MAPROTILINE

موارد مصرف

این دارو برای درمان افسردگی به ویژه وقتی تسکین لازم باشد ، تجویز می شود.


هشدارها 

در صورت وجود آسم ، اختلالات خونی یا گوارشی ، گلوکوم با زاویه بسته ، افزایش فشار داخل چشم ، احتباس ادرار و اختلال دو قطبی و قلبی – عروقی ، نارسایی کبد یا کلیه ، هیپرتروفی پروستات ، حملات تشنجی ، پرکاری تیروئید ، سابقه انفارکتوس میوکارد و اسکیزوفرنی با احتیاط فراوان مصرف شود.


عوارض جانبی 

خشکی دهان ، خواب آلودگی ، ضعف و خستگی ، تاری دید ، اختلال در تطابق و افزایش فشار داخل چشم ، یبوست ، تهوع ، اشکال در ادرار کردن ، افت فشار خون وضعیتی ، افزایش ضربان قلب ، سنکوپ ، آریتمی ، واکنش های ازدیاد حساسیت ، لرزش دست ، اختلالات رفتاری ( به خصوص در کودکان ) ، هیپومانیا ، اغتشاش شعور ( به خصوص در سالمندان ) ، افزایش اشتها ، تغییر وزن ، تشنج ، اختلالات حرکتی ، تب ، آگرانولوسیتوز ، لکوپنی ، ائوزینوفیلی ، ترومبوسیتوپنی ، عوارض اندوکرین مثل ژنیکوماستی ، عصبانیت و بی قراری ، اختلال در عملکرد کبد از عوارض جانبی دارو هستند.


تداخل های دارویی 

ریفامپین غلظت پلاسمایی این دارو را کاهش داده و موجب کاهش اثرات آن می شود . در صورت مصرف همزمان با داروهای ضد افسردگی مهار کننده آنزیم مونوآمین اکسیداز ، تحریک CNS ، وافزایش فشار خون رخ می دهد . این دارو اثر ضد تشنج داروهای ضد صرع را کاهش می دهد . در صورت مصرف همزمان با فنوتیازین ها یا ضد هیستامین ها ، اثرات تسکین بخش و ضد موسکارینی افزایش می یابد . مصرف همزمان این دارو با ترفنادین موجب افزایش خطر بروز آریتمی بطنی می گردد. این دارو اثر داروهای کاهنده فشار خون را افزایش داده ، اما اثر کلونیدین و گوانیتیدین را کاهش می دهد . مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد جنون فنوتیازینی موجب افزایش غلظت پلاسمایی این دارو و افزایش اثرات ضد موسکارینی می گردد . این دارو اثر شل کننده عضلانی باکلوفن را افزایش می دهد . ضد بارداری های خوراکی اثر ضد افسردگی این دارو را کاهش می دهند. سایمتیدین غلظت پلاسمایی آن دارو را افزایش می دهد.


نکات قابل توصیه

۱ – قطع مصرف دارو باید به تدریج و با نظر پزشک انجام شود .
۲ – مصرف این دارو بایستی حداقل ۲ هفته پس از قطع مصرف داروی ضد افسردگی مهار کننده مونوآمین اکسیداز شروع شود .با این وجود حداقل یک هفته پس از قطع مصرف این دارو ، می توان مصرف سایر داروهای ضد افسردگی را آغاز نمود.
۳ – برای حصول اثر درمانی مطلوب ، ممکن است ۳-۲ هفته زمان مورد نیاز باشد.
۴ – به دلیل بروز خواب آلودگی ، هنگام رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند ، باید احتیاط نمود.
۵ – به دلیل بروز سرگیجه ، هنگام برخاستن ناگهانی از حالت نشسته یا خوابیده باید احتیاط نمود.
۶ – این دارو ممکن است سبب خشکی دهان شود . در صورت تداوم این عارضه پس از دو هفته ، باید به پزشک مراجعه شود.
۷ – به بیمار باید یادآوری شود که در صورت بروز علائم ضد موسکارینی به درمان ادامه دهد ، چون به این اثرات تا حدودی تحمل حاصل می شود.


مقدار مصرف 

ابتدا mg/day 75-25 ( سالخوردگان ۲۵mg/day ) در نوبت های منقسم مصرف می شود که در صورت نیاز و تحمل بیمار می توان مقدار مصرف را به میزان mg/day 25 افزایش داد.


اشکال دارویی

Tablet: 25mg, 75mg

فهرست