سردرد میگرنی

فرآورده های طبیعی /دستگاه عصبی/ میگرن

میگرن یک بیماری عصبی است که می تواند علائم متعددی ایجاد کند. اغلب با سردردهای شدید و ناتوان کننده مشخص می شود. علائم ممکن است شامل حالت تهوع، استفراغ، اشکال در گفتار، بی حسی یا گزگز و حساسیت به نور و صدا باشد. میگرن اغلب در خانواده ها دیده می شود و در تمام سنین ایجاد می شود. تشخیص سردردهای میگرنی براساس سابقه بالینی، علائم گزارش شده و با رد سایر علل تعیین می شود. میگرن می تواند از کودکی شروع شود و یا تا اوایل بزرگسالی رخ ندهد. زنان بیشتر از مردان به میگرن مبتلا می شوند. سابقه خانوادگی یکی از رایج ترین عوامل خطر ابتلا به میگرن است.

علائم میگرن

علائم میگرن ممکن است یک تا دو روز قبل از خود سردرد شروع شود. این مرحله به نام prodrome شناخته می شود. علائم در این مرحله می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱) افسردگی

۲) خستگی یا انرژی کم

۳) خمیازه مکرر

۴) بیش فعالی

۵) سفتی گردن

پس از مرحله ابتدایی، مرحله بعدی به عنوان مرحله حمله شناخته می شود. این مرحله حاد یا شدیدترین مرحله است که درد واقعی میگرن ایجاد می شود. علائم فاز حمله می تواند از چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشد. علائم میگرن در افراد مختلف متفاوت است. برخی از علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱) افزایش حساسیت به نور و صدا

۲) حالت تهوع

۳) سرگیجه یا احساس ضعف

۴) درد در یک طرف سر، یا در سمت چپ، سمت راست، جلو یا عقب و یا در شقیقه ها

۵) استفراغ

درد میگرن

مردم درد میگرن را اینگونه توصیف می کنند: دردی که حالت کوبنده و ضربان دار می باشد و این درد ناتوان کننده می باشد. همچنین می تواند مانند یک درد شدید و کسل کننده و مداوم احساس شود. درد میگرن معمولاً در ناحیه پیشانی تأثیر می گذارد. این معمولا در یک طرف سر است، اما می تواند در هر دو طرف رخ دهد یا تغییر مکان دهد. بیشتر میگرن ها حدود ۴ ساعت دوام می آورند. اگر تحت درمان قرار نگیرند یا به درمان پاسخ ندهند، می توانند تا ۷۲ ساعت تا یک هفته طول بکشد.

حالت تهوع میگرن

بیش از نیمی از افراد مبتلا به میگرن حالت تهوع به عنوان یک علامت دارند. بیشتر آن ها نیز استفراغ می کنند. این علائم ممکن است همزمان با شروع سردرد شروع شوند. اگرچه معمولاً حدود یک ساعت پس از شروع سردرد شروع می شوند. حالت تهوع و استفراغ می تواند به اندازه خود سردرد نگران کننده باشد. اگر فقط حالت تهوع دارید، ممکن است بتوانید داروهای معمول میگرن خود را مصرف کنید. اگرچه استفراغ می تواند از مصرف قرص ها جلوگیری کند یا از اینکه آن ها را به اندازه کافی در بدن نگه دارد تا جذب بدن شودخودداری کند.

درمان حالت تهوع و جلوگیری از استفراغ

اگر حالت تهوع بدون استفراغ دارید ، ممکن است پزشک برای تسکین حالت تهوع دارویی به نام داروهای ضد تهوع یا ضد استفراغ پیشنهاد کند. در این حالت، داروی ضد استفراغ می تواند به جلوگیری از استفراغ و بهبود حالت تهوع کمک کند.

آزمایشات میگرن

پزشکان میگرن را با گوش دادن به علائم شما، گرفتن شرح حال پزشکی و خانوادگی و انجام معاینه فیزیکی تشخیص می دهند تا سایر علل احتمالی را رد کنند. اسکن های تصویربرداری، مانند سی تی اسکن یا MRI ، می تواند سایر دلایل را رد کند، از جمله:

۱) تومورها

۲) ساختارهای غیر طبیعی مغز

۳) سکته

درمان میگرن

میگرن قابل درمان نیست، اما پزشک می تواند به شما کمک کند تا آنها را کنترل کنید تا کمتر به آنها مبتلا شوید و علائم را در هنگام بروز درمان کنید. برنامه درمانی شما به موارد زیر بستگی دارد:

۱) سن

۲) دفعات میگرن

۳) نوع میگرن

۴) شدت آن، بر اساس مدت دوام و درد آن

۵) سایر شرایط سلامتی که ممکن است داشته باشید و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید

برنامه درمانی شما ممکن است ترکیبی از این موارد را شامل شود:

۱) تغییر سبک زندگی، از جمله مدیریت استرس و جلوگیری از عوامل میگرنی

۲) داروهای OTC مانند NSAID یا استامینوفن

۳) داروهای تجویزی میگرن که هر روز برای کمک به جلوگیری از میگرن و کاهش دفعات سردرد استفاده می کنید

۴) داروهای تجویزی برای کمک به حالت تهوع یا استفراغ

۵) اگر به نظر می رسد میگرن در رابطه با چرخه قاعدگی شما رخ می دهد ، هورمون درمانی انجام دهید

درمان خانگی میگرن

شما می توانید چند مورد را در خانه امتحان کنید که ممکن است به شما در رفع درد میگرن کمک کند:

۱) در اتاقی آرام و تاریک دراز بکشید.

۲) پوست سر یا شقیقه های خود را ماساژ دهید.

۳) یک پارچه سرد را روی پیشانی یا پشت گردن خود قرار دهید.

۴) روغن اسطوخودوس بزنید: استنشاق اسانس اسطوخودوس ممکن است درد میگرن را تسکین دهد. طبق تحقیقات سال ۲۰۱۲، افرادی که در طی حمله میگرن به مدت ۱۵ دقیقه از روغن اسطوخودوس استنشاق کردند، نسبت به افرادی که داروهای دیگر استنشاق می کردند، تسکین سریع تری داشتند.

۵) طب فشاری: طب فشاری عملی است که با فشار انگشتان و دست ها به نقاط خاصی از بدن برای تسکین درد و سایر علائم فشار می آورد. طبق یک بررسی سیستماتیک ۲۰۱۴، طب فشاری یک درمان جایگزین معتبر برای افرادی است که از سردردهای مزمن و سایر بیماری ها رنج میبرند. یک مطالعه جداگانه نشان داد که طب فشاری ممکن است به رفع حالت تهوع مرتبط با میگرن کمک کند.

۶) روغن نعناع: طبق یک مطالعه ۲۰۱۰، منتول موجود در روغن نعناع ممکن است جلوی میگرن را بگیرد.

۷) زنجبیل: شناخته شده است که زنجبیل حالت تهوع ناشی از بسیاری از بیماری ها، از جمله میگرن را کاهش می دهد. طبق نظر محققان، پودر زنجبیل شدت و مدت زمان میگرن و همچنین داروی تجویز شده سوماتریپتان (sumatriptan) را کاهش داده و عوارض جانبی آن را کمتر می کند.

۸) یوگا: یوگا از تنفس، مراقبه (meditation) و حالت های بدن برای ارتقا سلامتی استفاده می کند. یوگا می تواند مدت زمان و شدت میگرن را از بین ببرد.

۹) به رژیم غذایی خود منیزیم اضافه کنید: کمبود منیزیم با سردرد و میگرن ارتباط دارد. مطالعات نشان می دهد که مکمل اکسید منیزیم به جلوگیری از میگرن با هاله کمک می کند. همچنین ممکن است از میگرن مربوط به قاعدگی جلوگیری کند. منیزیم را می توان از غذاهایی مانند موارد زیر دریافت کرد: ۱) کنجد ۲) دانه آفتابگردان ۳) بادام ۴) کره بادام زمینی ۵) تخم مرغ ۶) شیر

جراحی میگرن

چند روش جراحی وجود دارد که برای درمان میگرن استفاده می شود. با این حال، آنها توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید نشده اند.

علت میگرن چیست؟

محققان علت قطعی میگرن را شناسایی نکرده اند. با این حال، آنها برخی از عوامل موثر را یافته اند که می توانند باعث تحریک این بیماری شوند. این شامل تغییر در مواد شیمیایی مغز، مانند کاهش سطح سروتونین شیمیایی مغز است. سایر عواملی که می توانند میگرن را تحریک کنند عبارتند از:

۱) چراغ های روشن ۲) گرمای شدید ۳) کمبود آب بدن ۴) تغییرات هورمونی در زنان مانند نوسانات استروژن و پروژسترون در دوران قاعدگی، بارداری یا یائسگی ۵) استرس بیش از حد ۶) صداهای بلند ۷) فعالیت بدنی شدید ۸) سیگار کشیدن ۹) مصرف الکل

در صورت بروز میگرن، پزشک ممکن است از شما بخواهد یک دفترچه سردرد تهیه کنید. نوشتن اینکه چه کاری انجام می دهید، چه غذاهایی می خورید و چه داروهایی قبل از شروع میگرن مصرف می کنید می تواند باعث شناسایی عوامل محرک شما شود.

غذاهایی که میگرن را تحریک می کنند

برخی از غذاها یا مواد غذایی خاص ممکن است بیش از سایرین باعث ایجاد میگرن شوند. این ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱) الکل یا نوشیدنی های کافئین دار

۲) مواد افزودنی غذایی مانند نیترات (ماده نگهدارنده در گوشت های پخته شده)، آسپارتام (یک نوع قند مصنوعی) یا گلوتامات مونو سدیم (MSG)

۳) تیرامین، که به طور طبیعی در برخی از غذاها وجود دارد.

۴) غذاهایی که بسیار سرد هستند مانند یخ

۵) غذاهایی که حاوی مونوسدیم هستند

۶) شکلات

تیرامین همچنین هنگام تخمیر یا پیر شدن مواد غذایی افزایش می یابد. این شامل غذاهایی مانند برخی از پنیرهای پیر، ترشی کلم و سس سویا است. با این حال، تحقیقات بیشتر به دنبال بررسی نقش تیرامین در میگرن است.

انواع میگرن

میگرن انواع مختلفی دارد. دو نوع متداول میگرن بدون هاله و میگرن همراه با هاله (aura) است. بعضی از افراد هر دو نوع را دارند.

۱) میگرن بدون هاله: این نوع میگرن قبلاً میگرن معمولی نامیده می شد. اکثر افراد مبتلا به میگرن هاله ای را تجربه نمی کنند. طبق انجمن بین المللی سردرد، افرادی که میگرن بدون هاله دارند حداقل پنج حمله داشته اند که این خصوصیات را دارند:

در صورت عدم درمان، سردرد معمولاً ۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد و سردرد حداقل دو مورد از این ویژگی ها را دارد: ۱) فقط در یک طرف سر اتفاق می افتد (یک طرفه) ۲) سطح درد متوسط یا شدید است ۳) درد هنگام حرکت بدتر می شود، مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها ۴) درد ضربان دار است ۵) این باعث می شود شما به نور حساس باشید (فتو فوبیا) ۶) این باعث می شود شما نسبت به صدا حساسیت پیدا کنید

۲) میگرن با هاله: این نوع میگرن قبلاً میگرن کلاسیک، میگرن پیچیده و میگرن همی پلژیک نامیده می شد. میگرن همراه با هاله در ۲۵ درصد افرادی که میگرن دارند اتفاق می افتد. طبق انجمن بین المللی سردرد، حداقل باید دو حمله داشته باشید که دارای این ویژگی ها باشد:

۱) مشکلات بینایی ۲) مشکلات حسی بدن ، صورت یا زبان مانند بی حسی ، گزگز یا سرگیجه

۳) مشکلات گفتاری یا زبانی ۴) مشکلات حرکتی یا ضعف، که ممکن است تا ۷۲ ساعت طول بکشد

۳) میگرن مزمن: میگرن مزمن قبلاً سردرد مختلط خوانده می شد زیرا می تواند از ویژگی های سردردهای میگرنی و تنشی برخوردار باشد. همچنین گاهی اوقات میگرن شدید نامیده می شود و می تواند در اثر استفاده بیش از حد از دارو ایجاد شود. افرادی که میگرن مزمن دارند، بیش از ۱۵ روز در ماه دچار تنش شدید یا سردرد میگرنی می شوند.

۴) میگرن حاد: نام دیگر این نوع میگرن اپیزودیک است. افرادی که میگرن اپیزودیک دارند تا ۱۴ روز در ماه سردرد دارند. بنابراین، مبتلایان به میگرن اپیزودیک ماهانه سردرد کمتری نسبت به افراد مزمن دارند.

میگرن در کودکان

کودکان می توانند بسیاری از انواع میگرن مشابه بزرگسالان را داشته باشند. کودکان و نوجوانان نیز مانند بزرگسالان می توانند افسردگی و اختلالات اضطرابی را به همراه میگرن تجربه کنند. تا سن بزرگسالی، کودکان ممکن است علائمی در دو طرف سر داشته باشند. به ندرت اتفاق می افتد که کودکان دچار سردرد در پشت سر شوند. میگرن آنها ۲ تا ۷۲ ساعت طول می کشد.

پیشگیری از میگرن

ممکن است بخواهید برای جلوگیری از میگرن این اقدامات را انجام دهید:

۱) یاد بگیرید که چه چیزی میگرن شما را تحریک می کند و از این موارد اجتناب کنید.

۲) هیدراته بمانید. در روز، مردان باید حدود ۱۳ فنجان مایعات و زنان ۹ فنجان مایعات بنوشند.

۳) از کنار گذاشتن وعده های غذایی خودداری کنید.

۴) خواب با کیفیت داشته باشید.

۵) ترک سیگار

۶) کاهش استرس در زندگی خود را در اولویت قرار دهید و یاد بگیرید که از راه های مفید با آن کنار بیایید.

۷) مهارت های آرام سازی را بیاموزید.

۸) به طور منظم ورزش کنید. ورزش ممکن است به شما کمک کند تا علاوه بر کاهش استرس، کاهش وزن نیز داشته باشید. کارشناسان معتقدند چاقی با میگرن ارتباط دارد. حتماً ورزش را آرام شروع کنید تا کم کم گرم شود.

میگرن و بارداری

برای بسیاری از زنان، میگرن آن ها در دوران بارداری بهبود می یابد. با این حال، ممکن است به دلیل تغییر ناگهانی هورمون، پس از زایمان بدتر شوند. سردردها در دوران بارداری برای اطمینان از درک علت سردرد نیاز به توجه ویژه ای دارند. تحقیقات ادامه دارد، اما یک مطالعه کوچک اخیر نشان داد که زنان مبتلا به میگرن در دوران بارداری میزان بالاتری از موارد زیر را تجربه کرده اند:

۱) زایمان زودرس یا زودرس

۲) preeclampsia

۳) نوزادی که با وزن کم به دنیا آمده است

برخی از داروهای میگرن ممکن است در دوران بارداری بی خطر تلقی نشوند. این می تواند شامل آسپرین باشد. اگر در دوران بارداری میگرن دارید، با پزشک خود کار کنید تا روش هایی برای درمان میگرن پیدا کنید که به کودک در حال رشد آسیب نرساند.

میگرن در مقابل سردرد تنشی

میگرن و سردرد تنشی، متداول ترین نوع سردرد می باشند و علائم مشابهی دارند. با این حال، میگرن همچنین با علائم بسیاری همراه است که در سردردهای تنشی مشترک نیستند. میگرن و سردردهای تنشی به روش های درمانی متفاوت پاسخ می دهند. هم سردردهای تنشی و هم میگرنی می توانند موارد زیر را داشته باشند:

۱) درد خفیف تا متوسط

۲) یک درد ثابت

۳) درد در دو طرف سر

فقط میگرن می تواند این علائم را داشته باشد:

۱) درد متوسط تا شدید

۲) کوبیدن یا ضربان

۳) ناتوانی در انجام فعالیت های معمول خود

۴) درد در یک طرف سر

۵) حساسیت به نور، صدا یا هر دو

منابع:

https://www.healthline.com/health/migraine#complex-migraine

https://www.healthline.com/health/natural-ways-to-reduce-migraines#The-takeaway

 

فهرست