مکمل های غذایی برای خانم ها که به سلامت عمومی کمک می کنند

وقتی تصمیم می گیرید که ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را دریافت کنید، غذا خوردن بهترین گزینه خواهد بود. اما زمانی که بدن افراد به دلایل مختلف نتواند این مواد مغذی را دریافت کنید، در این جا است که نقش مکمل های غذایی برای خانم ها برجسته تر می شود و خوردن آنها ضرورت می یابد. بسیاری از خانم ها می توانند با انتخاب یک سبک غذایی سالم که شامل انواع سبزیجات، میوه ها، غلات سبوس دار، لبنیات کم چرب یا بدون چربی و غذاهای پروتئین بدون چربی است، مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند. اگرچه در بعضی موارد ممکن است مکمل های رژیم غذایی نیز مورد نیاز باشد.

به عنوان مثال، در دوران بارداری، برخی از نیازهای معدنی و ویتامین افزایش می یابد و ممکن است زنان نیاز به مکمل های دوران بارداری داشته باشند. مکمل های غذایی زمانی توصیه می شوند که در صورت مصرف مواد غذایی، هنوز هم کمبود مواد مغذی مهم اتفاق بیوفتد. مصرف هر گونه مکمل های غذایی برای خانم ها باید طبق مشورت پزشک متخصص یا توصیه و راهنمایی دکتر داروساز انجام گیرد.

به دلیل اهمیت نقش مواد مغذی و مصرف بهترین مکمل های غذایی برای سلامت عمومی خانم ها در سنین مختلف، در این قسمت به معرفی برترین مکمل های غذایی برای خانم ها اشاره می کنیم؛ مکمل هایی که برای سلامتی و تأمین مواد مغذی برای تمام گروه سنی خانم ها توصیه می شود.

مهم ترین مکمل های غذایی برای خانم ها که کمبودهای تغذیه ای را جبران می کنند

۱- مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی کلسیم

کلسیم به قوی نگه داشتن استخوان ها کمک می کند و می تواند خطر بیماری هایی مانند پوکی استخوان را کاهش دهد. بر روی دریافت کلسیم مورد نیاز از منابع غذایی مانند شیر و ماست کم چرب یا بدون چربی تمرکز کنید. غذاها و نوشیدنی های غنی شده از جمله برخی از غلات، محصولات سویا و آب میوه ۱۰۰٪ طبیعی نیز می توانند در تأمین این ماده مغذی مهم در بدن، نقش داشته باشند. اگر نگران جذب کلسیم هستید، با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید آیا مکمل های غذایی برای خانم ها، کلسیم دار، برای شما مناسب است یا خیر.

۲- مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی ویتامین D

مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی ویتامین D یکی از احتیاجات بدن محسوب می شود. پس از خروج از آفتاب، بدن می تواند مقداری ویتامین D بسازد. با این حال، موقعیت جغرافیایی، زمان های مختلف در طول یک سال و استفاده از ضد آفتاب، همه می تواند در این منبع طبیعی ویتامین D تأثیر بگذارند. افراد همچنین می توانند ویتامین D را از طریق غذاهایی مانند تخم مرغ، ماهی چرب و فرآورده های شیر غلیظ دریافت کنند. ویتامین D در سلامت استخوان ها نقش دارد و به جذب کلسیم کمک می کند. قبل از مصرف مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی ویتامین D، با پزشک معالج خود صحبت کنید تا متوجه شوید میزان ویتامین D شما پایین است یا خیر و سوال کنید که آیا شما نیاز به ویتامین D اضافی دارید یا نه.

۳- مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی ویتامین B12

یکی از مهم ترین مکمل های غذایی برای خانم ها، ویتامین B12 است که در محصولات حیوانی یافت می شود. گوشت های بدون چربی، ماهی، مرغ، تخم مرغ و غذاهای لبنی کم چرب، منابع خوبی برای این ویتامین هستند. گیاهخواران و سایر افرادی که از این غذاها پرهیز می کنند می توانند ویتامین B12 را از غذاهای غنی شده از جمله برخی از غلات صبحانه و جایگزین های گوشت دریافت کنند. اما ممکن است یکی از مکمل های غذایی برای خانم ها نیز در رژیم های روزانه آنها لازم باشد. به فکر مصرف ویتامین B12 برای تقویت انرژی و کاهش خستگی روزانه هستید؟ با پزشک معالج خود صحبت کنید تا قبل از مصرف مکمل ویتامین B12 مطمئن شوید به این ویتامین نیاز دارید یا خیر.

۴- مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی فولات و اسید فولیک

بدن شما به فولات احتیاج دارد تا سلول های قرمز خون به طور عادی عمل کنند. تحقیقات ثابت کرده اند که مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی فولات می تواند در جلوگیری از نقص هنگام تولد ناشی از نقص در لوله عصبی، کمک کند. بنابراین، اسید فولیک، فرم مکمل فولات، در ویتامین های قبل از تولد، برای خانم هایی که باردار هستند یا تصمیم برای بارداری دارند، گنجانده شده است. در مورد زنان دیگر چطور؟ بیشتر خانم ها می توانند با استفاده از منابع مختلفی مانند سبزیجات برگ سبز تیره، پرتقال، آجیل، غذاهای دریایی، لوبیا و لبنیات در برنامه غذایی خود، فولات مورد نیاز خود را دریافت کنند. به علاوه، بسیاری از غلات صبحانه با فولات غنی شده و یک وعده غذایی ممکن است و ۱۰۰ درصد از نیازهای روزانه بدن را تأمین کند. در غیر این صورت، مصرف مکمل های غذایی برای خانم ها با توصیه های پزشک تجویز می شود.

۴- مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی منیزیم

مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی منیزیم بسیار ضروری هستند و در سلامت عمومی آنها نقش مهمی دارند. منابع منیزیم عبارتند از: لوبیا، آجیل، غلات کامل و سبزیجات برگ سبز. اگرچه برخی مطالعات نشان داده اند که مکمل های منیزیم دار ممکن است به کاهش علائم بیماری های خاص کمک کند، اما تحقیقات بیشتری هنوز باید انجام گیرند. به علاوه، در صورت مصرف داروهای خاص، ممکن است مکمل های منیزیم توصیه نشود. بنابراین، تمرکز بر منابع غذایی حاوی منیزیم، ارجح است.

توصیه هایی به خانم ها در مورد مصرف بهترین مکمل های غذایی برای خانم ها – به صورت انتخابی استفاده کنید

زمانی، اعتقاد بر این بود که خانم ها می توانند با مصرف مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی مولتی ویتامین در هر روز، کمبودهای رژیم غذایی خود را جبران کرد. اما تحقیقات نشان می دهد که مولتی ویتامین ها ممکن است این نیاز را به طور کامل برطرف نکنند!

علاوه بر این، بسیاری از مولتی ویتامین ها حاوی مقداری ریز مغذی در مقادیر بیشتر از مقدار توصیه شده در دستورالعمل های رژیمی هستند. اگر می خواهید مولتی ویتامین مصرف کنید، روزانه یک بار مصرف کنید و نه بیشتر. این یک ایده نامطلوب است که فکر می کنید مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی مولتی ویتامین های اضافی می توانند مصرف یک ریز مغذی را در سطح بالاتر برای شما تأمین کنند! انجام این کار به این معنی است که شما بیش از حد از ویتامین ها و یا مواد معدنی دیگر استفاده می کنید که می تواند بسیار مضر باشد.

مکمل های غذایی برای خانم ها از بدن محافظت می کنند

برخی از مکمل های غذایی برای خانم ها حاوی ویتامین E، ویتامین C، بتاکاروتن ویتامین B3 B6، B12 و اسیدفولیک، اگر به مقدار زیاد مصرف شوند، می توانند برای سلامت عمومی، مضر باشند. خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی یا سرطان، مشکلات گوارشی و …، نمونه هایی هستند که در تحقیقات، ثابت شده اند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اسید فولیک اضافی (نسخه مصنوعی فولات، ویتامینی که به وفور در سبزیجات، میوه ها و دانه ها یافت می شود) ممکن است در بروز پولیپ روده بزرگ، نقش داشته باشد.

کارشناسان معتقد هستند و این مسئله را باور دارند که بهترین راه برای به دست آوردن مواد مغذی مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی است. با این حال، مکمل های غذایی برای خانم ها هم نقش مهمی در سلامت عمومی دارند و از این جهت است که می گوییم باید طبق مشورت پزشک، آنها را مصرف کنید.

کلسیم کافی و ویتامین D برای حفظ تراکم استخوان ضروری است. اگرچه می توانید ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم توصیه شده را از رژیم غذایی خود دریافت کنید، اما مطالعات نشان می دهد که بیشتر خانم ها این کار را نمی کنند. اکنون بسیاری از متخصصان تغذیه، توصیه می كنند كه مقدار این ویتامین باید ۱۰۰۰ IU باشد، كه بدون مصرف مكمل ها، دریافت آن سخت تر است – به خصوص در ماه های زمستان، که تابش آفتاب، کمتر است. در مورد مکمل های غذایی برای خانم ها با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهای سرشار از مواد مغذی که می توانید به جای مکمل های غذایی برای خانم ها، مصرف کنید

غذاهای سرشار از ماده مغذی، نسبت به تعداد کالری موجود در آن ها، مواد مورد نیاز بدن را تأمین می کنند. برخی از نمونه های غذاهایی که قبل از مصرف هر گونه مکمل های غذایی برای خانم ها توصیه می شوند به صورت زیر هستند:

 •  آووکادوها
 • کلم، سبزی های برگ تیره، اسفناج
 • فلفل دلمه ای
 • قارچ
 • سیب زمینی پخته
 • سیب زمینی های شیرین
 •  پاپایا، تمشک، توت فرنگی
 •  ماست کم چرب
 • تخم مرغ
 • دانه ها (کتان، کدو تنبل، کنجد و آفتابگردان)
 • لوبیا خشک
 • عدس، نخود فرنگی
 • مغز بادام، انواع بادام، بادام زمینی
 • جو، جو دوسر، برنج قهوه ای
 • ماهی قزل آلا، پیازچه، میگو، ماهی تن
 • گوشت بدون چربی، گوسفند، جگر
 • مرغ، بوقلمون

سخن پایانی:

اگر فکر می کنید بدن شما با کمبود ویتامین ها و مواد مغذی روبرو است، حتماً با پزشک تغذیه مشورت کنید تا آزمایش هایی برای شما توصیه کند و از آن پس باید مواد مغذی را از طریق رژیم غذایی دریافت کنید. در مراحل بعدی، مصرف بهترین مکمل های غذایی برای خانم ها، مفید خواهد بود.

منابع:

https://www.eatright.org/food/vitamins-and-supplements/dietary-supplements/dietary-supplements-and-womens-health

https://www.health.harvard.edu/healthbeat/advice-to-women-about-supplement-use-selectively

“آشنایی با مکمل های سلامت عمومی خانم ها داروخانه”

 

فهرست