بخش های مختلف مغز، منجر به تحلیل حافظه و بروز آلزایمر می شود. این بیماری معمولا در افراد بالای ۴۰ سال بروز می کنند. اما بسیاری از پزشکان عقیده دارند، آلزایمر ممکن است در سنین پایین تر و به صورت نهفته آغاز شود. علاوه بر از دست دادن حافظه، بیماران مبتلا به آلزایمر دچار عوارضی نظیر، اختلال هویتی و شناختی، تغییر شخصیتی، بروز احساسات ناشناخته و … نیز می شوند.

در نهایت آلزایمر منجر به تحلیل کامل مغز و مرگ می گردد. از طرفی هنوز درمان قطعی و شناخته شده ای برای آلزایمر وجود ندارد. در نتیجه مصرف مکمل تقویت حافظه به ویژه در سنین میانسالی و سالمندی برای پیشگیری از وقوع آلزایمر اهمیت فراوانی دارد.

آنسفالوپاتی (ادم مغزی)

تورم مغز منجر به بروز تشنج های پی در پی و تخریب نواحی مرتبط با حافظه در دستگاه عصبی می شود. آنسفالوپاتی منجر به علائمی هم چون، اختلالات ادراکی و شناختی، اختلال در حافظه، عدم درک مناسب از محیط و تغییرات و سایر مشکلات مغزی و عصبی می شوند.

یکی از علل رایج آنسفالوپاتی ابتلا به ویروس ها و یا برخی انگل ها است. مبتلیان به آنسفالوپاتی ویروسی نیاز به مراقبت فراوان تا پایان بیماری دارند. در بسیاری از موارد پس از بهبودی کامل بیماری ویروسی، آنسفالوپاتی نیز درمان می شود. بسته به نوع بیماری و به تشخیص پزشک مصرف مکمل تقویت حافظه ممکن است در این بیماران اثرات مثبتی داشته باشد.

زوال عقل (دمانس)

زوال عقل ناشی از تخریب سلول های مغزی است. علائم زوال عقل بسته به بخشی از مغز که دچار آسیب و تحلیل شده، متفاوت است. اختلال در حافظه و عدم یاد آوری صحیح وقایع، ناتوانی در توجه و تمرکز، اختلالات ادراکی و گفتاری و … ممکن است، در مراحل مختلف زندگی رخ دهد. دمانس یک بیماری چند مرحله ای است، که با گذشت زمان تشدید می شود و سرانجام منجر به مرگ می شود.

در مراحل ابتدایی معمولا فرد توانایی درک فراموشی و اختلال حافظه در خود را دارد. اما در مراحل انتهایی به طور کلی درک از محیط اطراف از بین می رود و فرد مبتلا به دمانس رفتار های نامعقول از خود بروز می دهد. چنانچه در مراحل ابتدایی، شخص به مصرف مکمل تقویت حافظه اقدام کند، روند پیشرفت بیماری به طرز چشمگیری کند می شود.

مکمل های تقویت حافظه حاوی چه موادی هستند؟

اثرات مثبت مکمل های تقویت حافظه بر بهبود حافظه و عملکرد مغزی، ناشی از مواد مغذی موجود در این مکمل ها است. بسته به نوع مکمل تقویت حافظه، ممکن است مواد سازنده آن ها متفاوت باشد.

کولین

یکی از رایج ترین مواد مغذی موجود در انواعی از مکمل های تقویت حافظه، کولین می باشد. کولین یک ترکیب شبه ویتامین است. این ماده مغذی برای عملکرد صحیح سلول های مغزی اهمیت فراوانی دارد. یکی از مهم ترین انتقال دهنده های عصبی استیل کولین است. این نوروترنسمیتر برای انتقال پیام های عصبی در اعصاب حسی و حرکتی نقش مهمی دارد. استیل کولین برای ساخت به وجود کولین وابسته است.  کولین هم چنین در ساخت فسفاتیدیل کولین نقش دارد. این ترکیب لیپیدی یکی از بخش های مهم غشای سلول های عصبی است. علاوه بر این کولین در بهبود خلق و خو و حفظ توانایی عملکردی سلول های مغزی مرتبط با حافظه نیز، نقش ایفا می کند.

فسفاتیدیل سرین

فسفاتیدیل سرین یکی از اجزای مهم غشا سلول های مغزی است. این ترکیب برای حفظ یکپارچگی و جلوگیری از تخریب سلول های مغزی ضروری است. فسفاتیدیل سرین به طور طبیعی توسط سلول های مغزی ساخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. با افزایش سن توانایی سلول های مغز برای ساخت این ترکییب کلیدی کاهش می یابد. همین امر می تواند یکی از دلایل مهم اختلالات مغزی و حافظه، با افزایش سن در دوران سالمندی باشد. مصرف مکمل تقویت حافظه با تامین فسفاتیدیل سرین و فسفاتیدیل کولین برای سلول های مغزی، به حفظ یکپارچگی غشا این سلول ها کمک می کند.

اسید های چرب امگا۳

EPA و DHA دو تا از مهم ترین اسید های چرب امگا۳ هستند. بدن انسان توانایی ساخت این اسید های چرب ضروری را ندارد. این دو اسید چرب ضروری برای حفظ سلامت اعصاب و سلول های مغزی اهمیت فراوانی دارند. به طوری که کمبود این اسید های چرب در دوران جنینی، منجر به اختلال در شکل گیری سیتم عصبی و در نتیجه عوارض مغزی و عصبی فراوان می شود. مصرف اسید های چرب امگا۳ عملکرد سلول های مغزی را بهبود می بخشد. این اسید های چرب معمولا در بسیاری از مکمل های تقویت حافظه وجود دارند و منجر به تقویت تمرکز و حافظه می گردند.

آنتی اکسیدان ها (ویتامین C و E)

یکی از دلایل بروز اختلال حافظه و آلزایمر با افزایش سن، تخریب سلول های مغزی در اثر مواد اکسیدان است. تخریب سلول های مغز به طور برگشت ناپذیر رخ می دهد، در نتیجه بسیاری از عملکرد های مغزی از جمله حافظه، دقت و تمرکز را دچار اختلال می کند. پیشگیری از تخریب اعصاب اهمیت فراوانی دارد. ویتامین C و ویتامین E، از جمله مهم ترین آنتی اکسیدان های طبیعی به شمار می روند. مصرف این ویتامین ها از طریق مکمل های ویتامینی و برخی از مکمل های تقویت حافظه، منجر به محافظت از مغز، حفظ و بهبود عملکرد مغزی و پیشگیری از اختلالات حافظه می شود.

در بخش زیر مهم ترین مکمل های تقویت حافظه را در داروخانه آنلاین نسخه اول مشاهده می کنید.

فهرست