جوش صورت

فرآورده های طبیعی /پوست و مو/ جوش صورت

پوست شما سوراخ های کوچکی به نام منافذ دارد که می تواند توسط روغن، باکتری ها، سلول های مرده پوست و آلودگی مسدود شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است یک جوش یا “zit” ایجاد شود. اگر پوست به طور مکرر تحت تأثیر این شرایط قرار گرفته باشد، ممکن است دچار آکنه شوید. طبق آکادمی پوست آمریکا، آکنه شایع ترین بیماری پوستی در ایالات متحده است اگرچه آکنه یک بیماری تهدید کننده زندگی نیست، اما می تواند دردناک باشد، به ویژه در موارد شدید. همچنین می تواند باعث پریشانی عاطفی شود. آکنه هایی که روی صورت ظاهر می شوند می توانند بر عزت نفس تأثیر بگذارند و با گذشت زمان باعث ایجاد زخم های دائمی در بدن شود. لذا با توجه به اهمیت این بیماری ما در این مقاله به بررسی علل این بیماری پرداخته و با معرفی با کیفیت ترین محصولات طبیعی موجود در داروخانه آنلاین نسخه اول به شما در درمان این بیماری یاری می رسانیم.

بسیاری از روش های درمانی موثر برای آکنه وجود دارد که هم تعداد جوش های شما را کاهش می دهد و هم احتمال ایجاد زخم را کاهش می دهد.

علائم آکنه چیست؟

آکنه تقریباً در هر جای بدن دیده می شود. این بیماری معمولاً در صورت، پشت، گردن، سینه و شانه های ایجاد می شود. اگر آکنه دارید، معمولاً جوش هایی را مشاهده می کنید که سفید یا سیاه هستند. جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید به کمدون معروف هستند. جوش های سرسیاه در سطح پوست ایجاد می شود و به دلیل اکسیژن موجود در هوا حالت سیاه پیدا می کنند. جوش های سر سفید در زیر سطح پوست ایجاد می شود و به آنها ظاهری سفید می بخشد. در حالی که جوش های سر سفید و جوش های سرسیاه رایج ترین ضایعاتی هستند که در آکنه مشاهده می شوند اما  انواع دیگری نیز می تواند رخ دهد. ضایعات التهابی به احتمال زیاد باعث ایجاد زخم در پوست می شوند به عنوان مثال:

۱) پاپول ها (Papules )  برجستگی های کوچک ، قرمز و برجسته ای هستند که در اثر فولیکول های مو ملتهب یا آلوده ایجاد می شوند.

۲) Pustules جوش های قرمز کوچکی هستند که در نوک آنها چرک وجود دارد.

۳) ندول ها (Nodules ) توده هایی جامد و اغلب دردناک در زیر سطح پوست هستند.

۴) کیست ها توده های بزرگی است که در زیر پوست یافت می شود و حاوی چرک است و معمولاً دردناک است.

چه عواملی باعث بروز آکنه می شوند؟

آکنه زمانی اتفاق می افتد که منافذ پوست شما با چربی ، پوست مرده یا باکتری مسدود شود. هر منفذ پوست شما شکافی به فولیکول دارد. فولیکول از یک مو و یک غده چربی (روغنی) تشکیل شده است. غده چربی باعث آزاد شدن روغن می شود که به موها می رود، از منافذ خارج می شود و روی پوست قرار می گیرد. یک یا چند مشکل در این فرآیند می تواند باعث ایجاد آکنه شود مانند:

۱) بیش از حد روغن توسط فولیکول هاتولید شود.

۲) سلولهای مرده پوست در منافذ پوست جمع شوند.

۳) باکتری ها در منافذ شما جمع می شوند.

عوامل خطر آکنه چیست؟

افسانه ها و صحبت های زیادی در مورد آنچه که باعث آکنه می شود وجود دارد. بسیاری از مردم معتقدند که غذاهایی مانند شکلات یا سیب زمینی سرخ کرده در ایجاد آکنه نقش دارند اگرچه هیچ پشتیبانی علمی برای این ادعاها وجود ندارد. عوامل دیگر شامل:

۱) تغییرات هورمونی ناشی از بلوغ یا بارداری

۲) داروهای خاص، مانند قرص های خاص ضد بارداری یا کورتیکواستروئیدها

۳) یک رژیم غذایی سرشار ازکربوهیدرات ها ، مانند نان و چیپس

۴) داشتن والدینی که آکنه داشته اند.

افراد در دوران بلوغ بیشتر در معرض آکنه هستند. در این مدت، بدن دچار تغییرات هورمونی می شود. این تغییرات می تواند تولید چربی را تحریک کند و منجر به افزایش خطر آکنه شود. آکنه های هورمونی مربوط به بلوغ معمولاً فروکش می کنند، یا حداقل در بزرگسالی بهبود می یابند.

چگونه آکنه تشخیص داده می شود؟

اگر علائم آکنه دارید، پزشک می تواند با معاینه پوست شما تشخیص دهد. پزشک شما انواع ضایعات و شدت آنها را تشخیص می دهد تا بهترین روش درمانی را تعیین کند.

آکنه چگونه درمان می شود؟

چند فعالیت خود مراقبتی وجود دارد که می توان در خانه انجام داد تا از جوش ها جلوگیری کرده و آکنه ها را از بین ببرد. درمان های خانگی آکنه شامل موارد زیر است:

۱) تمیز کردن روزانه پوست با صابون ملایم برای از بین بردن چربی و خاک اضافی.

۲) موهای خود را به طور مرتب شستشو داده و از صورت خود دور نگه دارید.

۳) فشردن یا ترکاندن جوش، که باعث پخش باکتری و روغن اضافی می شود.

۴) پوشیدن کلاه یا سربندهای تنگ

۵) به صورت خود دست نزنید

درمان خانگی آکنه

۱) سرکه سیب بزنید

مانند سرکه های دیگر، به توانایی آن در مبارزه با بسیاری از انواع باکتری ها و قارچ ها شناخته می شود. سرکه سیب حاوی اسیدهای آلی مانند اسید سیتریک است که مشخص شده باعث از بین بردن P. acnes می شود. تحقیقات نشان داده است که اسید سوکسینیک، یک اسید آلی دیگر، التهاب ناشی از P. acnes را سرکوب می کند، که ممکن است از ایجاد زخم جلوگیری کند. اگرچه برخی از اجزای سرکه سیب ممکن است به آکنه کمک کنند، اما در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر استفاده از آن برای این منظور وجود ندارد. برخی از متخصصان پوست توصیه می کنند که به هیچ وجه از سرکه سیب استفاده نکنید ، زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شود.

نحوه استفاده از آن

۱) یک قسمت سرکه سیب و سه قسمت آب را مخلوط کنید (برای پوست های حساس از آب بیشتری استفاده کنید).

۲) پس از تمیز کردن، مخلوط را به آرامی و با استفاده از یک پنبه روی پوست قرار دهید.

۳) بگذارید ۵-۲۰ ثانیه بماند، با آب بشویید و خشک کنید.

۴) این فرآیند را در صورت نیاز ۱-۲ بار در روز تکرار کنید.

لازم به ذکر است که استفاده از سرکه سیب بر روی پوست می تواند باعث سوختگی و تحریک شود. اگر ترجیح می دهید آن را امتحان کنید، به مقدار کم از آن استفاده کنید و آن را با آب رقیق کنید.

۲) مکمل روی مصرف کنید

روی یک ماده مغذی ضروری است که برای رشد سلول، تولید هورمون، متابولیسم و عملکرد ایمنی مهم است. تحقیقات نشان می دهد که در افراد مبتلا به آکنه میزان روی در خون آنها کمتر از افرادی است که پوست شفاف دارند. چندین مطالعه همچنین نشان داده است که مصرف روی به صورت خوراکی ممکن است به کاهش آکنه کمک کند. به عنوان مثال، یک بررسی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که روی در درمان آکنه های شدید و التهابی موثرتر از درمان آکنه متوسط است. دوز مناسب روی برای آکنه مشخص نشده است، اما چندین مطالعه قدیمی کاهش قابل توجهی در آکنه را با استفاده از ۳۰-۴۵ میلی گرم روی در روز را مشاهده کرده اند. روی اولیه به مقدار روی موجود در ترکیب گفته می شود. روی به اشکال مختلف موجود است و آنها حاوی مقادیر مختلف عناصر روی هستند. اکسید روی با ۸۰٪ حاوی بیشترین مقدار عناصر روی است. حد مجاز توصیه شده بالای روی ۴۰ میلی گرم در روز است، بنابراین احتمالاً بهتر است از این مقدار بیشتر استفاده نشود مگر اینکه تحت نظارت پزشک باشد. مصرف زیاد روی ممکن است عوارض جانبی از جمله درد معده و تحریک روده ایجاد کند.

۳) ماسک عسل و دارچین درست کنید

عسل و دارچین توانایی مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب را دارند که دو عامل محرک آکنه هستند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ترکیب عصاره پوست عسل و پوست دارچین اثرات ضد باکتریایی علیه P. acnes دارد. تحقیقات دیگر نشان داده است که عسل به خودی خود می تواند رشد P. acnes را مسدود یا از بین ببرد. اگرچه ، این یافته لزوماً به این معنی نیست که عسل به طور موثری آکنه را درمان می کند. در حالی که خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی عسل و دارچین ممکن است آکنه را کاهش دهد اما اتحقیقات بیشتری لازم است.

طرز تهیه ماسک عسل و دارچین:

دو قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چایخوری دارچین را مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید. پس از تمیز کردن، ماسک را به صورت خود بمالید و بگذارید به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه بماند سپس ماسک را کاملاً بشویید و صورت خود را خشک کنید.

۴) روغن درخت چای

روغن درخت چای یک روغن اساسی است که از برگ های Melaleuca alternifolia، یک درخت کوچک بومی استرالیا استخراج می شود. به دلیل توانایی آن در مبارزه با باکتری ها و کاهش التهابات پوستی کاملاً شناخته شده است. علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده است که استفاده از روغن درخت چای ممکن است باعث کاهش آکنه شود. با توجه به اینکه آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی در صورت استفاده طولانی مدت برای آکنه می توانند باعث مقاومت باکتریایی شوند، روغن درخت چای ممکن است جایگزینی موثری باشد. روغن درخت چای بسیار قوی است، بنابراین همیشه قبل از استفاده از آن روی پوست ، آن را رقیق کنید.

نحوه استفاده از آن

۱) یک قسمت روغن درخت چای را با نه قسمت آب مخلوط کنید.

۲) یک پنبه را به مخلوط آغشته کنید و آن را به مناطق آسیب دیده بمالید.

۳) در صورت تمایل مرطوب کننده بزنید.

۴) این فرآیند را در صورت نیاز ۱-۲ بار در روز تکرار کنید.

۵) چای سبز را به پوست خود بمالید

چای سبز دارای آنتی اکسیدان بسیار بالایی است و نوشیدن آن می تواند باعث سلامتی شود. همچنین ممکن است به کاهش آکنه کمک کند. این امر احتمالاً به این دلیل است که پلی فنول های موجود در چای سبز به مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب، که دو دلیل اصلی آکنه هستند ، کمک می کنند. تحقیقات زیادی درباره کشف مزایای نوشیدن چای سبز در مورد آکنه وجود ندارد و مطالعات بیشتری مورد نیاز است. در یک مطالعه کوچک با حضور ۸۰ زن، شرکت کنندگان روزانه به مدت ۴ هفته ۱۵۰۰ میلی گرم عصاره چای سبز مصرف کردند. در پایان مطالعه، زنانی که این عصاره را مصرف کردند، در بینی، چانه و اطراف دهان خود آکنه کمتری داشتند. تحقیقات همچنین نشان داده است که نوشیدن چای سبز ممکن است سطح قند خون و انسولین را کاهش دهد. بسیاری از مطالعات همچنین نشان می دهد که استفاده مستقیم از چای سبز روی پوست ممکن است به درمان آکنه کمک کند. مطالعات متعدد نشان داده است که استفاده از عصاره چای سبز به پوست باعث کاهش قابل توجه تولید sebum و جوش در افراد مبتلا به آکنه می شود.

نحوه استفاده از آن:

۱) چای سبز را به مدت ۳-۴ دقیقه در آب جوش قرار دهید.

۲) اجازه دهید چای خنک شود.

۳) با استفاده از یک پنبه چای را به پوست خود بمالید یا آن را اسپری کنید.

۴) اجازه دهید خشک شود، سپس آن را با آب بشویید و پوست خود را خشک کنید.

۶) آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی استوایی است که برگهای آن ژل شفاف تولید می کند. این ژل اغلب به لوسیون ها، کرم ها، پمادها و صابون ها اضافه می شود. این ماده معمولاً برای درمان خراش، جوش، سوختگی و سایر بیماری های پوستی استفاده می شود. ژل آلوئه ورا هنگامی که روی پوست قرار می گیرد می تواند به بهبود زخم ها، درمان سوختگی و مبارزه با التهاب کمک کند. آلوئه ورا حاوی اسید سالیسیلیک و گوگرد است که هر دو به طور گسترده ای در درمان آکنه استفاده می شوند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از اسید سالیسیلیک بر روی پوست باعث کاهش آکنه می شود. چندین مطالعه همچنین نشان داده است که ژل آلوئه ورا، اگر با مواد دیگری مانند کرم ترتینوئین یا روغن درخت چای ترکیب شود، می تواند آکنه را بهبود بخشد. در حالی که تحقیقات نوید می دهد، مزایای ضد آکنه آلوئه ورا خود به تحقیقات علمی بیشتری نیاز دارد.

نحوه استفاده از آن

۱) ژل را از گیاه آلوئه با قاشق بیرون بریزید.

۲) ژل را به عنوان مرطوب کننده به طور مستقیم روی پوست تمیز قرار دهید.

۳) ۱-۲ بار در روز یا به دلخواه تکرار کنید.

شما همچنین می توانید ژل آلوئه ورا را از فروشگاه خریداری کنید، اما اطمینان حاصل کنید که این آلوئه خالص و بدون مواد اضافی است.

۷) یک مکمل روغن ماهی مصرف کنید

اسیدهای چرب امگا ۳ چربی های سالمی هستند که دارای بسیاری از فواید سلامتی هستند. شما باید این چربی ها را از رژیم خود دریافت کنید، اما تحقیقات نشان می دهد اکثر افرادی که از رژیم غذایی استاندارد غربی استفاده می کنند، به اندازه کافی از آنها استفاده نمی کنند. همچنین می توان اسیدهای چرب امگا ۳ را با خوردن ماهی قزل آلا، ساردین، آنچو، گردو، دانه های چیا و دانه های کتان آسیاب شده دریافت کرد

۸) لایه برداری کردن

لایه برداری فرآیند از بین بردن لایه بالایی سلولهای مرده پوست است. برای دستیابی به این هدف می توانید از مواد شیمیایی استفاده کنید یا با استفاده از برس یا اسکراب لایه برداری، لایه برداری مکانیکی را انجام دهید تا سلول ها از بین بروند. لایه برداری ممکن است با از بین بردن سلول های پوستی که منافذ پوست را مسدود می کند ، آکنه را بهبود بخشد. در حال حاضر، تحقیقات در مورد لایه برداری و توانایی آن در درمان آکنه محدود است.

۹) رژیم غذایی

سالهاست که در مورد رابطه رژیم و آکنه بحث می شود. تحقیقات نشان می دهد که عوامل رژیم غذایی، مانند انسولین و شاخص گلیسمی، ممکن است با آکنه در ارتباط باشند. شاخص گلیسمی مواد غذایی (GI) معیار اندازه گیری سرعت افزایش قند خون است. خوردن غذاهای با GI بالا باعث افزایش انسولین می شود که احتمالاً تولید  sebumرا افزایش می دهد. در نتیجه، غذاهای با GI بالا ممکن است به طور مستقیم بر ایجاد و شدت آکنه تأثیر بگذارند. غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند شامل غذاهای فرآوری شده مانند:

۱) نان سفید

۲) نوشابه های شیرین

۳) کیک ها

۴) دونات

۵) شیرینی

۶) آب نبات

۷) غلات صبحانه شیرین

غذاهای با شاخص گلیسمی پایین عبارتند از:

۱) میوه ها

۲) سبزیجات

۳) حبوبات

۴) آجیل

۵) غلات کامل یا حداقل فرآوری شده

۱۰) مصرف لبنیات را کاهش دهید

رابطه بین لبنیات و آکنه بسیار بحث برانگیز است. شیر و لبنیات حاوی هورمون هایی مانند IGF-1 هستند که با آکنه در ارتباط است. سایر هورمون های موجود در شیر ممکن است باعث تغییرات هورمونی شده و منجر به آکنه شوند. یک مطالعه در افراد ۱۰ تا ۲۴ ساله نشان داد که نوشیدن شیر کامل سه روز یا بیشتر در هفته با آکنه متوسط یا شدید مرتبط است.  

۱۱) کاهش استرس

ارتباط بین استرس و آکنه کاملاً مشخص نیست. هورمون های ترشح شده در دوره های استرس ممکن است تولید سبوم و التهاب را افزایش داده و آکنه را بدتر کند. استرس همچنین ممکن است باکتریهای روده را تحت تأثیر قرار داده و باعث التهاب در بدن شود که می تواند با آکنه مرتبط باشد. مطالعات متعدد ارتباط بین استرس و آکنه را تایید کرده اند. با این حال تحقیقات بیشتری لازم است. برخی از درمان های آرام سازی و کاهش استرس ممکن است آکنه را بهبود بخشد، اما تحقیقات بیشتری باید انجام شود

راه های کاهش استرس:

۱) خواب بیشتر

۲) فعالیت های بدنی بیشتر

۳) یوگا

۴) نفس عمیق کشیدن

۱۲) ورزش کردن

تحقیقات کمی در مورد تأثیر ورزش بر روی آکنه وجود دارد. با این وجود، ورزش از طریق روش هایی که به بهبود آکنه کمک می کند ، عملکردهای بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. به عنوان مثال ، ورزش باعث گردش خون سالم می شود. افزایش جریان خون به تغذیه سلول های پوست کمک می کند، که ممکن است به جلوگیری و بهبود آکنه کمک کند. ورزش همچنین در سطح هورمون ها و تنظیم آنها نقش دارد.

 

۱۳) پاک کننده انگور

با این حال، طبق مقاله ای که در آوریل ۲۰۱۶ در Advances in Dermatology and Allergology منتشر شده است، رسوراترول (resveratrol) در پوست انگور قرمز ممکن است فعالیت ضد باکتریایی در برابر Cutibacterium acnes از خود نشان دهد. بنابراین چند انگور تازه از یخچال بردارید و از وسط خورد کرده و گوشت آن را بر روی صورت بمالید و سپس صورت خود را با آب بشویید.

۱۴) ماسک خیار

مطالعات نشان می دهد که خیار می تواند بر روی پوست اثر تسکین دهنده داشته باشد و تحریک، تورم و درد را کاهش دهد. از این رو، آنها به طور بالقوه می توانند التهاب مربوط به آکنه را از بین ببرند.

خیار چگونه می تواند کمک کند؟

خیار دارای فواید تسکین دهنده و آبرسان پوست است، بنابراین اگر پوست شما از آکنه ملتهب است، خیار می تواند اثر بخش باشد. اما باید توجه نمود که آنها در درمان جوش های زیرین موثر نیستند.

۱۵) ماسک عسل

عسل دارای خواص درمانی بسیاری است. طبق کلینیک مایو، برخی از افراد از آن به عنوان شربت طبیعی سرفه و تسکین گلودرد استفاده می کنند. طبق مقاله ای که در آگوست ۲۰۱۶ در مجله Global Health of Global Health منتشر شد، مطالعات in vitro نشان می دهد که خواص ضد باکتریایی عسل همچنین می تواند باعث بهبود سوختگی ها و عفونت های زخم شود و از رشد C. acnes جلوگیری کند. کوک-بولدن می گوید، قبل از استفاده از این ماسک، صورت خود را با آب گرم بشویید. سپس عسل را بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه روی پوست بماند. عسل را با آب گرم بشویید.

۱۶) ماسک ماست

اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است، شواهدی که در آوریل ۲۰۱۵ در مجله بین المللی پوست زنان منتشر شد، حاکی از آن است که محصولات لبنی تخمیر شده مانند ماست ممکن است باعث سلامت پوست شود.

۱۷) بلغور جو دو سر

بر اساس تحقیق منتشر شده در ژانویه ۲۰۱۵ در مجله داروها و پوست، خواص ضد التهابی بلغور جو دوسر به طور طبیعی تسکین دهنده است و ممکن است تحریک ناشی از شرایط پوستی مانند سوختگی ، خارش و اگزما را تسکین دهد. زایکنر می گوید، بلغور جو دوسر از مزایای محافظت از پوست، آبرسانی و ضد التهاب برخوردار است. این به طور خاص در درمان آکنه موثر نیست، اما می تواند به تسکین پوست خشک و ملتهب کمک کند. ۲ قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر، ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین و آب کافی را با هم مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید. خمیر را در تمام صورت خود صاف کنید و به آرامی آن را مالش دهید و سپس آن را بشویید.

۱۸) ماسک زرد چوبه

کوک-بولدن می گوید، برای پوست های زیبا، عروس ها در هند به طور سنتی قبل از عروسی خود از ماسک زردچوبه استفاده می کنند. بر اساس یک بررسی منتشر شده ، این امر به دلیل خاصیت ضد التهابی ، ضدمیکروبی و آنتی اکسیدانی ادویه بوده و توانایی آن در بهبود قابل ملاحظه شدت بیماری های پوستی مانند آکنه، آلوپسی، درماتیت آتوپیک، لیکن پلان دهانی، خارش و پسوریازیس است.

۱۹) یخ

اولین درمان سریع جوش صورت، یخ است. برای جوشی که هنوز به طور کامل عفونی نشده است، استفاده از یخ به کاهش التهاب کمک می کند و غدد چربی را تشویق می کند منقبض شده و چربی اضافه و میکروب های درون آن را از آن بخش پوست بیرون برانند. یخ را در تکه ای پارچه گذاشته و روی بخشی که در حال جوش زدن است به مدت چند ثانیه نگه دارید. چند دقیقه فاصله بگذارید و مجدد مرحله ی قبل را تکرار کنید. این کار را به دفعات دلخواه تکرار کنید، جوش در عرض یکی دو روز از بین می رود.

دارو

اگر خود درمانی به شما در درمان آکنه کمک نمی کند، چند داروی ضد آکنه بدون نسخه در دسترس است. بیشتر این داروها حاوی موادی هستند که می توانند به از بین بردن باکتری ها یا کاهش چربی روی پوست کمک کنند که شامل:

۱) پراکسید بنزوئیل در بسیاری از کرم ها و ژل های آکنه وجود دارد. این برای خشک کردن جوش های موجود و جلوگیری از جوش های جدید استفاده می شود. بنزوئیل پراکسید باکتری های آکنه ساز را نیز از بین می برد.

۲) گوگرد یک ماده طبیعی با بوی مشخص است که در برخی از لوسیون ها، پاک کننده ها و ماسک ها وجود دارد.

۳) سالیسیلیک اسید اغلب در صابون های ضد آکنه استفاده می شود. که به جلوگیری از وصل شدن منافذ پوست کمک می کند.

بعضی اوقات، ممکن است همچنان علائم را تجربه کنید. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است بخواهید از مشاوره پزشکی استفاده کنید. پزشک می تواند داروهایی را تجویز کند که به شما در کاهش علائم کمک کرده و از ایجاد زخم جلوگیری کند که شامل:

۱) آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی التهاب را کاهش داده و باکتری های ایجاد کننده جوش را از بین می برند. به طور معمول، از آنتی بیوتیک ها فقط برای مدت کوتاهی استفاده می شود تا بدن مقاومت ایجاد نکند.

۲) کرم های موضعی تجویز شده مانند رتینوئیک اسید یا بنزوئیل پراکسید با تجویز پزشک اغلب قوی تر از درمان های بدون نسخه هستند. بنزوئیل پراکسید به عنوان یک عامل ضد باکتری عمل می کند که از مقاومت باکتری های آکنه در برابر آنتی بیوتیک ها جلوگیری می کند.

زنان مبتلا به آکنه هورمونی ممکن است با قرص های ضد بارداری یا اسپیرونولاکتون درمان شوند. ایزوترتینوئین (Accutane) دارویی مبتنی بر ویتامین A است که برای درمان موارد خاصی از آکنه ندولار شدید استفاده می شود. این دارو می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند و فقط در مواردی که سایر روش های درمانی موثر نباشد استفاده می شود. پزشک ممکن است روش هایی را برای درمان آکنه شدید و جلوگیری از ایجاد زخم توصیه کند. این روش ها با از بین بردن پوست آسیب دیده و کاهش تولید چربی کار می کنند. آنها عبارتند از:

۱) در درمان فوتودینامیکی از دارو و نور یا لیزر مخصوص برای کاهش تولید چربی و باکتری استفاده می شود.

۲) یک لایه بردار شیمیایی لایه های بالایی پوست شما را از بین می برد. لایه برداری شیمیایی می تواند جای زخم های خفیف آکنه را بهبود بخشد.

۳) اگر آکنه شما از کیست های بزرگ تشکیل شده باشد، ممکن است پزشک از تزریق کورتیزون استفاده کند. کورتیزون یک استروئید است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. این می تواند باعث کاهش التهاب و بهبودی سریع شود. کورتیزون معمولاً همراه با سایر روش های درمان آکنه استفاده می شود.

درمان آکنه اغلب موفقیت آمیز است. اکثر افراد می توانند انتظار داشته باشند که آکنه در طی شش تا هشت هفته درمان شود. با این حال ممکن است به درمان اضافی یا طولانی مدت نیاز داشته باشد. ایزوترتینوئین درمانی است که به احتمال زیاد نتایج مثبت دائمی یا طولانی مدت را ارائه می دهد.

چگونه می توان از بروز آکنه جلوگیری کرد؟

پیشگیری از آکنه دشوار است. اما می توان در خانه کارهایی را انجام داد تا از بروز آکنه جلوگیری کرد. این مراحل شامل موارد زیر است:

۱) صورت خود را دو بار در روز با یک پاک کننده بدون روغن بشویید

۲) استفاده از کرم آکنه بدون نسخه برای از بین بردن چربی اضافی

۳) اجتناب از مواد آرایشی حاوی روغن

۴) پاک کردن آرایش و تمیز کردن پوست به طور کامل قبل از خواب

۵)  دوش گرفتن بعد از ورزش

۶) اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ

۷) داشتن یک رژیم غذایی سالم

۸) کاهش استرس

🍀 در طب سنتی از گیاهان دارویی متنوعی برای درمان جوش صورت و بدن استفاده می شود که با از بین بردن باکتری های ایجاد کننده این ضایعات یا کاهش التهاب پوست، به درمان بیماران کمک می کنند. از این گیاهان می توان آویشن شیرازی، روغن درخت چای ، اسطوخودوس ، نعناع ، مریم گلی، هاماملیس، رزماری، شبدر، هیدراستیس، سروکوهی، بادرنجبویه، صبرزرد، ترنج، بابونه و کافور را ذکر کرد.

امروزه این گیاهان دارویی با روش های علمی شناسایی، جمع آوری و عصاره گیری شده و به منظور سهولت مصرف ما، توسط شرکت های داروسازی به شکل های دارویی رایج ساخته شده اند.

در حال حاضر در بازار داروهای گیاهی ایران دو فرآورده به نام های :

☘️ AKNYL (ژل موضعی حاوی اسانس گیاه آویشن)

☘️ MELAGOL (ژل موضعی حاوی مواد موثره ۱۶گیاه دارویی)

برای بهبود و‌التیام جوش صورت در دسترس قراردارد.

منابع:

https://www.healthline.com/health/skin/acne#diagnosis

https://www.healthline.com/nutrition/13-acne-remedies#The-bottom-line

https://www.everydayhealth.com/skin-and-beauty/home-remedies-for-acne.aspx

فهرست