سوء هاضمه و نفخ

🔅 به احساس درد یا ناراحتی در قسمت بالایی شکم که ناشی از زخم معده نباشد، سوء هاضمه اطلاق می شود. این ناراحتی، اغلب با سیری زود هنگام، نفخ، آروغ و حالت تهوع همراه است.
زمانی که سوء هاضمه با: استفراغ خونی، مدفوع تیره رنگ یا قیری، کوتاهی تنفس و دردی که به فک، گردن و بازوها کشیده می‌شود، همراه باشد، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.
نفخ از نشانه‌های مهم سوء هاضمه است و با بادکردن شکم، احساس‌ پری و فشار در شکم پس از غذاخوردن (به ویژه غذا های نفخ زا) و همینطور آروغ زدن مشخص می‌شود.

🍀 نعناع، بابونه، شوید، آویشن، بادرنجبویه، گشنیز، رازیانه، زیره سیاه، زیره سبز، انیسون، پونه، مرزنجوش، شیرین بیان و زنجبیل، از جمله گیاهان دارویی هستند که در طب سنتی از آنها به منظور درمان سوء هاضمه و نفخ استفاده به عمل می آید.

امروزه این گیاهان دارویی با روش های علمی شناسایی، جمع آوری و عصاره گیری شده و به منظور سهولت مصرف ما، توسط شرکت های داروسازی به شکل های دارویی رایج ساخته شده اند.

☘ در حال حاضر از گیاه نعناع، داروهای: AFS،MENTHA و SUPERMINT به شکل قطره خوراکی در دسترس قرار دارد که به منظور درمان سوء هاضمه و نفخ مورد استفاده قرار می گیرد.

☘ گیاه بابونه، اثر ضد التهابی بسیار خوبی روی اغلب اندام های بدن دارد؛ علاوه بر این، فرآورده های ساخته شده از این گیاه داروهای بسیار خوبی برای درمان سوء هاضمه و نفخ محسوب می شوند.
در ایران داروهای گیاهی: BABOONEH,CAMILASIN و KAMISOL به صورت قطره خوراکی از گیاه بابونه در دسترس قرار دارند که به منظور درمان سوء هاضمه و نفخ مورد مصرف قرار می گیرند.

☘ گیاه شوید نیز از جمله گیاهان دارویی پرمصرف است که از دیرباز به صورت خوراکی با هدف درمان سوء هاضمه و نفخ مورد مصرف قرار می گیرد.
امروزه داروی گیاهی DILLSUN به صورت قطره خوراکی از گیاه شوید ساخته شده است که به منظور درمان سوء هاضمه و نفخ استفاده می شود.

بعضی از داروهای گیاهی ضد سوء هاضمه و نفخ، حاوی تعدادی از گیاهان دارویی دارویی هستند که در یک فرآورده جمع شده اند:

☘ داروی CARBOGOL حاوی ۸ گیاه دارویی (نعناع+ بابونه+ بادرنجبویه+ رازیانه+ زیره سیاه+ زیره سبز+ انیسون+ مرزنجوش) و زغال فعال است که به صورت کپسول خوراکی، به نحو موثری علائم سوء هاضمه و نفخ را برطرف می کند.

☘ داروی CARMINATIF نیز حاوی اجرای ۷ گیاه دارویی (نعناع+بادرنجبویه+رازیانه+گشنیز+ زیره سیاه+زیره سبز+انیسون) می باشد که به صورت پودر در آمده اند و تاثیر به سزایی در درمان سوء هاضمه و نفخ دارد.

☘ داروی CARAMINE ترکیبی از ۵ گیاه دارویی است (نعناع+بابونه+رازیانه +زیره سیاه+ انیسون) که هر کدام تاثیر چشم گیری در کاهش علائم سوء هاضمه و نفخ دارند و در این فرآورده به شکل پودر در آمده اند.

☘ محلول CARAWAY ترکیبی از اسانس ۴ گیاه دارویی است (نعناع+پونه +رازیانه+زیره سیاه) و برای درمان سوء هاضمه در نوزادان و کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.

☘ محلول GRIPE MIXTURE ترکیبی است از اسانس ۴ گیاه دارویی (نعناع،+پونه+زیره سیاه+ زنجبیل) که برای درمان سوء هاضمه در نوزادان و کودکان مورد مصرف قرار می گیرد.

☘ محلول GRIPE WATER از اسانس ۳ گیاه دارویی ساخته شده است (شوید+رازیانه+نعناع) و معمولا برای درمان سوء هاضمه در نوزادان و کودکان مورد مصرف قرار می گیرد.

☘ داروی گیاهی MENTHAZIN از ۳ گیاه بسیار موثر برای رفع سوء هاضمه و نفخ (نعناع+ شیرین بیان+ رازیانه) ساخته شده است.
این دارو رفع کننده حساسیت و خارش گل و ضد سرفه نیز می باشد.

☘ داروی گیاهی CARMINT به شکل قطره خوراکی، حاوی ترکیبی از مواد ۳ گیاه دارویی است(نعناع+بادرنجبویه+گشنیز). این فرآورده تاثیر به سزایی در کاهش علائم سوء هاضمه و نفخ در بیماران دارد.

☘ داروی گیاهی GASTROLAN از عصاره ۳ گیاه دارویی بسیار موثر (نعناع+بابونه+ رازیانه) برای درمان سوء هاضمه و نفخ ساخته شده است و به شکل قطره خوراکی در دسترس ما قرار دارد.

☘ داروی گیاهی MASUMINT ترکیبی است از ۲ گیاه دارویی (نعناع+شیرین بیان) که قادر هستند به خوبی علائم سوء هاضمه و نفخ را در بیماران بر طرف کنند. این دارو برای رفع حساسیت و خارش گلو هم بسیار موثر است.

☘ داروی گیاهی RASIN ترکیبی است از مواد موثره ۲ گیاه دارویی (رازیانه+شیرین بیان) که علاوه بر کاهش سوء هاضمه و نفخ، تاثیر به سزایی در رفع سرفه و کاهش حساسیت و خارش گلو نیز دارد.

☘ محلول گیاهی GOL GRIPE ترکیبی است از یک گیاه دارویی و جوش شیرین (شوید+بی کربنات سدیم).
این فراورده جهت برطرف نمودن سوءهاضمه، نفخ و درد ناشی از آن در نوزادان وکودکان به کار می‌رود.

فهرست
error: Content is protected !!