برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

خمیردندان ضد پوسیدگی چیست؟

با خواندن این مقاله با نحوه پوسیدگی و علل ایجاد حفره دندان آشنا می‌شوید. همچنین مزایا و ویژگی‌های خمیر دندان ضد پوسیدگی و نحوه اثرگذاری آن بر روی دندان بیان شده است. با رعایت نکات گفته شده در حفظ سلامت و زیبایی دندان بکوشید. پوسیدگی رایجترین و مهمترین علت خرابی و ایجاد حفره است. در این مطلب با چگونگی، اهمیت و علل پوسیدگی و راه پیشگیری از آن بیان شده است.
چگونگی پوسیدگی دندان

خمیردندان ضد پوسیدگی از انواع خمیردندان‌هایی است که دارای فلوراید بوده و جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان به کار می‌رود.

انواع مختلفی از خمیردندان‌ها در بازار وجود دارند. مواردی در ادامه آمده‌اند که انواع متداول خمیردندان‌های مورد استفاده می‌باشند. خمیردندان ضد پوسیدگی حاوی فلوراید، خمیردندان ضد حساسیت، خمیردندان ضد جرم، خمیردندان ضد پلاک و خمیردندان سفید کننده از این موارد می‌باشند.

 

انواع خمیر دندان

عملکرد و خواص هر یک از آن‌ها به مواد فعال و ترکیبات موجود در آن‌ها بستگی دارد. اگر فلوراید تراپی را از سنین کودکی تحت نظر دندانپزشک انجام دهید، احتمال پیشگیری از ضایعه پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالی، به طور تقریبی پنجاه درصد بالا می‌رود. به این ترتیب مشکلات دهان و دندانی به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. اگر به دنبال خرید خمیردندان ضد پوسیدگی معمولی و غیر طبی هستید لازم است مواد تشکیل دهنده خمیردندان را از روی قوطی یا تیوب آن بخوانید. بهتر است پیش از آشنایی با نحوه کار خمیردندان ضد پوسیدگی در مورد دلایل پوسیده شدن دندان‌ها  بیشتر بدانید.

علت پوسیدگی دندان چیست؟

علت پوسیدگی دندان، نرم شدن لایه محافظ یا همان مینای دندان می‌باشد. این عارضه به دلیل آسیبی که به ساختار دندان وارد می‌شود، رخ می‌دهد. در واقع این آسیب ناشی از اسیدهایی در دهان است که در هنگام شکسته شدن پلاک باکتری ایجاد قند می‌کند. این مواد اسیدی در هنگام استفاده از انواع مواد غذایی و نوشیدنی‌ها ممکن است در دهان تولید شوند و بدون استفاده از خمیردندان ضد پوسیدگی به دندان آسیب می‌زنند. اگر فقدان مواد معدنی در مینای دندان درمان نشود، ممکن است حفره یا سوراخ در آن ایجاد نماید. بدون درمان، این سوراخ ها با گذشت زمان می‌توانند بزرگتر شوند و حتی ممکن است کل دندان را از بین ببرند.

اگر پس رفت لثه داشته باشید و ریشه در معرض آسیب قرار داشته باشد، اسیدهای پلاك می‌توانند به عاج دندان حمله كرده و باعث ایجاد آنچه كه به عنوان حفره ریشه شناخته می‌شود، گردند. در نتیجه اعصاب دندان شما در معرض دید قرار می‌گیرد و هنگام خوردن یا نوشیدن ممکن است احساس درد کنید. اگر در نزدیکی ریشه دندان خود احساس درد دارید، احتمال دارد که نوعی پوسیدگی در دندان‌های شما وجود داشته باشد و باید با یک متخصص دندانپزشکی مشورت کنید. مراقبت مناسب و به موقع از دندان‌ها بخش مهمی از حفظ سلامت و سلامتی کلی بدن شماست و این شامل استفاده از خمیردندان ضد پوسیدگی و جلوگیری از حفره‌های دردناک دندان است. حفره‌های دندانی یکی از شایع‌ترین نتایج پوسیدگی دندان است و می‌تواند نشانه‌ای از ضعف بهداشت دهان و دندان باشد.

علت پوسیدگی دندان

نحوه جلوگیری از پوسیدگی دندان چگونه است؟

بهترین راه پیشگیری از پوسیدگی دندان، همانطور که در سنین کودکی از دندانپزشک خود آموخته‌اید، استفاده از خمیردندان ضد پوسیدگی برای پیشگیری از ایجاد حفره دندانی است. اقدامات بسیاری وجود دارد که می‌توانید برای پیشگیری از ایجاد حفره دندان یا سایر انواع پوسیدگی و آسیب‌های دندان، انجام دهید.

اولین قدم برای جلوگیری از حفره دندان، مراقبت و بهداشت دهان و دندان است. اگرچه این کار روتین و روزانه می‌تواند مشکل به نظر برسد، ولی به محض اینکه تبدیل به عادت شود، شما از داشتن دهان سالم و لبخند زیبایی که با بهداشت دهان و دندان به دست آمده، لذت می‌برید.

آیتم‌های زیادی برای بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از حفره دندان وجود دارد، در ادامه موارد مهم آورده شده است.

چگونگی پوسیدگی دندان

 

ابزار جلوگیری از پوسیدگی دندان

مسواک: در انتخاب مسواک دقت کنید تا مسواکی پیدا کنید که بتواند به تمام سطوح دندان‌های شما برسد. همچنین ایده خوبی است که بُرسی به عنوان پاک کننده زبان نیز داشته باشید، زیرا باکتری‌هایی که باعث بوی بد دهان می‌شوند اغلب بر روی زبان هستند.

خمیردندان ضد پوسیدگی: یک عنصر مهم در برنامه روزانه بهداشت دهان و دندان شما جهت جلوگیری از حفره دندان است. در حالی که ده ها محصول در دسترس شما وجود دارد، بیشتر دندانپزشکان توصیه می‌کنند محصولی را انتخاب کنید که توسط انجمن دندانپزشکی بین المللی پذیرفته شده باشد.

خمیردندان ضد پوسیدگی که برای شش ناحیه دهانی تأیید شده باشند، انتخاب بهتری خواهد بود. این شش ناحیه شامل حفره، لثه، پلاک، سفید کننده، حساسیت و بوی بد دهان هستند.

نخ دندان: کشیدن نخ دندان به طور منظم بسیار مهم است. با برداشتن ذرات غذایی از دندان‌هایتان، نخ دندان در جهت جلوگیری از به وجود آمدن حفره‌های دندانی کمک شایانی می‌کند. نخ دندان، به راحتی فضاهای تنگ دندانی را تمیز می‌کند.

دهانشویه: دهانشویه اغلب به عنوان مرحله آخر در یک روال روزانه بهداشت دهان و دندان موثر است. نه تنها استفاده از شستشوی دهان، درمانی است که باعث می‌شود دهان احساس تمیزی کند و نفس شما تازه شود، بلکه باکتری‌هایی که می‌توانند باعث ایجاد پلاک و ورم لثه شوند را نیز از بین می‌برد. اگر به طعم تند الکل حساسیت دارید، بهتر است از یک محلول شستشوی دهان عاری از الکل استفاده کنید.

ابزار تمیز کننده دندان و دهان

 

ترکیبات خمیردندان ضد پوسیدگی چیست؟

خمیردندان ضد پوسیدگی، نقش اساسی در پیشگیری از پوسیدگی و باز گرداندن مواد معدنی مورد نیاز مینای دندان را دارد. این نوع از خمیردندان، حاوی ترکیبات فلوراید مانند سدیم فلوراید (NaF)، فلوراید استانوز (SnF2) یا مونوفلوروفسفات (MFP2) و غیره هستند. خمیردندان‌های مخصوص بالغین حاوی 1000 تا 1450 ppmفلوراید هستند، در حالی که خمیردندان کودکان حاوی 500 تا 1000 ppm فلوراید است. تعداد قطعات در میلیون با واحد ppm، نشان داده می‌شود. خمیر دندان کودکان معمولاً با طعم آب نبات یا با طعم میوه، طعم دار می‌شود که استفاده از آن برای کودکان جذاب‌تر گردد.

 

خمیر دندان دارای فلوراید

مزایای خمیر دندان ضد پوسیدگی کدامند؟

خمیر دندان ضد پوسیدگی نوعی خمیردندان است که به ویژه برای پیشگیری و کنترل پوسیدگی دندان تهیه شده است. فواید این نوع خمیردندان در زیر آمده است.

به سرعت مینای دندان را سخت و فوق العاده می‌کند و از پوسیدگی دندان در کودکان جلوگیری می‌نماید.

مینای دندان ضعیف را در بزرگسالان و افراد مسن تقویت کرده و مواد معدنی لازم را به آنها برمی‌گرداند.

برای بیمارانی که دندان‌هایشان در معرض خطر پوسیدگی بوده، یا جریان بزاق دهان کم شده و دچار خشکی دهان شده‌اند و نیز بیمارانی که میزان کلسیم و فسفات در ترکیب بزاقشان کم است، بسیار مفید است.

ظاهر و شفافیت دندان‌ها را بهبود می‌بخشد.

برخی از انواع خمیردندان ضد پوسیدگی از مواد جایگزین طبیعی برای فلوراید در خمیردندان استفاده می‌کنند که برای مصرف روزانه برای همه گروه‌های سنی مناسب‌تر است.

جهت استفاده بهتر حداقل دو بار در روز صبح و شب و به مدت زمان 2 دقیقه، یا مطابق توصیه دندانپزشک، دندان‌های خود را با خمیردندان ضد پوسیدگی کاملاً مسواک بزنید.

 

خمیر دندان ضد پوسیدگی

آیا می‌توانید پوسیدگی دندان را معکوس کنید؟

پوسیدگی دندان در مراحل اولیه می‌تواند متوقف یا معکوس شود. مینای دندان می‌تواند با استفاده از مواد معدنی از بزاق و فلوراید حاصل از خمیر دندان یا منابع دیگر، خود را ترمیم کند. اما اگر روند پوسیدگی دندان بدون مراقبت لازم ادامه یابد، مواد معدنی بیشتری از بین می‌روند. حفره دندانی آسیب دائمی است که ترمیم آن را باید دندانپزشک توسط پر کردن دندان آسیب دیده، بهبود بخشد. با استفاده از خمیردندان ضد پوسیدگی، از دندان‌های خود با فلوراید محافظت کنید. محافظت از دندان در جلوگیری از حفره‌های دندان مهم است. فلوراید برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ماده‌ای شناخته شده است. یکی از روش‌های قابل اطمینان، نوشیدن آبی است که دارای سطح مطمئنی از فلوراید باشد. بهتر است از دیگر محصولاتی که حاوی فلوراید هستند، نیز استفاده کنید.

مسواک زدن با خمیردندان ضد پوسیدگی یک لایه حفاظتی روی مینای دندان ایجاد کرده و در مقابل عواملی که باعث از میان رفتن مینای دندان می‌شود، آن را محافظت می‌کند. محصولاتی مانند دهانشویه محتوی فلوراید نیز می‌تواند هنگام خواب از ایجاد پلاک و تورم لثه جلوگیری کند. اگر قبل از خواب، دندان‌های خود را با شیوه درست با خمیردندان ضد پوسیدگی بشویید، اثر آن تمام شب برای شما کار خواهد کرد. هنگامی که دوباره در صبح از خمیردندان ضد پوسیدگی استفاده شود، از محافظت 24 ساعته از دندان‌های خود برخوردار خواهید شد. این کار در از بین بردن میکروب‌ها، جلوگیری از تورم لثه و تازه کردن نفس کمک می‌کند.

مراقبت از دندان

چرا باید از خمیردندان ضد پوسیدگی حاوی فلوراید استفاده کرد؟

فلوراید، نوعی ماده معدنی است که می‌تواند از پیشرفتِ پوسیدگی دندان جلوگیری کند. حتی می‌تواند پوسیدگی اولیه دندان را معکوس یا متوقف کند.

فلوراید برای محافظت از دندان به کار می‌رود. از ریزش مواد معدنی در مینای دندان جلوگیری می‌کند و مواد معدنی از دست رفته را جایگزین می‌کند.

توانایی باکتری‌ها در ساخت اسید را کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

مسواک زدن با خمیردندان ضد پوسیدگی محتوی فلوراید، موارد فوق را برای حفاظت از دندان‌ها فراهم می‌کند. اگر طبق نظر دندانپزشک، دندان‌های شما به فلوراید بیشتری احتیاج دارد، ممکن است توصیه کند که ژل فلوراید روی سطح دندان خود بمالید یا استفاده از قرص‌های فلوراید را تجویز نماید. احتمال دارد دندانپزشک شستشوی دهان با محلول دهانشویه فلوراید را نیز توصیه کند. مهم نیست که چقدر در مورد کارهای روزمره بهداشت دهان و دندان خود کوشا هستید و مسواک زدن با خمیردندان ضد پوسیدگی را رعایت می‌کنید، سالانه دو بار به دندانپزشک حرفه‌ای مراجعه کنید. دندانپزشک با معاینه شما، احتمال وجود مشکلاتی در دهان و دندان را بررسی می‌نماید. در صورتیکه دندان‌های شما از پلاک و جِرم‌هایی پوشیده شده باشد که نمی‌توانید با محصولات بهداشتی و غیر طبی از بین ببرید، دندانپزشک با روش‌ها و ابزار تمیز کردن، آن‌ها را از بین می برد. مراقبت خوب از دندان‌های خود و استفاده از خمیردندان ضد پوسیدگی می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان و ایجاد حفره کمک کند. رعایت یک رژیم جامع بهداشت دهان و دندان اولین قدم برای سلامتی دهان و دندان است.

 

خمیر دندان

ما در داروخانه آنلاین نسخه اول با عرضه انواع خمیر دندان‌های ضد پوسیدگی و ارائه اطلاعات جامع و علمی پیرامون آن،‌ بیان مزایا، معایب و ترکیبات موثر داخل آن‌ها، شما را برای رسیدن به انتخاب صحیح و آگاهانه و متناسب با نیازتان یاری می‌کنیم.

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید