ترک اعتیاد

فرآورده های طبیعی /دستگاه عصبی/ ترک اعتیاد

اعتیاد یک ناتوانی روانشناختی و جسمی در قطع مصرف یک ماده شیمیایی، مواد مخدر، فعالیت یا ماده است، حتی اگر باعث آسیب روحی و جسمی شود. اصطلاح اعتیاد فقط به وابستگی به موادی مانند هروئین یا کوکائین اشاره ندارد. فردی که نمی تواند مصرف یک دارو یا ماده شیمیایی خاص را متوقف کند، به ماده وابستگی دارد. اعتیاد یک بیماری مزمن است که می تواند ناشی از مصرف داروها نیز باشد. به عنوان مثال استفاده بیش از حد از مسکن های افیونی، هر روز باعث مرگ ۱۱۵ نفر در ایالات متحده می شود. وقتی فردی اعتیاد را تجربه می کند، نمی تواند نحوه استفاده از ماده یا مشارکت در فعالیتی را کنترل کند و برای کنار آمدن با زندگی روزمره به آن وابسته می شود. شناخته شده ترین و جدی ترین اعتیاد به مواد مخدر و الکل است. لذا با توجه به اهمیت این بیماری ما در این مقاله به بررسی علل و علائم این بیمای پرداخته و با معرفی با کیفیت ترین محصولات طبیعی موجود در داروخانه آنلاین نسخه اول به شما در درمان این بیماری یاری می رسانیم.

 تقریباً از هر ۱۰ آمریکایی ۱ نفر به هر دو اعتیاد دارد. شایع ترین اعتیاد به مواد مخدر عبارتند از:

۱) نیکوتین، موجود در توتون و تنباکو

۲) THC، موجود در ماری جوانا

۳) مواد افیونی (مخدر)، یا تسکین دهنده درد

۴) کوکائین

در سال ۲۰۱۴  وب سایت Addiction.com  ۱۰ نوع برتر اعتیاد را ذکر کرد. علاوه بر نیکوتین، مواد مخدر و الکل، سایر اعتیادات رایج عبارتند از:

۱) قهوه یا کافئین

۲) قمار

۳) عصبانیت، به عنوان یک استراتژی مقابله

۴) تکنولوژی

۵) غذا

۶) سکس

۷) کار

چه عواملی باعث اعتیاد می شود؟

۱) مغز: بعضی از افراد ممکن است یک ماده یا رفتاری را امتحان کنند و دیگر هرگز به آن نزدیک نشوند ، در حالی که دیگران معتاد می شوند. این تا حدی به دلیل لوب های پیشانی مغز است. لوب پیشانی به فرد اجازه می دهد احساس پاداش یا رضایت را به تأخیر بیندازد. در اعتیاد، عملکرد لوب پیشانی نادرست و رضایت آن سریع است. سایر دلایل احتمالی اعتیاد می تواند عدم تعادل شیمیایی در مغز و اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی یا اختلال دو قطبی باشد. این اختلالات می تواند منجر به استراتژی های مقابله ای شود که به اعتیاد تبدیل می شوند.

۲) در معرض قرار گرفتن: کارشناسان معتقدند قرار گرفتن مکرر و زود هنگام در معرض مواد و رفتارهای اعتیادی نقش بسزایی دارد. محیط و فرهنگ نیز در چگونگی واکنش فرد به یک ماده یا رفتار نقش دارد. کمبود یا اختلال در سیستم حمایت اجتماعی فرد می تواند منجر به اعتیاد به مواد شود.

مراحل اعتیاد چیست؟

اعتیاد اغلب به صورت مرحله ای انجام می شود. واکنش های مغز و بدن در مراحل اولیه اعتیاد با واکنش در مراحل بعدی متفاوت است. چهار مرحله اعتیاد عبارتند از:

۱) از روی کنجکاوی استفاده می کند یا درگیر آن می شود.

۲) به دلیل موقعیت های اجتماعی استفاده می کند یا درگیر آنها می شود.

۳) مشکل یا خطر: با بی توجهی به عواقب، به طرز افراطی استفاده می کند.

۴) وابستگی: با وجود عواقب منفی احتمالی، به صورت روزانه یا چندین بار در روز استفاده می کند.

چه عوارضی دارد؟

اعتیادی که درمان نشود می تواند منجر به عواقب طولانی مدت شود. این عواقب می تواند:

۱) جسمی مانند بیماری های قلبی، اچ آی وی و آسیب عصبی

۲) روانشناختی و عاطفی، مانند اضطراب، استرس و افسردگی

۳) اجتماعی، مانند زندان و روابط آسیب دیده

۴) اقتصادی، مانند ورشکستگی و بدهی

اعتیاد در مقابل سو استفاده

اعتیاد به مواد مخدر و سو مصرف مواد مختلف است. سو استفاده به استفاده نادرست، بیش از حد یا غیر درمانی از مواد تغییر دهنده بدن و ذهن اشاره دارد. با این حال ، هرکسی که از یک ماده سو استفاده کند، اعتیاد ندارد. اعتیاد ناتوانی طولانی مدت در تعدیل یا قطع مصرف است.

علائم

علائم اولیه اعتیاد:

۱) به طور غیرقابل کنترل به دنبال مواد مخدر است

۲) غفلت یا از دست دادن علاقه به فعالیتهایی که شامل ماده یا رفتار مضر نیستند

۳) مشکلات مربوط به روابط با اطرافیان

۴) عدم توانایی در توقف استفاده از دارو، اگرچه ممکن است باعث مشکلات سلامتی یا مشکلات شخصی شود، مانند مشکلات مربوط به شغل یا روابط

۵) تغییرات زیاد در ظاهر، از جمله بی توجهی به بهداشت

هنگامی که فردی به اعتیاد مبتلا می شود، و مصرف ماده یا رفتار خود را متوقف می کند، ممکن است علائم خاصی را تجربه کند. این علائم عبارتند از:

۱) اضطراب

۲) تحریک پذیری

۳) لرزیدن

۴) حالت تهوع

۵) استفراغ

۶) از دست دادن اشتها

۷) خستگی

اگر شخصی مرتباً از الكل یا بنزودیازپین استفاده كرده باشد و ناگهان یا بدون نظارت پزشكی قطع شود ، ترك مصرف می تواند كشنده باشد.

درمان ها

پیشرفت های دارویی و پیشرفت در تشخیص به جامعه پزشکی کمک کرده است تا روش های مختلفی را برای مدیریت و رفع اعتیاد ایجاد کند. روش ها عبارتند از:

۱) رفتار درمانی و مشاوره

۲) داروها، برای اختلالات روانی مانند افسردگی یا اسکیزوفرنی

۳) درمان عوامل روانشناختی مرتبط ، مانند افسردگی

۴) خدمات پزشکی، برای کمک به درمان عوارض جدی اعتیاد

۵) مراکز بستری بیمار

درمان اعتیاد بسیار شخصی است و اغلب نیاز به حمایت جامعه فرد یا خانواده دارد. درمان ممکن است طولانی و پیچیده شود. نوع درمانی که پزشک پیشنهاد می کند به شدت و مرحله اعتیاد بستگی دارد. با مراحل اولیه اعتیاد، پزشک ممکن است دارو و درمان را توصیه کند. مراحل بعدی ممکن است در یک شرایط کنترل شده از درمان اعتیاد بیمارستانی استفاده شود.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323465#takeaway

https://www.healthline.com/health/addiction#treatment

 

فهرست