آفت دهان

آفت دهانی یک بیماری دردناک و عود کننده مخاط دهان است که به صورت زخم‌های کوچک یا بزرگ، با ظاهری گرد یا بیضی شکل، سفید یا زرد‌رنگ که دورتادور آن قرمز شده باشد مشاهده می شود.

آفت دهان را در سه نوع: کوچک (مینور)، بزرگ (ماژور) و تبخال مانند تقسیم بندی می کنند.

اگرچه دلیل اصلی ایجاد اینگونه زخم‌ها در دهان مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که این بیماری توسط عواملی مانند: استرس، حساسیت، سیستم ایمنی تضعیف شده، عفونت‌های ویروسی و سیگار کشیدن، تشدید می شود.

اغلب آفت‌های دهانی خودبه‌خود در عرض یک ماه بدون درمان برطرف می شوند. درمان های پیشنهادی بیشتر علامتی است و برای رفع این عارضه از دهان‌شویه یا قطره استفاده می‌شود.

🍀 از گذشته های دور استفاده از گیاهان دارویی مورد، روبارب، آویشن، اکالیپتوس و نعناع به منظور درمان آفت دهان رایج بوده است.در حال حاضر داروهای گیاهی ساخته شده از این گیاهان (مورد و نعناع) و نیز داروهای گیاهی ترکیبی (روبارب+سالیسیلیک اسید) و (آویشن+ اکالیپتوس+نعناع) در دسترس ما قرار دارد.

امروزه این گیاهان دارویی با روش های علمی شناسایی، جمع آوری و عصاره گیری شده و به منظور سهولت مصرف ما، توسط شرکت های داروسازی به شکل های دارویی رایج ساخته شده اند.

☘️  داروی گیاهی MYRTEX حاوی اسانس گیاه مورد می باشد. این فرآورده به صورت قطره موضعی به منظور درمان آفت مینور استفاده می شود.

☘️  دهانشویه گیاهی  HIZEST از ترکیب اسانس گیاهان آویشن، اکالیپتوس و نعناع تشکیل شده است. این فرآورده برای از بین بردن باکتریهای ایجاد کننده التهاب لثه، بوی تنفس و آفت به کار می رود.

☘️  داروی گیاهی IRALVEX یک داروی ترکیبی گیاهی حاوی عصاره هیدروالکلی ریزوم روباب (ریواس چینی) و سالیسیلیک اسید می باشد که به صورت دهانشویه و ژل موضعی، جهت برطرف کردن التهاب و خونریزی لثه و آفت خفیف به کار می رود.

از چه فرآورده های طبیعی برای آفت دهان استفاده کنیم؟

فرآورده های طبیعی برای آفت دهان جهت تسکین دردهای آزار دهنده این عارضه دهانی مفید است. آفت دهان یا Oral aphthous  یكی از جراحات شایع دهانی است که بیشترین میزان بروز آن در سنین 35 تا 44 سالگی مشاهده می­شود. علاوه بر این، آفت دهان با بروز عفونت، سن، جنس و وضعیت اقتصادی و اجتماعی...

فهرست