زخم و التهاب پوست

فرآورده های طبیعی / پوست و مو / زخم و التهاب پوست

سیستم ایمنی بدن شما برای حفظ سلامت شما مهم است و برای شناسایی و خنثی سازی مهاجمان خارجی، مانند میکروب های عفونی و حتی سلول های سرطانی، کار می کند. وقتی این اتفاق می افتد، التهاب رخ دهد. مانند هر قسمت دیگر از بدن، پوست شما نیز می تواند درگیر پاسخ های ایمنی باشد که معمولاً پاسخی از سیستم ایمنی بدن شما به شرایطی از جمله است:

۱) عفونت ها

۲) بیماری داخلی یا شرایط

۳) واکنش آلرژیک

علائم التهاب پوست چیست؟

برخی از علائم التهاب پوست می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱) قرمزی پوست

۲) تاول یا جوش

۳) مناطقی از پوست ترک خورده که ممکن است خونریزی کند

۴) ضخیم شدن پوست در ناحیه آسیب دیده

۵) ممکن است خارش، سوختگی یا گزش ایجاد کند

چه عواملی باعث التهاب پوست می شود؟

التهاب زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به محرک یا محرک پاسخ دهد. سلول های مختلفی در سیستم ایمنی بدن وجود دارند که در التهاب نقش دارند. این سلول ها مواد مختلفی آزاد می کنند که می توانند رگ های خونی را گسترش داده و باعث نفوذ بیشتر آنها شوند. این اجازه می دهد تا پاسخ ایمنی راحت تر به منطقه آسیب دیده برسد. همچنین منجر به بسیاری از علائم مرتبط با التهاب، از جمله قرمزی، گرما و تورم می شود.

برخی از دلایل احتمالی التهاب پوست عبارتند از:

۱) اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن: بعضی اوقات ممکن است سیستم ایمنی بدن شما به درستی کار نکند و بتواند پاسخ ایمنی را به بافت های سالم و طبیعی مانند بیماری پسوریازیس (psoriasis) هدایت کند. علاوه بر این، افراد مبتلا به بیماری سلیاک ممکن است هنگام خوردن غذاهای حاوی گلوتن، دچار یک بیماری پوستی به نام درماتیت هرپتیفورمیس (dermatitis herpetiformis) شوند.

۲) واکنش آلرژیک: می توانید از طریق داروها یا خوردن برخی غذاها آلرژی پیدا کنید. علاوه بر این، در صورت تماس مستقیم با یک ماده تحریک کننده یا آلرژیک، درماتیت تماسی می تواند رخ دهد ، مانند: پیچک سمی، عطرهای خاص، برخی از محصولات آرایشی

۳) عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی

۴) حساسیت به نور: این یک واکنش ایمنی در برابر نور خورشید است. برخی از شرایط پزشکی، مانند لوپوس اریتماتوی (lupus erythematosus) سیستمیک، می توانند پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس کنند.

۵) حرارت: واکنش پوست به گرما ممکن است سبب عرق سوز شدن، شود.

عوامل دیگر: التهاب پوست مانند اگزما ممکن است توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، از جمله: ژنتیک، اختلال عملکرد ایمنی، باکتری های روی پوست

چه غذاها و نوشیدنی هایی باعث التهاب می شوند؟

کافئین، الکل، قند، لبنیات، بادمجان، فلفل، سیب زمینی، تنباکو، کوجه فرنگی، گلوتن، غذاهای سرخ شده، ذرت، سویا

غذاهای ضدالتهابی که با التهاب مقابله می کنند کدامند؟

سبزیجات، کرفس، چغندر، کلم بروکلی، بلوبری، آناناس، ماهی سالمون، گردو، نارگیل، زنجبیل، زردچوبه، دانه های کتان

چگونه التهاب پوست تشخیص داده می شود؟

به منظور تشخیص علت التهاب پوست ، پزشک ابتدا معاینه فیزیکی انجام می دهد و سابقه پزشکی شما را می گیرد. در حین گرفتن شرح حال، پزشک ممکن است از شما سوال کند که آیا به دنبال خوردن یک ماده غذایی خاص، مصرف داروی خاص یا تماس مستقیم با یک چیز خاص، التهاب را مشاهده کرده اید. اگر مشکوک به آلرژی باشید، ممکن است آزمایش آلرژی را که می تواند به عنوان آزمایش پوست یا خون انجام شود، توصیه کنند. در برخی موارد، ممکن است پزشک بخواهد برای کمک به تشخیص وضعیت شما، نمونه برداری از پوست انجام دهد. این شامل گرفتن یک نمونه کوچک از پوست و بررسی آن در زیر میکروسکوپ است.

چگونه می توانید التهاب پوست را درمان کنید

بسیاری از روش های درمانی مختلف برای درمان التهاب پوست وجود دارد. نوع درمان به علت التهاب بستگی دارد.

موضعی:

درمان های موضعی مستقیماً روی پوست اعمال می شود و می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱) کرم های کورتیکواستروئید (corticosteroid)، که می تواند به کاهش التهاب کمک کند.

۲) تعدیل کننده سیستم ایمنی، مانند مهار کننده های کلسینورین (calcineurin)، که به منظور کاهش التهاب پوست، مستقیماً بر روی سیستم ایمنی بدن کار می کنند.

۳) کرم های ضد باکتری یا ضد قارچ برای برخی التهابات پوستی ناشی از عفونت ها

۴) کرم های ضد خارش بدون نسخه ، مانند لوسیون هیدروکورتیزون (hydrocortisone ) یا کالامین (calamine)

دهانی:

داروهای خوراکی برای کنترل التهاب از طریق دهان مصرف می شوند و می توانند شامل موارد زیر باشند:

۱) آنتی هیستامین برای درمان آلرژی.

۲) داپسون (dapsone) می تواند به تسکین قرمزی و خارش مرتبط با کهیر یا درماتیت هرپتیفرمیس کمک کند.

۳) تجویز آنتی بیوتیک خوراکی یا ضد قارچ برای التهاب پوست ناشی از عفونت باکتریایی یا قارچی

درمان های خانگی

۱) استفاده از کمپرس یا بسته بندی خنک و مرطوب برای تسکین پوست تحریک شده

۲) استفاده از پماد یا کرم برای جلوگیری از تحریک و ترک خوردگی پوست

۳) مصرف مکمل های ویتامین D ، که ممکن است به التهاب پوستی مرتبط با اگزما کمک کند

۴) استفاده از روغن درخت چای ، که دارای اجزای ضد التهابی و ضد میکروبی است که ممکن است منبع معتبر در درمان درماتیت سبورئیک (seborrheic ) موثر باشد

۵) پوشیدن لباسی که بافتی نرم و لطیف داشته باشد

۶) مدیریت استرس

۷) استفاده از فتوتراپی، که شامل قرار گرفتن ناحیه ملتهب در معرض نور طبیعی یا مصنوعی است

۸) زرد چوبه: این ادویه طلایی به لطف ده ها ترکیب ضد التهابی از جمله کورکومین، یکی از معروف ترین ها است. زردچوبه را می توان به شکل ماسک استفاده کرد.

۹) خیار: خاصیت ضد التهابی دارد

۱۰) فندق جادوگر (Witch Hazel): فندق جادوگر برای سفت کردن منافذ و کاهش خارش، تورم، سوختگی جزئی و سایر تحریکات استفاده می شود.

از آنجایی که بســیاری از داروهای شیمیایی موجود برای مدیریت و ترمیم زخم‌ها و التهابات پوستی، عــلاوه بر اینکه بسیار گران هســتند، با مشکلاتی مانند آلرژی و مقاومت دارویی برای افراد همراه هستند، استفاده از گیاهان دارویی و فراورده‌های طبیعی مشتق شده از آنها به دلیل اثرات جانبی کمتر، مقرون به صرفه تر بودن، داشتن اثرات مفیدتر روی ترمیم زخم و گستره تنوع بیشتر برای درمان انواع زخم و اسکار پوستی درصد بالایی از داروهای ترمیم کننده زخم و التهاب موجود در بازار دارویی کشور را تشکیل می‌دهند. برخی از مهمترین فراورده‌های طبیعی مناسب برای درمان انواع زخم، اسکار، زخم مناشی از سوختگی و تسکین التهابات پوستی شامل پماد کالاندولا، پماد قروح، محلول موضعی کامیلوگل، پماد کامودرما، لوسیون ضد خارش گل ایچ، پماد سوختگی با عصاره حنا، پماد زردچوبه، پماد انوکسولون و … می‌شود.

 

  • معرفی برخی فرآورده‌های گیاهی طبیعی برای درمان زخم و التهاب ‏

گل همیشه بهار

گل همیشه بهار (کالاندولا) متعلق به گیاهان خانواده کاسنی است و علاوه بر جنبه زینتی از گیاهان دارویی مهم ‏‏کشورمان محسوب می‌شود. درمان اگزما، میخچه، زگیل، درمان عرق سوز، سوختگی ناشی از ادرار در پای ‏‏نوزادان، کمک به معالجه گزیدگی زنبور، عقرب و دیگر حشرات، التیام و درمان زخم نوک پستان در دوران ‏‏شیردهی، درمان زخم‌های واریسی و معالجه سرمازدگی پوست از مهمترین خواص گل همیشه بهار برای پوست ‏‏است. در طب سنتی از ضماد این گل و کمپرس آن‎ ‎برای درمان زخم‌های داخلی و خارجی استفاده می‌کنند و ‏‏علاوه بر افزایش سرعت بهبود زخم، از عفونی‌شدن آن پیشگیری می‌کند‎. ‎

 

شیرین بیان

شیرین بیان از گیاهان دارویی شناخته شده کشورمان است که از آن امروزه در صنعت داروسازی و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده فراوان می‌شود. شیرین بیان سرشار فلاونوئید و گلابرین است که اثرات مثبتی در سلامت پوست، بهبود زخمها، کاهش التهاب، درمان بیماری‌های پوستی، از بین بردن عفونت قارچی پوستی، التیام عفونت‌های پوستی، آبرسانی و حفظ رطوبت پوست دارد. ریشه این گیاه حاوی موادی است که با دارا بودن خواص ضدالتهابی به کاهش ورم و خارش یا سوزش پوست در ناحیه آسیب‌دیده کمک می‌کند، همچنین استفاده از این گیاه در ساخت داروهای التیام دهنده زخم، موجب کاهش تعداد باکتری‌ها در پوست می‌شود و به بازسازی سریعتر بافت آسیب دیده در زمان کوتاهتر کمک می‌کند. درمان ورم معده، زخم معده و اثنی عشر، درمان سوءهاضمه و از بین بردن نفخ شکم، تقویت بدن، خاصیت آرامبخش، برطرف کردن زخم و التهاب دهان و خاصیت خلط آور، ضد سرفه و ضد احتقان دستگاه تنفس از دیگر خواص این گیاه دارویی است.

منابع:

https://www.healthline.com/health/skin-inflammation#call-the-doctor

https://au.purefiji.com/blog/Skin-Inflammation-101-Causes-and-Remedies

فهرست