برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

خواص افسنطین (خاراگوش یا ماگورت) (Wormwood) و بهترین شیوه مصرف آن

افسنطین یا ماگورت با نام علمی (Artemisia absinthium L.) از خانواده (Asteraceae) و گیاهی بسیار مقاوم می باشد. این گیاه بومی مناطق گرم نیم کره شمالی است و خواص دارویی فراوانی دارد. به عنوام مثال افسنطین خواص بسیاری برای دستگاه گوارش، قاعدگی و قلب دارد. این گیاه همچنین برای دفع حشرات از باغات مفید است و از سالیان دور از این ویژگی افسنطین استفاده می کردند. افسنطین داراری اثرات جانبی نیز می باشد و می‌تواند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند. همچنین ماگورت حاوی ماده ای به نام توجون است که می تواند در مقادیر زیاد سمی باشد.

گیاه شناسی افسنتین

افسنطین با نام علمی (Artemisia absinthium L.) از خانواده  (Asteraceae) و گیاهی بسیار مقاوم می باشد. ماگورت یا افسنطین یا افسنتین گیاهی است که هزاران سال است که مردم از آن استفاده می کنند. ماگورت یک گیاه چند ساله مقاوم است که معمولاً در مناطق گرم تر نیم کره شمالی رشد می کند. بومی اروپا، آسیا و شمال آفریقا است. مردم معمولا ماگ را یک علف هرز مهاجم می دانند. به سرعت و به راحتی پخش می شود و می تواند قسمت های زیادی از باغ یک فرد را در اختیار بگیرد. این گیاه می تواند واکنش آلرژیک ایجاد کند به همین دلیل مردم معمولا آن را می کشند یا حذف می کنند. خرافات سنتی زیادی در رابطه با این گیاه وجود دارد. برای مثال، مردم بر این باور بودند که ماگ می تواند از خستگی، آفتاب زدگی، حیوانات وحشی و ارواح شیطانی محافظت کند. بسیاری از مردم همچنین پیشنهاد می‌کنند که رومی‌ها برای تسکین درد پاها از ماگورت در صندل‌های خود استفاده می‌کردند. مردم می‌توانند برگ‌های افسنطین را با دم کردن آن در آب جوش به چای تبدیل کنند. برخی افراد نیز این گیاه را به عنوان جایگزینی برای تنباکو می کشند. همچنین به صورت کپسول در بسیاری از فروشگاه های بهداشتی موجود است.

خواص افسنطین

به طور سنتی، در سراسر اروپا و در طب سنتی چینی، مردم ماگورت (افسنطین) را به عنوان درمانی برای انواع بیماری ها استفاده می کردند. برخی بیان می کنند که این گیاه دارای خواص ضد باکتریایی است، اما باز هم، مطالعات کمی وجود دارد که منبع قابل اعتماد این موضوع را بررسی کرده باشد.

Moxibustion

کاربرد اصلی ماگورت در تکنیکی به نام moxibustion است. این تکنیک شامل سوزاندن گیاه بر روی قسمت خاصی از بدن بر اساس هدفی که پزشک در تلاش برای رسیدن به آن است، می باشد.

کاهش آرتریت

یک مطالعه علمی در سال 2017، شواهد کافی پیدا کرد که نشان می‌دهد Moxibustion برای کاهش درد و مدیریت علائم در افراد مبتلا به استئوآرتریت در زانو مؤثر است.

خواص افسنتین برای دستگاه گوارش

ماگورت یا خاراگوش یا افسنطین همچنین ممکن است برای تعدادی از مشکلات گوارشی موثر باشد، از جمله: کم اشتهایی، قولنج، سوء هاضمه، اسهال، یبوست، تهوع در سفر و اسیدیته معده.

تسکین قاعدگی

برخی از مردم همچنین بر این باورند که افسنطین می تواند به آرامش رحم کمک کند و با انجام این کار، باعث ایجاد چرخه قاعدگی دیر رس و تسکین هر گونه گرفتگی ناشی از آن شود. همچنین شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد Moxibustion ممکن است هم دفعات و هم شدت گر گرفتگی‌های مرتبط با یائسگی را کاهش دهد.

درمان سرطان

شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد برخی از انواع افسنطین ممکن است در درمان سلول های سرطانی موثر باشند. پژوهشی در سال 2018 از مطالعات متعدد در مورد moxibustion بیان کرد که این عمل ممکن است به کاهش علائم شیمی درمانی و بهبود کیفیت زندگی کمک کند، اما تحقیقات باید برای تأیید این موضوع ادامه یابد.

دافع حشرات

از قرون وسطی اروپا، مردم ماگورت را به عنوان گیاهی برای دفع حشرات، به ویژه شب پره ها، از باغ ها استفاده می کردند.

غذا

علاوه بر خواص دارویی بالقوه آن، مردم افسنطین را به عنوان یک گیاه آشپزی، در آشپزی آسیایی استفاده می کنند.

دمنوش خاراگوش (افسنتین)

افسنتین یا افسنطین گیاهی است با طبع گرم و خشک که عمده خاصیت آن در طب سنتی دفع کرم روده می باشد. دمنوش خاراگوش را از برگ ها، ساقه ها و گل این گیاه تهیه می کنند.

نحوه مصرف افسنطین

بهترین شیوه مصرف افسنطین دم کرده ی آن است. برای این کار حدود 3 گرم از گیاه خشک را دم کرده و قبل یا از بعد از غذا مصرف می کنند.

عرق افسنطین و طریقه مصرف آن

این عرق را باید یک فنجان قبل از هر وعده غذایی مصرف کرد. عرق افسنتین دارای خواص بسیاری برای قلب، بیماری های انگلی، سنگ کلیه و اسهال است.

اثرات جانبی

تحقیقات در این زمینه وجود ندارد، بنابراین دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای بررسی عوارض جانبی بالقوه ماگورت در اشکال و کاربردهای مختلف انجام دهند. گفته می‌شود، ماگورت می‌تواند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند. این واکنش ها می تواند در اثر تماس فیزیکی با گیاه یا نوشیدن چای تهیه شده از این گیاه رخ دهد. علائم چنین آلرژی می تواند شامل موارد زیر باشد: عطسه کردن، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، سردرد، چشم های تحریک شده و خارش گلو. علاوه بر این اثرات، افسنطین می تواند علائم آسم مانند سرفه و خس خس سینه را نیز افزایش دهد. همچنین افسنطین حاوی ماده ای به نام توجون است که می تواند در مقادیر زیاد سمی باشد. مقدار موجود در خود گیاه کم است که کارشناسان عموماً استفاده از آن را بی خطر می دانند. با این حال، اگر شخصی استفاده از افسنطین را به شکل روغن انتخاب کرد، باید از این خطر بالقوه آگاه باشد، زیرا این روغن حاوی این ماده است. این بدان معنی است که غلظت بالایی از آن وجود خواهد داشت. از لحاظ تاریخی، متخصصان این گیاه را با از دست دادن بارداری مرتبط می دانند، بنابراین بسیاری توصیه می کنند که افراد باردار از مصرف افسنطین اجتناب کنند تا خطر سقط جنین به حداقل برسد.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/mugwort

اشتراک گذاری:

1 دیدگاه در “خواص افسنطین (خاراگوش یا ماگورت) (Wormwood) و بهترین شیوه مصرف آن

  1. سیاوش گفت:

    این گیاه را من دیدم

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید