برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

خواص AMINOMETHYL PROPANOL چیست؟

امروزه انتخاب و خرید محصولات آرایشی و بهداشتی از بین ده ها یا صدها محصول مشابه (با برندها و سازنده های مختلف) که هر کدام ادعا ها و مزیت های خاصی را مطرح می کنند، بسیار دشوار شده است. یکی از راه های شناخت فرآورده ها و پی بردن به کیفیت آنها، آشنایی با ویژگی تک تک اجزای سازنده آن است. در این مقاله با یکی دیگر از مواد سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی آشنا می شویم.
خواص AMINOMETHYL PROPANOL

آمینو متیل پروپانول یا AMINOMETHYL PROPANOL، یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی H2NC(CH3)2CH2OH و علامت اختصاری AMP است. این ترکیب مایع بی­رنگی است که در گروه آلکانولامین­ها طبقه بندی می­شود. آمینو متیل پروپانول محلول در آب بوده و چگالی آن در حدود چگالی آب و با آن برابر است. این مایع یک محلول بافر مفید است  که به عنوان پیش ساز بسیاری از ترکیبات آلی دیگر به کار می­رود. علاوه بر آن برای تهیه محلول­های بافر، در تولید لوازم آرایشی نیز کاربرد دارد.

کاربرد AMINOMETHYL PROPANOL در محصولات مراقبت از پوست

آمینو متیل پروپانول در محصولات آرایشی و رنگ مو به عنوان تنظیم کننده pH در غلظت های کمتر از 10% به کار می­رود. غلظت بالای بخار آن برای چشم­ها، بینی، گلو و ریه­ ها تحریک کننده است. در برخی از محصولات مو از قبیل صاف کننده­ ها و رنگ مو که نیاز به تنظیم کننده قوی pH دارند، از غلظت بالای 12 درصد استفاده می­گردد. در اینصورت این مواد می­توانند بسیار سمی و بالقوه سرطان­زا در نظر گرفته شوند.

کاربرد AMINOMETHYL PROPANOL در محصولات مراقبت از پوست چیست؟

کارکرد ماده  AMINOMETHYL PROPANOL طبق مقررات آرایشی و بهداشتی شامل موارد زیر است:

  • نقش در فرمولاسیون:
    • BUFFERING – ایجاد مقاومت در مقابل تغییرات میزان pH.

مشخصات آمینو متیل پروپانول جهت کاربرد در لوازم آرایشی و بهداشتی عبارتند از:

  • بافرینگ: این ماده به عنوان تنظیم کننده pH محلول­های موجود در لوسیون­های بدن و فراورده­ های مراقبت شخصی برای مو و پوست عمل می­کند. تغییر PH محصول به منظور بهبود پایداری آن انجام می­ شود. ماده AMP در صابون­های دست و ضدعفونی کننده­ ها به عنوان تنظیم کننده pH و خنثی کننده استفاده می­ شود.
  • نگهدارنده: این ترکیب در محصولات آرایشی و بهداشتی و فراورده­ های مراقبت شخصی به عنوان نگهدارنده کاربرد دارد. همچنین به منظور بهبود اثربخشی کلی در تمیز کردن و مرطوب کردن پوست در محصولات بهداشتی و صابون­ها گنجانده می ­شود.
  • ایجاد رایحه: آمینو متیل پروپانول به عنوان عطر و ایجاد رایحه در نرم کننده ­های مو قابل استفاده است.

مراجع:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
https://b4brands.com
https://ec.europa.eu

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید