Casein

کازئین ، مکملی برای تمام سنین

مکمل پروتئین کازئین

کازئین بخش عمده پروتئین موجود در شیر است که از طریق روش فیلتراسیون از شیر جدا شده و به صورت پودر در مکمل های پروتئینی کازئین ارائه می شود. تفاوت عمده پروتئین کازئین با پروتئین وی، تفاوت در قدرت هضم و جذب این پروتئین می باشد. درواقع پروتئین کازئین پس از ورود به معده ساختار دلمه مانندی ایجاد میکند و پس از آن به تدریج و به آهستگی توسط آنزیم های موجود در اسید معده هضم میگردد. برخلاف پروتئین وی که سریعا به اجزای سازنده اش در بدن تجزیه میشود این پروتئین به آهستگی و ظرف مدت ۳ تا ۴ ساعت آمینواسید های سازنده اش را به تدریج وارد جریان خون میکند و همین امر باعث می شود که پس از مصرف مکمل پروتئین کازئین تا ساعت ها ورود آمینواسید به عضلات شما ادامه داشته باشد. می توان گفت مکمل پروتئین کازئین اثرات کندتر ولی پایدارتری نسبت به مکمل های پروتئینی دیگر دارد.

عملکرد های مکمل کازئین

مکمل پروتئین کازئین حاوی تمامی آمینواسید های ضروری برای عضله می باشد. این مکمل میتواند پروتئین سازی را تا ساعت ها درعضله تقویت کند. بدن ورزشکاران نسبت به افراد دیگر به علت متابولیسم پایه بالاتر نیاز بیشتری به مواد مغذی از جمله پروتئین و کربوهیدرات دارد به گونه ای که حتی در شب و در طول خواب نیز متابولیسم بدن ورزشکاران سرعت بالاتری نسبت به افراد عادی دارد. مکمل پروتئین کازئین انتخاب مناسبی برای برطرف کردن نیاز بدن درطول شب می باشد چراکه در کنار این موضوع که این پروتئین روند جذب آهسته ای دارد و به صورت مداوم تا ساعت ها وارد عضلات می شود، اکثر مکمل های کازئین حاوی مقادیر کمی کربوهیدرات نیز می باشند که درکنار پروتئین نیاز بدن را طی خواب تامین میکند.

در ورزشکاران مسن تر روند تخریب عضلات طی تمرین سرعت میگیرد که دلایل مختلفی دارد شامل:

  • روند طبیعی پیری و ایجاد سارکوپنی و از دست دادن توده عضلات
  • کاهش قدرت طبیعی آنتی اکسیدان ها بدن و درنتیجه تجمع مواد زائد در عضلات و تخریب آنها

مکمل پروتئین کازئین می تواند با کمک به ریکاوری عضلات از طریق تامین آمینواسید مورد نیاز آنها روند تخریب طبیعی را کند، کند و از سوی دیگر با تبدیل شدن به آمینواسید های سازنده اش طی روند هضم به عنوان پیشساز آنتی اکسیدان گلوتاتیون در بدن، رادیکال های آزاد و مواد زائد تجمع یافته در عضلات را تا حد زیادی خنثی نماید. در نتیجه این مکمل در ورزشکاران با سنین بالا بهترین انتخاب است.

بهترین زمان مصرف مکمل پروتئین کازئین

مکمل پروتئین کازئین را در دو بازه ی زمانی می توان مورد استفاده قرار داد:

الف: قبل از تمرین  های طولانی مدت می توانید با توجه به شرایط بدنی ۱ یا ۲ اسکوپ از مکمل پروتئین کازئین را در آب حل کرده و مصرف نمایید. این مکمل توان عضلات شما را طی تمرین و ریکاوری آن ها را بعد از تمرین تا حدودی بهبود می بخشد.

ب: قبل از خواب، زمان طلایی برای مصرف مکمل پروتئین کازئین است. مصرف ۲۰-۳۰ گرم از این مکمل طی زمان خواب نیازهای بدن را مرتفع می سازد و از سوختن پروتئین عضلات در طول شب ممانعت می کند.

عوارض ناشی از مصرف مکمل پروتئین کازئین

مکمل کازئین در افرادی که دچار عدم تحمل به لاکتوز هستند می تواند علائمی مانند نفخ و اختلالات گوارشی ایجاد کند اما در افراد عادی وقوع این عارضه بعید به نظر می رسد. به علاوه مصرف آن طی بارداری و شیردهی و درافراد دچار حساسیت به پروتئین شیر توصیه نمی شود.

فهرست