مصرف مکمل های غذایی برای کودکان؛ آری یا خیر؟!

 

مکمل غذایی برای کودکان به فرآورده هایی گفته می شود که با فرمولاسیون ویژه و کامل، با هدف کمک به رشد آنها تولید شده‌ است. در میان انواع داروها و مکمل های غذایی، فقط دسته خاصی از آنها متعلق به کودکان و نوجوانان هستند و ویژه همین گروه سنی طراحی شده اند. بنابراین هرگز نمی توان از مکمل های غذایی کودکان برای بزرگسالان استفاده کرد؛ البته عکس این قضیه نیز وجود دارد! مکمل های غذایی که برای میانسالان و سالمندان تولید می‌شود، فقط پاسخگوی همان نیاز سنی است.

اگر شما کودک یا نوجوان در خانه داشته باشید احتمالا از خود می پرسید که چگونه متوجه شوم فرزند من به مکمل غذایی برای کودکان نیاز دارد؟ شاید هم بارها در میان انواع مکمل های موجود در داروخانه ها جستجو کرده اید و جز سردرگمی برای شما نتیجه ای نداشته است!!

به دلیل اهمیت رشد بدن در گروه سنی کودکان و نوجوانان و در راستای تغذیه مناسب برای این گروه سنی، تصمیم گرفته‌ایم این مطلب را به معرفی مهم ترین مکمل غذایی برای کودکان اختصاص دهیم؛ ترکیباتی که می ‌توانند برخی از نقص ها و اختلالات که در رشد کودکان و نوجوانان وجود دارد را برطرف کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر صحبت کنیم.

فهرست مطالبی که در این متن می خوانید به شرح  زیر است:

  • چرا مصرف مکمل غذایی برای کودکان اهمیت دارد؟
  • با ۵ مورد از بهترین مکمل های غذایی برای کودکان و نوجوانان آشنا شوید
  • روغن ماهی
  • مکمل های غذایی پروبیوتیک
  • مولتی ویتامین ها
  • مکمل غذایی برای کودکان در گروه مواد معدنی
  • مکمل غذایی حاوی ویتامین K2
  • سخن پایانی

چرا مصرف مکمل غذایی برای کودکان اهمیت دارد؟

با وجود اینکه همه می دانیم تغذیه در دوران کودکی بسیار با اهمیت است، اما متاسفانه برخی از والدین کمتر به این مسئله توجه دارند و از تغذیه سالم و موثر برای فرزندان خود غافل می شوند! این خانواده ها تنها زمانی متوجه تغذیه نامناسب فرزندان خود می ‌شوند که اختلالات رشد یا برخی از اختلالات ظاهری بر روی پوست آنها و حتی عوارض دیگر در عملکرد یکی از اندام ها به وجود می آید. یک رژیم غذایی مناسب می تواند گروهی از مواد مغذی را در اختیار بدن کودکان قرار داده تا فرایند رشد در آنها کامل شود.

خوشبختانه امروزه مواد غذایی متنوع در اغلب خانه ها یافت می شود، اما اینکه کدام یک از گروه مواد غذایی در برگیرنده بهترین مواد مغذی مورد نیاز برای کودکان می باشد، مسئله ای است که به بررسی و مطالعه علمی نیاز دارد. معمولا مادران، استرس و نگرانی زیادی برای تغذیه فرزندان خود دارند. خوشبختانه با پیشرفت علم تغذیه و روش های تشخیصی برای عوارض و اختلالات رشد در کودکان و نوجوانان، بسیاری از مکمل های غذایی برای کودکان و نوجوانان به بازار ارائه شده است که تمام چالش های فوق را بر طرف می کند.

بهتر است بدانیم اکثر مکمل های غذایی بر پایه گیاهان یا ویتامین ها و مواد معدنی مغذی حاصل از آنها قرار دارند. برخی از مادران عقیده دارند به جای اینکه وقت، انرژی و بودجه مالی خود را برای رژیم ‌های سنگین غذایی صرف کنند، بهتر است از  بهترین مکمل های غذایی برای کودکان استفاده کنند؛ فرآورده هایی که امروزه توسط متخصصان تغذیه و رژیم درمانی کودکان تجویز می شود.

** این نکته را فراموش نکنید:

یکی از مهم ترین نکاتی که در مصرف بهترین مکمل غذایی برای کودکان توصیه می‌کنیم این است که تجویز این مکمل ها باید طبق نظر پزشک یا متخصص تغذیه و بر اساس راهنمایی دکتر داروساز در داروخانه انجام گیرد. این توصیه به این دلیل است که مکمل غذایی برای این گروه سنی به طور دائم مصرف نمی شود و فقط برای پیشگیری یا از بین بردن عوارض یا اختلالات ویژه در رشد یا عملکرد قسمتی از بدن توصیه شده است.

 

با ۵ مورد از بهترین مکمل های غذایی برای کودکان و نوجوانان آشنا شوید

۱- روغن ماهی

یکی از انواع مکمل غذایی برای کودکان که به طور طبیعی وجود دارد، روغن ماهی است. اگر با واژه ای با نام “روغن کبد ماهی” نیز برخورد کردید، در حقیقت، منظور، همین روغن ماهی می باشد. مصرف روغن ماهی برای تمام سنین مناسب است؛ به ویژه برای کودکان و نوجوانان که در حال رشد هستند، به بهبود این فرآیند بسیار کمک می کند. روغن ماهی، سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است. این ماده علاوه بر داشتن مزایای زیادی برای سلامتی، می تواند التهاب ها را برطرف کرده و در بزرگسالان، فشار خون را کاهش دهد. روغن ماهی، حاوی ویتامین های A و D می باشد که هر کدام مزایای زیادی برای سلامتی دارند.

مصرف مواد غذایی در رژیم روزانه کودکان که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ باشد، معمولاً با خوردن انواع ماهی و آجیل توصیه شده است. تحقیقات نشان داده که مصرف مکمل های غذایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ باشند، توانایی های یادگیری در کودکان را افزایش می ‌دهند و به بهبود حافظه نیز کمک می کنند.

این نکته را در رابطه یا مصرف مکمل غذایی برای کودکان، به خاطر داشته باشید که تجویز برای هر کودک باید متناسب با ویژگی های جسمی و روانی در این گروه سنی انجام گیرد؛ بنابراین اگر مصرف این مکمل ها بر روی یک فرد پاسخ مثبت داد، به این معنا نیست که برای فرد دیگر باید تجویز شود!

 

۲-مکمل های غذایی پروبیوتیک

یکی دیگر از انواع مکمل غذایی برای کودکان، مکمل هایی بر پایه پروبیوتیک ها هستند. شاید تاکنون این اسم آن طور که باید در میان خانواده ها رایج نشده است. پروبیوتیک به فرآورده هایی گفته می شود که حاوی باکتری های سودمند برای دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن هستند. این باکتری های مفید در بعضی غذاهای تخمیر شده یافت می شوند. اگر این مواد غذایی در رژیم روزانه وجود داشته باشد، به طور قطع، سلامت روده ها و دستگاه گوارش را سبب می شود. لذا می توان انتظار داشت که مکمل های پروبیوتیک، نقش مهمی در برطرف کردن اختلالات گوارشی در کودکان داشته باشند.

باکتری های پروبیوتیک در رژیم غذایی می‌توانند سموم بدن را دفع کنند و همچنین به تولید ویتامین های B  و ویتامین K2 کمک نمایند. مصرف پروبیوتیک ها علاوه بر سلامت دستگاه گوارش، برای جذب مواد معدنی بسیار مفید هستند.

دلیل اینکه چرا پروبیوتیک ها جزء مهم ترین مکمل های غذایی برای کودکان قرار می‌گیرند این است که این ترکیبات می توانند سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت کنند و روده های آنها را از سموم پاکسازی نمایند.

 

۳- مولتی ویتامین ها

از بهترین و پر مصرف ترین انواع مکمل غذایی برای کودکان، ترکیبات مولتی ویتامین هستند. همانطور که از نام این ترکیبات برمی‌آید، “مولتی ویتامین” عبارت است از مکملی که با خوردن آن، گروهی از ویتامین‌ها یکجا در اختیار بدن قرار می گیرد. درباره مصرف مولتی ویتامین ها، برخی افراد موافق آن هستند و برخی دیگر مخالف اند. برخی از خانواده ها ترجیح می دهند ویتامین های لازم برای رشد کودک را از طریق مواد غذایی تأمین کنند؛ اما در مواردی که رشد بدن کودک با اختلال مواجه باشد، ناچار باید از مکمل های غذایی مولتی ویتامین استفاده کرد.

“مولتی ویتامین ها” ترکیبات مفیدی هستند. متخصصان تغذیه، این مکمل ها را صرفاً برای کودکان تجویز نمی‌کنند؛ در هر گروه سنی، بسته به اختلالاتی که مشاهده می شود، از این ترکیبات می توان استفاده کرد. برخی از مولتی ویتامین ها به عنوان مکمل غذایی برای کودکان ۶ سال به بالا وجود دارند؛ این مولتی ویتامین ها معمولاً حاوی آهن هم هستند اما اگر بیش از حد مصرف شود، بدون شک، ایجاد مسمومیت خواهد شد. برخی از ترکیبات مولتی ویتامین، به شکل قرص های جویدنی برای کودکان توصیه می شود. این نوع معمولا برای کودکان ۴ سال به بالا پیشنهاد می شود.

**نکته مهم درباره مصرف مولتی ویتامین ها  همانند مصرف داروهای مخصوص کودکان این است که بهتر است طبق تجویز پزشک این کار را انجام دهید. اگر کودک شما دچار اختلالات رشد یا اختلال در بعضی از اندام های داخلی است یا به منظور پیشگیری از بروز بعضی بیماری ها، بهتر است مولتی ویتامین ها تحت نظر متخصصان تغذیه کودکان مصرف شود.

 

۴- مکمل غذایی برای کودکان در گروه مواد معدنی

چهارمین دسته مکمل غذایی برای کودکان مکمل هایی هستند که مواد معدنی مورد نیاز برای رشد و فعالیت اندام ها را در اختیار کودکان قرار می دهند. مواد معدنی در مقادیر بسیار اندک برای بدن انسان لازم است اما همین مقادیر کم می تواند سلامتی را تضمین کند. تمام مواد غذایی که در طول روز مصرف می کنیم، معمولاً حاوی مقادیر کافی مواد معدنی هستند. برای آن دسته از افرادی که رژیم های تغذیه ای سخت دارند، معمولاً به سرعت با کمبود مواد معدنی مواجه می شوند. این مسئله برای کودکان نیز اتفاق می‌افتد.

برای کودکانی که به هر دلیل نمی‌توانند مواد معدنی مورد نیاز برای رشد را از طریق مواد غذایی دریافت کنند، مکمل های غذایی حاوی مواد معدنی تجویز می شود. از نظر پزشکان و متخصصین تغذیه، مکمل هایی که حاوی مواد معدنی هستند، معمولاً در کنار مکمل ‌های مولتی ویتامین تجویز می شود.

 

۵- مکمل غذایی حاوی ویتامین K2

یکی از مهمترین مکمل های غذایی برای کودکان ویتامین K2 است. برای این که اهمیت این ویتامین را در رشد کودک  بهتر درک کنید ابتدا  تعریفی ساده از این مکمل غذایی ارائه می ‌کنیم:

ویتامین K1 یکی از انواع ویتامین ها موجود در مواد غذایی، به خصوص در سبزیجات با برگ سبز تیره است. مصرف این ویتامین به لخته شدن خون کمک می کند. نقش ویتامین K2 در بدن، بسیار فراتر از لخته شدن خون است. ویتامین K2 در بدن از بیماری های قلبی جلوگیری می کند؛ به استحکام استخوان ها کمک کرده و موجب شادابی پوست می شود. مصرف مکمل های غذایی حاوی ویتامین K2 عملکرد مغز را بهبود می بخشد و به ویژه برای رشد بدن کودک مناسب است. به همین دلیل است که مکمل غذایی برای کودکان که حاوی ویتامین K2 باشد، بسیار توصیه می شود.

 با توجه به اینکه تغذیه بسیاری از کودکان به سمت مصرف غذاهای فست فود و با چربی های ناسالم حرکت کرده است، لزوم استفاده از مکمل غذایی حاوی ویتامین K2 بیش از پیش احساس می‌شود. این ویتامین در غذاهای تخمیر شده و برخی گیاهان وجود دارد. برخی محققان عقیده دارند که ویتامین K2 از طریقه مواد غذایی به درستی منتقل نمی شود، بنابراین مصرف مکمل غذایی برای کودکان حاوی این ترکیب ضرورت دارد. این مکمل ها با نام های تجاری به خصوصی در بازار معرفی و عرضه می شود.

 

 سخن پایانی

استفاده از مکمل غذایی برای کودکان ضرورتی است که توسط پزشک یا متخصص تغذیه تشخیص داده می شود. مصرف مکمل ها با توجه به ویژگی های هر کودک، فرق می کند. هر یک از کودکان و نوجوانان نیازهای تغذیه ای و رژیم غذایی مخصوص به خود را دارند. لذا مصرف یک مکمل برای یک فرد، تضمین کننده آثار مثبت آن برای فرد دیگر نیست! برای مصرف صحیح این فرآورده ها نیز ضرورت دارد تا حتما با دکتر داروساز در داروخانه مشورت کنید.

چنانچه مادران جوان علائم و عوارض اختلالات رشد یا برخی از اختلالات گوارشی، پوستی و غدد درون ریز را در فرزند خود مشاهده می کنند، باید خیلی سریع این مسئله را پیگیری کنند. بدهی است که اگر این عوارض به موقع پیشگیری شود، از ابتلا کودک به بیماری‌های مزمن جلوگیری خواهد شد. فراموش نکنید که مصرف صحیح و به جای مکمل غذایی برای کودکان نه تنها مضر نیست، بلکه برای رشد آنها و پیشگیری از بروز بسیاری بیماری ها و اختلالات در بزرگسالی ضرورت دارد.

برای اشنایی بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

آشنایی بامکمل های کودکان و نوجوانان موجود در داروخانه

فهرست