برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

استفاده از ژل بهداشتی بانوان

رعایت بهداشت برای همه افراد به ویژه بانوان ضروری است زیرا که زنان منشا ایجاد خانواده هستند. همه قسمت های بدن نیاز به مراقبت دارند. ناحیه تناسلی از قسمت های مهم و ضروری و درمعرض آلودگی است که باید روزانه برای تمیز نگه داشتن آن تلاش کرد. در این مقاله به اهمیت بهداشت ناحیه تناسلی با استفاده از محصولات شوینده مناسب و نکات ضروری آن می پردازیم. توجه به این نکات و دقت در انتخاب و خرید محصولات بهداشتی به ویژه قسمت های حساسی مانند ناحیه تناسلی بسیار حائز اهمیت می باشد.
ژل بهداشتی بانوان

بسیاری از افراد بهداشت بانوان و تمیز کردن ناحیه ی تناسلی با ژل بهداشتی بانوان را جز برنامه ی روزانه خود قرار داده و از انجام آن به هیچ عنوان غافل نمی شوند. تقریبا نیمی از زنان نیز تمیز کردن روزانه ی ناحیه ی تناسلی را در اولویت قرار نداده و از آن غافل هستند. اما باید گفت که درست همانند پوست صورت که آن را هر روز باید شست و مرتبا نیاز به مراقبت دارد، ناحیه ی تناسلی نیز نیاز به مراقبت دائمی و شستشو داشته و باید بسیار مراقب بود. شاید با مثال دیگری بتوانیم اهمیت این موضوع را روشن تر کنیم.

ژل بهداشتی بانوان چیست؟

همان طور که هرشب قبل از خواب باید آرایش صورتتان را کاملا پاک کنید و آن را بشویید و سپس بخوابید، باید  PH  ناحیه ی تناسلی نیز هر روز تنظیم شود، در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد که هفته ها بلکه ماه ها باید در صدد حل آن ها باشید. اما توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که بهداشت ناحیه ی تناسلی بانوان دارای نکاتی است که باید ابتدا به آن ها آگهی پیدا کرده و سپس آن ها را مد نظر قرار دهید.

به طور کلی باید گفت که استفاده از ژل بهداشتی بانوان با توجه به نکاتی  که در ادامه به آن خواهیم پرداخت در واقع یکی از کارهای روزانه ایست که مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، شستن دست ها و صورت و همچنین دوش روزانه باید انجام شود.

استفاده ی خیلی زیاد و یا خیلی کم از ژل بهداشتی بانوان و یا هر محصول بهداشتی دیگری می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. بنابراین هر زمان که در حال استفاده از هرگونه محصول بهداشتی بودید و عوارضی همچون: خارش، سوزش، بوی نامطبوع و یا دانه های ریز و یا درشت را مشاهده کردید مصرف را سریعا قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید.

در ابتدا هر خانمی باید بداند که ناحیه ی تناسلی PH  اسیدی دارد. ژل بهداشتی بانوان میزان اسیدی بودن و PH  مورد نیاز ناحیه تناسلی را حفظ می کنند. این میزان اسیدی بودن بیشتر از سایر نقاط بدن است. اسیدی بودن واژن به زنده و سالم نگه داشتن باکتری های مفید و از بین بردن باکتری های مضر کمک می کند. اگر بهداشت ناحیه تناسلی رعایت شود این PH  تغییری نکرده و عفونت، خارش، قرمزی و لک ایجاد نمی شود.

چطور از تغییر PH واژن مطلع شویم

تغییر در PH واژن به سادگی قابل تشخیص است و پزشک شما با معاینه بالینی و دریافت علائم می تواند به راحتی آن را تشخیص دهد. به طور مثال تغییر رنگ ترشحات واژنی، بوی نامطبوع و یا خارش و سوزش همگی از علائم تغییر PH  واژن هستند. پزشک ممکن است برای درمان برای شما ژل بهداشتی بانوان تجویز کند.

PH ناحیه ی بیرونی واژن که شامل: لوب واژن، لابیای ماژور و مینور و همچنین کلیتوریس است بین ۳٫۵ -۴٫۷ است. این عدد باید همیشه تنظیم باشد و ژل بهداشتی بانوان وظیفه تنظیم این عدد را دارد. اما  PH  ناحیه ی درونی واژن عدد متفاوتی است، تا قبل از سن قاعدگی این عدد ۷ است. همچنین تحقیقات نشان داده است که افراد مختلف از نژاد های متفاوت  PH متفاوتی نیز دارند.

آیا استفاده از صابون به جای ژل بهداشتی بانوان مناسب است

برای خیلی از بانوان این سوال پیش می آید که آیا می توان به جای ژل بهداشتی بانوان از صابون استفاده کرد. در جواب باید بگوییم خیر. هرگز از صابون برای تمیز نمودن ناحیه ی تناسلی خود استفاده نکنید. صابون محیط واژن را خشک کرده، سوزش ایجاد نموده و حتی ممکن است باعث برگشت عفونت گردد. بنابراین نه تنها استفاده از صابون باعث پیشگیری از التهاب و عفونت های باکتریایی و قارچی نمی شود بلکه باعث برگشت آن ها نیز می گردد.

کاربرد ژل بهداشتی بانوان

ژل های بهداشتی بانوان برای تنظیم کردن PH  ناحیه ی تناسلی تولید میشوند. این ژل ها را می توانید بعد از ورزش، قبل و بعد از رابطه ی جنسی، بعد از حمام کردن و هر زمانی که احساس کردید واژن شما نیاز به شستشو دارد استفاده کنید. معمولا رائحه ی خوبی دارند و استفاده از آن ها بسیار دلپذیر است.

شستشو مکرر

استفاده از ژل بهداشتی بانوان تنها یک بار در روز و فقط برای ناحیه ی خارجی واژن مناسب است. باید توجه کرد که اگر قصد شستشو بیشتر را دارید بهتر است تا فقط از آب گرم استفاده کنید. چرا که واژن به طور خودکار خودش را تمیز می کند و یکی از وظایف باکتری های مفید در اصل همین تمیز نگه داشتن ناحیه ی تناسلی است. بنابراین نیازی به وسواس نیست و فقط کافی است روزی یک تا دو بار از ژل بهداشتی بانوان  استفاده کنید. در دفعات بعدی آب گرم کافی خواهد بود.

ترشحات واژن

استفاده از ژل بهداشتی بانوان برای درمان ترشحات واژن بسیار رایج است. در ابتدا باید بدانید که ترشحات واژن نشانه ی بیماری نیست مگر این که دارای علائمی باشد. به طور مثال ترشحی که رنگ و بو ندارد کاملا طبیعی است. اما اگر به  هر دلیلی ترشحات رنگ زرد، سبز و یا نارنجی داشتند و یا اینکه بوی نامطبوعی پیدا کردند باید سریعا به دکتر مراجعه کنید. احتمال زیادی وجود دارد که پزشک برای شما و بهبود وضعیت ناحیه ی تناسلی تان ژل بهداشتی بانوان را تجویز کند.

استفاده از ژل بهداشتی در دوران حاملگی و شیردهی

گاهی برای بانوان این سوال پیش می آید که آیا می توانند از ژل بهداشتی بانوان در زمان شیردهی و حاملگی استفاده کنند یا خیر. باید گفت که بسیاری از ژل های بهداشتی هیچ گونه ضرری برای این دوران ندارند و شما می توانید با خیال آسوده از آنها استفاده کنید. اما باید به خاطر داشته باشید که در هنگام خرید بروشور محصول را مطالعه کنید. این موضوع یعنی بی خطر بودن ژل برای دوران حاملگی و شیردهی باید در بروشور آن ذکر شده باشد.

نکات مهمی که باید بدانید

هرچد استفاده روزانه از ژل بهداشتی بانوان می تواند مفید باشد اما سعی کنید تا هرگز آن را بیشتر از روزی یک بار استفاده نکنید. چرا که این محصولات می توانند باکتری های مفید را نیز از بین ببرند و استفاده ی بیش از اندازه از این ژل ها می تواند احتمال ابتلا به عفونت های قارچی و باکتریایی را افزایش دهد. بنابراین برای تمیز نگه داشتن ناحیه ی تناسلی خود موارد زیر را در نظر بگیرید.

  • ماکزیمم دو بار در روز می توانید ناحیه ی تناسلی را بشویید. یک بار در صبح و یک بار هم عصر. بهتر است تا از ژل بهداشتی بانوان تنها یک بار در روز استفاده کنید و نوبت بعد فقط از آب گرم استفاده کنید.
  • به هیچ عنوان از صابون و یا محصولاتی که پوست را خشک می کنند استفاده نکنید. همچنین استفاده از دوش و آب با فشار بالا هرگز پیشنهاد نمی شود.
  • بعد از استفاده از ژل بهداشتی و همچنین هر محصول دیگری ناحیه ی تناسلی را کاملا با حوله خشک کنید.
  • سعی کنید تا جایی که میشود از محصولات سلولزی مانند دستمال های کاغذی استفاده نکنید. این محصولات نه تنها باعث ایجاد حساسیت شده و خطر عفونت را بالا می برند بلکه برای محیط زیست نیز بسیار مضر هستند چرا که قابل بازیافت نیستند.
  • هر باز از یک حوله تمیز استفاده کرده، حوله را کاملا بشویید و سپس آن را در آفتاب خشک کنید. اگر امکان استفاده از آفتاب را ندارید بهتر است تا آن را با اتو داغ خشک کنید.

ژل بهداشتی

  • از ضد عفونی کننده ها هرگز برای ناحیه ی تناسلی استفاده نکنید.
  • بهتر است تا برای شستشوی ناحیه ی تناسلی از دست استفاده کنید. لیف حمام و یا دستمال برای این کار مناسب نیستند چرا که ممکن است میکروب داشته و باعث عفونت شوند.
  • هر روز لباس زیر خود را عوض کنید. بهتر است تا پس از استفاده از ژل بهداشتی بانوان لباس زیری بپوشید که کاملا تمیز باشد و همچنین بهتر است تا از اجناس نخی استفاده کنید. لباس های زیری که حاوی مواد پلاستیکی هستند و یا از ابریشم در تولید آنها استفاده شده، سریع خشک نمی شوند و محیط ناحیه ی تناسلی را مرطوب نگه می دارند بنابراین محیط را مناسب رشد باکتری ها و قارچ ها کرده و مضر هستند.
  • لباس زیر تنگ همچنین می تواند باعث بروز عفونت شده و مشکلاتی را ایجاد کند. همچنین اگر در دوران پریود هستید بهتر است تا بعد از استفاده از ژل بهداشتی پد خود را به موقع تعویض کنید.

سخن پایانی

رعایت بهداشت برای همه افراد به ویژه بانوان ضروری است زیرا که زنان منشا ایجاد خانواده هستند. همه قسمت های بدن نیاز به مراقبت دارند. ناحیه تناسلی از قسمت های مهم و ضروری و درمعرض آلودگی است که باید روزانه برای تمیز نگه داشتن آن تلاش کرد. محصولات مراقبتی ویژه بانوان در داروخانه آنلاین نسخه اول ارائه شده است که می تواند بسیاری از سوالات و مشکلات شما در زمینه بهداشت بانوان را بر طرف کند. با مراجعه به آن و بررسی محصولات می توانید خریدی آگاهانه و مناسب با نیازتان را داشته باشید و سلامت خود را تضمین کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید