سوختگی

اقدام مورد نیاز برای تسکین یا درمان سوختگی، به شدت ضایعه بستگی دارد. معمولا سوختگی‌های سطحی را می‌توان به وسیله مسکن ها و بعضی از داروهای گیاهی موضعی درمان کرد، در حالیکه سوختگی‌های شدیدتر نیازمند درمان در مراکز ویژه سوختگی می‌باشد.

🍀در طب سنتی، از گیاهان: حنا، زردچوبه، شمعدانی عطری، صبرزرد، کافور و اسطوخودوس و همینطور روغن بادام شیرین، روغن زیتون، روغن کنجد، روغن آفتابگردان و موم زنبور عسل برای التیام سوختگی استفاده به عمل می آید.

امروزه از گیاهان دارویی بالا، فرآورده های طبیعی بسیار سودمندی در دسترس ما قرار دارد که به معرفی آنها می پردازیم:

☘️ALFA
پماد آلفا، حاوی عصاره گیاهان: حنا، زردچوبه و تربانتین(روغنی که از انواعی از درختان کاج به دست می آید) است و به منظور درمان سوختگی‌های سطحی و خفیف به کار می‌رود.

☘️VALI
پماد ولی، حاوی روغن بادام شیرین، روغن زیتون، روغن کنجد، روغن آفتابگردان، نشاسته سیب زمینی، موم زنبور عسل و کافور می باشد.
این فراورده در درمان سوختگی های سطحی و خفیف، تحریک پوست بدن شیرخواران بر اثر تماس با ادرار، آفتاب سوختگی لب دریا، سرمازدگی، آزردگی های جلدی ناشی از خراش ها و بریدگی های سطحی، خشکی و ترک های پوست مصرف می شود.

☘️LAGEX
کرم لاژکس حاوی عصاره و اسانس گیاهان: صبرزرد، ژرانیوم و اسطوخودس است و برای درمان سوختگی‌های درجه ۱ و ۲ کاربرد دارد.

امروزه این گیاهان دارویی با روش های علمی شناسایی، جمع آوری و عصاره گیری شده و به منظور سهولت مصرف ما، توسط شرکت های داروسازی به شکل های دارویی رایج ساخته شده اند.

فهرست