هرآنچه که باید در مورد شیلد بهداشتی محافظ صورت بدانید

هرآنچه که باید در مورد شیلد بهداشتی محافظ صورت بدانید

شیلد بهداشتی محافظ صورت؛ جدیدترین پوشش حفاظتی در برابرعوامل بیماری‌زا

شیلد بهداشتی محافظ صورت؛ به عنوان یک وسیله حفاظت شخصی در برابر عوامل بیماری‌زا مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طور معمول در محیط‌های پزشکی برای حفاظت کارکنان بخش‌های مراقبت‌های ویژه مورد استفاده قرار می‌گرفت اما اکنون در بیشتر مدارس، رستوران‌ها و فروشگاه های مواد غذایی سراسر دنیا برای کمک به مهار شیوع بیماری ویروسی COVID-19 مورد استفاده قرار می گیرد. در مقاله ای که اخیراً در ژورنال پزشکی JAMA منتشر شده است، سه پزشک اظهار داشتند که باید استفاده از شیلد بهداشتی محافظ صورت به جزئی از اقدامات پیشگیرانه در برابر COVID-19 در کنار شستشوی مکرر دست‌ها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی اضافه شود.

آشنایی با شیلد بهداشتی محافظ صورت

شیلد بهداشتی محافظ صورت یک صفحه بزرگ و شفاف طلق مانند است که در جلوی صورت قرار می‌گیرد. شیلد بهداشتی محافظ صورت تقریبا با ارتفاع ۲۰ سانتی متر است و تمام صورت از پیشانی تا چانه را پوشش می‌دهد. این شیلد بهداشتی محافظ صورت از جنس پلی کربنات ساخته شده است و بسیار مقاوم و ضدضربه است و در برابر حرارت آسیب نمی‌بیند و ضدآب می‌باشد. همچنین اندازه آن بر اساس سایز سر هر فرد تغییر پذیر است.

استفاده از ماسک و معایب آن

استفاده از ماسک در شرایطی که بسیار توصیه می‌شود برای افرادی بسیار سخت و غیر قابل تحمل است. برای مثال استفاده از ماسک در افرادی که از عینک استفاده می‌کنند باعث بخار گرفتگی عدسی‌ها خواهد شد و راه رفتن و انجام فعالیت را سخت خواهد کرد. از طرفی ماسک‌ها تنفس را برای بعضی افراد سخت می‌کنند و از طرفی برقراری ارتباط کلامی را دچار مشکل کرده‌اند. شاید شما هم این منظره رها شدن ماسک‌های یک بار مصرف را در سطح شهر‌های خود دیده باشید که این کار باعث انتقال بیشتر بیماری به سایر اقشار جامعه خواهد شد.  از نظر اقتصادی هم استفاده از ماسک مقرون به صرفه نبوده چون بسیاری از این ماسک‌ها قابلیت شستشو ندارند و بعد از مصرف باید دور انداخته شوند. پزشکان در جدیدترین پژوهش‌های خود اعلام کرده‌اند که شیلد بهداشتی محافظ صورت دارای کاربرد و مزایای بیشتری نسبت به ماسک‌ می‌باشد.

مزایای استفاده از شیلد بهداشتی محافظ صورت

۱- قابلیت ضدعفونی و استفاده مجدد

شاخص‌ترین مزیتی که استفاده از شیلد بهداشتی محافظ صورت نسبت به انواع ماسک دارد این است که می‌توان بارها از آن استفاده کرد و حتی قابلیت ضدعفونی با مواد ضد عفونی کننده را دارد.

۲- پوشش تمام مناطق صورت

این شیلد بهداشتی محافظ صورت؛ تمام صورت؛ چشم، بینی و دهان شما را می‌پوشاند. این شیلدها تمام مناطقی که احتمال می‌دهند ویروس بتواند وارد بدن شود را پوشش خواهد داد.. پزشکان معتقدند بیشتر ویروس‌ها همچون آدنو ویروس‌ها  می‌توانند از طریق چشم هم وارد بدن شوند و شخص را بیمار کنند.

۳- برقراری ارتباط بدون مشکل

از آن جایی که هم اکنون استفاده از انواع ماسک‌های پزشکی توصیه می‌شود اما این را هم باید در نظر گرفت که مردم برای برقراری بعضی ارتباط ها و انتقال صدا به یکدیگر نیازمند این هستند تا ماسک خود را برای دقایقی بردارند اما با استفاده از شیلد بهداشتی محافظ صورت دیگر نیاز به این کار نیست. شیلد بهداشتی محافظ صورت برای افراد ناشنوا که برای برقراری ارتباط باید لب خوانی کنند بسیار مناسب است. از آن جایی که ماسک را باید به طور منظم بر روی صورت تنظیم کرد و این باعث لمس مکرر ماسک توسط دست می‌شود و این کار امکان انتقال آلودگی را چندین برابر خواهد کرد.

۴-تنفس بدون مشکل

مزیت دیگری که شیلد بهداشتی محافظ صورت نسبت به ماسک دارند این است که با افزایش دمای هوا و افزایش فعالیت باعث می‌شود شخص در تنفس خود دچار مشکل شود و امکان تبادل هوا برای او وجود نداشته باشد و احساس خفگی کند. استفاده از شیلد بهداشتی محافظ صورت در هوای گرم بیشتر توصیه می‌شود زیرا محل اتصال شیلد بهداشتی محافظ صورت بر روی پیشانی قرار دارد و از اطراف امکان تبادل هوا وجود دارد. استفاده از شیلد بهداشتی محافظ صورت در مکان‌های شلوغ و بدون تهویه که امکان تبادلات هوایی وجود ندارد بسیار مهم تر از ماسک خواهد بود.

۴- عدم بخار گرفتگی و فاصله مناسب از صورت

این شیلد بهداشتی محافظ صورت طوری طراحی شده اسک که دچار بخار گرفتگی و کاهش دید نمی‌شود. در قسمت بالای شیلد بهداشتی محافظ صورت که بر روی پیشانی قرار می‌گیرد یک ابر با ضخامت مناسب قرار گرفته تا صفحه شیلد در یک فاصله مناسب از صورت قرار بگیرد و از برخورد ماسک و عینک با این شیلد بهداشتی محافظ صورت جلوگیری شود.

معایب مدل‌های قدیمی شیلد صورت

در مدل‌های قدیمی‌تر شیلد بهداشتی محافظ صورت معایبی وجود داشت که بسیار مورد توجه بود از جمله این معایب می‌توان به سه مورد زیر اشاره کرد:

۱- چون در تهیه این شیلد بهداشتی محافظ صورت از طلق‌های روشن استفاده می‌شد پس در محیطهای خیلی روشن و حضور در آفتاب دید افراد دچار مشکل میشد.

۲- وزن شیلد بهداشتی محافظ صورت بسیار زیاد بود به طوری که فرد احساس سنگینی بر روی پیشانی و صورت خود میکرد.

۳- همچنین وجود ابر بر روی پیشانی باعث سردرد و تعریق پیشانی در بعضی افراد میشد.

طراحی جدید شیلدهای صورت

با پیشرفت تکنولوژی مدل‌های جدیدی از شیلد طراحی شده است که  این معایب در آن‌ها برطرف شده و  از جمله انواع شیلد بهداشتی محافظ صورت که تاکنون طراحی شده اند:

۱- شیلد بهداشتی محافظ صورت با طلق دودی مورد استفاده در مکان‌های آفتابی و پرنور

۲- شیلد بهداشتی محافظ صورت با قابلیت جمع شدگی،  این شیلدها طوری طراحی شده‌اند که بسیار سبک بوده و به راحتی قابلیت حمل دارند.

۳- شیلد محافظ نایلونی کلاه دار، این شیلد با طراحی زیبای خود بسیار سبک بوده ومانع عرق کردن پیشانی و سر می‌شود و حساسیت و خارش ایجاد نمی‌کند.

۴- شیلد محافظ چشم و صورت کودک، این شیلد به عنوان پوشش و سپری برای چشم نوزادان و کودکان است و آن‌ها را نسبت به آلودگی‌های محیطی حفاظت می‌کند همچنین در زمان استحمام هم استفاده می‌شود تا از ورود شامپو و کف به چشم‌ نوزادان جلوگیری شود.

چه کسانی باید از شیلد بهداشتی محافظ صورت استفاده کنند؟

۱- کودکان زیر ۱۲ سال

۲- افراد دچار تنگی نفس و افرادی که در هنگام استفاده از ماسک نمی‌توانند تنفس کنند.

۳- افرادی که دارای مشاغل پرتحرک هستند.

۴- افرادی که در مکان‌های شلوغ و سربسته فعالیت می‌کنند.

نکات ضروری

  • در هنگام خرید انواع شیلد بهداشتی محافظ صورت لازم است که :

۱- به وزن شیلد دقت کنید و شیلد سبک را انتخاب کنید تا به راحتی بر روی صورت قرار بگیرد و در زمان‌های طولانی و در حین انجام کارهای سنگین دچار خستگی نشوید و فشاری به صورت و سر وارد نکند.

۲- در هنگام خرید حتما باید به اندازه طلق، جنس طلق و ضخامت آن توجه کرد. ضخامت شیلد باید تقریبا ۵/۱ میلی متر باشد.

  • در هنگام استفاده از شیلد بهداشتی محافظ صورت لازم است بدانید که :

۱- شیلد بهداشتی محافظ صورت به تنهایی نقش محافظتی کاملی ندارد و باید در مکان‌های پرخطر، همزمان در کنار ماسک استفاده شود.

۲- شیلد بهداشتی محافظ صورت را هم مانند وسایل دیگر همچون ماسک باید هر روز بشویید و یا با مواد ضدعفونی کننده استریل کنید.

۳- استفاده از شیلد بهداشتی محافظ صورت در افرادی که مبتلا به کرونا هستند توصیه نمی‌شود چون این شیلدها از طرفین باز هستند و باعث انتقال و پخش ذرات و قطرات ویروسی به محیط اطراف می‌شوند.

۴- برای ضدعفونی این شیلد بهداشتی محافظ صورت می‌توان از انواع اتانول۷۰ درصد، ایزوپروپانول، وایتکس یا آب ژاول استفاده کرد. دقت کنید برای اینکه هر وسیله حفاظتی نقش موثری داشته باشد و باعث انتقال آلودگی به سایر قسمت‌ها نشود باید آن را به طور منظم ضدعفونی کرد.

۵- حتما قبل و بعد از استفاده از شیلد حتما دست‌های خود را بشویید و هیچ گاه دست آلوده خود را به قسمت داخلی شیلد نزنید.

موارد استفاده شیلد بهداشتی محافظ صورت

استفاده از این شیلدها بیشتر در صنایع تراشکاری، جوشکاری و …، محیطهای درمانی از جمله دندان پزشکی، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها، بخش‌های نظامی و عملیاتی مرسوم است.

استفاده از شیلد در صنایع مختلف

در بعضی صنایع پر خطر مثل جوشکاری و تراشکاری که احتمال نفوذ گرد و غبار، ورود ذرات برنده به چشم، تابش نور زیاد در حین جوشکاری وجود دارد باید برای حفظ سلامت کارکنان  از شیلد محافظ صورت به همراه عینک های ایمنی استفاده کرد. جنس شیلدهایی که در این صنایع استفاده می‌شود اصولا از  جنس سلولز استات و یا پلی کربنات می‌باشد. انواع شیلدهایی که در صنایع مختلف تولید می‌شوند:

۱-شیلد محافظ صورت ضد ضربه

۲-شیلد محافظ صورت در برابر مواد شیمیایی

۳-شیلد محافظ صورت نایلونی

۴-شیلد محافظ صورت رفلکسی

۵-شیلد محافظ در برابر جرقه و جریان الکتریکی

استفاده از شیلد در بخش‌های نظامی

شیلدهایی که برای بخش‌های نظامی و عملیاتی ساخته می‌شود دردو نوع عادی و ضد گلوله می‌باشد. نوع عادی از مقاومت پایینی برخوردار بوده و ضد ضربه نمی باشد اما نوع ضد گلوله در برابر ترکش و گلوله  از مقاومت بالایی برخوردار است.

استفاده از شیلد در محیط‌های بیمارستانی و آزمایشگاهی

متخصصان بیماری‌های عفونی معتقدند استفاده از این شیلد بهداشتی محافظ صورت توسط کادر درمان که در مراکز درمانی با بیماران در ارتباط مستقیم هستند بسیار مهم و ضروری است زیرا مانع انتقال قطرات ریز تنفسی به سمت غشاهای مخاطی، چشم و دهان می‌شود. این شیلدها توسط پزشکان برای معاینه و جراحی بیماران استفاده می‌شود.

منابع:

https://www .globalnews.ca/  Face shields are easier to talk in, but are they safer than masks

 https://www.aarp.org/ Face Shields May Be Better Than Masks for COVID-19

“آشنایی با انواع شیلد محافظتی در داروخانه”

فهرست
error: Content is protected !!