یائسگی

مصرف مکمل یائسگی در بسیاری از خانم های یائسه و یا نزدیک به یائسگی رواج دارد. یائسگی یک پدیده طبیعی و فیزیولوژیک در بدن خانم ها است که با خاتمه دوره های عادت ماهیانه آغاز می گردد. این پدیده شامل مجموعه ای از تغییرات هورمونی است که قدرت باروری را در بدن متوقف می سازند. افت هورمون های جنسی زنانه به ویژه استروژن، روند آزادسازی تخمک و از تخمدان ها را خاتمه می دهد. لازم است بدانید که یائسگی تنها در سنین میانسالی رخ نمی دهد، بلکه این پدیده بسته به شرایط بدنی ممکن است، در برخی خانم های جوان نیز اتفاق بیافتد. مصرف مکمل یائسگی به دو منظور؛ به تعویق انداختن یائسگی و کنترل عوارض و علائم آن کاربرد دارد. تغذیه مناسب و مصرف مکمل های مواد مغذی در کنترل زمان یائسگی و علائم ناشی از آن نقش بسیار مهمی دارد. در ادامه به بررسی یائسگی، علائم آن و مکمل یائسگی مناسب برای کنترل این علائم می پردازیم.

مصرف مکمل یائسگی چه لزومی دارد؟

همانطور که گفته شد، یائسگی یک رخداد طبیعی است، اما این پدیده عوارض خود را نیز به دنبال دارد. بنابراین برای حداقل رساندن این عوارض و حفظ سلامتی خانم ها، آماده سازی بدن برای یائسگی اهمیت فراوانی دارد. به طور کلی هر چقدر یائسگی دیر تر اتفاق بیافتد، کنترل عوارض ناشی از آن نیز آسان تر است. علاوه بر این بسیاری از خانم ها ممکن است به دلیل تمایل به بارداری، به دنبال به تعویق انداخت یائسگی باشند. سن طبیعی بروز یائسگی از ۴۰-۴۵ سالکی آغاز می شود. یائسگی پیش از این سنین، یائسگی زودرس نامیده می شود که ممکن است در اثر اختلالات هورمونی، بیماری های عصبی و یا عمل های جراحی باشد.

نگه داشتن رحم در شرایط بهینه، یائسگی را تا حدی به تاخیر می اندازد. از جمله این شرایط؛ می توان به تامین مواد مغذی جهت عملکرد طبیعی رحم و محافظت از آن و تقویت سیستم ایمنی اشاره کرد. بنابراین مصرف مکمل یائسگی که حاوی انواعی از مواد مغذی برای حفظ سلامت سیستم ایمنی و دستگاه تناسلی خانم ها است، در به تعویق انداخت یائسگی موثر است. علاوه بر این مصرف این مکمل ها در پیشگیری از عوارض یائسگی و تخفیف و کنترل آن ها نیز نقش دارد.

مکمل یائسگی چه علائمی را کنترل می کند؟

شدت و نوع بروز علائم یائسگی در افراد مختلف، متفاوت است. مسئول اصلی بسیاری از این علائم، کاهش سطوح هورمون استروژن است که تعادل فیزیولوژیک بدن را برهم می زند. به طور معمول این علائم چند ماه قبل از یائسگی آغاز می شود و تا چند سال پس از آن ادامه دارد. زمان فروکش کردن علائم یا دوران پس از یائسگی بسته به شرایط بدنی متفاوت است. مصرف مکمل یائسگی علاوه بر کاهش شدت علائم یائسگی، می تواند زمان لازم برای فروکش کردن ین علائم را نیز تا حدی زیادی کاهش دهد.

مهم ترین علائم یائسگی که توسط مکمل یائسگی کنترل می شوند عبارتند از:

گر گرفتگی

افزایش دمای بخش های مرکزی بدن، در نتیجه عدم تعادل بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس رخ می دهد. احساس گرگرفتگی و گرمای بدن در خانم های یائسه موقتی است و در زمان کوتاهی از بین می رود. بروز دوره های کوتاه مدت گرگرفتگی ممکن است، در طول روز چندین بار رخ دهد و شدت آن در هر بار متفاوت است.

اختلالات خواب

بروز اختلالات خواب ناشی از یائسگی، در خانم ها با سنین بالاتر رایج تر است. همان طور که گفتیم عدم تعادل هورمونی ممکن است، بخش هایی از مغز که مسئول کنترل ریتم شبانه روزی هستند را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه بی خوابی های شبانه و احساس خستگی مداوم ممکن است رخ دهد.

تغییر رطوبت مجاری ادراری-تناسلی

به طور طبیعی ترشحات مرطوب کننده واژن با کاهش سطوح استروژن، کاهش چشمگیری می یابند. بروز خشکی واژن، علاوه بر احساس سوزش و درد، احتمال بروز عفونت های ادراری را نیز افزایش می دهد.

تغییرات خلق و خو

علاوه بر علائم فیزیکی مانند سردرد، تپش قلب، تحریک پذیری و …، علائم عصبی-روانی نیز در دوران یائسگی بروز می یابند. پرخاشگری و عصبانیت های مکرر و از طرفی افسردگی، میل به انزوا و بی حوصلگی، از جمله مواردی هستند که خانم های یائسه را درگیر می کنند.

اضافه وزن و چاقی

به دلیل کاهش سوخت و ساز و متابولیسم طبیعی بدن در دوران یائسگی، خطر اضافه وزن افزایش می یابد. علاوه بر این افزایش میزان تجمع چربی زیرجلدی در نواحی شکم و پهلو، به دلیل کاهش سطوح استروژن، در خانم های یائسه به چش می خورد.

علاوه بر علائم ذکر شده یائسگی، عوارض جدی دیگری نیز در برخی خانم ها ایجاد می کند. این عوارض برخلاف علائم یائسگی از بین نمی روند و برخی از آن ها منجر به بروز بیماری های گوناگون می شوند. مصرف مکمل یائسگی برای جلوگیری از پوکی استخوان، بیماری های قلبی عروقی، تغییرات پوستی شدید و سایر عوارض یائسگی نیز کاربرد دارد.

مواد مغذی موجود در ترکیب مکمل های یائسگی

مکمل یائسگی معمولا ترکیبی از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی موثر در بهبود کنترل هورمونی و تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد. علاوه بر این ممکن است، برخی از این مکمل ها حاوی ترکیبات مشابه استروژن و پروژسترون باشند که با شبیه سازی آثار آن ها در بدن، در از بین بردن علائم یائسگی نقش دارند. در بخش زیر برخی از مواد مغذی موجود در مکمل های یائسگی را شرح می دهیم.

ویتامین B12

ویتامین B12 برای حفظ عملکرد عصبی و ساخت گلبول های قرمز ضروری است. با افزایش سن قدرت جذب این ویتامین در بدن کاهش می یابد. بنابراین مصرف مکمل یائسگی حاوی ویتامین B12، در بهبود فعالیت سیستم عصبی و کنترل علائم عصبی – روانی موثر است. علاوه بر این مصرف این ویتامین در تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغزی در خانم های یائسه در سنین بالا نیز نقش دارد.

ویتامین B6

ویتامین B6 در روند سنتز سروتونین نقش دارد. این هورمون در تنظیم خلق و خو موثر است. با افزایش سن زنان ، سطح سروتونین کاهش می یابد. نوسان سطح سروتونین ممکن است، عامل ایجاد تغییرات خلق و خو و افسردگی شایع در یائسگی باشد. وجود ویتامین B6 در مکمل یائسگی می تواند به جلوگیری از علائم ناشی از سطح پایین سروتونین از جمله خستگی، افسردگی و … کمک کتد.

ویتامین E  و C

این دو ویتامین مهم ترین آنتی اکسیدان های طبیعی به شمار می روند. ویتامین E و ویتامین C جزء جدایی ناپذیر مکمل های یائسگی محسوب می شوند. چراکه در محافظت از اندام ها در برابر عوامل اکسیدان نقش مهمی دارند. مصرف آنتی اکسیدان های طبیعی در قالب مکمل یائسگی و رژیم غذایی در کنترل علائم پوستی، عصبی، قلبی عروقی و … موثر هستند. علاوه بر این، بروز عوارض ناشی از افزایش سن را نیز به تعویق می اندازند.

ویتامین D و کلسیم

در دوران یائسگی به دلیل افزایش سن، تغییرات هورمونی و …، توانایی پوست در ساخت ویتامین D کاهش چشمگیری می یابد. زنان مسن، به ویژه آن هایی که در معرض نور خورشید نیستند ، در معرض کمبود ویتامین D قرار دارند. کمبود ویتامین D، جذب و تعادل کلسیم را نیز دچار اختلال می کند. کمبود کلسیم و ویتامین D، مهم ترین دلیل پوکی استخوان رایج در میان زنان یائسه به شمار می رود. میزان نیاز به کلسیم در دوران یائسگی افزایش می یابد. بنابراین وجود ویتامین D و کلسیم در مقادیر کافی، در مکمل یائسگی، جهت حفظ سلامت استخوان ها ضروری به نظر می رسد.

علاوه بر این موارد ترکیب کاملی از تمامی ویتامین ها و مواد معدنی لازم جهت بهبود سلامت زنان در مکمل های یائسگی وجود دارند. از جمله اجزای گیاهی این مکمل ها نیز می توان از جنسینگ، فیتواستروژن های سویا، بذر کتان و … که در بهبود تعادل هورمونی نقش دارند، نام برد.

در بخش زیر انواع مکمل های مناسب سنین یائسگی را مشاهده می نمایید. این مکمل ها در داروخانه آنلاین نسخه اول قابل خریداری می باشند.

فهرست