برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

خواص tetrasodium pyrophosphate چیست؟

امروزه انتخاب و خرید محصولات آرایشی و بهداشتی از بین ده ها یا صدها محصول مشابه (با برندها و سازنده های مختلف) که هر کدام ادعا ها و مزیت های خاصی را مطرح می کنند، بسیار دشوار شده است. یکی از راه های شناخت فرآورده ها و پی بردن به کیفیت آنها، آشنایی با ویژگی تک تک اجزای سازنده آن است. در این مقاله با یکی دیگر از مواد سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی آشنا می شویم.

تترا سدیم پیروفسفات یا tetrasodium pyrophosphate با علامت اختصاری TSPP، یک ترکیب معدنی با فرمول Na4P2O7 است. این ترکیبِ نمک مانند، یک جامد سفید رنگ و محلول در آب است که در ترکیبات پاک کننده خانگی و صنعتی، عامل کاهش رسوب آب، محصولات تصفیه سطح فلزات، افزودنی مواد غذایی و برای حفاری چاه نفت استفاده می شود. این ماده غیر سمی و زیست سازگار بوده و در محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. در صورت مصرف، ممکن است چشم، پوست و مجاری تنفسی را تحریک کند.

خواص و کاربرد tetrasodium pyrophosphate در تولید محصولات آرایشی
تترا سدیم پیروفسفات در حال حاضر در محصولات غذایی به عنوان بافر، امولسیفایر، عامل پخش کننده، عامل غلیظ کننده و افزودنی استفاده می شود. این مواد غذایی شامل ناگت مرغ، پودینگ، کنسرو ماهی تن و خرچنگ، خوراک گربه و جایگزین های گوشت مبتنی بر سویا است که به عنوان خوش طعم کننده و تقویت کننده به کار می رود.

کاربرد tetrasodium pyrophosphate در تولید محصولات آرایشی چیست؟

کارکرد ماده tetrasodium pyrophosphate طبق مقررات آرایشی و بهداشتی شامل موارد زیر است:

  • آنتی‌کیک (Anti-caking): جهت جلوگیری از تشکیل توده‌هایی از ماده در محصولات پودری از قبیل پودر شیر، پودر دسر و آرد.
  • بافرینگ (Buffering): به منظور کنترل pH محلول‌ها برای سیستم‌های شیمیایی و بیولوژیک.
  • مراقبت دهان (Oral Care).
  • کلات یا شلات کردن (Chelating): جهت ترکیب با یونهای فلزات سنگین و از دسترس خارج کردن آنها در محصولات غذایی و دارویی.

تترا سدیم پیروفسفات در عملیات تولید فراورده های آرایشی و بهداشتی به صورت عامل کنترل رسوب عمل می کند. در خمیر دندان و نخ دندان، کلسیم و منیزیم را از بزاق حذف می کند و در نتیجه از رسوب این مواد بر روی دندان ها جلوگیری می نماید. این ماده در محلول های تجاری شستشوی دندان قبل از مسواک زدن در کاهش پلاک موثر است. همچنین در شوینده های خانگی جهت جلوگیری از رسوب روی لباس استفاده می-شود. ترکیب TSPP تنظیم کننده pH در محصولات تصفیه آب است، البته به خاطر وجود فسفات در آن باعث رشد جلبک می شود.

مراجع:

https://ec.europa.eu

https://en.wikipedia.org

https://www.ewg.org

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید