بهترین مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان ها که باید در رژیم غذایی شما باشند….

 

بهترین مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان، عمدتاً ترکیبات و موادی هستند که به منظور سلامت مفاصل، استخوان ها، غضروف ها و کاهش درد در این نواحی برای فرد تجویز می شود. انواع مکمل ها برای تقویت استخوان ها و غضروف ها در بازار وجود دارند که هر یک بر اساس یک دسته از ترکیبات اولیه شیمیایی تولید شده اند. برخی از آنها پایه گیاهی دارند و برخی دیگر شامل ترکیبات شیمیایی و برخی از ساختارهای زیستی نظیر اسیدهای آمینه هستند. با افزایش سن و بروز دردهای مفصلی و استخوانی، لزوم مصرف یک یا دسته ای از بهترین مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان، ضرورت پیدا می کند.

بسیاری از افراد روزانه چندین دسته از انواع ویتامین ها را مصرف می کنند؛ به این ترتیب، بدن آنها می تواند مقدار کافی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز روزانه را دریافت کند. اگرچه توصیه می شود بخش عمده ای از مواد مغذی روزانه را از مواد غذایی دریافت کنید، اما در شرایط کمبود وعده های حاوی ترکیبات مغذی، مصرف بهترین مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان می توانند به تأمین این مواد کمک کنند.

به دلیل اهمیت سلامت مفصل ها و استخوان ها و تأثیر آن در حرکت بدنی، در این بحث به طور کامل درباره بهترین ترکیبات تقویت کننده مفصل ها و استخوان ها صحبت می کنیم. فراموش نکنید که مصرف هر گونه مکمل غذایی برای تقویت مفصل، صرفاً با تجویز پزشک معالج و متخصص و یا با راهنمایی گرفتن از دکتر داروساز در داروخانه انجام می گیرد. از مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان خودداری کنید!

مهم ترین و برترین مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان که برای سلامتی مفید هستند…..

۱- روغن ماهی

یکی از بهترین و محبوب ترین مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان، قرص های زرد رنگی هستند که با نام قرص روغن ماهی می شناسیم. این قرص ها ژله ای شکل هستند. قرص های روغن ماهی، پوست درخشان و شفاف دارند. اسید چرب امگا ۳ موجود در این مکمل غذایی برای تقویت استخوان ها، در سلامت مفاصل ها نیز نقش دارد. اسیدهای چرب امگا ۳ در جلوگیری از آسیب دیدن مفاصل کمک می کنند. شما می توانید اسیدهای چرب امگا ۳ را از منابع غذایی ماهی، آووکادو، آجیل و دانه های خوراکی دریافت کنید. مصرف مکمل ها در مواردی است که این منابع در دسترس نباشد و یا فرد نتواند آن را از مواد غذایی دریافت کند.

۲- مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان بر پایه کلسیم

یکی از بهترین و مؤثرترین مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان که معمولاً پزشکان و متخصصان تغذیه برای سلامت بدن توصیه می شود، مکمل هایی بر پایه کلسیم هستند. کلسیم یک ماده مغذی معروف است که به سلامت استخوان ها و مفصل بسیار کمک می کند. این ماده مغذی با کمک به تشکیل استخوان، غضروف و مفصل، در حفظ و تقویت آنها بسیار کمک می کند.

قرص های کلسیم می توانند در کاهش التهاب و درد مفاصل موثر باشند؛ به ویژه مصرف قرص های کلسیم برای کاهش دردهای مفاصل زانو بسیار توصیه می شود. مواد غذایی حاوی سبزیجات با برگ تیره، شیر، ماست و کلم بروکلی، سرشار از کلسیم هستند. به عنوان یک اصل کلی، نیاز زنان به مکمل های کلسیم، نسبت به مردان، بیشتر است.

۳- مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان بر پایه ویتامین D

مطالعات نشان داده است که افرادی که سطح ویتامین D کمتری دارند، بیشتر دچار درد مفاصل می شوند. ویتامین D در جذب کلسیم بدن کمک می کند. مصرف این ویتامین می تواند به تقویت استخوان ها و مفاصل کمک کند. برخی از مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان، حاوی کلسیم و ویتامین D هستند. ویتامین D را می توان از طریق شیر غنی شده و نور خورشید نیز دریافت کرد.

۴- بهترین مکمل غذایی برای استخوان حاوی گلوکوزامین

گلوکزامین (Glucosamine) ماده مغذی است که برای مبتلایان به درد مفاصل مفید می باشد، اما این ترکیب، کمتر شناخته شده است. گلوکزامین اغلب برای مفاصل زانو توصیه می شود، زیرا به بازسازی استخوان و جلوگیری از ساییدگی غضروف کمک می کند. گلوکوزامین ممکن است به کاهش التهاب همراه با درد مفاصل نیز کمک کند . این مکمل، برای افراد مسن با استئوآرتریت بسیار مؤثر است؛ زیرا سطح گلوکوزامین با افزایش سن، کاهش می یابد. بعد از شروع مصرف مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان، حاوی گلوکزامین، شاهد بهبود شرایط مفصل در طول چند ماه هستیم.

۵- مکمل تقویت استخوان ها حاوی کندرویتین

 کندرویتین (Chondroitin) به طور معمول در کنار گلوکوزامین به کار می رود تا از درد مفاصل و غضروف های ترمیم شده، جلوگیری کند. این دو ماده مغذی اغلب در مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان یافت می شوند. کندرویتین در برخی موارد به افراد مبتلا به آرتروز توصیه می شود، زیرا می تواند باعث کند شدن سرعت پیشرفت بیماری شود.

۶- مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان شامل کلاژن

یکی از بهترین مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان که بر اساس یافته های دانش مندان و محققان برای دردهای مفصلی و استخوانی تجویز می شود، مکمل های حاوی کلاژن هستند. مصرف مکمل های کلاژن می تواند دردهای استخوانی و مفصلی را هنگام راه رفتن، ایستادن، درد مفاصل در حالت استراحت، درد مفاصل هنگام بلند کردن وسایل و اجسام و همچنین درد مفاصل هنگام راه رفتن ساده در یک مسیر مستقیم را بسیار کاهش دهد. محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف کلاژن از سلامت مفصل پشتیبانی می کند و همچنین خطر زوال مفصل را کاهش می دهد.

ساختار ” کلاژن هیدرولیزات” دارای پپتیدهای کوچکی با وزن مولکولی کمتر از ۵۰۰۰ دالتون است. این ساختار از طریق ژلاتینه شدن و سپس تجزیه آنزیمی کلاژن حیوانات ساخته می شود. محققان، بیش از ۶۰ مطالعه علمی را تأیید کردند که نشان می دهند کلاژن باعث کاهش آسیب های ناشی از کمبود یا نقص کلاژن در بدن، کاهش درد مفاصل و آسیب مفاصل ناشی از استئوآرتریت، افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از پیری می شود.

۷-اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه ای (BCAAs)

اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه ای شامل لوسین، ایزولوسین و والین است. این مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان معمولاً در دهه های گذشته بیشتر توسط ورزشکاران مصرف می شوند. این مکمل ها یک واکنش آنابولیک را در بدن ایجاد می کنند که باعث افزایش اندازه عضلات می شود. طرفداران ورزش های بدنسازی و مربیان بدنسازی معتقدند که دلیل خوبی برای مصرف این مکمل ها وجود دارد. مطالعات نشان می دهد که اسیدهای آمینه با این ساختار می توانند قدرت بدنی را بهبود ببخشند و به طور غیرمستقیم باعث تقویت بافت های استخوانی و مفصل می شوند.

۸-زنجبیل

مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان حاوی عصاره زنجبیل، برای کاهش دردهای مفصلی و استخوانی مفید هستند. زنجبیل بصورت موضعی به عنوان “کمپرس آرتریت” مورد استفاده قرار می گیرد. زنجبیل نقش اساسی در کاهش درد و التهاب های غیر قابل تحمل آرتریت روماتوئید دارد.

۹-متیل سولفونیل متان (MSM)

MSM یک ترکیب ارگانوسولفور طبیعی است. در اصل از دی متیل سولفوکسید (DMSO) تهیه شده است. فلور موجود در بدن، متیل سولفونیل متان را از یک مکمل جذب می کند و سپس این ماده در غشاها نفوذ کرده و به بدن وارد می شود. این را می توان یکی از ترکیبات به کار رفته در مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان دانست.

متیل سولفونیل متان معمولاً در مکمل های دارویی طبیعی مانند اسید بوسولئیک، کندرویتین سولفات و گلوکزامین یافت می شود. مطالعات نشان داده اند که مصرف این نوع مکمل ها در کاهش درد و سفتی ناشی از آرتروز، بسیار عالی است.

 

سایر راهکارهای پیشگیری از دردها و عارضه های استخوانی و مفصلی که باید رعایت کنید…

 

علاوه بر استفاده از مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان، بسیاری از راهکارهای دیگر وجود دارند که می توانید با انجام آنها سلامت استخوان ها، مفصل و غضروف های خود را تضمین کنید. ورزش کردن، استراحت کافی، رعایت اصول و قواعد ارگونومی در هنگام نشستن و راه رفتن، مصرف ویتامین ها و مواد معدنی به طور پیوسته، یک اقدام پیشگیرانه برای کمک به بدن در مقابله با درد مفاصل است. استراتژی های پیشگیری در طولانی مدت می توانند به سالم نگه داشتن مفاصل، انعطاف پذیری بدن و کاهش دردها بسیار کمک کنند.

با این حال، مبتلایان به درد مفاصل همیشه باید مصرف مکمل های جدید را با پزشک در میان بگذارند تا اطمینان حاصل شود که این مواد برای این نوع دردها و عارضه ها، لازم هستند و با سایر داروهای مصرفی، تداخل منفی ندارند. خوشبختانه، هنگامی که رژیم های غذایی سالم و انتخاب سبک زندگی با کرم های موضعی ضد درد مفاصل، همراه می شود، افراد مبتلا به آرتروز می توانند همچنان از انجام فعالیت های مورد علاقه خود لذت ببرند. مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان زمینه را فراهم می کنند تا در شرایط وجود دردهای مفصلی و استخوانی نیز فرد بتواند به زندگی روزانه خود ادامه دهد.

به سلامت مفصل و استخوان اهمیت بدهید

سلامت مفصل و استخوان بسیار اهمیت دارد. کوچک ترین درد در ناحیه مفاصل می تواند حرکت بدن شما تحت تأثیر قرار دهد. اگر علائم درد یا التهاب مشاهده کردید و یا مشکلاتی در تحرک بدن خود احساس نمودید باید به سرعت نسبت به تشخیص و درمان، اقدام نمایید. اولین نمونه از علائم دردهای استخوانی و مفصلی، درد داشتن هنگام حرکت های معمولی روزانه است. شاید لازم باشد پس از مراجعه به دکتر، مصرف مکمل های غذایی برای مفاصل و استخوان را آغاز کنید. در هر صورت باید با مشورت پزشکان و متخصصان این حوزه، مکمل ها را مصرف کنید.

 

منابع مورد استفاده :

https://www.jointflex.com/top-5-vitamins-healthy-joints/

https://top10supps.com/best-joint-bone-support-supplements/

برای اشنایی بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

آشنایی با مکمل های غذایی مفاصل و استخوان موجود در داروخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × 2 =

فهرست