داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای یا TCA

داروها / داروهای مغز و اعصاب / داروشناسی درمان افسردگی / داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای یا TCA

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای یا TCA 🔰

💊 Amitriptyline
💊 Nortriptyline
💊 Doxepin
💊 Imipramine
💊 Desipramine
💊 Trimipramine
💊 Clomipramine

🔅 تا قبل از دههٔ ۸۰ میلادی و معرفی داروهای SSRI، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، خانوادهٔ اصلی داروهای درمان افسردگی به شمار می آمدند.
با توجه به عوارض جانبی متعدد، خطر مسموميت و همينطور عدم سهولت مصرف، امروزه این داروها به عنوان داروهای خط دوم یا سوم درمان افسردگی، برای بیمارانی که به SSRI ها و SNRI ها پاسخ نمی دهند در نظر گرفته می شوند.

🔅 این داروها به غیر از افسردگی، به منظور درمان انواعی از درد نوروپاتیک، شب ادراری و بی خوابی نیز کاربرد دارند.

🔅 داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، همانند SNRI ها جلوی باز جذب سروتونین و نوراپی نفرین را می گیرند؛ لذا غلظت این دو پیام رسان عصبی را در سیناپس های اعصاب مغز افزایش می دهند.

🔅 برخلاف داروهای SNRI که فقط روی پروتئين های عامل بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین مؤثرند، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای روی بقیه رسپتورها هم اثر می کنند، که این علت بسيارى از عوارض جانبى این داروهاست:

⬅️ اثر آنتاگونیستی اين داروها روی رسپتور پاراسمپاتیک (اثر آنتی کولینرژیکی)، علت عوارضی چون خشکی دهان، تاری دید و یبوست می باشد.
داروی آمی تریپتیلین، بيشترين عارضهٔ آنتی کولینرژیک را در بین این داروها از خود نشان می دهد.

⬅️ داروهای دوکسپین و تری میپرامین، بیشتر از سایر داروهای این خانواده اثر آنتی هیستامینی دارند. لذا به منظور تسکین خارش و ایجاد خواب نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

⬅️ اثر مسدود کنندگی این داروها روی رسپتور آلفا ۱، مسئول کاهش فشارخون وضعيتی بعضی از این داروها نظير آمی تریپتیلین و دوکسپین -به ويژه در سالمندان- می باشد.

🔅 داروهای دسیپرامین و نورتریپتیلین که به ترتیب، متابولیت فعال داروهای ایمیپرامین و آمی تریپتیلین محسوب می شوند، پنجره درمانی وسیع تری دارند. لذا نگرانی بابت تنظيم دوز و همينطور مسموميت احتمالی این داروها کمتر از داروی مادر است.

🔅 با توجه به اینکه اثر مهار کنندگی داروی کلومیپرامین روی بازجذب سروتونین بیش از نوراپی نفرین می باشد؛ این دارو مانند بعضی از داروهای SSRI، برای درمان اختلال وسواس اجباری کاربرد دارد.

⚠️ مصرف بیش از حد داروهای سه حلقه ای، برخلاف SSRI ها می تواند با ایجاد آريتمی قلبی، خطرناك و حتی کشنده باشد. لذا گاهی تیتراسیون دارو در خون، به منظور رسیدن به غلظت درمانی ضرورت دارد.

⚠️ داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، به دليل عوارض جانبى آنتی کولینرژیک برای استفاده سالمندان مناسب نیستند.

⚠️ بیماری افراد مبتلا به گلوکوم زاویه بسته، ممکن است با مصرف داروهای مؤثر بر سیستم آدرنرژیک نظير سه حلقه ای ها وخیم تر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو × سه =

فهرست