خشکی بینی

در این مقاله قصد داریم به راه حل ها و درمان های گیاهی خشکی بینی بپردازیم و به شما بگوییم که با چه گیاهان و داروهایی میتوانید خشکی بینی خود را برطرف کنید.

شاهدیم که امروزه استفاده از داروهای گیاهی رونق بسیار زیادی داشته است و مردم عموما ترجیح به استفاده از داروهای گیاهی دارند تا به استفاده از داروهای شیمیایی. دلیل این موضوع هم روشن است. عوارض کمتر، قیمت های مناسب تر و درنهایت اثرگذاری و نتیجه گیری پایدار تر. حتما در میان بحث های مختلف شنیده اید که تا چه اندازه از داروهای گیاهی تعریف میکنند. معمولا زمانی که فردی دچار بیماری یا مشکل سلامتی خاصی میشود، پیشنهاد های بسیاری را از اطرافیان برای استفاده از داروهای گیاهی دریافت میکند. این خود نشان از آگاهی بیشتر مردم نسبت به مزیت های داروهای گیاهی نسبت به شیمیائی است.

انسان در طول حیات خود با عارضه های بسیار رو به رو خواهد شد و به دنبال درمان آن به بهترین شیوه ممکن است. بسیاری از راه حل های درمانی شیمیایی ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند ولی عموما داروهای گیاهی فاقد چنین عوارضی هستند.

در این مقاله به بررسی راهکار های گیاهی برای خشکی بینی میپردازیم و به شما میگوییم:

  • _خشکی بینی چیست
  • _گیاهان موثر بردرمان خشکی بینی کدامند؟
  • _داروی گیاهی خشکی بینی چیست؟

خشکی بینی چیست؟

خشکی بینی نوعی واکنش به بعضی بیماری ها مانند سرماخوردگی و آلرژی است که باعث خشک شدن ناحیه بینی میشود و معمولا یک عارضه ناخوشایند و گاها دردناک است.

خشکی بینی معمولا خطری برای شخص ایجاد نمی کند ولی درصورتی که به موقع درمان نشود، ممکن است مواردی مانند خارش، سوزش، خون دماغ و جمع شدن خلط به همراه داشته باشد.

خشکی بینی درواقع یک معضل بسیار رایج است و نوعی نشانه از شرایط محیطی خاص شناخته می شود و بعضا ممکن است از عوارض جانبی مصرف برخی از داروها مانند آنتی هیستامین ها و ضد انتعقاد ها باشد. بسیاری از مردم به علت مصرف برخی از داروها و آنتی هیستامین ها و اسپری های خشک کننده بینی، دچار این عارضه میشوند.معمولا بینی انسان رطوبتی را به میزان مشخصی در خود دارد که بتواند به شکل مناسب کار کند و در شرایطی که خشکی زیاد است یا گرما بیش از حد، عملکرد بینی را حفظ کند.

معمولا مواردی مانند هوای گرم و تهویه نامناسب، رطوبت کم و خشکی زیاد، ممکن است دلیلی برای ایجاد این عارضه باشند.همچنین ممکن است گاهی محیط زیست شما باعث ایجاد خشکی شود. ای مسئله بیشتر در محیط های گرم که باعث میشود رطوبت موجود در بینی تبخیر شود، مشاهده میشود.استفاده از اسپری هایی که برای خشک کردن بینی در زمان هایی که در اثر آبریزش بینی ناشی از سرما خوردگی، آبریزش بینی شما تشدید شده است، ممکن است باعث ایجاد خشکی بینی شود.

سندروم های مختلفی مانند سندروم شوگرن که یک بیمانی خود امینی است، باعث خشک شدن غشاهای مخاطی در بدن میشود که همین امر هم میتواند باعث خشک شدن بینی شود.همچنین، تغییرات هورمونی که از متداول ترین دلایل خشکی بینی در زنان میان سال می باشد هم میتواند یک عامل اصلی برای این بیماری در خشک شدن دهان، واژن و چشم ها باشد.

فشار خون را هم میتوان به عنوان یک دلیل برای خشک شدن بینی دانست و این موضوع در فشار خون بالا متداول تر و رایج تر است.از نشانه های خشکی بینی، سوزش بینی، خشکی دهان و گلو، خارش شدید درون بینی، خونریزی، التهاب و تورم و انقباض در بینی است.

درمان های گیاهی و طبیعی بسیاری هم برای این مشکل وجود دارد که هرکدام میتوانند برای حل این مشکل به نوعی موثر باشند. در ادامه به بررسی راهکار های گیاهی و طبیعی این مسئله میپردازیم.

گیاهان موثر بردرمان خشکی بینی

گیاهان و راه حل های درمانی موثر بر درمان خشکی یبنی به شرح زیر است:

  • روغن کنجد
  • روغن نارگیل
  •  بخار آب
  •  اکالیپتوس
  • خردل

هرکدام از موارد گفته شده میتواند تاثیر زیادی به نوبه خود بر درمان خشکی بینی داشته باشد. در ادامه به بررسی هرکدام از گیاهان و راه حل های طبیعی میپردازیم.

بررسی گیاهان موثر بر خشکی بینی

روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از اصلی ترین گیاهان دارویی و راه درمان های طبیعی است که میتوانید به راحتی با استفاده از آن مشکل خشکی بینی خود را برطرف کنید. روغن نارگیل را معمولا برای حل این مشکل به قهوه و چای اضافه میکنند و استفاده میکنند. همچنین میتوان این محلول را با قطره چکان به درون بینی ریخت.

روغن کنجد

روغن کنجد یکی دیگر از راه حل های طبیعی این مشکل است که باعث کاهش درد و خارش ناشی از خشکی بینی میشود. این روغن میتواند تحریک و دردناشی از خشکی را آرام کرده و در درمان آن موثر باشد.همچنین، اگر روغن کنجد را با روغن های معطر و یا روغن بابونه ترکیب میکنند. شما میتوانید روزانه ۲ الی ۳ بار این محلول را با قطره چکان درون بینی خون ریخته و بمالید و شاهد بهبود مشکل خشکی بینی خود باشید.

بخار آب

بخار آب معمولا یکی از طبیعی ترین و راحت ترین راهکار های برطرف کردن خشکی بینی است که میتواند غشا مخاطی و دردناک و خشک شده بینی را مرطوب کرده و ناراحتی های ناشی از خشکی بینی را برطرف کند.

اکالیپتوس

اکالیپتوس هم یکی از گیاهانی است که از روغن آن میتوان در جهت رفع مشکل خشکی بینی استفاده کرد. روغن این گیاه را میتوانید به همراه یک لیوان آب مخلوط کرده و روزی ۳ بار مصرف کنید.

روغن خردل

روغن خردل نیز به عنوان یکی از دیگر راه حل هایی است که برای مرطوب کردن و چرب کردن بینی استفاده میشود. این محلول چرب کننده را میتوانید با قطره چکان روزی ۲ الی ۳ قطره درون بینی چکانده  مشکل خشکی بینی را برطرف کنید.

 داروهای گیاهی خشکی بینی

  • از مناسب ترین داروهای گیاهی خشکی بینی، اسپری بینی نازوفیت است که کاملا گیاهی و موجب برطرف کردن خشکی و التهاب مخاطب بینی میشود. همچنین این اسپری توانایی برطرف کردن علائم مشابه در سرماخوردگی را نیز دارد. این اسپری از روغن کاج و همچنین، اسانس هایی از روغن بادام و لیمو و پوست پرتقال تولید شده است و کاملا گیاهی است.
  • اسپری بینی آلوسین از دیگر اسپری های تاثیر گذار در خشکی بینی و برطرف کننده التهاب بینی است. این اسپری حاوی ژل آلوئه ورا است و کاملا گیاهی و طبیعی تولید شده است.

“آشنایی با فرآورده های طبیعی خشکی بینی در داروخانه”

محصولات مرتبط با مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده + 12 =

فهرست