خون مردگی و کبودی زیرپوست

فرآورده های طبیعی /پوست و مو/ خونمردگی و کبودی زیر پوست

بیشتر کبودی ها هنگامی ایجاد می شوند که رگ های خونی نزدیک سطح پوست آسیب دیده باشند، که معمولاً در اثر ضربه است. شدت ضربه باعث ترکیدن رگ های خونی و نشت خون می شود. این خون در زیر پوست محبوس می شود، در آنجا به استخر کوچکی تبدیل می شود که پوست شما را بنفش، سیاه یا آبی می کند. بعد از آسیب دیدن رگ خونی، پلاکت های موجود در خون می آیند تا به روند لخته شدن کمک کنند. لخته شدن باعث می شود عروق خونی آسیب دیده خون بیشتری نشت نکند و کبودی را حتی بیشتر کند. برخی از پروتئین های موجود در خون شما که فاکتورهای لخته شدن نامیده می شوند نیز به جلوگیری از خونریزی کمک می کنند تا بافت شروع به ترمیم کند.

علائم اکیموز (خون مردگی) چیست؟

علامت اصلی اکیموز ناحیه ای از تغییر رنگ پوست بزرگتر از ۱ سانتی متر است. لمس ناحیه نیز ممکن است حساس و دردناک باشد. با جذب مجدد خون در زیر پوست، اکیموز شما تغییر رنگ داده و از بین می رود. اکیموز در دست و پاه شایع است زیرا احتمال آسیب دیدگی آن ها وجود دارد. افراد مسن ممکن است کبودی های بدون درد در بازوها و پشت دست خود مشاهده کنند. با افزایش سن، پوست نازک می شود. هنگامی که پوست نازکی دارید، رگ های خونی به راحتی می ترکد و منجر به کبودی مکرر می شود. پوست اطراف چشم نیز بسیار نازک است که احتمال کبودی آن را ایجاد می کند. اکیموز در اطراف سوراخ چشم بیشتر به عنوان چشم سیاه شناخته می شود.

چه عواملی باعث اکیموز(خون مردگی) می شوند؟

اگر تا به حال دست و پای خود را روی یک سطح سخت زده اید، می دانید که چگونه کبودی ایجاد می شود. اکیموز معمولاً در اثر آسیب دیدگی مانند ضربه یا زمین خوردن ایجاد می شود. این تأثیر ممکن است باعث ترکیدن رگ خونی شود که به نشت خون در زیر پوست منجر می شود و باعث ایجاد کبودی می شود. اگر آسیب دیدگی باعث بریدگی پوست شود، خونریزی رخ می دهد لذا وقتی برشی وجود نداشته باشد، خون نمی تواند خارج شود، بنابراین در زیر پوست خون جمع می شود. در حالی که کبودی بسیار شایع است و تقریباً همه را درگیر می کند اما زنان بیشتر در معرض هستند. اگر مرتباً بر روی بدن خود کبودی می بینید اما به خاطر نمی آورید که زخمی شده باشید، یک دلیل اصلی می تواند وجود داشته باشد. بسیاری از داروها با افزایش خونریزی و کبودی همراه هستند، از جمله:

۱) داروهای رقیق کننده خون، مانند آسپیرین یا وارفارین (کومادین ، ژانتوون)

۲) آنتی بیوتیک ها

۳) کورتیکواستروئیدها

۴) مکمل های غذایی، از جمله جینکو بیلوبا (ginkgo biloba)

۵) داروهای ضد افسردگی خاص

اگر یکی از این داروها را مصرف کردید و متوجه کبودی شدید، با پزشک خود مشورت کنید. اما قبل از صحبت با آنها هیچ دارویی را قطع نکنید.گاهی اوقات کبودی آسان نشانه ای از بیماری جدی تر مانند اختلال خونریزی است. حداقل ۲۸ بیماری وجود دارد که می تواند باعث کبودی آسان شود. چند دلیل دیگر برای کبودی:

۱) بیماری های کبد یا کلیه

۲) عدم دریافت ویتامین های کافی مانند B12 ، C یا K

۳) بیماری مانند سندرم Ehlers-Danlos یا لوپوس

۴) سو مصرف الکل

۵) سرطان

۶) HIV و سایر عفونت ها

هنگام مواجه شدن با این موارد با پزشک خود مشورت کنید:

۱) کبودی های مکرر و بزرگ

۲) کبودی های بزرگ و غیر قابل توضیح

۳) به راحتی پس از شروع داروی جدید، کبودی شروع شود

۴) به راحتی کبود می شوید و سابقه شخصی یا خانوادگی خونریزی شدید دارید

اکیموز چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما معمولاً فقط با مشاهده اکیموز می تواند آن را تشخیص دهد. اگر آسیب دیدگی شما شدید باشد، پزشک ممکن است برای اطمینان از عدم شکستگی استخوان، اشعه ایکس تجویز کند. اگر آنها نتوانند علت کبودی شما را بفهمند ، ممکن است پزشک آزمایش خون برای بررسی سطح پلاکت شما انجام دهد. آنها همچنین ممکن است آزمایش انعقاد خون را انجام دهند تا ببینند خون شما چگونه لخته شده و چه مدت طول می کشد.

علائمی که نشان می دهد کبودی شما می تواند ناشی از یک اختلال خونریزی باشد، به جای آسیب، عبارتند از:

۱) خونریزی مکرر از بینی

۲) قائدگی های سنگین یا بسیار طولانی

شرایط مرتبط

علاوه بر اکیموز، دو نوع خونریزی دیگر در پوست وجود دارد. معمولاً با مشاهده اندازه، محل و شدت آن می توانید بفهمید که چه نوع خونریزی دارید.

۱) Purpura

پورپورا به لکه ها یا لکه های بنفش تیره با قطر بین ۴ تا ۱۰ میلی متر اشاره دارد. برخلاف اکیموز، پورپورا در اثر مجروحیت ایجاد نمی شود. در عوض، معمولاً به دلیل عفونت، داروها یا مشکلات لخته شدن خون ایجاد می شود.

۲) Petechiae

پتشیا لکه های بسیار کوچکی روی پوست شما است که می تواند بنفش، قرمز یا قهوه ای باشد. علت این پارگی مویرگ ها است که رگ های خونی کوچک هستند و به صورت گروهی ظاهر می شوند. مانند پورپورا، پتشیا بیشتر شبیه بثورات است و معمولاً نتیجه دارو یا یک بیماری زمینه ای است.

اکیموز چگونه درمان می شود؟

اکیموز معمولاً طی دو تا سه هفته به خودی خود بهبود می یابد. جراحتی که باعث کبودی شده است ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد، به خصوص اگر شامل شکستگی استخوان باشد. اگر کبودی به دلیل افزایش سن باشد، پزشک ممکن است پیشنهاد کند از مصرف داروهایی مانند NSAID که می توانند خون را رقیق کند، خودداری کنید.

شاید بتوان با درمان های خانگی زیر روند بهبودی را تسریع کرد:

۱) استفاده از کیسه یخ در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از آسیب اولیه

۲) استراحت در منطقه آسیب دیده

۳) مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، مانند ایبوپروفن، برای کاهش تورم دردناک

۴) Arnica montana

آرنیکا مونتانا یا آرنیکا، گیاهی است که به طور گسترده ای برای درد و کبودی استفاده می شود. این گیاه حاوی ترکیباتی هست که اثری ضد التهابی داشته و از طریق پوست قابل جذب هست. برخی تحقیقات نشان داده است که آرنیکا می تواند درمانی موثر برای کبودی باشد. یک مطالعه نشان داد افرادی که بعد از جراحی زیبایی بینی این گیاه را از طریق دهان مصرف می کنند ظاهر کبودی پس از جراحی را بهبود می بخشد. مصرف پماد آن نیز بسیار اثر بخش است.

۵) بروملین

بروملین مخلوطی از آنزیم هایی است که در گیاه آناناس یافت می شود. این آنزیم ها ممکن است خاصیت ضدالتهابی داشته باشند و به کاهش کبودی و تورم کمک می کنند. فرد می تواند کرم یا ژل حاوی بروملین را دو تا سه بار در روز استفاده کند. مکمل های خوراکی بروملین می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای از جمله مشکلات گوارشی و افزایش ضربان قلب ایجاد کنند. افرادی که به آناناس حساسیت دارند نباید از بروملین استفاده کنند. مکمل های بروملین گاهی اوقات بعد از جراحی برای کمک به حداقل کبودی توصیه می شود، اما فرد فقط در صورت دستور پزشک باید بروملین را از طریق دهان و خوراکی مصرف کند.

۶) کوئرستین (Quercetin)

شبیه به بروملین، کوئرستین یک فلاونوئید است که از میوه های خاصی گرفته می شود. ممکن است دارای قدرت ضد التهابی طبیعی باشد که می تواند به بهبود کبودی کمک کند. برخی از کرم ها و ژل های پوستی که برای کمک به کبودی در نظر گرفته شده اند، حاوی کوئرستین هستند که معمولاً در ترکیب با بروملین، ویتامین K یا سایر مواد تشکیل دهنده است. از کرم ها یا ژل های حاوی کوئرستین می توان طبق دستور روی بسته استفاده کرد ، معمولاً دو بار در روز. از مصرف مکمل های خوراکی کورستین خودداری کنید، مگر اینکه توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی راهنمایی شوید.

۷) کرم ویتامین K

بدن برای کمک به لخته شدن خون در صورت لزوم به ویتامین K نیاز دارد. اما ممکن است یک قرص بهترین راه حل نباشد، به خصوص برای کسانی که از داروهای رقیق کننده خون یا داروهای دیگر استفاده می کنند. با این حال، ویتامین K موضعی نویدبخش نوعی داروی کبودی است و استفاده از آن برای اکثر افراد بی خطر است.

۸) رژیم غذایی

رژیم غذایی فرد می تواند در تمام زمینه های سلامتی، از جمله نحوه بهبود آسیب ها و کوفتگی های او تأثیر بگذارد. برخی از غذاها می توانند رگ های خونی بدن را تقویت کنند، که ممکن است کبودی را به حداقل برساند. غذاهای دیگر می توانند پوست و بافت های بدن را قوی و نرم نگه دارند. خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل که شامل غذاهای زیر باشد می تواند به جلوگیری و یا بهبود کبودی کمک کند:

۱) آناناس: خوردن آناناس تازه، به بدن دوز طبیعی بروملین می دهد، که ممکن است به بهبود سریع تر کبودی کمک کند.

۲) میوه هایی با کوئرستین طبیعی: غذاهایی که مقادیر زیادی کورستین دارند شامل سیب، مرکبات ، پیاز قرمز، توت و گیلاس با رنگ تیره و سبزیجات سبز برگ است.

۳) میوه های خانواده مرکبات. یک مطالعه نشان داد که فلاونوئیدهای مرکبات در سالخوردگانی که دارای پورپورای پیر یا کبودی مداوم هستند، کبودی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. مرکبات شامل پرتقال ، نارنگی و لیمو است.

۴) غذاهای حاوی ویتامین K. رژیم غذایی شامل ویتامین K از کمبود آن جلوگیری می کند و ممکن است به کبودی فرد کمک کند. منابع خوب شامل کلم پیچ ، اسفناج ، کلم بروکلی ، جوانه بروکسل ، کاهو ، لوبیای سویا ، توت فرنگی و بلوبری است.

۵) پروتئین بدون چربی: ماهی، مرغ مویرگ ها را تقویت می کند از منابع پروتئینی با مقادیر بالای چربی اشباع و کلسترول مانند همبرگر یا گوشت های سرخ شده خودداری کنید.

۶) غذاهای غنی از روی: روی به بدن کمک می کند تا زخم ها و بافت ها را بهبود بخشد. منابع خوب روی شامل خرچنگ، اسفناج، تخمه کدو تنبل و حبوبات است.

۷) روغن ضروری: فرد می تواند با پارچه خنک و چند قطره روغن رزماری و اسطوخودوس که روی پارچه گذاشته شده ، یک کمپرس سرد آرام برای صدمات ایجاد کند. مهم است که قبل از قرار دادن مستقیم روی پوست، روغن ها را با یک روغن حامل یا لوسیون رقیق کنید، مگر اینکه خلاف آن باشد. استفاده از روغن های اساسی بدون رقیق کردن آنها می تواند باعث تحریک پوست شود.

۹) درمان با مخلوط صبر زرد و کندر

برای درمان خون مردگی صبر زرد، گل ارمنی و کندر را نرم بسایید و با کمی سرکه سیب مخلوط کنید و روزی سه مرتبه روی موضع بمالید.

۱۰) قهوه ی سیاه

برای از بین بردن خون مردگی، قهوه ی سیاه را خرد کنید و آن را روی خون مردگی قرار داده و با یک باند ببندید تا در عرض چند روز خون مردگی از بین برود.

۱۱) خمیر زردچوبه و تمبر هندی

برای از بین بردن خون مردگی از زردچوبه به دلیل دارا بودن خواص آنتی باکتریال و ضد التهابی استفاده نمایید. زردچوبه حاوی کورکومین است، بهبود را تسریع و درد را کاهش می دهد. برای این کار زردچوبه و تمبر هندی را مخلوط کرده و خمیری تهیه کنید . برای از بین بردن خون مردگی تمبر هندی مفید است زیرا دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است. این خمیر را گرم کنید و زمانی که هنوز گرم است روی موضع ببندید .

۱۲) استفاده از زالوی زنده

زالوی زنده در عرض چند ثانیه می تواند خون ناحیه ی دچار خون مردگی را حذف کند و به کاهش درد ناحیه خون مردگی کمک کند زیرا بزاق زالو دارای خواص ضد درد است.

آیا می توانم از اکیموز جلوگیری کنم؟

کبودی امری طبیعی است و جلوگیری از آن غیرممکن است، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید.

۱) هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید

۲) هرگز وسایل را روی پله رها نکنید

۳) در اتاق خواب و حمام خود چراغ شب روشن نگه دارید

۴) از چراغ قوه روی تلفن همراه خود استفاده کنید یا یک چراغ کوچک به کلیدهای خود وصل کنید تا بتوانید در مناطق کم نور ببینید

زندگی با اکیموز

اکیموز معمولاً طی چند هفته بهبود می یابد. اگر احساس می کنید بیشتر از حد معمول کبودی دارید یا کبودی های غیرقابل توجیهی را مشاهده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است شما یک بیماری زمینه ای داشته باشید که نیاز به درمان دارد.

جدا از ضربات مکانیکی به پوست، گاهی اوقات خون به دلیل اشکال ساختمانی عروق، از داخل رگ ها بیرون می آید و وارد زیر پوست می شود. البته ممکن است که کبودی پوست ناشی از بیماری های انعقادی یا داخلی باشد که باید علت زمینه ای آن حتما شناسایی و درمان شود.

 

🍀 گیاه آرنیکا از جمله گیاهان دارویی است که مصرف آن به منظور کاهش خون مردگی و کبودی زیر پوست موثر است.

 

امروزه این گیاهان دارویی با روش های علمی شناسایی، جمع آوری و عصاره گیری شده و به منظور سهولت مصرف ما، توسط شرکت های داروسازی به شکل های دارویی رایج ساخته شده اند.

 

☘️ ژل موضعی ARNISIN حاوی عصاره گیاه آرنیکا می باشد. آرنیسین به منظور رفع خون مردگی و کبودی زیر پوست، دررفتگی، پیچیدگی و التهاب پوستی کاربرد دارد.

منابع:

https://www.healthline.com/health/ecchymosis

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ecchymosis#2-3

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320090#when-to-see-a-doctor

فهرست