برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

ریوند چینی یا ریواس (Rhubarb)، گیاهی خوش طعم و پر خاصیت

گیاه ریوند چینی با نام‌های روبارب، ریواس و راوند نیز در منابع فارسی شناخته می‌شود. ساقه زیرزمینی (ریزوم) این گیاه سرشار از مواد آنتی‌اکسیدان است و کاربردهای متعددی در داروسازی دارد. از خواص ریوند برای درمان تبخال و آفت، بهبود اگزما و لک‌های پوستی، کاهش فشار و چربی خون، حفظ سلامت کبد، کمک به درمان واریس و رفع برخی مشکلات گوارشی استفاده می‌شود. این گیاه در آروماتراپی برای تقویت اعصاب، رفع خستگی، سستی و بی‌حالی کاربرد دارد. علاوه بر این یکی از اجزای تشکیل دهنده قرص‌های گیاهی ترک اعتیاد است.
خواص ریوند

مشخصات ریوند

ریوند (Rheum rhabarbarum) گیاهی پایدار، بوته‌ای و از سبزی‌های فصل خنک با ارتفاع تقریبی ۳ متر است و بیش از ۶۰ گونه متفاوت دارد که تقریبا ساقه تمامی آن‌ها خوراکی و برگ اغلب آن‌ها سمی است. برگ‌های ریواس از جوانه جانبی ریزوم‌ها به وجود می‌آیند. برگ‌ها دارای پهنک نسبتا پهن هستند و دمبرگ ریواس بخش خوراکی آن را تشکیل می‌دهد.

ساقه هوایی ریواس به رنگ قرمز و دارای طعم ترش است. گل‌های آن نیز به مقدار زیاد و به شکل خوشه در انتهای ساقه اصلی ایجاد می‌شود و به رنگ سبز هستند. از بین گونه‌های مختلف این گیاه، دو نوع «ریوند چینی» و «ریوند ترکی» بیشتر کاربرد درمانی دارند. این گیاه بومی شمال غربی چین و تبت است و در اروپا به مقدار زیادی کشت می‌شود.

ریوند با نام‌های ریواس، ریواج، ریباج، روبارب، راوند و راوش نیز نامیده می‌شود و دارای دو نوع ساقه است که به ساقه زیرزمینی (ریزوم) آن در کتب طب سنتی ریشه ریوند، چوب ریوند یا ریوند چینی گفته می‌شود. از بین گونه‌های مختلف این گیاه، فقط گونه Rheum ribes در فلور ایران به صورت خودرو تحت نام ریواس می‌روید و ریوند چینی، در حقیقت نام قطعات ریزوم گونه چینی این گیاه در بازارهای ایران است.

 

گیاه ریواس

 

اندام دارویی

اندام دارویی گیاه، ساقه زیرزمینی یا ریزم گیاه است و بهترین زمان جمع‌آوری ریشه ها ۴ تا ۷ سال پس از رشد گیاه و قبل از رسیدن فصل گلدهی است. به این منظور ریشه گیاهان را با دستگاهی بیرون می‌آورند و همان موقع تمیز و قسمت‌های سبز آن را قطع می کنند و سپس بخش‌های باقیمانده را از وسط به دو نیم کرده خشک می‌کنند.

 

اندام دارویی ریواس

 

خواص ریوند (طبیعت و خواص درمانی)

طبع ریوند سرد است و از آن در داروسازی و طب سنتی استفاده فراوان می‌شود. از فرآورده‌های دارویی این گیاه، قطره ایرالوکس برای درمان تبخال و بهبود آفت، قرص اطریفل برای درمان برخی ناراحتی‌های پوستی مانند اگزما و لک‌های پوستی، قرص و شربت ریوند چینی به عنوان ملین و مسهل و کپسول‌های حاوی این گیاه است که برای پاک‌سازی کبد و تقویت سیستم ایمنی بدن تجویز می‌شوند.

از این گیاه در آروماتراپی (رایحه درمانی) برای تقویت اعصاب، رفع خستگی، سستی و بی‌حالی استفاده می‌شود. علاوه بر این یکی از کاربردهای مهم درمانی ریوند چینی، استفاده از آن برای کمک به ترک اعتیاد است و امروزه از عصاره آن در ساخت تعدادی از داروهای گیاهی ترک اعتیاد مانند قرص ترک اعتیاد داتورین و قرص بدل (نشاط) استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای درمانی گیاه ریوند عبارتند از:

درمان تبخال و آفت دهان

عصاره گیاه ریوند برای درمان تبخال اطراف دهان و بهبود آفت مفید است، همچنین در برطرف کردن التهاب و خونریزی لثه موثر است. ترکیبات موجود در این گیاه در پیشگیری از عفونت قارچی و میکروبی لثه‌ها تاثیر دارد و از آن برای درمان آفت و التهابات لثه ناشی از دندان‌های مصنوعی و پلاک های فلزی استفاده می‌شود.

درمان یبوست و رفع برخی مشکلات گوارشی

گیاه ریوند تقویت کننده روده و معده است و در طب سنتی از آن برای درمان وبا و اسهال استفاده می‌شود. این گیاه در درمان و جلوگیری از تنبلی روده، تنظیم ترشحات و حرکات معده و درمان درد معده بسیار موثر است و نفخ شکم و رطوبت زیاد معده را رفع می‌کند. یکی از مهم‌ترین خواص ریوند چینی درمان یبوست مزمن است. این گیاه خاصیت مسهل دارد و به رفع یبوست و پیشگیری از اختلالات گوارشی کمک می‌کند.

کمک به درمان اگزما و حساسیت‌های پوستی

از خواص ریوند در طب سنتی برای درمان جوش و آبسه استفاده می‌شود. استفاده منظم از ضماد ریوند باعث سر باز کردن آبسه و خروج چرک از آن می‌شود. عصاره این گیاه برای درمان زخم‌های چرکی سطحی و سوختگی‌های حاصل از حرارت، درمان اگزما و لک‌های پوستی نیز کاربرد دارد.

کمک به ترک اعتیاد

گیاه دارویی ریوند چینی، سستی و خماری را در افراد معتاد کاهش می‌دهد و نشاط‌آور است. همچنین به کاهش مشکلات گوارشی، یبوست و بهبود تهوع که از عوارض شایع در هنگام ترک اعتیاد به سیگار و سایر مواد مخدر است، کمک می‌کند. 

پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

ترکیبات موجود در این گیاه در پیشگیری از بیماری آلزایمر موثر هستند. در مطالعه‌ای که در پژوهشنامه‌ تحقیقات مغزی منتشر شد، بیان شد یک ترکیب «گلوکزید» در ریواس به نام «راپونتیسین» وجود دارد که می‌تواند بدن را در برابر آلزایمر محافظت کند. نتایج آزمایشگاهی نیز نشان داده‌اند که راپونتیسین با جلوگیری از اثرات مضر «آمیلوئید بتا»؛ «پپتید»‌های ۳۶-۴۳ اسید آمینه که به طور جدی در ایجاد پلاک‌های «آمیلوئید» موجود در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر نقش دارند، ارتباط مثبت دارد. به طوری که گفته شده است استفاده منظم از ساقه‌های ریواس، حافظه را تقویت ‌می‌کند و شروع زوال عقل را به تاخیر می‌اندازد.

کاهش فشار و چربی خون

مصرف روزانه ریواس تازه، به کنترل سطح فشار خون کمک‌ می‌کند، همچنین ساقه‌های ریواس منبع خوبی از فیبر هستند که بر کلسترول خون تاثیر می‌گذارند. نتایج یک مطالعه کنترل شده، مردانی با سطح بالای کلسترول که روزانه به مدت یک ماه ۲۷ گرم فیبر از ساقه‌ ریواس در رژیم غذایی‌شان جای داده شده است، بررسی شدند. در پایان، کلسترول کل آن‌ها به ۸ درصد و کلسترل بد (LDL) آن‌ها به ۹ درصد کاهش یافت. این مسئله ریواس را به گیاهی مفید برای پیشگیری از اختلالات قلبی ‌عروقی تبدیل کرده است.

 

خواص ریوند

 

کمک به درمان واریس

واریس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عروقی در افرادی است كه مجبورند بنا به مقتضیات شغلی خود به مدت طولانی ایستاده کار کنند. یکی از روش‌های درمان این بیماری در طب سنتی استفاده از ریواس است. این گیاه، باعث می‌شود، گردش خون در رگ‌ها افزایش و به تدریج علائم و درد ناشی از پیچ‌خوردگی رگ‌ها کاهش یابد.

تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرطان

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در این گیاه به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می‌کند. آنتراکینون‌‌های موجود در ریواس خواص ضد سرطانی دارند. این ماده یک منبع خوب بتاکاروتن است که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود و از پوست و چشم در برابر اثرات منفی رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. سایر ترکیبات پلی‌فنلی مانند لوتئین و زاکزانتین نیز که شبیه به ویتامین آ عمل می‌کنند، به عنوان آنتی‌اکسیدان‌هایی قدرتمند به بدن شما در پیشگیری از سرطان کمک می‌کند.

خواص ریواس برای کبد

مصرف ریواس، به تقویت کبد و سم‌زدایی بدن کمک می‌کند و مصرف آن برای بیماران تب دار مفید است، همچنین این گیاه صفرا و دل‌به‌هم‌خوردگی را رفع می‌کند.

ریواس و قاعدگی

ریواس در درمان اختلالات قاعدگی موثر است و برای این منظور می توان ریواس را به شکل جوشانده مصرف کرد.

خواص ریشه ریواس

اصلی ترین بخش ریواس که خاصیت دارویی دارد ریشه آن است و باید توجه نمود که برگ های آن قدری سمی است و نباید از آن استفاده کرد.

ریواس را چگونه بخوریم

ریواس را هم می توان به شکل خام و هم پخته (غالبا آب پز) مصرف کرد. ازین گیاه مربا و دسر هم تهیه می کنند و این روش نیز بسیار رایج است. هنگام مصرف ریواس توجه داشته باشید که برگ این گیاه سمی است و حتما برگ هی آن را جدا کنید.

طرز تهیه دمنوش گل ریواس

همان گونه که بیان شد برگ ریواس سمی است اما گل آن قابل استفاده و سرشار از خواص دارویی است. برای این منظور از گل ریواس دمنوشی تهیه کرده و مصرف کنید.

عوارض جانبی ریوند

  • به دلیل بالا بودن مقدار اگزالات در گیاه ریوند، مصرف آن برای افرادی که سابقه سنگ کلیه اگزالاتی دارند، مفید نیست و باید در مصرف آن احتیاط کنند.
  • مصرف بیش از اندازه ریواس باعث آسیب رساندن به دستگاه گوارش و اسهال می‌شود.
  • زنان باردار و مادران شیرده در مصرف ریوند احتیاط و با نظر پزشک مصرف کنند.
  • استفاده همزمان از ریوند با آب آهک‌دار، مواد قی‌آور، دم کرده‌های قابض، اسیدهای غلیظ و سولفات آهن و روی ناسازگار است.
  • استفاده بیش از حد از محصولات موضعی ریوند ممکـن اسـت موجب تحريک مخاط لثه و دهان شود.
  • با وجود خواص گسترده و ارزش غذایی بالای این گیاه، زیاده‌روی در مصرف ریوند چینی باعث جلوگیری از جذب کلسیم و منیزیم توسط بدن و تشدید پوکی استخوان خواهد شد.

مراجع:

دائره المعارف گیاهان دارویی

فارماکوپه گیاهی ایران

https://www.healthline.com/nutrition/rhubarb

 

اشتراک گذاری:

1 دیدگاه در “ریوند چینی یا ریواس (Rhubarb)، گیاهی خوش طعم و پر خاصیت

  1. محمد گفت:

    اطلاعات مفیدی عرضه کرده اید . ممنونم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید