preloader

برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

خمیر دندان کودک

بهداشت دهان و دندان همزمان با رشد اولین دندان در کودک حائز اهمیت می‌باشد. برای تمیز نگه داشتن دندان‌ها و فضای دهان ابزارهای مختلفی مانند مسواک، خمیر دندان و ... وجود دارند. مسواک زدن به روش درست و با خمیر دندان مناسب، در صورتی که روزانه انجام شود، بهترین و ساده‌ترین راه تمیز کردن دندان‌هاست. برای خرید و انتخاب خمیر دندان مناسب کودکان باید ویژگی و نکاتی را درباره خمیر دندان‌ها و خود کودکان بدانید. در این مقاله درباره اهمیت و نکات مهم خمیردندان کودک مطالبی را می‌خوانیم. توجه به مواد و ترکیبات موجود در خمیر دندان کودک و هشدارهای آمده به شما در انتخاب و رعایت یک سری اصول بهداشت دهان و دندان کودکان کمک می‌کند.
خمیر دندان کودک

جدیدترین مقالات

می‌دانید

می دانید که مسواک زدن یکی از کارهایی است که می‌توان برای بهداشت دهان و دندان انجام داد. متخصصین توصیه می‌کنند که این کار را از دوران کودکی آغاز کنید تا از پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالی جلوگیری کنید و یا به حداقل میزان آن، کاهش دهید. حال انتخاب یک خمیر دندان کودک مناسب و بدون ضرر می‌تواند مهم‌ترین نکته‌ای باشد که ما در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

بیشتر شما باید بدانید که برای کودکان تا 18 ماه لازم به استفاده از خمیردندان کودک نیست. کافی است دندان‌های او را  فقط با آب و یا استفاده از پارچه‌های تمیز و انگشتان شست و شو دهید. اما برای کودکان دو تا شش سال می‌توانید از انواع خمیردندان کودک که حاوی مواد شیمیایی فلوراید و ساینده می‌باشد، استفاده کنید.

کودک باید حداقل روزی دو بار به مدت دو تا سه دقیقه دندان‌هایش را مسواک بزند تا تمیز شوند. به همین دلیل بهتر است در خرید طعم و مزه آن دقت کرد تا برایش لذت بخش باشد.

بسیاری از والدین نیز بر این تصور هستند که دندان‌های شیری کودکان نیازی به تمیز کردن ندارند زیرا به هر حال می‌افتند. اما بهتر است از ابتدای اینکه کودک دندان در می‌آورد، آن‌ها را با خمیردندان‌های مناسب شست و شو داد.

خمیر دندان کودک

عادت دادن کودک به مسواک زدن

شما با عادت دادن کودک به مسواک زدن از آسیب‌های دندانی او جلوگیری می‌کنید. برای تشویق او به مسواک زدن می‌توانید از مسواک‌های دارای طرح، خمیردندان‌های طعم دار و دارای اشکال عروسکی استفاده کنید.

برای تشویق و عادت دادن کودکان، به آن‌ها اجازه دهیم که مسواک و خمیردندان خود را از میان طرح‌های عروسکی و رنگی انتخاب کند. تا مسواک زدن برای او به یک عادت همیشگی تبدیل شود.

همچنین برای انتخاب خمیردندان برای کودک بهتر است از تیوپ‌های کوچک استفاده کنید تا زودتر تمام شوند و بتوانید طعم و رنگ خمیردندان کودک خود را زود به زود تغییر دهید.

میزان استفاده از خمیر دندان کودک

انواع خمیر دندان کودک با طعم‌های مختلف در بازار موجود می‌باشند. کودک شما در هر بار مسواک زدن مقدار زیادی از خمیردندان کودک را به علت طعم خوشمزه‌ای که دارد قورت می‌دهد. بلعیدن خمیر دندان به معنای قورت دادن فلوراید است. پس بهتر است شما به عنوان والدین کودک به این نکته توجه داشته باشید که کودک در هر بار مسواک زدن، مقدار کمی خمیردندان را بر روی مسواک خود استفاده کند.

برای کودکان زیر سه سال، در هر بار مسواک زدن به اندازه یک عدس از خمیردندان کودک و برای کودکان بالای این سن به اندازه یک لوبیا روی مسواک بمالید. با همه این احوال پیشنهاد می‌کنیم که استفاده از خمیر دندان کودک را تا زمانی که مطمئن نشدید که او قادر است همه آن را از دهان بیرون بریزد به تاخیر بیندازید.

ویژگی‌های مناسب برای یک خمیر دندان کودک

شما باید برای انتخاب یک خمیر دندان کودک مناسب برای فرزندان خود ابتدا سن و سال او را در نظر بگیرید. سپس به دنبال خمیردندانی باشید که دارای پروانه‌ بهداشتی و  علامت‌ استاندارد از وزارت بهداشت است.

در این میان انتخاب یک خمیردندان فلوراید دار می‌تواند از پوسیدگی دندان و تجمع پلاک‌های عامل پوسیدگی از روی دندان‌ها جلوگیری کند و سبب استحکام و سلامتی آن‌ها شود.

والدین در هنگام استفاده از خمیردندان باید به کودک خود آموزش‌های لازم را بدهند. آن‌ها باید حتما تمام خمیردندان و کف آن را از دهان بیرون بریزند و دهان خود را به خوبی آب کشی کنند. قورت دادن فلوراید و دیگر مواد شیمیایی موجود در خمیردندان می‌تواند تاثیرات روانی منفی بر کودکان بگذارد.

همچنین ناگفته نماند در صورتی که فلوراید خمیردندان روی دندان‌ها باقی بماند و به خوبی آب کشی نشود. در اثر مرور زمان، دندان‌ها دارای خط‌های سفیدی می‌شوند و زیبایی خود را از دست می‌دهند.

والدین می‌توانند برای کودکان زیر شش سال از خمیردندان‌هایی با دوز فلوراید کمتر و یا بدون فلوراید استفاده کنند. یکی از کارهای هوشمندانه‌ای که برای تشویق کودکان به گذاشتن خمیردندان بر روی مسواک می‌توان انجام داد، استفاده از خمیردندان کودک با طعم‌های مناسب گیاهی و میوه‌ها می‌باشد.

امروزه علاوه بر طعم نعناع، خمیردندان‌هایی با طعم میوه‌های دیگر هم در بازار موجود است، ناگفته نماند که بیشتر کودکان طعم نعناع را دوست ندارند و برایشان تند می‌باشد.

برای خرید خمیردندان کودک بهتر است با متخصصان دندان پزشکی مشورت کرد تا خمیردندان مناسبی با سن و سال کودک تهیه کنیم.

البته بهتر است از خرید خمیردندان‌هایی که دارای مواد ساینده زیادی مانند کربنات کلسیم، کربنات منیزیم و … می‌باشند نیز خودداری کرد. زیرا گرچه وجود این مواد ساینده می‌تواند روی دندان‌ها را سفید کند و ته مانده‌های غذاها را از روی دندان‌ها پاک کند، اما استفاده زیاد و دوز بالای آن‌ها نیز می‌تواند به مینای دندان آسیب وارد کند.

خصوصیات خمیر دندان کودک

توجه به مواد تشکیل دهنده خمیردندان کودک

یک خمیردندان کودک باید از میزان کمی از فلوراید برخوردار باشد زیرا این ماده شیمیایی گرچه خواص مفید زیادی دارد، می‌تواند مضر نیز باشد و سبب ایجاد مشکلاتی شبیه فلوئوروزیس دندان شود. فلوراید موجود در خمیردندان‌ها به مینای دندان می‌چسبد و سبب از بین رفتن آلودگی‌های موجود در آن‌ها می‌شود.

این ماده شیمیایی همچنین سبب جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود و به آن‌ها استحکام می‌بخشد. بهتر است خمیردندان کودک حاوی مواد سفید کننده مانند سیلیکات، کلسیم کربنات و … نیز نباشد زیرا این مواد می‌تواند مینای دندان‌های کودکان را از بین ببرد و آنها را ضعیف کند.

خمیردندان کودک باید از مواد جذب کننده رطوبت، مواد طعم دهنده و شیرین کننده و مواد سایشی و تمیز کننده برخوردار باشد تا کودک به استفاده از آن ترغیب شود. بهتر است خمیردندان کودک دارای مواد شیمیایی sls نباشد.

زیرا این ماده کف کننده به میزان زیادی در تمیز کردن و ضدعفونی دندان‌ها نقش ندارد و می‌تواند سبب ایجاد تومورهای سرطانی بشود. زیرا به طور کلی کودکان نمی‌توانند تمام کف و مواد خمیردندان را از دهان بیرون بریزند و ممکن است کمی از آن را قورت دهند.

هشدارها

والدین بهتر است هنگام انتخاب خمیر دندان کودک علاوه بر توجه به طعم آن به مواد تشکیل دهنده آن نیز دقت کنند زیرا موادی مانند پارابن و اتیلن که خاصیت ماندن و چسبناکی دارند نیز می‌توانند برای کودکان مضر باشد و ایجاد تومورهای سرطانی کنند.

نکته دیگری که والدین می‌توانند در هنگام خرید خمیردندان مناسب کودک دقت کنند استفاده از خمیردندان‌های گیاهی است، این خمیردندان‌ها عاری از مواد مضر کف کننده و جذب کننده می‌باشند.

تولید کنندگان در انواع خمیردندان‌های کودک از مواد شیرین کننده ساخارین و یا آسپارتام استفاده می‌کنند. کودکان با این روش به مسواک زدن تشویق می‌شوند. اما مقدار زیاد آن‌ها می‌تواند مضر باشد.

در نتیجه بهتر است دوز این مواد در خمیردندان انتخابی کم باشد. رنگ‌های مصنوعی نیز می‌توانند سبب بروز مشکلاتی از قبیل سردرد، حالت تهوع، آسم و … شوند.

به همین خاطر چون کودکان نمی‌توانند کاملا خمیردندان را بیرون بریزند بهتر است خمیردندان کودک دارای این مواد رنگی نباشد هر چند که بیشتر شرکت‌های تولیدکننده منکر اثرات سوء این مواد رنگی می‌شوند.

روش درست مسواک زدن کودکان

انتخاب‌های دیگر برای خمیردندان کودک

از انواع خمیردندان‌های شیمیایی که بگذریم می‌توان برای کودکان از خمیردندان‌های طبی متنوع نیز استفاده کرد. این خمیردندان‌ها نه تنها به جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و تمیز کردن و سفید کردن آن‌ها می‌پردازد، بلکه میکروب‌های دهان و لثه‌ها را نیز از بین می‌برد.

بعضی از میکروب‌های موجود در لثه‌ها و دهان سبب ایجاد انواع بیماری‌ها می‌شود، به همین دلیل بهتر است از خمیردندان‌های طبی با طعم و بوی خوش برای کودکان استفاده کرد.

البته والدین باید این خمیردندان‌ها را نیز هر چند وقت یک بار عوض کنند تا میکروب‌های دهان نسبت به آن‌ها مقاوم نشوند و عادت نکنند. انواع خمیردندان کودک ایرانی موجود در بازار نیز همان خمیردندان‌های بزرگسالان هستند که دارای مقداری طعم دهنده و شیرین کننده می باشند.

در صورتی که از خمیردندان‌های خارجی برای کودکان استفاده می‌شود باید به این نکته توجه داشت که ترکیباتشان چه موادی هستند و میزان فلوراید کمتری داشته باشند.

سخن پایانی

باید از خمیردندان کودک استفاده کرد تا نه تنها دندان‌های بچه‌ها تمیز و سالم بماند، همچنین عارضه خاصی از لحاظ میکروبی نیز برای آنها پیش نیاید. استفاده از خمیردندان مناسب می‌تواند از تحلیل لثه و از بین رفتن ریشه دندان‌ها جلوگیری کند. بهتر است از خمیردندان‌های حاوی مواد ساینده و سفیدکننده استفاده نشود،  یا حداقل برای مدت کوتاهی استفاده شود تا مینای دندان کودکان از بین نرود. همچنین می‌توان از خمیردندان‌های ضدحساسیت استفاده کرد، خمیردندان‌های حاوی نیترات پتاسیم و سیترات روی می‌توانند از حساسیت‌های لثه، دهان و دندان بکاهند. همچنین استفاده از خمیردندان‌های حاوی مواد گیاهی نیز می‌تواند انتخاب مناسب و مفیدی برای دندان‌های کودکان باشد.

با مراجعه به داروخانه آنلاین نسخه اول و بررسی محصولات و ویژگی‌های آن‌ها خرید آگاهانه‌تر و متناسب با نیاز خود را داشته باشید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محتواهای مربوط به این مقاله

خمیر دندان ضد حساسیت

خمیر دندان ضد حساسیت

۳۰ درصد از افراد بزرگسال بر اثر عوامل مختلف دارای دندان‌های حساس هستند. دندان حساس در تمام مواقع به ویژه زمان غذا خوردن و مسواک زدن،‌ بسیار آزار دهنده و اذیت کننده می‌باشد. عوامل متفاوتی بر ایجاد و تشدید آن موثرند که در این مقاله به آن‌ها پرداخته شده است. همچنین راه حل رفع این مشکل به سادگی و با کمترین میزان زمان و هزینه در این مطلب آمده است. خمیر دندان‌های ضد حساسیت با فرمولاسیون تخصصی به منظور رفع همین مشکل در داروخانه‌ها توزیع شده تا به دست مصرف کنندگان برسد. در این نوشته تعدادی از خمیر دندان‌های ضد حساسیت را با ویژگی و مزایا و معایب نقد و بررسی کرده‌ایم تا شما را در رسیدن به انتخاب صحیح یاری کنیم.

ادامه مطلب
مقایسه انواع مکمل های تغذیه ای برای دوران بارداری

مقایسه انواع مکمل های تغذیه ای برای دوران بارداری

انتخاب یک مکمل مناسب در دوران بارداری و پیش از آن علاوه بر تامین مواد مغذی برای مادر و جنین در این دوران در آماده سازی بدن مادر برای تولید مثل در دوران پیش از بارداری نیز اهمیت دارد. مکمل بارداری مناسب، باید تمامی نیاز های تغذیه ای در دوران بارداری را تامین نماید. به طور معمول مقادیر مورد نیاز ویتامین ها و مواد معدنی در دوران بارداری و پیش از آن (جهت آماده سازی بدن مادر برای بارداری) مشابه هستند. تنها در رابطه با برخی مواد مغذی مانند: فولیک اسید و آهن، میزان مورد نیاز در طول بارداری کمی بیشتر از سنین باروری می باشد. به طور کلی مصرف مکمل های بارداری در مادران باردار برای اطمینان از سلامت مادر و جنین و تجربه یک بارداری سالم و موفق موثر است. در این نوشته از مجله سلامت داروخانه آنلاین نسخه اول با انواع مکمل های بارداری آشنا می شوید.

ادامه مطلب
آشنایی با فرآورده‌های طبیعی درمان بی اشتهایی و مقایسه آنها

آشنایی با فرآورده‌های طبیعی درمان بی اشتهایی و مقایسه آنها

‏”نسخه اول” در این مقاله به شما کمک می‌کند که با به دست آوردن اطلاعات درباره فرآورده‌های طبیعی درمان بی‌اشتهایی، با مقایسه داروهای گیاهی موجود در بازار از لحاظ گیاهان به کار رفته و خواص آنها در درمان بی اشتهایی، انتخاب آگاهانه‌ای برای کاهش این ناخوشی داشته باشید.‏

ادامه مطلب
علل، علائم و نحوه درمان بی اشتهایی با داروهای گیاهی

علل، علائم و نحوه درمان بی اشتهایی با داروهای گیاهی

بی اشتهایی مشکلی است که با سایر بیماری‌ها ارتباط نزدیک دارد. اختلالات گوارشی، بیماری‌های تیروئید، افسردگی، اضطراب و ‏مصرف بعضی داروها از مهم‌ترین علل بی اشتهایی هستند. برخی علائم بی اشتهایی شامل کاهش شدید وزن، خستگی، ‏رنگ‌پریدگی، خشکی پوست، ریزش موها و افسردگی می‌شود. یکی از راهکاهاری درمان این مشکل استفاده از گیاهان دارویی مختلف مانند کنگر فرنگی، کاسنی، آویشن، شنبلیله، رازیانه، هویج وحشی، ‏جو، خارمریم و نخود است. امروزه فرآورده‌های طبیعی درمان بی اشتهایی یکی از پرطرفدارترین راه‌های رفع این مشکل است. ‏

ادامه مطلب
سبد خرید

پاسخ سوال خود را در گزینه های زیر جستجو کنید