نسخه اول

Nitrazepam

موارد مصرف 
این دارو برای درمان کوتاه مدت بی خوابی با علائم اشکال در به خواب رفتن ، بیدار شدن مکرر شبانه و بیداری هنگام صبح و همچنین جهت درمان حملات تشنجی – میوکلونیک به کار می رود.


هشدارها
1 – این دارو در موارد اغما ، شوک ، گلوکوم با زاویه بسته یا استعداد ابتلای به آن میاستنی گراو و بیماری های انسدادی مزمن و شدید تنفسی باید با احتیاط فراوان تجویز شود.
2 – نیترازپام ممکن است در کودکان دچار اختلالات بلع موجب بدتر شدن وضعیت بیمار و حتی آسپیراسیون شود.
3 – مصرف طولانی مدت مقادیر زیاد دارو ، خطر بروز وابستگی های جسمی و روانی را افزایش می دهد.


عوارض جانبی
خواب آلودگی و منگی در روز بعد از مصرف دارو ، اغتشاشات شعور ، سرگیجه ، حالت فراموشی ، وابستگی به دارو ، اشکال در تکلم ، افسردگی ، تاکی کاردی و تپش قلب ، تاری دید ، تغییر میل جنسی ، کاهش فشار خون ، اختلالات رفتاری ، خستگی و ضعف غیر عادی ، از عوارض جانبی این دارو هستد.


تداخل های دارویی
مصرف همزمان با داروهای مضعف CNS از جمله الکل ، ضد درد های مخدر ، بیهوش کننده های عمومی ، مهار کنندگان مونو آمین اکسیداز ، ضد افسردگی های سه حلقه ای و داروهای پایین آورنده فشار خون با اثر مرکزی ، ممکن است اثر مضعف CNS این دارو را تشدید کند. سایمتیدین و ضد بارداری های خوراکی حاوی استروژن ممکن است متابولیسم نیترازپام را به تاخیر انداخته و موجب افزایش نیمه عمر آن شود.


نکات قابل توصیه
1 – اگر بعد از چند هفته اثر درمانی دارو کاهش یافت باید به پزشک مراجعه و از افزایش مقدار مصرف دارو خودداری نمود.
2 – به عنوان خواب آور ، به منظور اجتناب از حالت فراموشی و تسکین در طول روز ، دارو باید قبل از خواب تجویز شود.
3 – در صورت مصرف طولانی مدت این دارو ، به منظور کاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو ، مصرف آن باید به تدریج قطع شود.
4- به علت سرگیجه ، خواب آلودگی و منگی از رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند باید خودداری کرد.


مقدار مصرف
بزرگسالان : به عنوان خواب آور و تسکین بخش مقدار 10 – 5 میلی گرم قبل از خواب تجویز می شود. در سالمندان بهتر است با مقدار 2/5 میلی گرم مصرف دارو را شروع کرد و در صورت نیاز مقدار آن را تا 5 میلی گرم افزایش داد.
کودکان : به عنوان ضد تشنج mg/kg/day 0/3 – 1 در سه مقدار منقسم تجویز می شود. بهتر است مقدار مصرف از مقادیر کمتر شروع و تا دستیابی به مقدار مصرف موثر ، به تدریج افزایش یابد.


اشکال دارویی

Tablet: 5mg

فهرست