تبخال

فرآورده های طبیعی / پوست و مو / تبخال

تب خال از جمله بیماری هایی است که بسیاری از مردم درگیر آن هستند. در این مقاله به بررسی علل این بیماری و راه کارهایی برای پیشگیری و درمان تب خال میپردازیم و با معرفی محصولات طبیعی موجود در داروخانه آنلاین نسخه اول، شما را در درمان این بیماری یاری میکنیم.

ویروس هرپس سیمپلکس که با نام HSV نیز شناخته می شود، عامل ایجاد کننده تبخال است. تبخال می تواند در قسمت های مختلف بدن، معمولاً در دستگاه تناسلی یا دهان ظاهر شود. ویروس هرپس سیمپلکس دو نوع است.

HSV-1: در درجه اول باعث ایجاد تبخال دهانی می شود و به طور کلی مسئول تبخال و تاول های تب در اطراف دهان و صورت است. بعضی اوقات این تاول ها در جاهای دیگر مانند صورت یا زبان ایجاد می شود و به ندرت در مناطق دیگر پوست مشاهده می شوند.

HSV-2: در درجه اول باعث تبخال دستگاه تناسلی می شود و به طور کلی مسئول شیوع تبخال دستگاه تناسلی است. این زخم ها تمایل دارند روی آلت تناسلی مرد، در اطراف یا داخل واژن، روی باسن یا مقعد ایجاد شوند، گرچه می توانند در مناطق دیگر پوست نیز ایجاد شوند. همچنین تبخال می تواند باعث درد هنگام دفع ادرار و تغییر در ترشحات واژن شود.

چه عواملی باعث بروز تبخال می شوند؟

ویروس هرپس سیمپلکس یک ویروس مسری است که از طریق تماس مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. کودکان غالباً از تماس زود هنگام با یک بزرگسال آلوده به HSV-1 مبتلا می شوند. سپس ویروس را تا آخر عمر با خود حمل می کنند.

:HSV-1

HSV-1 را می توان از طریق فعالیت هایی مانند:

۱) استفاده از ظروف مشترک

۲) بوسیدن

۳) لوازم آرایشی مشترک مانند رژلب

۴) رابطه جنسی دهانی

HSV-2

HSV-2 از طریق برقراری تماس جنسی با شخصی که HSV-2 دارد منتقل می شود. طبق آکادمی پوست آمریکا (AAD) ، حدود ۲۰ درصد بزرگسالان که فعالیت جنسی دارند در ایالات متحده به HSV-2 آلوده شده اند.

عفونت های HSV-2 از طریق تماس با زخم تبخال منتشر می شوند. در مقابل، بیشتر افراد HSV-1 را از فرد آلوده ای که بدون علامت است یا زخم ندارد ، دریافت می کنند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به عفونت های هرپس سیمپلکس قرار دارند؟

هرکسی فارغ از سن می تواند به HSV آلوده شود. در موارد HSV منتقله از راه مقاربتی، افراد وقتی رابطه جنسی دارند که توسط کاندوم یا سایر روش های محافظت نشده باشد، بیشتر در معرض خطر هستند.

سایر عوامل خطر برای HSV-2 عبارتند از:

۱) داشتن چندین شریک جنسی

۲) داشتن رابطه جنسی در سنین پایین

۳) داشتن سیستم ایمنی ضعیف

۴) به اشتراک گذاشتن اسباب بازی های جنسی

اگر یک زن باردار در هنگام زایمان شیوع تبخال دستگاه تناسلی داشته باشد، می تواند کودک را در معرض هر دو نوع HSV قرار دهد و ممکن است عوارض جدی رخ دهد

شناخت علائم هرپس سیمپلکس

مهم است که درک کنیم کسی ممکن است زخم یا علائم قابل مشاهده ای نداشته باشد ولی همچنان به ویروس آلوده باشد و ویروس را به دیگران منتقل کند. افرادی که دچار علائم تبخال می شوند ممکن است ابتدا احساس گزگز ، خارش یا سوزش داشته باشند ، سپس متوجه ایجاد زخم یا تاول در اطراف دهان یا دستگاه تناسلی شوند. علائم ۲-۲۰ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ایجاد می شود.

برخی از علائم مرتبط با این ویروس عبارتند از:

۱) زخم های تاول زده (در دهان یا دستگاه تناسلی)

۲) درد هنگام ادرار (تبخال دستگاه تناسلی)

۳) خارش

همچنین ممکن است علائمی شبیه به آنفولانزا را تجربه کنید مانند تب، تورم غدد لنفاوی، سردرد، خستگی و بی اشتهایی. HSV همچنین می تواند به چشم منتقل شود و باعث ایجاد بیماری به نام هرپس کراتیت شود و این می تواند علائمی مانند درد چشم راایجاد کند.

علائم مکرر (مجدد)

علائمی که دوباره ظاهر می شوند ، مشابه علائم اولیه هستند، گرچه شدت آنها کمتر است و برای دوره های کوتاه تری ادامه دارد. تحقیقات حاکی از آن است که حدود ۳۳٪ افراد مبتلا به تبخال دهانی و ۵۰٪ مبتلایان به تبخال دستگاه تناسلی علائم مکرر را تجربه می کنند.

علل این بیماری

هنگامی که HSV بر روی پوست وجود دارد، به راحتی از طریق تماس با پوست مرطوب دهان و دستگاه تناسلی ، از جمله مقعد ، از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. ویروس همچنین ممکن است از طریق تماس با سایر مناطق پوست و چشم گسترش یابد. این ویروس بین زمان بروز علائم تا زمان بهبودی بیشتر مسری است. به ندرت، در صورت عدم وجود علائم ، فرد می تواند ویروس را منتقل کند.

تب خال چگونه تشخیص داده می شود؟

این نوع ویروس به طور کلی با معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. پزشک ممکن است بدن شما را از نظر وجود زخم بررسی کند و در مورد برخی از علائم شما از شما سوال کند. آزمایش خون برای آنتی بادی های HSV-1 و HSV-2 نیز می تواند به تشخیص این عفونت ها کمک کند. روش دیگر، آزمایش در خانه برای هرپس سیمپلکس است به این صورت که می توان یک کیت تست را خریداری کرد و تست را انجام داد

هرپس سیمپلکس (تب خال) چگونه درمان می شود؟

هیچ دارویی نمی تواند از شر ویروس تبخال خلاص شود و در حال حاضر هیچ درمانی برای این ویروس وجود ندارد. درمان بر روی خلاص شدن از شر زخم ها و محدود کردن شیوع متمرکز است. دارو همچنین ممکن است از شدت علائم بکاهد. ممکن است زخم ها بدون درمان از بین بروند. با این حال، پزشک ممکن است تشخیص دهد که شما به یک یا چند داروی زیر احتیاج دارید:

۱) آسیکلوویر

۲) فامسیکلوویر

۳) والاسیکلوویر

این داروها می توانند به افراد آلوده به ویروس کمک کنند تا خطر انتقال آن به دیگران را کاهش دهند. این داروها همچنین به کاهش شدت و دفعات شیوع کمک می کنند. این داروها ممکن است به صورت خوراکی (قرص) وجود داشته باشد ، یا ممکن است به عنوان کرم استفاده شود. برای شیوع شدید، این داروها ممکن است از طریق تزریق نیز تجویز شوند. افرادی که به HSV آلوده می شوند تا آخر عمر به ویروس مبتلا می شوند. حتی اگر علائم آن آشکار نشود، ویروس به زندگی در سلول های عصبی فرد آلوده ادامه می دهد. حتی اگر ویروس غیرفعال باشد، محرک های خاصی می توانند شیوع آن را ایجاد کنند. این شامل:

۱) استرس

۲) دوره های قاعدگی

۳) تب یا بیماری

۴) قرار گرفتن در معرض آفتاب و آفتاب سوختگی

اعتقاد بر این است که شیوع بیماری ممکن است به مرور زمان کمتر شود زیرا بدن شروع به ایجاد آنتی بادی می کند.

موارد زیر می تواند برای تسکین علائم تبخال در برخی افراد کمک کند:

۱) برای کاهش درد هنگام ادرار کردن از یک بطری آب روی تاول ها بریزید

۲) استفاده از ژل آلوئه ورا در زخم ها

یک فرد همچنین ممکن است این موارد را امتحان کند:

۱) مصرف داروهای تسکین دهنده درد، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن

۲) استحمام در آب نمک رقیق

۳) پوشیدن لباس گشاد برای جلوگیری از تحریک

۴) از فعالیت های جنسی، حتی با محافظت، تا زمان برطرف شدن علائم خودداری شود

۵) استفاده از کرم یا لوسیون روی مجرای ادرار قبل از ادرار کردن، مانند کرم حاوی لیدوکائین

۶) برخی از افراد از کیسه های یخ استفاده می کنند. هرگز نباید یخ را مستقیماً روی پوست قرار داد و ابتدا باید آن را با پارچه پیچید.

۷) به محض احساس زخم استفاده از کمپرس گرما مفید است.

۸) خمیر نشاسته ذرت همچنین ممکن است ضایعات را خشک کرده و خارش را تسکین دهد.

۹) سیر: تحقیقات قدیمی نشان می دهد که سیر ممکن است در برابر هر دو سویه تبخال خاصیت ضد ویروسی داشته باشد. یک حبه سیر تازه را خرد کرده و با روغن زیتون مخلوط کنید تا رقیق شود. می توانید این مخلوط را تا سه بار در روز روی زخم ها بمالید.

۱۰) سرکه سیب: سرکه سیب به خواصیت ضد التهابی و ضد ویروسی شناخته شده است. برای استفاده از برخی از این مزایا، یک بخش سرکه سیب را با سه قسمت آب گرم مخلوط کرده و به منطقه آسیب دیده بمالید.

۱۲) تغییر رژیم غذایی: خوردن غذاهای مناسب و اجتناب از برخی مواد ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و به نوبه خود به بدن کمک کند تا با ویروس تبخال مبارزه کند.

۱۳) سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان: خوردن سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و التهاب را به حداقل برساند. گل کلم، اسفناج، کلم پیچ و گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند.

۱۴) اسیدهای چرب امگا ۳: از اسیدهای چرب امگا ۳  می توان برای کمک به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با شرایط التهابی مزمن منبع مطمئن استفاده کرد.

۱۶) بهبود تبخال لب با بادرنجویه: بادرنجویه برای کاهش شدت شیوع تب خال مفید است به علاوه، اثرات ضد ویروسی و ضد باکتری دارد. چند بار در روز به مدت چند روز چای بادرنجویه بنوشید تا این که علائم فروکش کند. برای سه یا چهار بار در روز، کیسه های چای بادرنجویه و یا روغنش را روی منطقه آسیب دیده بمالید.

۱۷) خمیر جوش شیرین: مالیدن خمیر جوش شیرین ممکن است به خشک کردن ضایعات و تسکین خارش کمک کند.

با این حال، هیچ تحقیقی نشان نمی دهد که این روش های درمانی موثر هستند.

 

جلوگیری از شیوع عفونت های هرپس سیمپلکس

اگرچه هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، شما می توانید برای جلوگیری از ابتلا به ویروس یا جلوگیری از انتقال HSV به شخص دیگر اقداماتی انجام دهید مانند:

۱) سعی کنید از تماس مستقیم فیزیکی با افراد دیگر خودداری کنید.

۲) مواردی را که می تواند ویروس را در اطراف شما منتقل کند مانند لیوان ، حوله ، ظروف نقره، لباس، وسایل آرایشی مانند رژ لب را به اشتراک نگذارید.

۳) در هنگام شیوع از رابطه جنسی دهانی، بوسیدن یا هر نوع فعالیت جنسی دیگر اجتناب کنید.

۴) دستان خود را مکررا بشویید.

افراد مبتلا به HSV-2 باید از هر نوع فعالیت جنسی با افراد دیگر در هنگام شیوع خودداری کنند. اگر فرد علائمی را تجربه نمی کند اما ویروس وی تشخیص داده شده است ، باید از کاندوم در حین مقاربت استفاده شود. زنان باردار و آلوده ممکن است مجبور به استفاده از دارو شوند تا از آلوده شدن ویروس به نوزادان جلوگیری شود.

HSV و  HIV (ایدز)

افراد مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی بیشتر در معرض خطر ابتلا به HIV و انتقال آن قرار دارند، زیرا زخم های موجود در پوست می توانند انتقال HIV به داخل و خارج بدن را تسهیل کنند همچنین، افراد مبتلا به HIV سیستم ایمنی ضعیفی دارند و این خطر عوارض شدیدتری را افزایش می دهد. به عنوان مثال، اگر فردی مبتلا به تبخال دهانی و سیستم ایمنی ضعیف باشد، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کراتیت، نوعی التهاب چشم یا التهاب مغزی، باشد. اگر فردی دارای سیستم ایمنی ضعیف و تبخال دستگاه تناسلی باشد، به ندرت خطر ابتلا به التهاب مغز ، چشم، مری، ریه ها یا کبد و همچنین عفونت گسترده وجود دارد.

منابع:

https://www.healthline.com/health/aqualyx

https://www.medicalnewstoday.com

فهرست