مصرف بهترین مکمل های دوران شیردهی، سلامت مادر و نوزاد را تضمین می کند

مکمل های دوران شیردهی، به ترکیبات خوراکی گفته می شود که برای مادران در دوران شیردهی تهیه شده و به آنها کمک می کنند تا کمبودهای تغذیه ای خود را جبران کنند. این مکمل ها برای سلامت بدن مادر و نوزاد، بسیار مفید هستند. اگر شما هم در دوران شیردهی قرار دارید، حتماً می دانید دریافت ویتامین های مورد نیاز برای سلامت بدن، برای شما و کودک شما چقدر مهم است. در طول ماه های شیردهی، باید تمام ویتامین های ضروری بدن را تأمین کنید و این مسئله بسیار اهمیت دارد. این کار نه تنها موجب سالم ماندن وضعیت جسمی شما می شود، بلکه به کیفیت شیر ​​مادر نیز می افزاید.

بنابراین، نباید از قدرت ویتامین ها و مکمل های دوران شیردهی در چنین مرحله چالش برانگیز، غافل شوید! اگر نمی دانید چه نوع ویتامین هایی را باید مصرف کنید، مطالبی که در این قسمت به شما معرفی می کنیم، در این مسیر می تواند راهنمای کاملی باشد.

مهم ترین پرسش و پاسخ ها درباره مصرف مکمل های دوران شیردهی

۱-آیا می توانم در حین شیردهی، مکمل های دوران شیردهی حاوی مولتی ویتامین مصرف کنم؟

بله. نه تنها شما می توانید مولتی ویتامین ها را مصرف کنید، بلکه اگر در حال شیردهی هستید، باید برنامه ریزی دقیق تری نسبت به این مسئله داشته باشید؛ حتی تغذیه خاص شما نیز اهمیت دارد. شما باید ویتامین هایی را که برای مادران شیرده توصیه می شود مصرف کنید تا مطمئن شوید که تمام نیازهای شما را تأمین می کنند. چند دلیل مهم وجود دارد که باید در مورد مصرف مکمل های دوران شیردهی حاوی ویتامین های به عنوان یک مادر شیرده، بدانید؛ این اطلاعات، انگیزه لازم را در شما ایجاد می کند.

**نکته مهم ۱: تغذیه با شیر مادر و مصرف مولتی ویتامین ها

قبل از ورود به بحث مصرف مکمل های دوران شیردهی حاوی مولتی ویتامین ها لازم است خاطر نشان سازیم که قبل از تصمیم گیری درباره مصرف روزانه مولتی ویتامین، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک متخصص، پس از انجام بررسی های مناسب، انواع ویتامین های مورد نیاز را توصیه می کند. شما با دریافت ویتامین هایی که فکر می کنید بهتر عمل می کنند، دچار هیچ عارضه یا علائم نامطلوبی نمی شوید. با این حال، ممکن است نتیجه ای را که بدن شما به آن نیاز دارد، برای شما فرآهم نکنند. مجدداً تأکید می کنیم که بهتر است قبل از شروع هرگونه درمان جدید، با پزشک خود مشورت کنید.

**نکته مهم ۲: انتخاب بهترین منبع مولتی ویتامین ها در دوران شیردهی

مکمل های دوران شیردهی حاوی مولتی ویتامین باید سرشار از آهن، ویتامین C و همچنین انواع ویتامین های گروه B باشند. آنها باید تمام نیازهای روزانه بدن شما را تأمین کنند و انرژی مورد نیاز را برای شما فرآهم سازند. اگر ویتامین های مناسب را مصرف کرده و تمام کمبودهای تغذیه ای خود را درمان کنید، شیر مادر نیز بسیار مغذی تر خواهد بود. بنابراین، کودک شما نیز از تغذیه با شیر شما، تأثیر بیشتری خواهد داشت. هنگامی که مکمل های دوران شیردهی حاوی مولتی ویتامین ها را برای رژیم خود انتخاب می کنید، به نیازهای خود و البته نیازهای کودک خود نیز فکر کنید.

**نکته مهم ۳: مصرف مکمل در کنار یک رژیم غذایی مناسب

به خاطر داشته باشید که مولتی ویتامین ها هرگز جایگزین یک رژیم غذایی سالم نمی شوند. در طول زمانی که این نوع مکمل ها را دریافت می کنید، هنوز هم باید مطمئن شوید رژیم غذایی شما تا حد ممکن متعادل است. برای دریافت پروتئین مورد نیاز، میوه و سبزیجات زیاد و همچنین گوشت بدون چربی میل کنید. بدن شما در دوران شیردهی، انرژی بیشتری مصرف می کند. به همین دلیل، باید مطمئن شوید که به اندازه کافی مواد مغذی مصرف می کنید تا انرژی لازم برای کل روز را داشته باشید. با مصرف مکمل های دوران شیردهی حاوی ویتامین های روزانه  در کنار یک رژیم متعادل کامل، این روند برای شما آسان تر می شود.

۲-آیا می توانم مکمل های دوران شیردهی حاوی ویتامین C را در حین شیردهی مصرف کنم؟

بله. می توانید ویتامین C را هنگام شیردهی مصرف کنید. در واقع شما به این ویتامین در مقادیر بیشتر در مقایسه با زمان بارداری نیاز دارید. به همین دلیل بهتر است به سمت مصرف مکمل های دوران شیردهی حاوی ویتامین C بعد از زایمان، به ویژه برای مادرانی که شیرده هستند، متمایل شوید. میزان مصرف روزانه ویتامین C هنگام شیردهی باید ۱۲۰ میلی گرم باشد. برای اطمینان از مصرف دوزهای این ویتامین باید با پزشک متخصص مشورت کنید. از کم کردن یا زیاد کردن دوز این مکمل ها جداً خودداری کنید. با این حال مراقب غذاهای حاوی مرکبات باشید، زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند شکم کودک شما را ناراحت کرده و موجب نفخ شود.

۳-آیا مصرف مکمل های دوران شیردهی حاوی ویتامین B در هنگام تغذیه با شیر مادر، بی خطر است؟

معمولاً برای خانم هایی که وضعیت معمولی – بدون شیردهی یا بارداری – دارند و یک رژیم متعادل را رعایت می کنند، باید مجموعه ای از ویتامین B لازم را از مواد غذایی خود دریافت کنند. با این حال، برای مادران شیرده و زنان باردار، بدن به میزان بیشتری نیاز دارد. مصرف بهترین مکمل های دوران شیردهی حاوی ویتامین های B برای همین هدف توصیه می شود.

ویتامین های B کمپلکس، مولتی ویتامین هایی هستند که با ۸ نوع B همراه هستند. هر قرص که در چنین مجموعه ای به عنوان مکمل های دوران شیردهی وجود دارد، حاوی B1، B2، B3، B5، B6، B7، B9 و B12 است. در دوران شیردهی باید از ویتامین B استفاده کنید زیرا بدن شما نسبت به حد معمول، مقدار بیشتری از این ویتامین ها را مصرف می کند. همچنین، اگر شما رژیم گیاهخواری دارید، لازم است که B12 خود را با مکمل های مولتی ویتامین روزانه تکمیل کنید، زیرا آن را از طریق غذا خوردن دریافت نمی کنید.

اگر رژیم غذایی شما کمبود ویتامین های گروه B داشته باشد، به طور طبیعی، شیر مادر نیز دچار این کمبود غذایی خواهد شد. نوزادانی که به اندازه کافی B12 یا انواع دیگر ویتامین های B و فولات را دریافت نمی کنند، در معرض خطر کمبودهایی در سیستم عصبی هستند. با اطمینان از داشتن مقدار کافی B در رژیم غذایی می توانید از چنین مواردی جلوگیری کنید؛ به همین دلیل، بهترین مکمل های دوران شیردهی حاوی این ویتامین ها تجویز می شود.

مکمل های دوران شیردهی؛ اهمیت ویتامین ها در دوران شیردهی

اهمیت ویتامین ها و سایر مکمل ها به نیاز بدن شما بستگی دارد. همه خانم های شیرده با توجه به ویتامین های مورد نیاز خود، شرایط یکسان ندارند. به همین دلیل است که قبل از اضافه کردن هر نوع ویتامین به رژیم غذایی خود، باید با پزشک مشورت کنید. مهم ترین مزایای استفاده از انواع مکمل های دوران شیردهی حاوی ویتامین ها را در قسمت زیر مشاهده می کنید:

الف) ویتامین ها، شرایط بدن شما را متعادل نگه می دارند:

اگر رژیم غذایی شما متعادل نباشد، ویتامین ها بیش از حد معمول، ضروری محسوب می شوند. آنها جایگزین رژیم غذایی مناسب نخواهند بود، اما می توانند بسیاری از کمبودهای غذایی شما را برطرف کنند. بهترین نمونه، تغذیه برای مادران گیاهخوار است که هیچ مقداری از B12 را از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند. در چنین حالتی، مکمل های B12 اختیاری نیستند، بلکه ضروری هستند.

همین مورد درمورد مادرانی که با کمبود ویتامین C مواجه هستند نیز توصیه می شود و مجبور به مصرف مکمل های دوران شیردهی حاوی ویتامین C هستند. اگر یک رژیم متعادل داشته باشید، ویتامین ها را به مقدار کافی دریافت خواهید کرد. در عوض، آنها برای بدن و سلامتی کودک شما نیز ضروری هستند.

ب) انرژی لازم را برای تمام فعالیت های روزانه خود به دست می آورید:

شما به عنوان یک مادر شیرده، کالری بیشتری را نسبت به معمول، مصرف خواهید کرد. کالری دریافتی که برای مادران شیرده توصیه می شود حدود ۲۰۰۰ و ۲۵۰۰ در روز است. بدن شما به همان میزان انرژی مصرف می کند، بنابراین ممکن است لازم باشد این انرژی را با مکمل های دوران شیردهی حاوی ویتامین ها تأمین کنید تا بیش از حد خسته نشوید.

ج) مکمل های دوران شیردهی، شیر مادر را بسیار مغذی می کنند:

هرچه می خورید و می نوشید، به مقدار کمتر یا بیشتر به شیر مادر منتقل می شود. به همین دلیل باید به غذای خود و البته به مکمل هایی که مصرف می کنید توجه کنید. اگر ویتامین های مناسبی را دریافت کنید، کودک شما نیز از آنها سود خواهد برد. ویتامین ها، شیر مادر را با مواد مغذی بیشتری، غنی می کنند و بنابراین کودک شما، قوی تر و سالم تر خواهد بود.

د)بدن شما با تغییرات شدید کمتری روبرو می شود:

یکی از مهم ترین مزایای مصرف مکمل های دوران شیردهی، جلوگیری از نوسانات زیاد در دوران بارداری یا شیردهی است. ماه های شیردهی بسیار چالش برانگیز است. اگر به نوعی با عدم تعادل هورمونی یا کمبود ویتامین ها مواجه شوید، ممکن است احساسات سخت تری را داشته باشید؛ تغییرات خلق و خو و افسردگی و استرس، نمونه هایی از این موارد هستند. مصرف این مکمل ها تمام این شرایط و عوارض را رفع می کند.

در ویتامین ها برای تغذیه با شیر مادر چه چیز را باید جستجو کرد؟

در مصرف مکمل های دوران شیردهی حاوی مولتی ویتامین ها هنگام شیر دادن به دنبال چه چیزی در ویتامین ها باشید:

الف) مواد تشکیل دهنده:

شما باید به دنبال آن دسته از ویتامین هایی باشید که از منابع طبیعی و ترجیحاً ارگانیک تهیه می شوند. هر چیزی که تغذیه می کنید از بدن شما وارد شیر مادر می شود. حتی اگر برخی مواد شیمیایی ممکن است به شما آسیب نرساند، برای کودک شما خطرناک خواهد بود. بنابراین سعی کنید تا حد ممکن مکمل های دوران شیردهی حاوی مواد و ترکیبات طبیعی را مصرف کنید.

ب)تأثیراتی که مکمل های دوران شیردهی دارند:

برخی از مکمل های دوران شیردهی همچنین با ترکیبی از گیاهان همراه هستند که به شما در کاهش استرس یا نوسانات خلقی کمک می کنند. به خصوص اگر با افسردگی پس از زایمان روبرو هستید یا حتی اگر این حالت افسردگی را نداشته باشید، ممکن است بخواهید ویتامین هایی مصرف کنید که به شما در پیشگیری از اثرات، کمک کند.

“آشنایی با مکمل های دوران شیردهی در داروخانه”

فهرست
error: Content is protected !!