بی اشتهایی

فرآورده های طبیعی /دستگاه گوارش/ بی اشتهایی 

بسیاری از افراد نگران اضافه وزن گرفتن هستند. اما در بعضی از افراد این نگرانی وسواسی می شود و در نتیجه شرایطی به نام بی اشتهایی عصبی ایجاد می شود. بی اشتهایی عصبی نوعی اختلال در خوردن است که می تواند منجر به کاهش شدید وزن شود. افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی از رژیم بسیار کم کالری استفاده می کنند و ترس بیش از حد از اضافه وزن دارند. آن ها در هنگام کاهش وزن اغلب احساس بهتری نسبت به خود دارند. همچنین ممکن است بیش از حد ورزش کنند. آنورکسیا معمولاً در زنان نوجوان تشخیص داده می شود، اما در زنان مسن و جوان و مردان تشخیص داده شده است. لذا با توجه با اهمیت این بیماری ما در این مقاله به بررسی این بیماری پرداخته و با معرفی با کیفیت ترین محصولات طبیعی موجود در داروخانه آنلاین نسخه اول به شما در درمان این بیماری یاری می رسانیم.

شناخت علائم بی اشتهایی

کسانی که بی اشتهایی عصبی دارند وزن خود را کاهش می دهند و وزن بسیار کم خود را به روش های مختلف حفظ می کنند. در حالی که برخی محدودیت های شدیدی در میزان کالری دریافتی خود ایجاد می کنند، برخی دیگر بیش از حد ورزش می کنند. برخی دیگر از ملین، استفراغ یا ادرار آور برای خلاص شدن از کالری خود استفاده می کنند. اگر دچار بی اشتهایی عصبی هستید، علائم شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱) ناتوانی در حفظ وزن طبیعی

۲) خستگی

۳) بیخوابی

۴) نازک شدن مو یا ریزش مو

۵) یبوست

۶) پوست خشک

۷) فشار خون پایین

همچنین ممکن است رفتارهایی از قبیل:

۱) ورزش بیش از حد

۲) کناره گیری از فعالیت های اجتماعی

۳) حالت افسردگی

۴) انکار گرسنگی

۵) استفاده از داروهای ادرار آور، ملین، یا قرص های رژیم غذایی

چه عواملی باعث بی اشتهایی عصبی می شوند؟

علت دقیق بی اشتهایی عصبی مشخص نیست. افرادی که دچار بی اشتهایی می شوند ممکن است تصویر منفی از بدن خود داشته باشند. آنها ممکن است روی پرفکت و کامل بودن متمرکز شده باشند. آنها ممکن است به دنبال راه هایی برای کنترل زندگی خود باشند. آنها ممکن است به دنبال راه هایی برای کنترل زندگی خود باشند. اعتقاد بر این است که عوامل دیگری مانند زیست شناسی ، محیط و روانشناسی در این امر نقش دارند.

۱) زیست شناسی

ژنتیک و هورمون ها ممکن است در ایجاد بی اشتهایی عصبی تأثیر داشته باشند. برخی شواهد نشان دهنده ارتباط بین بی اشتهایی و سروتونین ، ماده شیمیایی تولید شده در مغز است.

۲) محیط

فشار جامعه برای لاغر به نظر رسیدن همچنین می تواند در ایجاد بی اشتهایی عصبی نقش داشته باشد. تصاویر غیر واقعی بدن از رسانه ها مانند مجلات و تلویزیون می تواند جوانان را بسیار تحت تأثیر قرار دهد و میل به لاغری را ایجاد کند.

۳) روانشناسی

بی اشتهایی عصبی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک معاینه اولیه را برای بررسی فشار خون و ضربان قلب انجام می دهد. آنها همچنین یک معاینه روانشناختی را انجام می دهند یا شما را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع می دهند که در مورد عادت ها و احساسات غذایی شما سوال خواهد کرد. آنها به دنبال هر معیاری هستند که نشان دهد:

۱) شما از افزایش وزن ترس دارید.

۲) شما با اندام خود مشکل دارید.

۳) شما مصرف غذا را محدود می کنید.

پزشک ممکن است آزمایشات آزمایشگاهی خاصی را نیز سفارش دهد. ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح الکترولیت و عملکرد کبد و کلیه شما انجام شود. علاوه بر این، پزشک ممکن است تراکم استخوان شما را بررسی کرده و به دنبال بی نظمی های قلبی باشد.

چه درمانی برای بی اشتهایی عصبی موجود است؟

یکی از بزرگترین موانع در درمان بی اشتهایی عصبی ، درک نیاز به کمک است. بسیاری از افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی اعتقاد ندارند که مشکلی دارند. این می تواند درمان را دشوار کند. هدف اصلی درمان این است که بدن خود را به یک وزن طبیعی برگردانید و عادات غذایی طبیعی ایجاد کنید. یک متخصص تغذیه به شما کمک می کند تا نحوه صحیح غذا خوردن را یاد بگیرید. برای بسیاری از افراد ، بی اشتهایی عصبی یک چالش مادام العمر است.

درمان

شما و خانواده باید سخت تلاش کنید تا بر بی اشتهایی عصبی غلبه کنیم. درمان های فردی، خانوادگی و گروهی اغلب بخشی جدایی ناپذیر از درمان هستند.

درمان فردی

نوعی از درمان به نام درمان شناختی رفتاری اغلب برای درمان بی اشتهایی عصبی استفاده می شود. هدف آن کمک به شما در یادگیری کنار آمدن با احساسات قوی و ایجاد اعتماد به نفس سالم است.

خانواده درمانی

خانواده درمانی اعضای خانواده را درگیر نگه داشتن شما در مسیر تغذیه و سبک زندگی سالم می کند. خانواده درمانی همچنین به حل تعارضات درون خانواده کمک می کند.

گروه درمانی

گروه درمانی به افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی اجازه می دهد تا با دیگران که همان اختلال را دارند ارتباط برقرار کنند.

دارو

در حالی که در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که ثابت شود بی اشتهایی عصبی را درمان می کند، اما ممکن است داروهای ضد افسردگی برای مقابله با اضطراب و افسردگی شایع در مبتلایان به بی اشتهایی تجویز شود.

بستری شدن در بیمارستان

بسته به شدت کاهش وزن، ممکن است پزشک شما بخواهد شما را چند روز در بیمارستان نگه دارد تا اثرات بی اشتهایی عصبی را درمان کند. اگر همچنان از خوردن غذا امتناع می کنید، ممکن پزشک شما را برای درمان فشرده در بیمارستان بستری کند.

 

آیا می توان از بی اشتهایی عصبی جلوگیری کرد؟

هیچ روش اثبات شده ای برای جلوگیری از بی اشتهایی عصبی وجود ندارد. اما جستجوی علائم این اختلال می تواند به تشخیص سریع ، درمان و بهبودی کمک کند. باید توجه داشت که بسیاری از افراد از بی اشتهایی بهبود می یابند اما در برخی شرایط ممکن است کشنده باشد.

🔅 بی میلی به غذا، یکی از شکایت های رایج بسیاری از والدین است؛ البته این مشکل فقط مختص کودکان نیست و ممکن است بزرگسالان هم به آن دچار شوند. در بعضی موارد، این حالت ممکن است با احساس تهوع قبل از غذا خوردن همراه باشد.
چنانچه بی اشتهائی بیش از دو روز طول بکشد، بهتر است که با مراجعه به پزشک، علت آن شناسایی شود.فشارهای عصبی و استرس، بارداری، ابتلا به بعضی عفونت ها و همینطور بیماری های سخت و مزمن (قلبی، کبدی، کلیوی، سرطان، اختلالات خود ایمن) ممکن است علت اصلی ابتلا به بی اشتهائی باشد.

🍀 در طب سنتی، داروهای گیاهی بسیاری برای درمان بی اشتهائی معرفی شده است که از آنها می توان به کنگرفرنگی، کاسنی، آویشن، شنبلیله، رازیانه، هویج، جو، سویا و نخود اشاره نمود.

امروزه این گیاهان دارویی با روش های علمی شناسایی، جمع آوری و عصاره گیری شده و به منظور سهولت مصرف ما، توسط شرکت های داروسازی به شکل های دارویی رایج ساخته شده اند.

☘ داروی گیاهی ARTHEROMED-B که از عصاره گیاه کنگر فرنگی ساخته شده است، برای درمان بیماری های کبد و صفرا مورد مصرف قرار می گیرد و در ضمن نقش به سزایی برای افزایش اشتها دارد.

☘ داروی گیاهی CHICORDIN حاوی ترکیبات سه گیاه دارویی کاسنی، شنبلیله، رازیانه می باشد و ضمن افزایش اشتها، باعث تقویت عمومی بدن می شود.

☘ تقویت کننده گیاهی GENERAL TONIC یک ترکیب طبیعی حاوی اجزای گیاهان کاسنی، شنبلیله، رازیانه، هویج، جو، سویا و نخود است. مصرف این فرآورده می تواند باعث تقویت عمومی بدن و افزایش اشتها شود.

منبع:

https://www.healthline.com/health/anorexia-nervosa

فهرست