خشکی پوست

فرآورده های طبیعی /پوست و مو/ خشکی پوست

خشکی پوست یک وضعیت ناخوشایند است که با پوسته پوسته شدن، خارش و ترک خوردگی مشخص می شود. می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. ممکن است شما به طور طبیعی پوست خشک داشته باشید. اما حتی اگر پوست شما تمایل به چربی دارد، می توانید هر از چند گاهی دچار خشکی پوست شوید. خشکی پوست می تواند بر روی هر قسمت از بدن شما تأثیر بگذارد. معمولاً روی دست، بازو و پاها تأثیر می گذارد. در بسیاری از موارد، تغییر سبک زندگی و مرطوب کننده های بدون نسخه ممکن است تمام مواردی باشد که شما برای درمان آن نیاز دارید. اگر این روش های درمانی کافی نیست، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

انواع خشکی پوست

قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی خشک، آب گرم و برخی مواد شیمیایی خاص می تواند باعث خشک شدن پوست شود. Dermatitisis اصطلاح پزشکی برای پوست بسیار خشک است. چندین نوع مختلف  Dermatitisisوجود دارد.

۱) Dermatitisis تماسی: درماتیت تماسی هنگامی ایجاد می شود که پوست شما به چیزی که لمس می کند واکنش نشان دهد و باعث التهاب موضعی شود. درماتیت تماسی تحریک کننده می تواند هنگامی رخ دهد که پوست شما در معرض یک ماده شیمیایی تحریک کننده مانند سفید کننده قرار گیرد.

۲) Seborrheic dermatitis: درماتیتیس سبورئیک زمانی ایجاد می شود که پوست شما چربی زیادی تولید کند. در نتیجه جوش قرمز و پوسته پوسته ای معمولاً روی پوست سر ایجاد می شود. این نوع درماتیتیس در نوزادان شایع است.

۳)   :Atopic dermatitisاین بیماری معمولا به اگزما نیز معروف است. این یک بیماری مزمن پوستی است که باعث می شود لکه های پوسته ای خشک روی پوست شما ظاهر شود. در بین کودکان خردسال رایج است.

عوامل خطر برای خشکی پوست

خشکی پوست می تواند هرکسی را درگیر کند. اما برخی از عوامل خطر شانس ابتلا به خشکی پوست را افزایش می دهند، از جمله:

۱) سن: بزرگسالان مسن بیشتر به خشکی پوست دچار می شوند. با افزایش سن، منافذ پوست به طور طبیعی روغن کمتری تولید می کنند و خطر خشکی پوست را افزایش می دهد.

۲) سابقه بیماری: اگر سابقه بیماری های آلرژیک را در خانواده خود داشته باشید، به احتمال زیاد دچار اگزما یا درماتیت تماسی آلرژیک می شوید.

۳) فصل: خشکی پوست در ماه های پاییز و زمستان که سطح رطوبت هوا نسبتاً کم است بیشتر دیده می شود. در تابستان به دلیل رطوبت بالاتر خشکی پوست کمتر مشاهده می شود.

۴) عادت به استحمال: استحمام مکرر یا شستن با آب بسیار داغ خطر خشکی پوست را افزایش می دهد.

درمان خشکی پوست

برنامه درمانی توصیه شده پزشک به علت خشکی پوست بستگی دارد. در بعضی موارد، ممکن است شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهند.

 

درمان خانگی

تغییر ساده سبک زندگی می تواند به جلوگیری و رفع خشکی پوست کمک کند.به عنوان مثال:

۱) در استفاده از آب داغ برای استحمام یا دوش خودداری کنید

۲) زمان دوش گرفتن خود را به کمتر از ۱۰ دقیقه برسانید

۳) هنگام استحمام یا دوش گرفتن از یک صابون مرطوب کننده استفاده کنید

۴) بلافاصله پس از استحمام یا دوش گرفتن از مرطوب کننده استفاده کنید

۵) از خارش یا مالش لکه های خشک پوست جلوگیری کنید

۶) نوشیدن مقدار زیادی آب

۷) روغن دانه آفتابگردان: یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که روغن دانه آفتابگردان هنگام استفاده به عنوان مرطوب کننده روی بازوهای شرکت کنندگان، هیدراتاسیون را بهبود می بخشد. باید توجه نمود که همه روغن های طبیعی برای استفاده به عنوان مرطوب کننده مناسب نیستند.

۸) روغن نارگیل: روغن طبیعی دیگری که برای درمان خشکی پوست به خوبی کار می کند روغن نارگیل است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که روغن نارگیل به اندازه وازلین برای درمان خشکی پوست بی خطر و موثر است. همانطور که تحقیقات ۲۰۱۶ توضیح داد، روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب اشباع است که دارای خاصیت نرم کنندگی هستند. روغنی است که با پر کردن شکاف های موجود در پوست خشک، به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند و آن را صاف می کند.

۹) حمام بلغور جو دوسر: بلغور جو دوسر ماده طبیعی دیگری است که می تواند به درمان خشکی پوست کمک کند. افزودن پودر جو دوسر به حمام یا استفاده از کرم های حاوی بلغور جو دوسر می تواند به رفع خشکی پوست کمک کند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که عصاره های آرد جو دوسر دارای خواص ضد التهابی و ضد اکسیدانی هستند که نشان می دهد می تواند به درمان خشکی پوست کمک کند.

۱۰) شیر خوردن: نوشیدن شیر همچنین می تواند باعث تسکین خشکی پوست شود. تحقیقات سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که یک رژیم غذایی شامل شیر می تواند خشکی پوست را بهبود بخشد.

۱۱) عسل: در یک بررسی ۲۰۱۲ از تحقیقات اشاره شده است که برخی مطالعات نشان داده اند که عسل برای بسیاری از بیماری های پوستی مفید است. عسل مرطوب کننده، التیام بخش و ضد التهاب می باشد. این ها همه ویژگی هایی است که نشان می دهد عسل در درمان خانگی برای تسکین خشکی پوست ایده آل است. کاملاً طبیعی است و می توان آن را مستقیماً روی پوست قرار داد.

۱۲) وازلین: سال هاست که به عنوان مرطوب کننده استفاده می شود. در سال ۲۰۱۷، محققان دریافتند که خشکی پوست در افراد مسن پس از استفاده از وازلین بهبود می یابد.

۱۳) آلوئه ورا: بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۰۳ انجام شد، ژل آلوئه ورا می تواند به تسکین خشکی پوست کمک کند. فردی با پوست خشک روی دست ها یا پاها می تواند ژل آلوئه ورا زده و ناحیه آسیب دیده را با جوراب یا دستکش بپوشاند. افراد ممکن است ترجیح دهند این کار را قبل از خواب انجام دهند و ژل را تمام شب بگذارند.

۱۴) هنگام اصلاح از ژل اصلاح استفاده شود

۱۵) ماسک آواکادو: ایجاد ماسک خانگی از آووکادو یکی دیگر از روش های طبیعی برای تسکین خشکی پوست است. کرومپتون پیشنهاد می کند که نصف آووکادو را پوره کرده و با ۱ قاشق چای خوری روغن زیتون مخلوط کنید. ماسک را به صورت خود بمالید، بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی آن بماند و سپس آن را بشویید.

همچنین انتخاب نوع مرطوب کننده مناسب برای نوع پوست مهم است.

اگر گاهی اوقات خشکی پوست دارید، می توانید با استفاده از تغییر سبک زندگی و مرطوب کننده های بدون نسخه، از آن پیشگیری و آن را درمان کنید. اگر دچار خشکی پوست شدید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/dry-skin

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319555

https://www.everydayhealth.com/skin-and-beauty/natural-skin-remedies.aspx

 

 

 

 

فهرست