نسخه اول

نقش فرآورده های ضد بوی پا در تعریق شدید

هر اتفاقی که در بدن ما رخ می دهد، دلیل و منطقی دارد. تمامی واکنش های بدن به تغییرات دما، واکنش به مواد غذایی مختلف و…برای بدن مفید بوده و لازم و ضروری هستند. پس به هیچ وجه از هیچ کدام از این واکنش ها متنفر نباشید. یکی از این واکنش ها که بدن ما در برابر تغییر دما از خود بروز می دهد، تعریق است. وقتی دمای اطراف ما بالا می رود، بدن برای تنظیم درجه ی حرارت خود دستور تعریق را به غدد عرق می دهد. این واکنش بسیار ضروری است. غدد عرق شروع به کار کرده و شما در قسمت های مختلف بدنتان آن را حس  می کنید. به طور مثال پاها، زیر بغل، کف دست ها و گاهی صورت و روی قفسه ی سینه. غدد عرق در تمامی بدن ما پراکنده شده اند، اما در قسمت های فوق الذکر، تراکم بیشتری داشته و به سطح پوست نزدیک ترند.

چرا پاها به شدت عرق می کنند

فرآورده های ضد بوی پای بسیاری در بازار وجود دارند و همگی هدفشان یک چیز است: کاهش بوی نامطبوع و شدید پا. پاها یکی از اعضای بسیار مهم بدن هستند. شاید به نظر تنها مسئول حرکت باشند اما اینطور نیست در واقع در داخل این اندام حیاتی اتفاقات مهمی در حال رخ دادن است. اینکه پاهای شما عرق کنند و این تعریق بوی نامطبوعی داشته باشد بسیار طبیعی است. حدودا ۱۲۵ هزار غده ی عرق در هر پا وجود دارد. بنابراین طبیعی است که این عضو بدن ما نسبت به بقیه اعضا تعریق بیشتری داشته باشد.در واقع وقتی پای شما در کفش قرار میگیرد محیط مرطوب و تاریکی برای باکتری ها و رشد آن ها فراهم می شود. باکتری ها در این محیط به راحتی رشد کرده و با رطوبت موجود در عرق پا مخلوط می شوند و باعث به وجود آمدن بویی نامطبوع میشوند.  اما با استفاده از فرآورده های ضد عرق پا می توانید از این بوی بد خداحافظی کنید. به علاوه برخی از افراد به دلیل رعایت نکردن نکاتی مهم شدت عرق پایشان بیشتر از حالت طبیعی است. توجه به نکات زیر می تواند تعریق پاهای شما را تا حد زیادی تعدیل کند.

کفش مناسب بپوشید

بهتر است تا قبل از استفاده از هر گونه فرآورده ی ضد بوی پا نگاهی به کفش های خود بیاندازید. پاها قلب دوم بدن هستند و باید به خوبی بتوانند تنفس کنند. بنابراین در فصول گرم سال حتما از کفشی استفاده کنید که هوا داخل آن به راحتی جریان پیدا کند و اصطلاحا پاها به راحتی تنفس کنند. سایز کفش و همچنین جنس آن باید مناسب باشد. کفش ها نباید خیلی تنگ باشد چرا که علاوه بر تغییر فرم پا و فشار آوردن به کمر و مچ می توانند عامل اصلی تعریق زیاد نیزباشند.

آرامش خود را حفظ کنید

حتما دقت کرده اید که زمانی که عصبی می شوید و یا مشکلی ناگهانی برایتان به وجود می آید بدنتان شروع به عرق کردن می کند. این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است. این نیز یکی از واکنش های طبیعی بدن است که ذهن و بدن را آماده رویارویی با مشکل می کند. بنابراین اگر سعی کنید تا از مشکلات و مواردی که شما را ناراحت و یا عصبی می کنند دوری کنید احتملا پاهایتان کمتر عرق خواهند کرد.

نکات بهداشتی را هر روز رعایت کنید

البته که قبل از استفاده از هرگونه فرآورده ی ضد بوی پا باید به نکات بهداشتی توجه بالایی داشت. عده ای دائما از بوی بد پاهایشان شکایت می کنند اما شاید وقت و انرژی لازم برای حل این مشکل را ندارند. در هر حالت بهتر است تا هر روز چند دقیقه ای صرف این کار کنید.  اگر هر روز مدت طولانی پاهایتان در کفش حبس می شود و نمی توانید آن را خارج کنید تا کمی استراحت کرده و هوا بخورد باید در انتهای روز که در خانه هستید کفش هایتان را در محیطی که در معرض هوای آزاد است قرار دهید تا  میکروب ها در معرض هوا قرار گیرند. همچنین هر روز جوراب هایتان را با آب گرم و صابون خوب بشویید و آن ها را کاملا خشک کنید و بپوشید. هفته ای یک بار کفش ها و جوراب ها را در معرض آفتاب قرار داده و چند ساعتی صبر کنید. آفتاب یک ضد باکتری قوی است و بوی بد را کاملا از بین می برد.

فرآورده های ضد بوی پا کدام ها هستند

به طور کلی می توان گفت که فرآورده های ضد بوی پا به سه دسته ی تقسیم می شوند. اسپری ها، کرم ها و رول ها یا دئودورانت ها. هر سه دسته کارایی بسیار زیادی داشته و با توجه به ویژگی های هر کدام شما می توانید آنها را انتخاب کنید.

اسپری ها

اسپری ها جز پر مصرف ترین فرآورده های ضد بوی پا هستند. همان طور که تصور می توان کرد اسپری کردن بسیار راحت تر وسریع تر از مالیدن کرم و یا مام است. بنابراین وقتی با عجله در حال آماده شدن برای یک قرار مهم هستید و فرصت این را ندارید که به پاهای خود مام و یا کرم بزنید بهتر است تا اسپری را امتحان کنید. در کمتر از ۱۵ ثانیه این کار انجام خواهد شد و معمولا بین ۶ تا ۸ ساعت عرق پای شما بوی نامطبوعی نخواهد داشت.

رول ها

درست مثل رول زیر بغل، یکی از فرآورده های ضد بوی پا نیز رول های مخصوص پا هستند. کافی است تا آن ها را به کف پا و لابه لای انگشت های پای خود بزنید و تا ۶ ساعت از شر بوی بد پاها رهایی یابید.

کرم ها

بهتر سا تا این فرآورده ی ضد بوی پا را بعد از حمام استفاده کنید. البته در مورد رول ها هم این موضوع صادق است. بعد از اینکه از حمام خارج شدید بهتر است تا پاهای خود را با کرم های مخصوص پا که ضد تعریق هستند و بوی نامناسب عرق را از بین می برند، ماساژ دهید. این کار نه تنها بوی بد را کنترل می کند بلکه احساس شادابی، سرزندگی و آرامش به شما می بخشد. نوازش و ماساژ پاها بسیار مهم و روح انگیز است. این موضوع را همیشه به خطر داشته باشید.

پودرهای ضد قارچ

یکی دیگر از فرآورده های ضد بوی پا که از ایجاد قارچ نیز جلوگیری می کند و رطوبت موجود در کفش را تقریبا از بین میبرد، پودرهای ضد قارچ هستند. هر روز قبل از اینکه کفش خود را بپوشید کمی از این پودر را داخل جوراب و کفش خود بریزید. مقدار حدودا دو قاشق چای خوری مناسب خواهد بود. مشکل این  پودرها این است که بعضی برند ها پودرهایی را وارد بازار می کنند که کمی رنگی است وممکن است جوراب یا پای شما را کمی زرد کند. البته این رنگ ها با آب قابل شستشو هستند.

آب زیادی بنوشید

اگر بدن خود را هیدراته نگاه دارید کمتر عرق خواهید کرد. آب به شما کمک می کند تا دمای بدنتان را تنظیم کنید و تعریق کمتر اتفاق بیفتد. پس در روزهای گرم سال از آب بیشتری استفاده کنید و سعی کنید در طول روز ۸ لیوان آب بنوشید.

چای سیاه

یکی از فرآورده های ضد بوی پا چای سیاه است. این گیاه به شما کمک می کند تا میزان تعریق پا را تعدیل کنید.  کافی است یک ظرف نسبتا بزرگ را با آب ولرم پر کنید. به طوری که بتوانید هر دو پای خود را داخل این ظرف قرار دهید. سپس دو قاشق غذا خوری چای سیاه خشک را داخل آب بریزید و ۲۰ دقیقه صبر کنید.

یادداشت کنید

شاید به نظر عجیب برسد اما بهتر است تا در حین استفاده از یک یا چند فرآورده ی ضد بوی پا روزانه مواد غذایی که می خورید و مدت زمانی که طول می کشد تا پای شما بو بگیرد را یادداشت کنید. این یادداشت ها را بعد از یک یا دو هفته بررسی کنید تا متوجه شوید که خوردن چه مواد غذایی باعث میشود تا پای شما بوی بیشتر یا کمتری بگیرد.

جوراب مناسب بپوشید

درست است که اگر از یک اسپری ضد بوی پا استفاده کنید به راحتی می توانید بوی بد را مهار کنید، اما توجه داشته باشید که بوی پای شما ممکن است به دلیل پوشیدن جوراب نامناسب اتفاق افتاده باشد. پس بهتر است تا در فصول سرد از جوراب های پشمی استفاده کنید اما در فصول گرم سعی کنید تا پاها را آزاد بگذارید حتی نپوشدن جوراب به همراه یک کفش تابستانی راحت می تواند تا حد زیادی از بو گرفتن پای شما جلوگیری کند. هرگز و هرگز از جوراب هایی که مواد پلاستیکی در ساخت آنها به کار رفته است استفاده نکنید.  این مواد علاوه بر اینکه محیط را مرطوب نگه می دارند می توانند به پوست پای شما نیز آسیب بزنند.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد

افراد زیادی با رعایت نکات بالا و همچنین استفاده از فرآورده های ضد بوی پا، همچنان از مشکل بوی نامطبوع و تعریق شدید رنج می برند. اگر هیچ کدام از موارد بالا بعد دو تا سه هفته تاثیری نداشت بهتر است تا به یک متخصص مراجعه کنید و مشکل خود را با او در میان بگذارید. معمولا متخصصین پوست راه های درمانی زیادی برای این مشکل پیش روی  شما قرار خواهند داد.

“آشنایی با محصولات ضد تعریق پا در داروخانه”

 

فهرست