برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

کلیه بند یا پهلوبند طبی چیست؟

کلیه بند طبی وظیفه محافظت نسبی از پلوها را بر عهده دارد. همانطور که می دانید کلیه ها اندام های بسیار حساسی در بدن هستند. اگر نگاهی به آناتومی بدن و محل قرارگیری کلیه ها بیندازیم متوجه می شویم کلیه ها در پشت بدن و بالای کمر یعنی دقیقا پایین دنده ها در پهلو قرار گرفته اند پس از حفاظت ناشی از دنده ها برخوردار نیستند و در برابر ضربه و همچنین سرما آسیب پذیر هستند. استفاده از کلیه بندهای طبی به خصوص در فصول سرد سال می تواند از آسیب به کلیه ها پیشگیری کند. در این مقاله بخش تجهیزات پزشکی مجله نسخه اول شما را با کلیه بند طبی و انواع آن آشنا می سازد.

پهلوبند طبی

آنچه در این مقاله در مورد کلیه بند طبی می خوانیم:

 • کلیه بند طبی چیست؟
 • چرا از کلیه بند طبی استفاده کنیم؟
 • انواع کلیه بند
 • کلیه بند پشم شتر 
 • نکات و موارد منع استفاده از کلیه بند طبی

 

کلیه بند طبی چیست؟

کلیه بند طبی

 

می توان گفت کلیه بند طبی نام سنتی پهلوبندها و شکم بندهای طبی امروزی است. این پوشش درواقع کمربندی پهن است که می تواند از ناحیه زیر سینه ها تا نزدیک روی باسن را دربربگیرد. کلیه بند طبی ناحیه قرارگیری کلیه ها و به طبع شکم را گرم نگه می دارد و کلیه ها را از قرارگیری در معرض سرما حفاظت می کند. همچنین اگر فرد دچار اصطلاحا قولنج یا سرماخوردگی در این قسمت از پهلو و کمر شده باشد یا بر اثر اصابت ضربه آسیب دیده باشد،کلیه بند طبی با گرم نگه داشتن آن ها بهبود را سرعت می بخشد.

چرا از کلیه بند طبی استفاده کنیم؟ 

چرایی استفاده از کلیه بند طبی با دانستن شرایط قرارگیری کلیه ها و حساسیت های فیزیولوژیک آن ها قابل درک می گردد. کلیه ها اندام های پرکار، ظریف و کوچکی هستند که در پایین دنده ها مستقر شده اند و تنها با توده های چربی اطرافشان حفاظت می شوند پس در برابر ضربه خوردن یا قرارگیری در معرض سوز و سرمای شدید یا ناگهانی بسیار آسیب پذیر اند. البته ممکن است بسته به مقاومت بدن افراد و تراکم چربی زیرپوستی بدن هر کسی این آسیب پذیری کم تر یا بیشتر باشد ولی به طور کل باید کلیه ها را از سرما و ضربه حفظ کرد.

کلیه بند طبی یکی از مناسب ترین پوشش ها برای حفاظت از کلیه ها خصوصا در فصول سرد سال است.

 • کلیه بند طبی، کلیه ها را گرم نگه می دارد و از نفوظ سرما به آن ها جلوگیری می کند.
 • کلیه بند طبی، روند بهبود کلیه های آسیب دیده را سرعت می بخشد.
 • کلیه بند طبی، ارزان است و استفاده از کلیه بند طبی یکی از بهترین و به صرفه ترین روش های پیشگیری از قولنج کلیه ها و اندام های این ناحیه از شکم و کمر است.
 • کلیه بند طبی برای بهبود و تسکین دردهای شکمی، کمر و ستون مهره ها نیز بسیار موثر است.

کلیه بند طبی برای تسکین دردهای کمر و شکم، بعد از زایمان کمک کننده است

انواع کلیه بند 

 • کلیه بند طبی پشم شتر
 • کلیه بند طبی جدید یا پهلوبند

کلیه بند پشم شتر

 

 

  کلیه بند پشم شتر 

کلیه بند پشم شتر

کلیه بند طبی پشم شتر همانطور که از نامش مشخص است  از الیاف تهیه شده از  پشم بهداشتی شتر  و به زنگ قهوه ای تهیه شده است. کلیه بند طبی پشم شتر، به راحتی پوشیده می شود و دو لبه  آن با یک چسب پهن خیلی آسان به هم متصل و محکم می شود. کلیه بند طبی پشم شتر، به دلیل ضد تعریق و ضدحساسیت بودن در عین داشتن قیمت مناسب و دسترسی راحت ، از سایر انواع کلیه بند طبی مورد استقبال افراد قرار گرفته است.

بد نیست بدانیم از قدیم تا کنون استفاده مداوم  از پوشش های بافته شده از پشم شتر باعث گرم ماندن عضلات بدن (در ناحیه تحت پوشش) گردیده و گردش خون را در اندام ها و ماهیچه ها افزایش می دهد همین امر باعث تسکین دردهای موضعی خواهد شد.

نسل جدید کلیه بند طبی یا پهلوبند طبی 

کلیه بند های طبی مدرن بیشتر تحت عنوان کمربند های طبی نیز شناخته می شوند . البته کمربندهایی که ناحیه زیر سینه ها تا روی باسن را پوشش می دهند. کلیه بند های طبی مدرن با برندهای گوناگون و در رنگ های سفید، خاکستری و کرم تولید می شوند. الیاف سازنده کلیه بند طبی مدرن کشسان بوده و ضدحساسیت است و به واسطه کش های قوی و پهن دو لبه کلیه بند را بسته به آناتومی فرد استفاده کننده تنظیم و با هم متصل می کند. تنوع کلیه بند های طبی مدرن بسیار بیشتر از کلیه بند طبی پشم شتر است و در بازار تجهیزات پزشکی بخش ارتوپدی و توانبخشی گزینه های انتخاب وسیع تری با قیمت های بالاتر وجود دارد.

کلیه بند های طبی جدید از الیاف گوناگون سازگار با پوست بدن ساخته می شوند، پهلوبندهای طبی و شکم بند های طبی تهیه شده از پنبه، سیلیکون و یا تمام کش  از جمله  این موارد هستند.

هنگام خرید هر نوع و برند خاص از کلیه بند طبی مدرن یا پهلوبند طبی باید با توجه به ساختمان بدنی خود و سایزبندی آن اقدام به انتخاب نمود.

نکات و موارد منع استفاده از  کلیه بند طبی

پهلوبند حاملگی

باید توجه داشت که:

 • استفاده از هرگونه شکم بند طبی معمولی برای بانوان باردار ممنون است چراکه به شکمشان فشار وارد می آورد و باید از شکم بند طبی مخصوص بارداری استفاده نمایند.
 • این محصول باید با توجه به آناتومی بدن فرد استفاده کننده انتخاب و به کاربرده شود.
 • بهتر است برای خرید شکم بند یا پهلوبندهای جدید به ویژه برای دردهای مهره کمر با پزشک متخصص مشورت نمود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید