تعریق زیاد

فرآورده های طبیعی /پوست و مو/ تعریق زیاد

هایپرهیدروز، که به عنوان پلی هیدروز یا (sudorrhea) نیز شناخته می شود، بیماری است که با تعریق زیاد مشخص می شود. تعریق می تواند فقط یک ناحیه خاص یا کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه تهدید کننده زندگی نیست، اما می تواند ناراحت کننده باشد و باعث خجالت و ضربه روانی شود. تعریق بیش از حد همراه با هایپرهیدروز به دلیل غلظت نسبتاً زیاد غدد عرق، در دست، پا، زیر بغل و کشاله ران بیشتر فعال است. لذا با توجه به اهمیت این بیماری ما در این مقاله به بررسی علل این بیماری پرداخته ایم و با معرفی محصولات طبیعی موجود در داروخانه آنلاین نسخه اول به شما در درمان این بیماری یاری می دهیم.

هایپرهیدروز کانونی: هنگامی که تعریق بیش از حد موضعی باشد. به عنوان مثال، هایپرهیدروز کف دست تعریق بیش از حد کف دست است.

هایپرهیدروزیس عمومی: تعریق زیاد کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. هایپرهیدروز ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشد یا در اواخر زندگی ایجاد شود. با این حال، بیشتر موارد تعریق بیش از حد معمول در سالهای نوجوانی فرد شروع می شود. این بیماری می تواند به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد ، یا دلیل مشخصی ندارد:

۱) هایپرهیدروزیس ایدیوپاتیک اولیه: “ایدیوپاتیک” به معنی “علت نامعلوم” است. در اکثر موارد، هایپرهیدروزیس موضعی است.

۲) هایپرهیدروز ثانویه: فرد به دلیل یک بیماری زمینه ای زمینه ای مانند چاقی، نقرس، یائسگی،  تومور، مسمومیت با جیوه، دیابت یا پرکاری تیروئید (پرکاری غده تیروئید) بیش از حد تعریق می کند. طبق انجمن بین المللی هایپرهیدروز ، تقریباً ۸/۲ درصد آمریکایی ها تحت تأثیر هایپرهیدروز قرار دارند. این حدود ۸/۷ میلیون نفر است. از نظر برخی علائم هایپرهیدروز به حدی شدید است که خجالت آور شده و باعث ناراحتی و اضطراب می شود. گزینه های شغلی بیمار، فعالیت های اوقات فراغت، روابط شخصی و روابط عاطفی بیمار ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. خوشبختانه، چندین گزینه وجود دارد که می تواند علائم را به طور موثر درمان کند.

علاِیم

۱) کف دست های نرم و خیس

۲) کف پا نرم و خیس است

۳) تعریق مکرر

۴) تعریق قابل توجهی که از طریق لباس خیس می شود

افراد مبتلا به هایپرهیدروز ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

۱) مشکلات تحریک کننده و دردناک پوستی مانند عفونت های قارچی یا باکتریایی

۲) لباس های لک شده

۳) عدم تمایل برای برقراری تماس بدنی

۴) عقب نشینی اجتماعی که گاهی اوقات منجر به افسردگی می شود

علل

دلایل هایپرهیدروز اولیه به خوبی شناخته نشده است. از طرف دیگر، هایپرهیدروز ثانویه دارای لیست طولانی از علل شناخته شده است.

علل هیپرهیدروز اولیه

مردم تصور می کردند که هایپرهیدروز اولیه با وضعیت روحی و روانی بیمار مرتبط است، این بیماری روانی است و فقط افراد تحت فشار، اضطراب یا عصبی را تحت تأثیر قرار می دهد. مطالعات همچنین نشان داده است که برخی از ژن ها در هایپرهیدروز نقش دارند و به نظر می رسد احتمال ارثی شدن آن بیشتر باشد. اکثر بیماران مبتلا به هایپرهیدروز اولیه خواهر یا برادر یا والد مبتلا به این بیماری دارند.

علل هیپرهیدروز ثانویه

۱) آسیب نخاعی

۲) سو مصرف الکل

۳) اضطراب

۴) دیابت

۵) نقرس

۶) بیماری قلبی

۷) پرکاری تیروئید – غده تیروئید بیش فعال

۸) چاقی

۹) بیماری پارکینسون

۱۰) بارداری: یکی دیگر از علت های عرق کردن شدید بارداری می باشد که این وضعیت کاملاً طبیعی است چون که دمای بدن نوزاد شما در این موارد بالا می رود و باعث می شود که جریان خون در بدن تان افزایش پیدا می کند و به همین دلیل بیش از همیشه احساس گرما می کنید و افزایش متابولیسم و تغییر هورمون ها نیز یکی دیگر از دلایل عرق کردن زیاد در این دوران می باشد.

۱۱) نارسایی تنفسی

۱۲) زونا

۱۳) برخی از سرطان ها

۱۴) برخی از عفونت ها – HIV، مالاریا، سل (سل)

۱۵) برخی از داروها، از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی، آنتی کولین استرازها (برای بیماری آلزایمر)، پیلوکارپین (برای گلوکوم)، پروپرانولول (برای فشار خون بالا)

تشخیص

در ابتدا، ممکن است پزشک با سفارش آزمایش خون و ادرار دهد همچنین ممکن است یک سری سوال از بیمار شود یا مجبور شود یک پرسشنامه در مورد تأثیر تعریق زیاد پر کند. سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱) آیا هایپرهیدروز در هنگام حضور در جمع بر رفتار یا وضعیت روانی شما تأثیر می گذارد؟

۲) آیا هایپرهیدروز تاثیری در اشتغال شما داشته است؟

۳) آیا تاکنون دوست خود را به دلیل هایپرهیدروز از دست داده اید؟

۴) چند بار لباس خود را عوض می کنید؟

تست عرق با تنظیم حرارت: پودری که به رطوبت حساس است به پوست زده می شود. وقتی تعریق زیاد در دمای اتاق اتفاق می افتد، رنگ پودر تغییر می کند و به این صورت این بیماری تشخیص داده می شود.

درمان خانگی

برخی از تغییرات در فعالیت روزمره و سبک زندگی ممکن است به بهبود علائم کمک کند:

۱) کفش – مواد مصنوعی به احتمال زیاد علائم را بدتر می کنند. استفاده از مواد طبیعی، مانند چرم، توصیه می شود.

۲) جوراب – بعضی از جوراب ها در جذب رطوبت بهتر هستند، مانند جوراب های ضخیم و نرم ساخته شده از الیاف طبیعی.

۳) لباس – بعضی از الیاف مصنوعی مانند نایلون ممکن است علائم را بدتر کند.

۴) ضدعرق ها – دئودورانت ها عرق را قطع نمی کنند اما اسپری های ضدعرق این کار را انجام می دهند.

۵) غذاهای تند نخورید: غذاهای تند باعث تعریق می‌شوند.

۶) ریشه‌ی سنبل الطیب: توصیه می‌شود برای کنترل مشکل عرق کردن شدید روزانه دمنوش ریشه‌ی سنبل الطیب بنوشید.

 ۷)  گل راعی: گل راعی می‌تواند تعریق شدید را از طریق کاهش اضطراب و استرس کنترل کند. استفاده از این گیاه فورا مشکل شما را بر طرف می‌کند.

۸) جوانه ی گندم: وانه‌ی گندم منبع بی‌نظیر فولیک اسید، ویتامین B6، B12، C و A است. جوانه‌ی گندم می‌تواند با حذف مواد سمی از خون تعریق بیش از حد را درمان کند.

۹) فندق افسونگر: فندق افسونگر از بوته‌ی فندق به دست می‌آید. این آجیل حاوی کاتچین‌ها، تانین‌ها، فلاونوئیدها، اسید گالیک، هگزانول، اوژنول، کارواکول، کولین، و ساپونین است که می‌تواند به نحو موثری تعریق را کنترل کند. خاصیت بند آوری قوی فندق افسونگر به کوچک و تنگ کردن منافذ پوست کمک می‌کند.

۱۰) مریم گلی: مریم گلی نیز منبع خوبی از اسید تانیک است که در کاهش تعریق و محدود کردن غدد تعریق موثر است. بنابراین، تعجبی ندارد که مریم گلی نیز یکی از درمان‌های خانگی گیاهی برای تعریق شدید به حساب می‌آید. خواص ضد قارچی و ضد میکروبی آن می‌تواند جلوی رشد باکتری‌ّها را بگیرد.

۱۱) چای سبز

چای سبز برای سلامتی و زیبایی بسیار مفید است. به عنوان مثال، نوشیدن روزانه‌ی چای سبز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، فرایند پیری را آهسته‌تر کند و خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. به علاوه از چای سبز با مقاصد مختلف دیگری نیز استفاده شده است. چای سبز حاوی خواص ضد استرسی و سم‌زدایی است؛ بنابراین، می‌تواند سوخت و ساز را تقویت کند چراکه تعریق بیش از حد به خاطر سوخت و ساز بد اتفاق می‌افتد.

اگر این اقدامات موثر نباشند، درمان پزشکی می تواند کمک کند.

درمان

یک پزشک ممکن است فرد را به یک متخصص پوست ارجاع دهد.

۱) سم بوتولینوم (تزریق بوتاکس) – تزریق بوتاکس باعث مسدود شدن اعصاب محرک غدد عرق می شود.

۲) داروهای ضد کولینرژیک – این داروها مانع انتقال تکانه های عصبی پاراسمپاتیک می شوند. بیماران به طور کلی طی حدود ۲ هفته متوجه بهبود علائم می شوند.

۳) ETS (سمپاتکتومی آندوسکوپی توراک) – این مداخله جراحی فقط در موارد شدید که به سایر درمانها پاسخ نداده اند توصیه می شود. اعصاب منتقل کننده پیام به غدد عرق بریده می شوند.

۴) یونتوفورز – دست ها و پاها در یک کاسه آب غوطه ور می شوند. جریان الکتریکی بدون درد از آب عبور می کند. بیشتر بیماران به دو تا چهار درمان ۲۰-۳۰ دقیقه ای نیاز دارند.

عوارض

اگر هایپرهیدروز درمان نشود، می تواند منجر به عوارض شدیدی شود مانند:

۱) عفونت ناخن: به خصوص عفونت ناخن پا.

۲) زگیل: رشد پوست ناشی از HPV (ویروس پاپیلومای انسانی).

۳) عفونت های باکتریایی: به خصوص در اطراف فولیکول های مو و بین انگشتان پا.

۴) تأثیر روانی: تعریق زیاد می تواند بر اعتماد به نفس، شغل و روابط بیمار تأثیر بگذارد.

 

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/182130#_noHeaderPrefixedContent

https://www.webmd.com/skin-problems-and treatments/hyperhidrosis-treatment-11#1

https://allremedies.com/home-remedies-for-excessive-sweating/

فهرست