فرآورده های طبیعی برای درمان لاغری

تناسب اندام با لاغری متفاوت است. وقتی متخصصین از کاهش وزن سخن می گویند منظور آنها دستیابی به شاخص BMI مناسب است. به عبارتی وزن هر فرد باید متناسب با سن، جنس و قد او باشد. لاغری و کاهش شدید وزن علاوه بر اینکه می تواند زمینه ابتلا به بیماری های مختلف را ایجاد کند، چهره شما خسته و مسن تر از سن واقعی شما نشان می دهد. انتخاب فراورده های طبیعی برای درمان لاغری میتواند نخستین گام برای دستیابی به وزن مناسب باشد. شما باید موادی مصرف کنید که کالری بیشتری به بدن شما برساند.فراورده های طبیعی که می تواند برای درمان لاغری به شما کمک کند در این مقاله معرفی خواهند شد.

راهکارهای مختلف برای درمان لاغری

پیش از هرکاری باید به پزشک مراجعه کنید. بدن خود را از نظر بیماری های هورمونی، غدد و سایر عوامل کاهش وزن بررسی کنید. اگر طبق آزمایشات شما به بیماری خاصی مبتلا نیستید روند درمان سریعتر خواهد بود. اما در صورت ابتلا به بیماری های هورمونی یا غددی باید در وهله اول اقدام به درمان اصولی آنها نمایید. در گام بعد می توانید برنامه ای برای درمان لاغری خود داشته باشید. اکثر افراد لاغر میل و اشتهای کمی به غذا دارند. در اولین گام باید اشتها در افراد لاغر تحریک شود. برخلاف باور های غلط، ورزش تنها برای کاهش وزن نیست. تحرک و ورزش سبب تحریک اشتها در افراد می شود. پس شما باید برنامه ای منظم و منسجم برای ورزش روزانه قرار دهید.  در مرحله بعد شما باید عملکرد دستگاه گوارش خود را تنظیم کنید. زیرا اگر اعمال هضم و دفع غذا به خوبی انجام نشود میل به غذا کاهش می یابد. بسیاری از فراورده های طبیعی برای درمان لاغری علاوه بر افزایش اشتها، به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می کنند. سعی کنید بجای مصرف مقادیر زیادی آب، از مایعاتی که کالری بیشتری دارند و یا نوشیدنی های خانگی استفاده کنید.

فراورده های طبیعی برای درمان لاغری

مواد طبیعی دارای املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن هستند. به همین دلیل مصرف مرتب و اصولی از فراورده های طبیعی برای درمان لاغری میتواند موثرترین نسخه درمانی باشد. فراورده های طبیعی علاوه بر تناسب اندام، سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شوند. مهمترین فراورده های طبیعی برای درمان لاغری شامل مواردی است که در قسمت زیر عنوان می شوند.

چربی های سالم 

اولین دسته از فراورده های طبیعی برای درمان لاغری چربی های سالم هستند. شما باید مصرف این چربی ها را افزایش دهید. مواد دارای چربی های سالم شامل بادام هندی، بادام زمینی، کره بادام زمینی، روغن های زیتون، کنجد و آفتابگردان هستند. باید به یاد داشته باشید که مصرف صبحانه و میان وعده های سالم در افزایش طبیعی وزن موثر است. شما می توانید ساندویچ کره بادام زمینی و عسل را در وعده صبحانه و عصرانه مصرف کنید. علاوه بر این می توانید برای مصرف انواع سالادهای خود از روغن زیتون استفاده کنید. برای آشپزی نیز از روغن زیتون، آفتابگردان ، کنجد و هسته انگور استفاده کنید. با مصرف این روغن ها شما نگران زیاد بودن روغن مصرفی نخواهید بود. روغن های گیاهی بدون آسیب به عروق و قلب شما سبب افزایش وزن می شوند.

کربوهیدرات ها

به تازگی باور غلطی در مورد مضرات کربوهیدرات ها ایجاد شده است. با توجه به تبدیل سریع کربوهیدرات ها به قند، این مواد در عضله سازی موثر هستند. مقادیر قند موجود در کربوهیدرات سبب می شود شما برای مدت زمان طولانی تری انرژی داشته باشید. انواع ماکارونی و پاستا، برنج قهوه ای، ترکیب برنج با ذرت، و سیب زمینی  فراورده های طبیعی برای درمان لاغری به حساب می آیند. شما باید در روز این مواد را همراه با وعده اصلی یا در میان وعده مصرف کنید. انتخاب نوع کربوهیدرات مصرفی به علاقه افراد وابسته است.

پروتئین ها 

سومین دسته از فراورده های طبیعی برای درمان لاغری، پروتئین ها هستند. پروتئین ها به عضله سازی بدن شما کمک می کنند. در انواع گوشت های قرمز، گوشت پرندگانی مانند مرغ و بوقلمون، انواع ماهی ها و میگوها به میزان زیادی پروتئین وجود دارد. شما می توانید مصرف ماهی های تن یا سالمون را در وعده های غذایی خود بگنجانید. تخم مرغ نیز ماده ای غنی از پروتئین است. برای تاثیر بهتر شما می توانید برنامه ترکیبی و متنوع از پروتئین ها را برای هفته یا ماه خود در نظر بگیرید. سعی کنید در هنگام خرید گوشت قرمز قسمت های دارای چربی را بخرید.

گرانولاها 

مصرف گرانولا برای میان وعده بسیار مناسب است. گرانولا ها به دلیل وجود انواع مختلف مغزیجات، میوه های خشک و دانه های مغذی به عنوان بهترین فراورده های طبیعی برای درمان لاغری شناخته شده اند. برای اضافه وزن طبیعی باید میزان کالری دریافتی بدن شما افزایش یابد. یک کاسه گرانولا به اندازه ۵۰۰ کالری به بدن شما انرژی می دهد. برای تاثیر بیشتر گرانولا در درمان لاغری می توانید آن را با عسل ترکیب و سپس میل کنید. در صورت اضافه کردن عسل میتوانید این مخلوط را به عنوان صبحانه نیز مصرف کنید.

لبنیات

بسیاری از مواد سرشار از پروتئین مانند شیر، ماست، کره، پنیر، سرشیر و خامه متعلق به گروه لبنیات است. به همین دلیل ساده ترین و موثرترین فراورده های طبیعی برای درمان لاغری در گروه لبنیات قرار دارد. تنوع این گروه سبب می شود بتوانید به عنوان صبحانه و میان وعده، حتی به عنوان مکمل در وعده های ناهار و شام از آنها استفاده کنید. استفاده از پنیر خامه ای، شیر و ماست پرچرب می تواند علاوه بر تقویت دستگاه گوارش، سبب افزایش طبیعی وزن شما شود. علاوه بر این شما می توانید برای سالادهای خود، در پاستاها و بسیاری از غذا به عنوان چاشنی از پنیر خامه ای استفاده کنید.

میوه ها و سبزیجات

دسته دیگر فراورده های طبیعی برای درمان لاغری به میوه ها و سبزیجات اختصاص دارد. در این دسته موادی که دارای پتاسیم و کالری بالاتری هستند توصیه می شوند. شما می توانید این میوه ها را به صورت ساده یا حتی در ترکیب با سالاد مصرف کنید. مهمترین میوه هایی که برای درمان لاغری موثر هستند، موز و آناناس می باشند. شما روزانه باید دو تا سه عدد موز را در وعده های خود قرار دهید. سبزیجاتی که می توانند در مسیر درمان لاغری در برنامه غذایی شما باشند عبارتند از: سیب زمینی شیرین، ذرت، کدو، و سبزیجات دارای آهن مانند اسفناج و جعفری.

اسموتی ها

مصرف مایعات برای بدن بسیار مهم است. بیشترین مایعی که بدن به آن نیاز دارد آب است. اما شما می توانید علاوه بر نوشیدن مقدار مناسب آب، با استفاده از میوه های مختلف اسموتی های متنوع تهیه کنید. اسموتی ها به دلیل کالری بالایی که دارند می توانند به عنوان اصلی ترین فراورده های طبیعی برای درمان لاغری در نظر گرفته شوند. شما با استفاده از میوه هایی مانند آناناس، موز، توت فرنگی و.. می توانید انواع مختلفی از اسموتی های خوشمزه تهیه کنید. شیر خشک پودری است که برای درمان لاغری توصیه می شود. می توانید به عنوان مکمل در اسموتی های خود از شیر خشک استفاده کنید.

دانه های کامل

آخرین دسته از فراورده های طبیعی برای درمان لاغری را غلات یا همان دانه های کامل به خود اختصاص می دهند. شما باید از نان غلات کامل، غلات سبوس دار، ماکارونی های سبوس دار، انواع شیرینی های دارای آرد گندم، نان های شیرین، کیک و کلوچه های خانگی در برنامه غذایی خود استفاده کنید. مصرف این مواد به همراه غذا یا در میان وعده می تواند تاثیر چشمگیری در روند افزایش طبیعی وزن شما داشته باشد.

تغییر سبک زندگی برای درمان لاغری 

تاثیر فرآورده های طبیعی برای درمان لاغری انکارناپذیر است. اما سبک زندگی ناسالم می تواند سبب بیماری و حتی شرط لاغری فرد شود. به همین دلیل باید علاوه بر مصرف فرآورده های طبیعی برای درمان لاغری، سبک اشتباه زندگی نیز اصلاح شود. اگر شما عادت به پرخوری دارید باید این عادت را ترک کنید. به جای آن شما تعداد وعده های غذایی خود را زیاد کنید. در هر وعده مقادیر مناسبی از فراورده های طبیعی برای درمان لاغری بگنجانید. قبل یا بلافاصله بعد از غذا آب ننوشید اکر دخانیات و مشروبات الکلی مصرف می کنید، باید آنها را کاملا حذف کنید. روزانه برای خود زمان معینی برای ورزش تعیین کنی. مصرف هله هوله و غذاهای ناسالم را حذف کنید. هر شش ماه برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید. برای افزایش وزن عجله نکنید. روغن های ناسالم و پالم دار را از برنامه غذایی خود حذف کنید. به جای مصرف غذاهای معمولی و کسل کننده، به وعده های غذایی خود تنوع بدهید. زمان خواب و استراحت خود را تنظیم کنید. سعی کنید شب ها به اندازه بخوابید. برای آخر شب ها و قبل از خواب یک وعده غذایی در نظر بگیرید. برای تقویت عضلات خود ورزش های قدرتی انجام دهید. بعد از مشورت با پزشک متخصص، داروهای مکمل حاوی روی، کلسیم منیزیم را به برنامه خود اضافه کنید. مصرف ویتامین ث و میوه های دارای ویتامین ث را فراموش نکنید. سعی کنید تنش و استرس را از خود دور کنید. در محیط های تنش زا قرار نگیرید. اگر حادثه یا اتفاقی برای شما رخ می دهد برای رفع آن حالت با مشاور یا یکی از عزیزان خود صحبت کنید.

“آشنایی با فرآورده های طبیعی برای درمان لاغری در داروخانه”

محصولات مرتبط با مقاله

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو + 18 =

فهرست