داروهای مهار کننده باز جذب سروتونین و نوراپی نفرین یا SNRI

داروها / داروهای مغز و اعصاب / داروشناسی درمان افسردگی / داروهای مهار کننده باز جذب سروتونین و نوراپی نفرین یا SNRI

داروهای مهار کننده باز جذب سروتونین و نوراپی نفرین یا SNRI 🔰

💊 Venlafaxine
💊 Duloxetine

🔅 داروهای SNRI شبیه ضد افسردگی های سه حلقه ای (مانند: آمی تریپتیلین)، با اثر مهاری روی حامل ها در غشاء سلول های عصبی، هم جلوی حذف سروتونین را می گیرند و هم نوراپی نفرين را؛ لذا مقدار این نوروترانسمیترها در سیناپس های عصبی مغز افزايش می یابد.
با اين تفاوت که SNRI ها بر خلاف داروهای سه حلقه ای، روی سایر رسپتورها اثر نمی کنند؛ که این باعثِ کاهش عوارض جانبى آنها در مقايسه با سه حلقه ای ها می شود.

🔅 داروهای این خانواده علاوه بر درمان افسردگی، برای تسکین انواعی از درد مانند: نوروپاتی (با دردهای سوزاننده، احساس خارش و بی حسی) و همينطور فیبرومیالژیا (دردهای اسکلتی-عضلانی) نیز تجویز می شوند.

🔅 داروهای SNRI ، به منظور درمان اضطراب و همينطور بی اختیاری اداراری ناشی از استرس (جاری شدن ادرار بدون اختیار به هنگام بلند کردن اجسام، عطسه، سرفه، آواز خواندن و ….) نیز مورد مصرف قرار می گیرند.

🔅 یکی از کاربردهای داروهای SNRI، برای تسکین نشانه های وازوموتور در خانم های یائسه (با علائمی چون: برافروختگی، تعریق شبانه، خشکی واژینال و …) می باشد.

🔅 در مجموع، تداخل های دارویی SNRI ها، کمتر از داروهای SSRI می باشد.

⚠️ داروهای SNRI علاوه بر بعضی از عوارض جانبى سروتونرژیک شبیه داروهای SSRI (تهوع، اسهال، درد معده و …)، بعضی از تأثیرات نورآدرنرژیک نظير: افزايش فشار خون و ضربان قلب، تحریک مغز و بی خوابی را هم ایجاد می کنند.

⚠️ عوارض قلبی-عروقی ناشی از ونلافاکسین، بیش از داروی دولوکستین است.

⚠️ مصرف داروی دولوکستین در افراد مبتلا به آسيب های کبدی، باید با احتياط همراه باشد.

⚠️ قطع مصرف ناگهانى این داروها می تواند مانند SSRI ها، موجب عوارضی چون: علائم آنفولانزا، تحریک پذیری، بی خوابی، تهوع، عدم تعادل و …. شود.

فهرست