مجله سلامت دیجیتال؛

مجله سلامت دیجیتال؛

مرجع تندرستی و ارتقا سلامت شما 

آموزش سلامت؛

آموزش سلامت؛

انتخابی برای تجربه یک زندگی سالم تر و با نشاط تر 

اخبار سلامت؛

اخبار سلامت؛

نخستین گام ما در جهت ارتقا آگاهی و سلامت جامعه 

مراقبت از پوست بدون محصول

چگونه پوست خود را مرطوب کنید؟!

مرطوب کننده‌ها از دیرباز بخشی از روال مراقبت از پوست بوده‌اند. گفته می‌شود در گذشته به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی شیر، ملکه‌ها و پادشاهان خود را در شیر غسل می‌دادند.

دلایل زیادی برای استفاده از مرطوب کننده‌ها وجود دارند.

فواید مرطوب کردن پوست

مطالعات نشان داده که مرطوب کننده‌ها محتوای آب را در لایه شاخی پوست، بیرونی ترین لایه پوست افزایش می‌دهند و سبب رفع خشکی می‌شوند.

 آن‌ها همچنین با علائم پیری مبارزه کرده و به سلامت پوست کمک می‌کنند.

با وجود مجموعه گسترده‌ای از مرطوب کننده‌ها در بازار، نمی‌توان تشخیص داد که از کدام یک استفاده کنیم یا چگونه آن را به درستی مصرف کرد. به همین خاطر انتخاب، خرید و نحوه استفاده از مرطوب کننده‌ها حیاتی و مهم است.

نحوه مرطوب کردن

در مقاله مراقبت روتین از پوست می‌بینید که مرطوب کننده‌ها در جایگاه ویژه‌ای قرار دارند. پس از تمیز کردن صورت‌، باید از مرطوب کننده‌ها روی پوست تمیز استفاده کنید، زیرا از خشک شدن پوست پس از شستشو جلوگیری می‌کند. همچنین هنگامی که روی پوست کمی مرطوب استفاده شود، بسیار موثر بوده و این رطوبت را بر روی پوست محکم می‌کند.

به تازگی متخصصین پوست ادعا کرده‌اند که از پوست با استفاده از یک دستمال مرطوب، پس از هر بار که صورت را می‌شویید یا با یک پد پنبه‌ای لایه برداری کنید. با این کار به از بین بردن پوست مرده صورت کمک می‌کنید تا مرطوب کننده به پوست شما بهتر و بیشتر نفوذ کند.

سپس با استفاده از نوک انگشتانتان مقداری مرطوب کننده به اندازه یک نخود روی صورت بمالید و با حرکات دورانی آن را به آرامی مالش دهید تا کاملاً جذب شود.

 فراموش نکنید که گردن و دکلته را نیز که در معرض هوا و سایر عوامل خشک کننده هستند، مرطوب کنید.

نحوه رطوبت رسانی صحیح

مراحل مرطوب کردن موثر پوست

برای رطوبت رسانی بهتر و موثرتر پوست مراحل زیر را دنبال کنید. 

ابتدا پوست را تمیز کنید. زدودن آلودگی‌ها و چربی‌ها به جذب بیشتر و نفوذ به بافت‌های زیرین پوست کمک می‌کند.

با یک دستمال بچه یا پد پنبه  یک لایه برداری جزئی انجام دهید. با این کار، سلول‌های مرده سطحی را از بین برده و اثرگذاری و جذب و نفوذ بهتری را خواهیم داشت.

مرطوب کننده را با مالش در حرکات دورانی، از جمله گردن بمالید. مالش آرام و با دستان تمیز به جذب بهتر کمک می‌کند.

محصولات مرطوب کننده‌‌ای وجود دارند که هنگام شب استفاده می‌شوند. این محصولات رطوبت رسانی و حفظ کننده‌های قوی آب در پوست هستند. این فرآورده‌ها را بسته به نوع پوست تهیه کنید که بهترین محصولات برای شادابی پوست محسوب می‌شوند. زیرا با توجه به رعایت نکات بیان شده و در هنگام شب، آمادگی دریافت مواد موثر را بالا برده و اثر گذاری با دوامی را مشاهده می‌کنید.

 کرم‌ها و لوسیون‌های شبانه زیادی وجود دارند مانند کرم شب که به بهبود رطوبت رسانی و بافت پوست کمک می‌کنند. ضد آفتاب‌ها نیز هر دو ویژگی را دارا هستند.

مراحل رطوبت رسانی

ترکیبات موثر در مرطوب کننده‌ها

محصولات مرطوب کننده و آبرسان معمولا غنی ازاسید هیالورونیک، ویتامین ای و ویتامین سی هستند که برای پوست‌های خشک تا معمولی کاربرد دارند.

برخی دیگر از مواد فعال موثر میکروبیوم، آنتی اکسیدان و مواد پپتیدی هستند که رطوبت ساز بوده و به بهبود کیفیت سلول‌ها، نوسازی و احیای آن‌ها کمک می‌کنند. محصولات مرطوب کننده و آبرسان شامل این مواد به طور چشمگیری به رفع خشکی و ایجاد طراوت و تازگی پوست کمک می‌کنند.

همچنین می‌توانید از ماسک‌های یک شبه در مواقعی استفاده کنید که پوست شما خشک یا کدر است. 

ثابت شده است که خواب و آرامش می‌تواند به طور طبیعی پوست را مرطوب کند. استفاده از یک کرم یا لوسیون خوب شبانه، به حفظ رطوبت و از بین بردن خشکی پوست شما کمک می‌کند.

ویتامین ها در مرطوب کردن پوست

نحوه مرطوب کردن طبیعی

روش‌های طبیعی برای مرطوب کردن صورت وجود دارند. از جمله استفاده از ژل آلوئه ورا یا جلبک که به آرامش و آبرسانی پوست کمک می‌کند، یا حتی از شیر که دارای خواص ضد التهابی است می‌توان استفاده کرد.

نحوه مرطوب کردن طبیعی و بدون محصول

شیوه صحیح زندگی به شما کمک می‌کند تا پوست خود را به طور طبیعی هیدراته کرده و رطوبت آن را حفظ کنید. به طور مثال استرس باعث ایجاد شکاف‌های میکروسکوپی در پوست می‌شود و با پدیده‌ای به نام از دست دادن آب ترانسپیدرمی، کم آبی بدن را افزایش می‌دهد.

راه‌های دیگر برای کمک به حفظ رطوبت پوست عبارتند از:

ورزش مکرر

 محدود کردن مصرف الکل 

کاهش مصرف نمک خوردن

 غذاهای حاوی آب زیاد مانند کاهو، خیار و گوجه فرنگی 

حفظ عادات آرامش بخش که به کاهش استرس کمک می‌کند

مراقبت از پوست

بهترین زمان مرطوب کردن پوست

بهتر است بعد از تمیز کردن صورت از مرطوب کننده استفاده کنید، که می‌تواند دو بار در روز، صبح و شب استفاده شود. علاوه بر این، مرطوب کردن بلافاصله پس از حمام یا دوش به رطوبت کمک می‌کند.

وقتی پوست رطوبت کافی را حفظ نمی‌کند، ممکن است خشک یا خشن شود. این به دلیل تأثیرات محیطی، پاکسازی مکرر یا حمام کردن و یا شرایط پزشکی رخ می‌دهد.

بهترین زمان مرطوب کردن پوست

اجزای موثر در مرطوب کننده‌ها

مواد و ترکیبات مختلفی در فرآورده‌های مرطوب کننده و آبرسان وجود دارند. این ترکیبات به سه دسته تقسیم می‌شوند. تعدادی از آن‌ها از جمله روغن‌های گیاهی، پارافین مایع و… به صورت یک مسدود کننده عمل کرده و به محافظت از سد پوست در برابر سوزش کمک می‌کند. همچنین به کاهش خشکی منجر می‌شود.

مواد روغنی که مانع از تبخیر آب می‌شوند، مانند بنزین، الکل استیل، آنولین، لسیتین، روغن معدنی، پارافین و اسید استئاریک 

برخی دیگر مانند وازلین، عصاره‌های طبیعی و… مرطوب کننده هستند.

 ترکیبات زیاد و موثری مانند هیالارونیک اسید،‌ گلیسرین و …رطوبت مورد نیاز را تامین کرده و از هدر رفت آب سطحی پوست جلوگیری می‌کنند.

موادی که آب را از هوا به لایه بیرونی پوست می‌کشند، مانند گلیسیرین، عسل و پانتنول ویتامین‌ها که به کاهش خطوط و چین و چروک و تحریک کننده تولید کلاژن هستند.

ویتامین‌ها، پپتیدها و سرامیدها دسته دیگری از مواد هستند که به بازسازی، احیا و نوسازی سلول‌های پوست منجر می‌شوند.

اجزای مرطوب کننده ها

مزایای استفاده از مرطوب کننده

محصولات مرطوب کننده شاخصه‌های زیادی برای حفظ شادابی و طراوت پوست دارند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. مرطوب کننده‌ها یک مانع بین پوست و آب و هوا ایجاد می‌کنند، از جمله هوای سرد و خشک که می‌تواند پوست را بیشتر خشک کند. 

مرطوب کننده‌ها همچنین به آب رسانی مجدد و افزایش ظرفیت نگهداری آب در پوست کمک می‌کنند.

این از طریق استفاده از محصولاتی است که برای هیدراته کردن لایه بیرونی پوست، آب بندی رطوبت و محافظت در برابر عوامل خارجی طراحی شده‌اند.

در خرید مرطوب کننده‌ها به دنبال چه چیزی باشید

محصولات مرطوب کننده به اشکال مختلف لوسیون، کرم، سرم و پماد وجود دارند. روش اصلی افزودن رطوبت و درمان خشکی پوست استفاده از همین محصولات است.

اسید هیالورونیک، گلیسرین و سرامیدها در هر محصولی باشند، به این معنی است که منافذ را مسدود نمی‌کنند و به نوسازی و احیای بافتی پوست کمک می‌کنند.

 یکی از محصولات غیر کومدوژنیک  و غیر جوش زا، کرم ژل است که برای پوست‌های چرب نیز مناسب می‌باشد. 

مراقب باشید که محافظت از پوست در برابر افتاب با کرم‌های ضد آفتاب دارای فاکتور 30 به بالا و حاوی مرطوب کننده‌ها یکی از مهمترین اصول برای انتخاب مناسب مرطوب کننده است.

اگر پوستی مستعد آکنه دارید، می‌توانید از مرطوب کننده رنگی، فرمولاسیون شده با پپتیدها و حفاظت وسیع طیف گسترده هر دو پرتو مضر نور خورشید را امتحان کنید و علاوه بر محافظت آن،‌ از رطوبت دهی و روشن کنندگی آن نیز بهره ببرید.

انواع مرطوب کننده

نکات مورد نیاز در استفاده از مرطوب کننده‌ها

مرطوب کننده باید مناسب پوست شما باشد. به طور مثال پوست خشک یا چرب محصولاتی با مواد موثره مختلف دارند که علاوه بر تامین رطوبت، چربی اضافه‌ای به پوست تحمیل نکنند.

تمیز کردن قبل از استفاده توصیه می‌شود. محصولات ضد آفتاب و مرطوب کننده اگر چه بسیار موثرند ولی برای خشکی‌های زیاد، مرطوب کننده و آبرسان‌های ویژه پیشنهاد می‌شود.

بهتر است با مراجعه به مقاله تشخیص نوع پوست، ابتدا شناختی از نوع تیپ پوستی خود پیدا کنید.

انواع پوست

هشدارها 

اگرچه محصولات مرطوب کننده‌ و آبرسان‌ها به ندرت با تأثیرات منفی همراه هستند، اما ممکن است برخی ناراحتی‌های پوستی یا سوزش پوست ایجاد کنند. برای جلوگیری از این امر، حتماً تمام محصولات جدید را امتحان کنید. در صورت مشاهده واکنشی مانند سوزش، خارش، قرمزی، درد و یا التهاب، بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید.

 اگر شرایط پوستی مانند آکنه یا درماتیت آلرژیک را دارید، در مورد محصولات مناسب پوست خود با یک کارشناس پوست مشورت کنید. زیرا فرآورده‌هایی متناسب با این نوع خشکی و کم آبی در بازار وجود دارند.

سخن پایانی

در پایگاه اینترنتی داروخانه آنلاین نسخه اول انواع محصولات نرم کننده، آبرسان، مرطوب کننده و محصولات تلفیقی وجود دارند که برای تمام انواع پوست و حتی افراد دارای بیماری‌ها و خشکی‌های مزمن، مفید و درمان کننده است. با مطالعه ویژگی‌ها و مطالب علمی منحصر به هر محصول، در انتخاب آگاهانه سلامتی همراه شما هستیم.

بیماری بواسیر و شقاق مقعد

درمان بواسیر و شقاق مقعد با داروهای گیاهی

بواسیر (هموروئید) و شقاق (فیشر)، از دسته بیماری‌های مقعدی هستند که با وارد آمدن فشار به مقعد در اثر عواملی مانند یبوست، نشستن طولانی، بارداری و … ‏ایجاد می‌شوند. این بیماری‌ها با علائم مشترکی از جمله درد، خارش، خونریزی، التهاب و سوزش در ناحیه مقعد ‏همراه هستند.‏ شقاق مقعد در هر سنی ممکن است رخ دهد، ولی بیشتر در کودکان و افراد مسن مشاهده می‌شود، در حالیکه بواسیر بیشتر در سنین 45 تا 65 سالگی ایجاد می‌گردد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت، حدود نیمی از ایرانیان علائم بواسیر را تجربه کرده‌اند. لذا با توجه با اهمیت و شیوع این بیماری‌ها، ما در این مقاله ابتدا به بررسی علل و علائم این مشکلات پرداخته‌ایم. در ادامه راهکارهای درمان بواسیر و شقاق با داروهای گیاهی را معرفی و با مقایسه فرآورده‌های موجود در بازار، به شما برای ‏انتخاب آگاهانه ‏‏مناسب‌ترین محصول‌ کمک‏ می‌کنیم.

 

آنچه در این مطلب خواهید خواند:‏

 • آشنایی با بیماری بواسیر و شقاق
 • علت بواسیر
 • علائم بواسیر
 • علل شقاق مقعد
 • علائم شقاق مقعد
 • نحوه تشخیص بواسیر و شقاق
 • راهکارهای درمان بواسیر و شقاق
 • درمان بواسیر و شقاق با داروهای گیاهی

 

آشنایی با بیماری بواسیر و شقاق

بیماری بواسیر متورم شدن و بیرون‌زدگی رگ‌های اطراف مقعد یا راست روده است. این مشکل به دو نوع داخلی و ‏خارجی دسته‌بندی می‌شود. بواسیر داخلی در داخل کانال مقعدی ایجاد و بواسیر خارجی به صورت توده نرم و ‏متورم و یا توده سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر می‌شود. شقاق مقعدی یک برش یا پارگی کوچک در پوشش ‏مقعد است. شکاف در پوست، باعث درد شدید و برخی ‏خونریزی‌ها در حین و بعد از حرکات روده می‌شود. درد ‏ناشی از شقاق مقطعی و تیر کشنده است و بر خلاف ‏بواسیر، معمولاً فقط هنگام اجابت مزاج و پس از آن احساس ‏می‌گردد. درمان بواسیر و شقاق مقعد در مراحل اولیه و خفیف تقریباً مشابه است ولی در صورت پیشرفت بیماری، تشخیص این دو مشکل از یکدیگر ضروری خواهد بود.

 

بیماری بواسیر و شقاق مقعد

بیماری بواسیر و شقاق مقعد

 

علت بواسیر

بواسیر در مردان و زنان شیوع یکسانی دارد. برخی از علل بروز این بیماری در هر دو جنس مشترک و برخی شرایط از جمله بارداری و زایمان از علل بواسیر در زنان و بزرگ شدن غده پروستات، علت بواسیر در مردان است. به طور کلی مهم‌ترین علل بروز بواسیر عبارتند از:

 • یبوست یا اسهال
 • فشار آوردن در حین دفع
 • به مدت طولانی نشستن به ویژه در توالت
 • سرفه‌های شدید و مزمن
 • رابطه جنسی مقعدی
 • اختلالات ارثی نظیر ضعیف بودن سیاهرگ‌ها از نظر ژنتیکی
 • برخی مشکلات گوارشی مانند سندروم روده تحریک‌پذیر و سرطان روده بزرگ

علاوه بر عوامل گفته شده، برخی از فعالیت‌ها از جمله بلند کردن اشیا سنگین، نشستن یا ایستادن زیاد، چاقی و فشارهای دائمی دیگر بر روی بدن می‌تواند خطر ابتلا به بواسیر را افزایش دهد.

 

علائم بواسیر

علائم بیماری بواسیر شامل موارد زیر می‌شود:

 • احساس سوزش و خارش در اطراف مقعد
 • التهاب، تحریک و درد در اطراف مقعد
 • خونریزی در ناحیه مقعد
 • بیرون‌زدگی، برآمدگی و تورم نزدیک مقعد
 • نشت و بی‌اختیاری مدفوع
 • دفع ناقص مدفوع (احساس اینکه روده بعد از دفع مدفوع، هنوز به صورت کامل خالی نشده است)
 • خارج شدن بالشتک‌های عروقی از مقعد

علل شقاق مقعدی

شقاق مقعدی اغلب در هنگام دفع مدفوع رخ می‌دهد. یبوست مزمن می‌تواند باعث پاره شدن پوست اطراف مقعد شود. از همین رو اولین راه درمان بواسیر و شقاق، بهبود یبوست است. سایر علل شایع عبارتند از:

 • بیماری‌های التهابی روده مانند کرون
 • کاهش جریان خون در ناحیه آنورکتال
 • عضلات اسفنکتر مقعدی بیش از حد تنگ یا اسپاستیک
 • فشار آوردن در هنگام زایمان یا حرکات روده

علائم شقاق مقعدی

مهم‌ترین علامت شقاق مقعد، درد زیاد همراه با با خونریزی است به گونه‌ای که فرد توانایی اجابت مزاج را از دست می‌دهد، سایر علائم عبارتند از:

 • پارگی قابل مشاهده در پوست اطراف مقعد
 • درد شدید در ناحیه مقعد در حین حرکات روده
 • رگه‌های خون روی مدفوع یا روی دستمال توالت پس از پاک کردن
 • سوزش یا خارش در ناحیه مقعد

نحوه تشخیص بواسیر و شقاق

در اغلب موارد بواسیر و شقاق با معاینه بصری تشخیص داده می‌شوند. به منظور تشخیص بواسیر داخلی نیز ‏پزشک از یک ‏دوربین کوچک استفاده می‌کند. این دوربین فیبر نوری کوچک، به نام سیگموئیدوسکوپ، درون ‏یک لوله کوچک ‏قرار گرفته و سپس داخل رکتوم قرار می‌گیرد. در این آزمایش، پزشک می‌تواند نمای واضحی از ‏داخل رکتوم را ‏مشاهده ‌کند.‏

 

راهکارهای درمان بواسیر و شقاق

از آنجایی که اصلی‌ترین علت بواسیر و شقاق مقعد، یبوست است، اولین اقدام برای درمان این بیماری‌ها، اصلاح رژیم غذایی، توصیه به مصرف غذاهای فیبردار و نوشیدن مایعات فراوان است. همچنین استفاده از مکمل‌های فیبردار و داروهای مسهل، می‌تواند به بهبود سریع‌تر کمک کند.

برای درمان بواسیر در موارد خفیف و اولیه، اقدامات ذکر شده به همراه نشستن داخل آب گرم چند بار در روز، سرمادرمانی، استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و مصرف مسکن‌های موضعی مانند لیدوکائین برای تسکین درد پیشنهاد می‌شود. در موارد شدیدتر و پیشرفته بواسیر استفاده از باند لاستیکی و انجام عمل جراحی هموروئیدکتومی و برای شقاق انجام عمل جراحی فیشر با لیزر توصیه می‌شود.

درمان احتمالی دیگر برای شقاق، تزریق بوتاکس در اسفنکتر مقعدی است. این تزریق‌ها با فلج موقت عضله از اسپاسم در مقعد جلوگیری می‌کند و اجازه می‌دهد تا شکاف مقعدی بهبود یابد در حالیکه از تشکیل شکاف‌های جدید نیز جلوگیری می‌کند.

 

بیماری بواسیر و شقاق مقعد

درمان بواسیر و شقاق مقعد

 

درمان بواسیر و شقاق مقعد با داروهای گیاهی

در طب سنتی برای درمان بیماری بواسیر و شقاق مقعد، گیاهان دارویی متعددی از جمله هاماملیس، مورد، شاه بلوط هندی، پوسته خارجی گندم و نیز داروی ترکیبی (بابونه + بلوط) معرفی شده است. امروزه این گیاهان دارویی با روش‌های علمی شناسایی، جمع‌آوری و عصاره گیری شده و به منظور سهولت مصرف ما، توسط شرکت‌های داروسازی به شکل‌های دارویی رایج ساخته شده‌اند.

شما هم اکنون می‌توانید ‏برای تهیه و خرید هر یک از این داروهای گیاهی، از طریق لینک زیر ‏اقدام کنید.‏

‏پماد همورو هرب گل دارو حاوی آب گیاه هاماملیس، تنطور بنژوئن و اکسید روی است و مصرف آن به می‌تواند به بهبود نشانه‌های سوزش، خارش و ناراحتی متأثر از بواسیر یا هموروئید داخلی و خارجی کمک کند. استفاده از این پماد به شکل موضعی است و برای افرادی که به گیاهان دارویی حساسیت دارند، منع مصرف دارد.

 

قرص پایلکس هیمالیا حاوی منیزیم استئارات، ترکیبات ملین و مواد موثر گیاهی برای کمک به رفع مشکل بواسیر و شقاق است. بهبود رگ‌های واریسی، کاهش درد، خونریزی و سوزش مقعد از دیگر خواص این محصول است.

 

پماد موضعی رکتوس ایران داروک از دیگر پمادهای گیاهی برای درمان بواسیر و شقاق مقعد است. این فرآورده از اسانس گیاه مورد و بابونه تهیه شده و به رفع علائمی مانند خونریزی، درد، خارش و سوزش کمک می‌کند. استفاده از این محصول در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است.

 

پماد مقعدی ونداملیس اکسیر گستر در کاهش تحریکات، درد، خارش و خونریزی ناشی از هموروئید موثر است. این فراورده از آب گیاه هاماملیس تهیه شده و خاصیت ضد التهاب دارد.

 

پماد مقعدی ام جی باریج اسانس از اسانس گیاه مورد تهیه شده است و برای کاهش علائم ناشی از هموروئید و شقاق مانند خونریزی، درد دائم، درد موقع اجابت مزاج، خارش، سوزش و سنگینی مقعد به کار می‌رود.

 

قرص ونوگل گل دارو از عصاره گیاه شاه بلوط هندي تهیه شده، محصولی مناسب برای رفع واریس‌های سطحی و عمیق است. همچنین مصرف آن یک راهکار کمکی برای درمان بواسیر و شقاق می‌باشد. مصرف این فراورده در بانوان باردار و شیرده توصیه نمی‌شود.

 

پودر پسیلیوم ایران داروک در طعم‌های مختلف و به صورت ساشه، حاوی مواد موثره موجود در دانه اسفرزه می‌‎باشد. این محصول یک ملین گیاهی مفید برای رفع یبوست مزمن است و به منظور پیشگیری و درمان بواسیر و شقاق نیز به کار می‌رود.

 

کرم موضعی آنتی فیشر باریج اسانس حاوی عصاره بابونه، درامازو و روغن کنجد است. این محصول در درمان شقاق مقعد به کار می‌رود. دارای اثرات ضد التهاب و ضد اسپاسم است و موجب بهبود زخم ناحیه مقعد می‌شود.

 

سخن پایانی

بواسیر و شقاق مقعد از شایع‌ترین بیماری‌های مقعدی هستند. با وجود آنکه این بیماری‌ها، مزمن و دردناکند، متاسفانه اکثر مبتلایان از ابراز آن خودداری می‌کنند. در حالیکه معمولاً در موارد خفیف و با تشخیص زود هنگام، مشکل با دارو‌های موضعی به راحتی رفع می‌شود، اما در موارد شدیدتر ممکن است نیاز به عمل جراحی و یا درمان با لیزر باشد. ما در سامانه نسخه اول تلاش کردیم با معرفی بهترین محصولات گیاهی در درمان بواسیر و شقاق، ‏به ‏شما در یک انتخاب ‏آگاهانه کمک کنیم. اگر شما هم درباره روش‌های درمان این بیماری‌ها توصیه یا ‏‏تجربه‌ای دارید، می‌توانید از طریق ‏بخش «ارسال نظر» آن را با ما و خوانندگان در میان بگذارید.‏‏