معرفی فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت

محصولات طبیعی زیادی وجود دارد که به عنوان مکمل های غذایی به فروش می رسد که برای شرایط التهابی از جمله استئوآرتریت ، آرتریت روماتوئید و تاندونیت به بازار عرضه می شود.

در واقع نوعی فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت می باشد. برخی از این محصولات طبیعی دارای سابقه طولانی در درمان التهاب اسکلتی عضلانی و درد ناشی از التهاب هستند. شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر این که چند محصول طبیعی ممکن است مزایای متوسطی را برای این شرایط فراهم کنند. در این مقاله ما تعدادی از فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت را برای شما ذکر می نماییم.

ذکر فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت:

۱٫ شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اسید های چرب امگا ۳ برای علائم آرتریت روماتوئید سود متوسطی دارند.

۲٫ چوب زردچوبه و بید سال ها است که به عنوان درمانی برای شرایط التهابی مورد استفاده قرار می گیرند.. با این حال، فقط چند آزمایش از زردچوبه در افراد انجام شده است و شواهد کافی برای حمایت استفاده از مکمل زردچوبه برای اختلالات التهابی وجود ندارد. تحقیقات نشان می دهد که پوست بید به عنوان یک ضد درد و ضد التهاب مؤثر است و شواهدی متوسط ​​در مورد اثربخشی استفاده از عصاره پوست بید برای درمان کمردرد وجود دارد.

۳٫ بروملین که ترکیبی از آنزیم هایی است که در گیاه آناناس یافت می شود، اغلب به عنوان یک مکمل رژیم غذایی برای تورم بینی و التهاب، استئوآرتریت و درد عضلات مورد استفاده قرار می گیرد. شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد بروملین به همراه داروی معمولی برای بهبود التهاب حاد بینی و سینوس مفید است، اما شواهد كافی در مورد این كه بروملین اثرات مفیدی بر سایر التهابات بدن دارد، وجود ندارد.

۴٫ بر اساس شواهد موجود، مشخص نیست که آیا مصرف مکمل های زنجبیلی در درمان علائم پوکی استخوان، آرتریت روماتوئید یا درد مفاصل و ماهیچه ها مفید است یا خیر.

بیماری استئوآرتریت چیست:

اگر چه می خواهیم با فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت آشنا شویم اما قبل از آن بهتر است که بدانیم این بیماری چیست. استئوآرتریت (OA) یک بیماری روماتیسمی مترقی است که با تخریب غضروف مفصلی مشخص می شود. این بیماری شایع ترین از هه اختلالات روماتیسمی است و به در حقیقت یکی از شایع ترین و پرهزینه ترین بیماری ها در جامعه ما است. مداخلات درمانی مرسوم شامل استفاده از فیزیوتراپی و درمان های ضد افسردگی، آموزش بیمار و کنترل وزن می باشد. دارو درمانی شامل مسکن های غیر افیونی مانند پاراستامول، داروهای ضد التهابی غیر استروئید (NSAIDs) ، مسکن های موضعی، مسکن های افیونی و تزریق استروئید داخل مفصلی است. چنین درمان هایی ممکن است در بعضی از بیماران بی اثر باشد و اغلب عوارض جانبی جدی دارد. عوارض گوارشی اغلب با NSAIDs گزارش می شود، ۱۲۰۰۰ بستری در بیمارستان و حدود ۲۰۰۰ مرگ و میر ناشی از مصرف NSAID در انگلستان هر ساله اتفاق می افتد. از این رو به نظر می رسد که نیاز به دارو هایی با اثر بخشی خوب و سمیت پایین در درمان OA وجود دارد. به طور خاص، نیاز به دارو های ایمن و مؤثر برای بیمارانی که به خوبی به روش درمانی معمول پاسخ نمی دهند، مبرم است. چنین بیمارانی به طور فزاینده ای به سمت داروهای مکمل جایگزین (CAM) روی می آورند. استفاده از CAM توسط مبتلایان به بیماری های روماتیسمی بسیار شیوع و رو به افزایش است. آرتریت ششمین مشکل بهداشتی است که اغلب با استناد به CAM در ایالات متحده درمان می شود. افرادی که به طور مرتب از CAM استفاده می کنند، بیش تر از افراد مبتلا به OA درد دارند. بیمارانی که از مشکلات اسکلتی-عضلانی رنج می برند، احتمالاً کاربران درمان های گیاهی هستند. از این رو تعیین اثربخشی و ایمنی دارو های گیاهی در درمان OA بسیار مهم است. هدف از این مقاله آشنایی با فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت می باشد.

چگونگی فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت:

انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد، اما همه ی آن ها می توانند باعث درد شوند. برخی از دارو های طبیعی ممکن است به شما در مدیریت علائم خفیف کمک کنند، به ویژه اگر آن ها را در کنار سایر گزینه های درمانی استفاده کنید. برخی گیاهان خاصیت ضد التهابی دارند که می توانند به آرتریت روماتوئید (RA) یا آرتروز (OA) کمک کنند. هنوز فقدان شواهد علمی برای حمایت از استفاده از بسیاری از این گزینه ها وجود ندارد و برخی ممکن است اثرات منفی داشته باشند. قبل از انتخاب داروهای “طبیعی” برای ورم مفاصل، حتما ابتدا با پزشک صحبت کنید، زیرا ممکن است برخی گزینه ها با دارو های موجود تداخل داشته باشند.

آلوئه ورا: یکی از گیاهان متداول در دارو های جایگزین است. این گیاه به اشکال مختلفی مانند قرص، پودر، ژل و به عنوان برگ موجود است. در درمان ساییدگی های پوستی کوچک مانند آفتاب سوختگی بسیار مشهور است، اما ممکن است به درد مفاصل نیز کمک کند. خواص این گیاه به شرح زیر است:

 • خواص ضد التهابی دارد.
 • این ماده دارای اثرات منفی گوارش دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) نیست که معمولاً برای درد ورم مفاصل استفاده می شود.
 • کاربرد موضعی دارد و می توانید ژل را مستقیماً روی پوست بمالید.
 •  پیشنهاد کرده اند که مصرف آلوئه از طریق دهان ممکن است به تسکین درد آرتروز کمک کند.

بوسولیا: پزشکان متخصص طب سنتی و جایگزین از خواص ضد التهابی آن از سرم های بوسولیا که به آن تردید نیز گفته می شود، استفاده می کنند. این ماده از صمغ درختان Boswellia ، که بومی هند است گرفته شده است. بنزوئیک اسید موجود در آن دارای اثرات ضد التهابی است که می تواند به افراد مبتلا به RA ، OA  و نقرس کمک کند. این ماده ممکن است به بهبود درد، عملکرد و عضلات کمک کند.

سایر فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت:

پنجه گربه: یکی دیگر از گیاهان ضد التهابی است که ممکن است تورم در آرتریت را کاهش دهد. از پوست و ریشه تاک گرمسیری ناشی می شود که در آمریکای جنوبی و مرکزی رشد می کند. مردم به طور سنتی از آن به عنوان یک ضد التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده کرده اند. این ماده مانند بسیاری از دارو های معمولی برای آرتریت روماتوئید، سرکوب فاکتور نکروز تومور مفید است. عوارض این گیاه به شرح زیر می باشد:

 • حالت تهوع و سرگیجه
 • فشار خون پایین
 • سردرد
 • از رقیق کننده های خون همزمان با آن استفاده نکنید
 • همزمان دارو هایی مصرف نکنید که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند
 • در زمانی که مبتلا به بیماری شل هستید از آن استفاده نکنید.

اکالیپتوس از بهترین فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت:

یک گیاه عادی است که به راحتی در دسترس می باشد و افراد برای طیف گسترده ای از شرایط از آن استفاده می کنند. عصاره برگ های اکالیپتوس در دارو های موضعی برای درمان درد آرتریت وجود دارد. برگ های گیاه حاوی تانن ها هستند که ممکن است به کاهش تورم و درد ناشی از ورم مفاصل کمک کند. برخی از افراد برای به حداکثر رساندن تأثیر لنتهای گرما از آن استفاده می کنند. قبل استفاده از اکالیپتوس موضعی خود را از نظر آلرژی تست کنید. مقدار کمی از محصول را روی ساعد خود قرار دهید. اگر در ۲۴ تا ۴۸ ساعت واکنشی مشاهده نشود، باید از آن بی خطر استفاده کرد .

چای سبز یکی از فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت: یک نوشیدنی محبوب است که آنتی اکسیدان های موجود در آن ممکن است به مبارزه با التهاب ناشی از روماتیسم کمک کنند.شما می توانید چای سبز را به صورت زیر مصرف کنید:

 • یک نوشیدنی
 • پودر (matcha) برای پاشیدن مواد غذایی یا افزودن آن به اسموتی ها
 • مکمل

در حالی که دانشمندان شواهدی پیدا کرده اند که عصاره یا اجزای خاص چای سبز ممکن است در ورم مفاصل تأثیر داشته باشد، اما مشخص نیست که غلظت ترکیبات فعال در یک فنجان چای به تسکین علائم کمک می کند یا خیر. این ماده، احتمالاً برای بیش تر افراد بی خطر است. به عنوان یک نوشیدنی، تا زمانی که قند اضافه نکنید، گزینه ای سالم تر از برخی از قهوه ها و سایر نوشیدنی های شیرین می باشد.

زنجبیل یکی از بهترین فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت:

زنجبیل از مهم ترین فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت: بسیاری از افراد در پخت و پز از آن استفاده می کنند، اما ممکن است فواید دارویی نیز داشته باشد. مطالعات نشان داده است که زنجبیل به غذا عطر و طعم قوی می دهد علاوه بر آن نیز دارای خاصیت ضد التهابی هستند زنجبیل می تواند جایگزینی برای داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) باشد. مردم مدت ها است که در طب سنتی از زنجبیل برای درمان حالت تهوع استفاده می کنند، اما شما می توانید از آن برای آرتریت روماتوئید، آرتروز و درد در مفاصل و ماهیچه ها نیز استفاده کنید. مواد در زنجبیل می تواند پایه ای از درمان های دارویی برای آرتریت روماتوئید را تشکیل می دهد. این نه تنها می تواند به مدیریت علائم کمک کند بلکه به جلوگیری از تخریب استخوان نیز کمک می کند. در این جا چند روش مصرف زنجبیل آورده شده است:

 • با تزریق کیسه های چای یا زنجبیل تازه در آب جوش به مدت ۵ دقیقه چای درست کنید.
 • زنجبیل پودر شده را به کالاهای پخته اضافه کنید.
 • پودر زنجبیل یا ریشه زنجبیل تازه را به غذاهای تازه اضافه کنید.
 • زنجبیل تازه را روی سالاد رنده کرده یا سرخ کنید.
 • قبل از افزایش مصرف زنجبیل با پزشک معالج خود مشورت کنید، زیرا این امر می تواند بر برخی از داروها مانند وارفارین (کومادین) که یک رقیق کننده خون است، تداخل ایجاد کند.

زردچوبه از رایج ترین فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت: نوعی پودر زرد است که از گیاه گلدار تهیه شده است. به غذا ها طعم خوشی می بخشد و هم چنین به آن رنگ می دهد. ماده اصلی آن، کورکومین  است که دارای خواص ضد التهابی است. طریقه ی مصرف آن به شرح زیر است:

 • به عنوان یک ادویه پودر شده برای اضافه کردن به غذا
 • استفاده از آن در کیسه های چای
 • به عنوان مکمل هایی که از طریق دهان مصرف می شوند و غیره.

تمام این موارد که در این مقاله ذکر شد جزء فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی_اسکلتی و استئوآرتریت می باشد و تاثیرات مختلفی بر این بیماری دارند.

“آشنایی با فرآورده های طبیعی درمان دردهای عضلانی در داروخانه”

محصولات مرتبط با مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 + چهارده =

فهرست