سوء هاضمه و نفخ

🔅 به احساس درد یا ناراحتی در قسمت بالایی شکم که ناشی از زخم معده نباشد، سوء هاضمه اطلاق می شود. این ناراحتی، اغلب با سیری زود هنگام، نفخ، آروغ و حالت تهوع همراه است.
زمانی که سوء هاضمه با: استفراغ خونی، مدفوع تیره رنگ یا قیری، کوتاهی تنفس و دردی که به فک، گردن و بازوها کشیده می‌شود، همراه باشد، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.
نفخ از نشانه‌های مهم سوء هاضمه است و با بادکردن شکم، احساس‌ پری و فشار در شکم پس از غذاخوردن (به ویژه غذا های نفخ زا) و همینطور آروغ زدن مشخص می‌شود.

🍀 نعناع، بابونه، شوید، آویشن، بادرنجبویه، گشنیز، رازیانه، زیره سیاه، زیره سبز، انیسون، پونه، مرزنجوش، شیرین بیان و زنجبیل، از جمله گیاهان دارویی هستند که در طب سنتی از آنها به منظور درمان سوء هاضمه و نفخ استفاده به عمل می آید.

امروزه این گیاهان دارویی با روش های علمی شناسایی، جمع آوری و عصاره گیری شده و به منظور سهولت مصرف ما، توسط شرکت های داروسازی به شکل های دارویی رایج ساخته شده اند.

☘ در حال حاضر از گیاه نعناع، داروهای: AFS،MENTHA و SUPERMINT به شکل قطره خوراکی در دسترس قرار دارد که به منظور درمان سوء هاضمه و نفخ مورد استفاده قرار می گیرد.

☘ گیاه بابونه، اثر ضد التهابی بسیار خوبی روی اغلب اندام های بدن دارد؛ علاوه بر این، فرآورده های ساخته شده از این گیاه داروهای بسیار خوبی برای درمان سوء هاضمه و نفخ محسوب می شوند.
در ایران داروهای گیاهی: BABOONEH,CAMILASIN و KAMISOL به صورت قطره خوراکی از گیاه بابونه در دسترس قرار دارند که به منظور درمان سوء هاضمه و نفخ مورد مصرف قرار می گیرند.

☘ گیاه شوید نیز از جمله گیاهان دارویی پرمصرف است که از دیرباز به صورت خوراکی با هدف درمان سوء هاضمه و نفخ مورد مصرف قرار می گیرد.
امروزه داروی گیاهی DILLSUN به صورت قطره خوراکی از گیاه شوید ساخته شده است که به منظور درمان سوء هاضمه و نفخ استفاده می شود.

بعضی از داروهای گیاهی ضد سوء هاضمه و نفخ، حاوی تعدادی از گیاهان دارویی دارویی هستند که در یک فرآورده جمع شده اند:

☘ داروی CARBOGOL حاوی ۸ گیاه دارویی (نعناع+ بابونه+ بادرنجبویه+ رازیانه+ زیره سیاه+ زیره سبز+ انیسون+ مرزنجوش) و زغال فعال است که به صورت کپسول خوراکی، به نحو موثری علائم سوء هاضمه و نفخ را برطرف می کند.

☘ داروی CARMINATIF نیز حاوی اجرای ۷ گیاه دارویی (نعناع+بادرنجبویه+رازیانه+گشنیز+ زیره سیاه+زیره سبز+انیسون) می باشد که به صورت پودر در آمده اند و تاثیر به سزایی در درمان سوء هاضمه و نفخ دارد.

☘ داروی CARAMINE ترکیبی از ۵ گیاه دارویی است (نعناع+بابونه+رازیانه +زیره سیاه+ انیسون) که هر کدام تاثیر چشم گیری در کاهش علائم سوء هاضمه و نفخ دارند و در این فرآورده به شکل پودر در آمده اند.

☘ محلول CARAWAY ترکیبی از اسانس ۴ گیاه دارویی است (نعناع+پونه +رازیانه+زیره سیاه) و برای درمان سوء هاضمه در نوزادان و کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.

☘ محلول GRIPE MIXTURE ترکیبی است از اسانس ۴ گیاه دارویی (نعناع،+پونه+زیره سیاه+ زنجبیل) که برای درمان سوء هاضمه در نوزادان و کودکان مورد مصرف قرار می گیرد.

☘ محلول GRIPE WATER از اسانس ۳ گیاه دارویی ساخته شده است (شوید+رازیانه+نعناع) و معمولا برای درمان سوء هاضمه در نوزادان و کودکان مورد مصرف قرار می گیرد.

☘ داروی گیاهی MENTHAZIN از ۳ گیاه بسیار موثر برای رفع سوء هاضمه و نفخ (نعناع+ شیرین بیان+ رازیانه) ساخته شده است.
این دارو رفع کننده حساسیت و خارش گل و ضد سرفه نیز می باشد.

☘ داروی گیاهی CARMINT به شکل قطره خوراکی، حاوی ترکیبی از مواد ۳ گیاه دارویی است(نعناع+بادرنجبویه+گشنیز). این فرآورده تاثیر به سزایی در کاهش علائم سوء هاضمه و نفخ در بیماران دارد.

☘ داروی گیاهی GASTROLAN از عصاره ۳ گیاه دارویی بسیار موثر (نعناع+بابونه+ رازیانه) برای درمان سوء هاضمه و نفخ ساخته شده است و به شکل قطره خوراکی در دسترس ما قرار دارد.

☘ داروی گیاهی MASUMINT ترکیبی است از ۲ گیاه دارویی (نعناع+شیرین بیان) که قادر هستند به خوبی علائم سوء هاضمه و نفخ را در بیماران بر طرف کنند. این دارو برای رفع حساسیت و خارش گلو هم بسیار موثر است.

☘ داروی گیاهی RASIN ترکیبی است از مواد موثره ۲ گیاه دارویی (رازیانه+شیرین بیان) که علاوه بر کاهش سوء هاضمه و نفخ، تاثیر به سزایی در رفع سرفه و کاهش حساسیت و خارش گلو نیز دارد.

☘ محلول گیاهی GOL GRIPE ترکیبی است از یک گیاه دارویی و جوش شیرین (شوید+بی کربنات سدیم).
این فراورده جهت برطرف نمودن سوءهاضمه، نفخ و درد ناشی از آن در نوزادان وکودکان به کار می‌رود.

 

در مورد فرآورده های طبیعی درمان سوء هاضمه و نفخ بیشتر بدانید

فرآورده های طبیعی درمان سوء هاضمه و نفخ به درمان بسیاری از مشکلات گوارشی کمک می کنند. غذاهای مورد علاقه شما می توانند جوانه های چشایی را تحریک کنند. اما اگر خیلی سریع غذا بخورید یا بیش از حد از غذاهای چرب استفاده کنید، ممکن است گاهی دچار سوء هاضمه شوید. علائم سوء هاضمه می...

فهرست