دردهای عصبی نوروپاتی

فرآورده های طبیعی /دستگاه عصبی/ دردهای عصبی نوروپاتی

درد نوروپاتیک یک بیماری درد است که معمولاً مزمن است. این معمولاً به دلیل بیماری مزمن و پیشرونده عصب ایجاد می شود و همچنین می تواند در نتیجه آسیب یا عفونت رخ دهد. اگر درد مزمن نوروپاتیک دارید، می تواند در هر زمان و بدون یک رویداد یا عامل آشکار درد ایجاد شود. به طور معمول، درد غیر نوروپاتیک (درد مفصلی) به دلیل آسیب یا بیماری است. به عنوان مثال، اگر کتاب سنگینی را روی پای خود بیندازید، سیستم عصبی شما بلافاصله علائم درد را ارسال می کند. با درد نوروپاتیک، درد به طور معمول توسط یک رویداد یا آسیب تحریک نمی شود. با درد نوروپاتیک، درد به طور معمول توسط یک رویداد یا آسیب تحریک نمی شود. در عوض، بدن فقط سیگنال های درد را به مغز شما می فرستد. افراد مبتلا به این وضعیت ممکن است دچار سوزش و درد شوند. درد ممکن است ثابت باشد یا به طور متناوب رخ دهد. احساس بی حسی یا از دست دادن احساس نیز معمول است. درد نوروپاتیک با گذشت زمان بدتر می شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ تخمین زده است که ۱۰ درصد آمریکایی ها نوعی درد نوروپاتیک را تجربه می کنند. درک دلایل احتمالی می تواند به شما در یافتن روش های درمانی بهتر و جلوگیری از بدتر شدن درد با گذشت زمان کمک کند. لذا با توجه به اهمیت این بیماری در این مقاله به بررسی علل این بیماری پرداخته ایم و با معرفی با کیفیت ترین محصولات طبیعی موجود در داروخانهآنلاین نسخه اول به شما در درمان این بیماری یاری می رسانیم.  

چه عواملی باعث درد نوروپاتیک می شود؟

شایعترین دلایل درد نوروپاتیک را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد: بیماری، آسیب، عفونت و از دست دادن عضوی از بدن.

۱) بیماری: درد نوروپاتیک می تواند یک علامت یا عارضه از چندین بیماری باشد. این موارد شامل مولتیپل اسکلروزیس، مولتیپل میلوما و انواع دیگر سرطان است. همه افراد مبتلا به این شرایط درد نوروپاتیک را تجربه نخواهند کرد، اما ممکن است برای برخی از افراد مسئله ساز باشد. طبق کلینیک کلیولند، دیابت مسئول ۳۰ درصد موارد نوروپاتیک است. دیابت مزمن می تواند بر عملکرد اعصاب شما تأثیر بگذارد. مبتلایان به دیابت معمولاً دچار از دست دادن احساس و بی حسی می شوند و بدنبال آن درد، سوزش و گزگز در اندام خود احساس می کنند. مصرف بیش از حد طولانی مدت الکل می تواند عوارض زیادی از جمله درد مزمن نوروپاتیک ایجاد کند. آسیب به اعصاب ناشی از مصرف مزمن الکل می تواند اثرات طولانی مدت و دردناکی داشته باشد. نورالژی تریژمینال (Trigeminal neuralgia) یک وضعیت دردناک همراه با درد شدید نوروپاتیک یک طرف صورت است. درمان سرطان ممکن است باعث درد نوروپاتیک شود. شیمی درمانی و پرتودرمانی می تواند بر سیستم عصبی تأثیر بگذارد و باعث ایجاد سیگنال های درد غیرمعمول شود.

۲) صدمات: آسیب به بافت، عضلات یا مفاصل دلیل غیرمعمول درد نوروپاتیک است. به همین ترتیب مشکلات کمر، پا و مفصل ران می تواند باعث آسیب دائمی به اعصاب شود. حوادث یا صدماتی که بر ستون فقرات تأثیر می گذارد نیز می تواند باعث درد نوروپاتیک شود. دیسک های فتق شده و فشرده سازی نخاع می تواند به رشته های عصبی اطراف ستون فقرات آسیب برساند.

۳) عفونت: عفونت ها بندرت باعث درد نوروپاتیک می شوند. زونا، که در اثر فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان ایجاد می شود، می تواند باعث ایجاد چندین هفته درد نوروپاتیک شود.

۴) از دست دادن اندام: در صورت قطع دست یا پا ، یک شکل غیرمعمول از درد نوروپاتیک به نام سندرم اندام فانتوم (phantom) می تواند رخ دهد. آنچه در واقع اتفاق می افتد این است که اعصاب نزدیک به قطع عضو دچار اختلال شده و سیگنال های معیوب را به مغز شما می فرستند. علاوه بر دست و پا ، درد فانتوم ممکن است در انگشتان دست، انگشتان پا، آلت تناسلی مرد، گوش و سایر اعضای بدن نیز احساس شود.

سایر عوامل: کمبود ویتامین B، carpal tunnel syndrome، مشکلات تیروئید، مشکلات عصب صورت، آرتروز در ستون فقرات

علائم این بیماری چیست؟

علائم درد نوروپاتیک هر فرد ممکن است کمی متفاوت باشد، اما این علائم شایع است:

۱) سوزش یا درد

۲) احساس سوزن سوزن شدن

۳) دردی که ناشی از اتفاقاتی است که معمولاً دردناک نیستند مانند تماس با چیزی، قرار گرفتن در دمای سرد یا مسواک زدن

۴) مشکل در خواب یا استراحت

چگونه درمان می شود؟

هدف از درمان درد نوروپاتیک شناسایی بیماری یا بیماری زمینه ای است که مسئول درد است که در صورت امکان بتوان آن را درمان کرد. متداول ترین روش های درمان درد نوروپاتیک عبارتند از:

۱) داروهای مسکن بدون نسخه: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند Aleve و Motrin گاهی برای درمان درد نوروپاتیک استفاده می شوند. با این حال، بسیاری از مردم می دانند که این داروها برای درد نوروپاتیک موثر نیستند زیرا منبع درد را هدف قرار نمی دهند.

۲) داروهای ضد افسردگی: داروهای ضد افسردگی نوید بزرگی در درمان علائم درد نوروپاتیک نشان داده اند. دو نوع داروی ضد افسردگی برای افراد مبتلا به این بیماری تجویز می شود: مهارکننده های جذب مجدد سروتونین-نوراپی نفرین و داروهای ضد افسردگی antidepressants

۳) ضدتشنج: داروهای ضد تشنج و ضدتشنج اغلب برای درمان درد نوروپاتیک استفاده می شود. Gabapentinoids معمولاً برای درد نوروپاتیک تجویز می شوند. مشخص نیست که چرا داروهای ضد تشنج برای این بیماری موثر هستند، اما محققان معتقدند که این داروها با سیگنال های درد تداخل می کنند و انتقال ناقص را متوقف می کنند.

۴) استفاده از دستگاه: این روش نیاز به جراح برای کاشتن دستگاهی در بدن شما دارد. وقتی دستگاه در جای خود قرار گرفت، می تواند تکانه های الکتریکی را به مغز، نخاع یا اعصاب بفرستد. تکانه ها ممکن است سیگنال های عصبی نامنظم را متوقف کرده و علائم را کنترل کنند. این دستگاه ها معمولاً فقط در افرادی که به سایر گزینه های درمانی پاسخ خوبی نداده اند، استفاده می شود.

۵) سبک زندگی: از روش های درمانی فیزیکی، ریلکسیشن و ماساژ برای تسکین علائم درد نوروپاتیک استفاده می شود. این اشکال درمانی می تواند به راحتی عضلات کمک کند. پزشک همچنین می تواند راه های مقابله با درد را به شما آموزش دهد. به عنوان مثال، برخی از افراد مبتلا به درد نوروپاتیک ممکن است پس از چند ساعت نشستن علائم بیشتری را تجربه کنند. این ممکن است انجام کارهای پشت میزی را دشوار کند.

۶) ویتامین ها: تعدادی از ویتامین ها و مکمل ها ممکن است از سلامت اعصاب پشتیبانی کرده و علائم نوروپاتی را تسکین دهند مانند:

۱) ویتامین های B کمپلکس: کمبود B-12 می تواند به پوشش محافظتی اعصاب آسیب برساند، در حالی که کمبود B-9 همچنین می تواند سلامت اعصاب را مختل کند. مکمل های B-1 ، B-6 و B-12 ممکن است به کاهش درد نوروپاتیک در افراد مبتلا به این کمبودها کمک کند.

۲) ویتامین E: ویتامین E یک آنتی اکسیدان است و غذاهای غنی از ویتامین ممکن است التهاب منجر به آسیب عصبی را کاهش دهند. ویتامین E همچنین ممکن است به برخی علائم نوروپاتی، از جمله سوزش و سوزن سوزن شدن کمک کند.

۳) اسیدهای چرب امگا ۳: ماهی ها سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. این چربی های مفید ممکن است به کاهش التهاب و حمایت از سیستم عصبی سالم کمک کرده و از بروز نوروپاتی جلوگیری کنند.

۴) گلوتامین: این یک اسید آمینه غیر ضروری است که ممکن است به محافظت از سیستم عصبی کمک کند، اما درک کامل اثرات آن نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

۵) منیزیم و کلسیم: منیزیم و کلسیم ممکن است به گرفتگی عضلات، که باعث ناراحتی نوروپاتی می شود، کمک کنند.

نکاتی برای پیشگیری

بسیاری از تغییر در سبک زندگی که می تواند علائم نوروپاتی محیطی را کاهش دهد نیز می تواند از آن جلوگیری کند. اینها شامل ورزش، خوردن یک رژیم غذایی متنوع و سالم و حفظ وزن بدن است. برخی از استراتژی های دیگر که ممکن است به شما کمک کنند عبارتند از:

کنترل سطح گلوکز خون از طریق رژیم غذایی، ورزش و دارو، اجتناب از مصرف بیش از حد الکل، ترک سیگار

چگونه می توان این درد را کنترل کرد؟

اگر پزشک شما بتواند علت اصلی درد نوروپاتیک را تشخیص دهد، درمان آن ممکن است درد را کاهش داده و حتی از بین ببرد. به عنوان مثال، دیابت یکی از دلایل عمده درد نوروپاتیک است. مراقبت مناسب از دیابت که شامل یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است ممکن است درد نوروپاتیک را از بین ببرد یا کاهش دهد. مراقبت از سطح قند خون همچنین می تواند از بدتر شدن درد و بی حسی جلوگیری کند.

درمان چند حالته: ترکیبی از داروها، فیزیوتراپی، درمان روانشناختی و حتی جراحی یا کاشت ممکن است برای به دست آوردن بهترین نتیجه استفاده شود.

چشم انداز

 اگر برای درمان آن قدم نگذارید و از تشدید علائم جلوگیری نکنید، درد نوروپاتیک می تواند بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد. با گذشت زمان، این می تواند منجر به ناتوانی جدی و عوارض، از جمله افسردگی، مشکلات خواب، اضطراب و موارد دیگر شود. یافتن گزینه های درمانی صحیح برای شما می تواند زمان بر باشد، اما شما و پزشک می توانید با همکاری یکدیگر علائم این بیماری دردناک را برطرف کنید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/neuropathic-pain#outlook

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326779#seeing-a-doctor

 

فهرست