یائسگی

مکمل های دوران یائسگی

یائسگی زمانی اتفاق می افتد که قاعدگی در خانم ها قطع می شود. به زمان قبل از یائسگی که در بدن زنان به تدریج استروژن کمتری تولید می شود ، دوره پیش یائسگی گفته می شود. هنگامی که زنان از دوران یائسگی به یائسگی پیش می روند ممکن است علایمی مانند: گرگرفتگی، بیخوابی، خشکی واژن، عرق شبانه، افزایش وزن، نوسانات خلقی، تغییرات در میل جنسی را  برخی بصورت جزئی و برخی دیگر شدیدتر تجربه کنند. بعضی از ویتامین ها می توانند به کاهش علائم یائسگی کمک کرده و از سلامت کلی پشتیبانی کنند.

با کاهش سطح هورمون زنانه ی استروژن در بدن ، خطر ابتلا به پوکی استخوان، بیماریهای قلبی عروقی و بی اختیاری ادراری افزایش می یابد. در اینجا چند ویتامین آورده شده است که در به حداقل رساندن عوازش کاهش استروژن کمک می کند:

ب۱۲:

ویتامین B-12  برای سلامت استخوان، عملکرد عصبی و ایجاد گلبول های قرمز ضروری است. با افزایش سن بدن توانایی جذب ویتامین B-12 را از دست می دهد و خطر کمبود ویتامین B-12 افزایش می یابد. علائم کمبود ویتامین B-12 مبهم است و خستگی، ضعف، یبوست، از دست دادن اشتها، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و پا، مشکلات تعادل، افسردگی، گیجی و زوال عقل می توانند علایم کمبود این ویتامین باشند. شما می توانید با مصرف مکمل ویتامین B-12 و خوردن غذاهای غنی شده به رفع این نیاز در دوران یائسگی و بعد از آن کمک کنید.

ب۶:

ویتامین ب۶ (پیریدوکسین) به ساخت سروتونین ، ماده شیمیایی که مسئول انتقال سیگنال های مغزی است، کمک می کند. با افزایش سن زنان ، سطح سروتونین کاهش می یابد. نوسان سطح سروتونین ممکن است عامل ایجاد خلق و خو و افسردگی شایع در یائسگی باشد.  مصرف مکمل ویتامین B-6 در دوران یائسگی و بعد از آن می تواند به جلوگیری از علائم ناشی از سطح پایین سروتونین (کاهش انرژی و افسردگی) کمک کند.

ویتامین ای:

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که به مبارزه با رادیکال های آزاد آسیب رسان به سلول در بدن کمک می کند. ویتامین E همچنین ممکن است به کاهش التهاب در بدن کمک کند. استرس ممکن است باعث آسیب سلول شده و خطر ابتلا به افسردگی، بیماری قلبی و افزایش وزن را که همگی در یائسگی شایع هستند افزایش دهد. تحقیقات نشان داده است که ویتامین E به کاهش استرس ، کاهش استرس اکسیداتیو و کاهش خطر افسردگی کمک می کند. برای افزایش ویتامین E در دوران یائسگی و بعد از آن ، یک مکمل ویتامین E مصرف کنید و غذاهای غنی از ویتامین E را به رژیم خود اضافه کنید.

ویتامین دی:

بدن شما پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ویتامین D می سازد. کمبود ویتامین D ممکن است خطر شکستگی استخوان ، درد استخوان و استئومالاسی (نرم شدن استخوان ها) را افزایش دهد. زنان مسن ، به ویژه آنهایی که بیشتر اوقاتشان در خانه سپری می شود و یا در معرض نور خورشید نیستند ، در معرض کمبود ویتامین D قرار دارند. اگرچه با رژیم غذایی غنی از ویتامین D می توانید ویتامین D مورد نیاز خود را دریافت کنید ، اما با مصرف مکمل اطمینان حاصل خواهید کرد که هر روز میزان کافی و مناسب را دریافت می کنید. غذاهایی که حاوی ویتامین D هستند عبارتند از: ماهی چرب، روغن کبد ماهی، جگر گاو، پنیر، زرده تخم مرغ، غذاهای غنی شده

کلسیم:

با کاهش سطح هورمونها پس از یائسگی ، از دست دادن استخوان می تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود. دریافت کلسیم کافی بسیار مهم است. زنان زیر ۵۱ سال روزانه به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند. زنان ۵۱ ساله و بالاتر به ۱۲۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند. بهتر است کلسیم خود را از غذا دریافت کنید. اگر برای پر کردن جای خالی به مکمل نیاز دارید ، دوزهای کمتری را با غذا در طول روز مصرف کنید تا  بهتر جذبش می کنید. اگر مشکلات کلیوی دارید قبل از مصرف مکمل های کلسیم با متخصص خود درمیان بگذارید.

مکمل های گیاهی موثر در کاهش علایم یائسگی:

گیاه پنج انگشت:

Vitex agnus-castus  یاگیاه پنج انگشت مکمل گیاهی محبوب است که برای درمان انواع مشکلات سلامتی مثل سندروم قبل از قاعدگی، یائسگی، ناباروری و … استفاده می شود. در برخی مطالعاتی که صورت گرفته، مصرف مکمل گیاه پنج انگشت توانسته در کاهش علایم یائسگی مانند تعرق شبانه، گر گرفتگی و بهبود خلق و خو موثر باشد.

ایزوفلاوونهای سویا:

ایزوفلاونها بخشی از گروه مواد شیمیایی گیاهی به نام فیتواستروژن هستند. این مواد شیمیایی مانند شکل ضعیف تری از استروژن در بدن عمل می کنند. ایزوفلاونهای سویا پس از ورود به بدن ، به همان گیرنده های استروژن متصل می شوند. گیرنده ها مانند ایستگاههای متصل در سطح سلول ها هستند. وقتی ایزوفلاون به بعضی گیرنده ها متصل می شود ، اثرات استروژن را تقلید می کند.  اثر شبه استروژنی ایزوفلاون ها ، ممکن است به کاهش گرگرفتگی و سایر علائم یائسگی کمک کنند. اما توجه کنید که مکمل های سویا تداخلات جدی با مشکلات هورمونی و برخی داروها دارند، بنابراین قبل از مصرف این مکمل ها با متخصص خود مشورت کنید.

روغن گل مغربی

گل مغربی (primrose) یک گل بومی آمریکای شمالی است اما در اروپا و مناطقی از نیمکره جنوبی نیز یافت می شود.  در گذشته ، بومیان آمریکا از گل مغربی برای اهداف درمانی استفاده می کردند. از برگها برای زخمهای جزئی و گلودرد استفاده می شد ، در حالی که کل گیاه برای کبودی استفاده می شد. طب مدرن از عصاره روغن دانه گل مغربی در مکمل ها برای درمان اگزما ، درد پستان و علائم یائسگی استفاده می کند. روغن گل مغربی (EPO) سرشار از اسیدهای چرب است. EPO حاوی مقادیر بالای اسید گاما-لینولنیک (GLA) و اسید لینولنیک است که هر دو اسیدهای چرب امگا ۶ هستند. این اسیدها التهاب را کاهش می دهند. EPO را می توان به صورت خوراکی یا موضعی استفاده کرد. در مورد دز مصرفی با متخصص خود مشورت کنید. اگر مقدار مصرف بیش از حد بالا باشد ، می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

کوهوش سیاه:

کوهوش سیاه یکی از مکمل هایی است که در زمینه یائسگی به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است. این گیاه از ریشه گیاه کوهوش سیاه در آمریکای شمالی ساخته شده است. چندین مطالعه نشان داده است که کوهوش سیاه در مقایسه با دارونما (یک درمان جعلی) در بهبود عوارض یائسگی به خصوص گرگرفتگی کمک کننده است. این مکمل در افرادی که مشکلات کبدی دارند می تواند عوارض جدی ایجاد کند، پس قبل از مصرف از متخخص خود مشورت بگیرید

شبدر قرمز:

شبدر قرمز (Trifolium pratense) یک گیاه گلدار علفی از خانواده حبوبات است. این گیاه منبع غنی از ایزوفلاون است. این ترکیبات عملکردی مشابه هورمون استروژن دارند و ممکن است به کاهش علائم مرتبط با کاهش تولید استروژن که با یائسگی اتفاق می افتد کمک کنند. شبدر قرمز اغلب برای درمان یا جلوگیری از علائم مختلف یائسگی ، از جمله گرگرفتگی ، تعریق شبانه و از دست دادن استخوان استفاده می شود. توجه داشته باشید که این گیاه ممکن است دارای عوارض جانبی برای کودکان ، زنان باردار یا شیرده یا زنانی که مبتلا به سرطان های حساس به هورمون هستند باشد.

دونگ کوآی:

دونگ کوای (Angelica sinensis) ، همچنین به عنوان جینسینگ ماده شناخته می شود ، یک گیاه آسیایی است که ارتباط نزدیکی با کرفس ، هویج و جعفری دارد. در مناطق خنک چین ، کره و ژاپن رشد می کند. دونگ کوآی اغلب در طب سنتی چین برای حمایت از سلامت زنان و درمان علائم مرتبط با سندرم قبل از قاعدگی (PMS) و یائسگی استفاده می شود. علی رغم محبوبیت آن ، تحقیقات انسانی بسیار کمی برای حمایت از اثر دونگ کوآی در علائم یائسگی وجود دارد. دونگ کوآی به طور کلی برای بیشتر بزرگسالان بی خطر است اما ممکن است حساسیت پوست شما را به آفتاب افزایش دهد. همچنین ممکن است اثر رقیق کننده خون داشته باشد ، بنابراین استفاده از آن در افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنندخطرناک است.

بذر کتان

دانه های کتان (Linum usitatissimum) ، یک منبع غنی از لیگنان به طور طبیعی است. این ترکیبات گیاهی دارای ساختار شیمیایی و عملکردی مشابه عملکرد هورمون استروژن هستند. کتان بعضاً برای کاهش علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و از دست دادن استخوان به دلیل فعالیت ظاهری استروژن مانند مورد استفاده قرار می گیرد. دانه های کتان دارای مواد مغذی زیادی هستند و بسیار بی خطر در نظر گرفته می شوند. مصرف آنها یک روش عالی برای افزایش مصرف فیبر و چربی های سالم بدون در نظر گرفتن تأثیر آنها بر علائم یائسگی است، اما به نباید در مصرف هیچ ماده غذایی زیاده روی کرد!

سنبل الطیب:

سنبل الطیب (Valeriana officinalis) گیاهی گلدار است كه از ریشه آن در انواع طب گیاهان دارویی برای ایجاد آرامش و احساس آرامش استفاده می شود. سنبل الطیب برای درمان علائم یائسگی مانند بی خوابی و گرگرفتگی استفاده می شود. سنبل الطیب دارای ایمنی مناسبی است اما می تواند با عوارض جانبی خفیف مانند ناراحتی گوارشی ، سردرد ، خواب آلودگی و سرگیجه همراه باشد.  مصرف سنبل الطیببا نمی بسیاری از داروها مانند داروی خواب ، درد یا اضطراب و سایر داروهای گیاهی تداخل دارد.

جینسینگ:

جینسینگ یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در سراسر جهان است. گفته می شود که برای قرن ها در طب سنتی چین برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن ، سلامت قلب و سطح انرژی استفاده می شود. جینسینگ انواع مختلفی وجود دارد ، اما جینسینگ قرمز کره ای اغلب در رابطه با یائسگی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک مطالعه نشان داده است که جینسینگ قرمز کره ای ممکن است انگیزه جنسی را تقویت کند و باعث بهبود خلق و خو و احساس عمومی در زنان یائسه شود. با این حال ، شواهد ضعیف است و تحقیقات بیشتری لازم است. جینسینگ ممکن است با برخی از داروهای فشار خون ، کلسترول و رقیق کننده خون و … تداخل داشته باشد. قبل از استفاده از جینسینگ ، با متخصص خود مشورت کنید ، به خصوص اگر از چنین داروهایی استفاده می کنید.

بهترین مکمل های دوران یائسگی که خانم ها به آن نیاز دارند

بهترین مکمل های دوران یائسگی ترکیبات دارویی یا گیاهان دارویی طبیعی هستند که برای خانم هایی توصیه می شود که در دوران یائسگی به سر می برند. این مسئله برای خانم ها در سنین مشخص اتفاق می‌افتد و به معنای متوقف شدن دوره قاعدگی، پایان باروری و تولید مثل است. مسائل مربوط به دوران یائسگی،...

فهرست