برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

چرا باید درباره ضد آفتاب که می‌خرید تجدید نظر کنید؟

کرم ضد آفتاب در مراقبت روزانه از پوست شما بسیار مهم است. حتی اگر در یک روز زمستانی هستید یا فقط برای چند ساعت بیرون می‌روید. کرم ضدآفتاب برای تمامی سنین به غیر از نوزادان زیر 6 ماه توصیه می‌شود. در واقع پوست ما توانایی تحمل این میزان اشعه UV را ندارد. اگر میزان زمان زیادی در زیر آفتاب هستید یا شغل شما به گونه‌‌ای است که مدت زیادی در سال زیر نور خورشید هستید بهتر است قبل از مبتلا شدن به سرطان پوست یک ضد آفتاب مناسب برای خود انتخاب کنید.در این مقاله به بررسی انواع ضد آفتاب و اجزاء سازنده آن می پردازیم تا یک انتخاب صحیح و مناسب پوست خود داشته باشید.
ضد آفتاب

چرا استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است؟

کرم ضد آفتاب در مراقبت روزانه از پوست شما بسیار مهم است. حتی اگر در یک روز زمستانی هستید یا فقط برای چند ساعت بیرون می‌روید. پوست شما به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض اشعه ماوراء بنفش در برابر چندین مشکل آسیب پذیر می‌شود؛ باعث آسیب پوست، چین و چروک، آفتاب سوختگی و حتی سرطان پوست می‌شود. از آنجایی که نمی‌توانیم از بیرون رفتن خودداری کنیم، بهتر است پوست را با کرم ضد آفتاب، محافظت کنیم.

 

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب چگونه کار می‌کند؟

کرم ضد آفتاب در درجه اول با مسدود کردن و جذب اشعه ماوراء بنفش از طریق ذرات مختلف فیزیکی و شیمیایی عمل می‌کند. اجزای فعال در ضد آفتاب به محافظت از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید کمک می‌کند. دو شکل ضد آفتاب برای شما به شرح زیر عمل می‌کند:

 • ضد آفتاب فیزیکی

قبل از اینکه اشعه به پوست شما برسد، اجزای فیزیکی (معدنی) ضد آفتاب، مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم، آنها را مسدود کرده و (مانند یک سپر) پراکنده می‌کند.

 

 

ضد آفتاب فیزیکی

 • ضد آفتاب شیمیایی

قبل از اینکه اشعه ماوراء بنفش به پوست شما آسیب برساند، مواد شیمیایی ضد آفتاب مانند اکسی بنزون و اکتینوکسات آنها را جذب می‌کنند (مانند یک اسفنج). در واقع آنها با اشعه واکنش نشان می دهند. همچنین پرتوهای خورشید را جذب می‌کنند و انرژی را به صورت گرما آزاد می‌کنند.

 

چگونه کرم ضد آفتاب مناسب را انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب، توجه به هرگونه حساسیتی که ممکن است به ترکیبات خاص، ایمنی و سمیت احتمالی آن داشته باشید، ضروری است. همچنین باید مطمئن شوید که ترکیبات موجود در کرم ضد آفتاب تعادل هورمونی شما را مختل نمی‌کند.

 

 • SPF (عامل محافظت از خورشید) را در نظر بگیرید

 

SPF در درجه اول میزان نور UVB است که کرم ضد آفتاب می‌تواند آن را فیلتر کند. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 15، به محافظت از شما در برابر قرار گرفتن روزانه در معرض اشعه ماوراء بنفش کمک می‌کند.  با این حال، اکثر متخصصان پوست استفاده ازSPF ، حداقل 30 را توصیه می‌کنند؛ زیرا حدود 97 درصد از اشعه‌های UVB را مسدود می‌کند و  SPF 15 تنها 93 درصد از اشعه‌های UV را مسدود می‌کند.  اطمینان حاصل کنید که هر روز به اندازه کافی کرم ضد آفتاب را روی نواحی مختلف پوست استفاده می‌کنید. این امر به ویژه در روزهایی که احتمالاً ساعت‌های طولانی را در خارج از منزل سپری می‌کنید بسیار مهم است.

 

 • در مورد مواد فعال در ضد آفتاب دقت کنید

مواد فعال موجود در ضد آفتاب را بررسی کنید. به دنبال فرمول‌هایی باشید که حاوی دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی و آووبنزون هستند. در واقع ضد آفتاب‌هایی که حاوی فیلتر فیزیکی هستند از نظر سلامتی پوست بهتر از فیلتر شیمیایی عمل می‌کنند. همچنین اطمینان حاصل کنید که از کرم‌های ضد آفتاب حاوی ویتامینA  (که معمولاً به آن رتینیل پالمیتات گفته می‌شود) اجتناب کنید. برخی متخصصان بر این باور هستند که ویتامین A میزان تومورهای پوستی را افزایش می‌دهد.

 

 • طیف وسیع SPF را انتخاب کنید

کرم ضد آفتابی با پوشش وسیع الطیف باSPF  30 تا 50 انتخاب کنید. این کرم از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی و آسیب‌های ناشی از نور خورشید، محافظت می‌کند. همچنین بهتر به جلوگیری از اشعهUVA ، کمک می‌کند. ممکن است بخواهید از محصولاتی با SPF بسیار بالا (بیش از 50) استفاده کنید. اغلب اعتقاد بر این است که چنین محصولاتی هیچ گونه محافظت اضافی ارائه نمی‌دهند و همچنین گران هستند. نکته دیگری که باید در مواجه با نور خورشید به یاد داشت لب‌ها هستند. مردم اغلب فراموش می‌کنند که از لب‌های خود محافظت کنند. از لب‌های خود با بالم لب حاوی SPF محافظت کنید.

 • میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را در نظر بگیرید

یکی از فاکتورهای ضروری دیگری که در انتخاب کرم ضد آفتاب باید در نظر داشت، میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. به عنوان مثال، باید در نظر داشته باشید که چه مدت در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، خورشید چقدر قوی است و چه فعالیت‌هایی را هنگام قرار گرفتن در معرض خورشید انجام خواهید داد.

 

به طور معمول، قدرت خورشید بر اساس شاخص فرابنفش (UV) اندازه گیری می‌شود که از 1 (کم) تا 11+ (افراطی) متغیر است. این اشعه ماوراء بنفش از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر قوی‌ترین است. زمانی که شاخص UV در 8 یا بالاتر باشد، پوست محافظت نشده ما می‌تواند در 15 دقیقه یا کمتر بسوزد. بر اساس میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب، براساس لیست زیر باید ضد آفتاب خود انتخاب کنید:

 • در فضای باز:

اگر برای مدت طولانی (دو ساعت یا بیشتر) در خارج از منزل هستید، بسته به رنگ پوست خود، از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

 • ورزش/شنا:

اگر برای ورزش در فضای باز یا در آب می‌روید، بهتر است ضد آفتاب ضد عرق یا ضد آب انتخاب کنید. با توجه به رنگ پوست‌تان از SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید و هر 40 تا 60 دقیقه یکبار آن را تجدید کنید.

 

ضد آفتاب برای شنا

 

 • روزانه:

در روزهای معمولی که در سایه و محل کار هستید و کمتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرید، حتما از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 15 استفاده کنید.

 

فرمولاسیون ضد آفتاب

فرمول ضد آفتاب معمولاً به فرمت ضدآفتاب اشاره دارد. سه فرمول ضد آفتاب رایج در بازار موجود است. اگرچه هر یک از این فرم‌ها مزایای خود را دارند و اگر درست استفاده شوند، می‌توانند از شما  در برابر آفتاب محافظت کنند.

 • اسپری ضد آفتاب

این مدل از ضد آفتاب، برای استفاده در نقاطی از بدن که دسترسی به آنها سخت است، بسیار مناسب است. آنها گزینه خوبی برای افرادی هستند که موهای بدنشان زیاد است. با این حال، مطمئن شوید که اسپری را هنگام استفاده استنشاق نکنید.

اسپری ضد آفتاب

 

 • لوسیون ضد آفتاب

از رایج‌ترین و مرطوب‌ترین فرمولاسیون‌های ضد آفتاب موجود هستند. آنها در انواع مختلف برای پاسخگویی به انواع پوست موجود هستند.

 • استیک ضد آفتاب

استیک ضد آفتاب از قابل حمل‌ترین هستند و بهترین گزینه برای کمترین احتمال کثیفی هستند. آنها گزینه مناسبی برای مسافرت هستند و کمترین احتمال نشتی را دارند.

به طور کلی تمام ضد آفتاب‌ها سه سال ماندگاری دارند. برای بهترین نتیجه آنها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

 

استیک ضد آفتاب          استیک ضد آفتاب

کدام کرم ضد آفتاب برای پوست‌های حساس یا مستعد آکنه مناسب هستند؟

 • پوست مستعد آکنه

کرم‌های ضد آفتاب سبب مسدود شدن منافذ می‌شوند. از این رو، انتخاب فرمول‌های بدون روغن برای صورت ضروری است.

 • پوست خشک

برای پوست‌های خشک، می توانید به سراغ مرطوب کننده‌هایی با ضد آفتاب یا ضد آفتاب‌هایی که حاوی مواد آبرسان هستند، بروید.

 • پوست حساس

افرادی که دارای پوست حساس هستند بهتر است یک ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی انتخاب کنند؛ زیرا دارای اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم است که از پوست محافظت می‌کند. این دو ماده کلیدی چشم را نمی سوزاند. آنها با نشستن روی پوست شما، مانعی برای محافظت از شما در برابر نور خورشید تشکیل می‌دهند.

 

کدام کرم ضد آفتاب برای رنگ پوست شما مناسب هستند؟

رنگ پوست شما تا حد زیادی مقدارSPF  را که باید سطح پوست شما را بپوشاند، تعیین می‌کند. به عنوان مثال، اگر پوست روشنی دارید و همیشه یا معمولاً می سوزید، بهتر است از SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. برعکس، اگر پوستی متوسط تا تیره دارید، یا معمولاً برنزه می‌شوید و هرگز نمی‌سوزید، می‌توانید با SPF 15 از پوست خود محافظت کنید.

 

کرم ضد آفتاب     ضد آفتاب برای پوست تیره

 

راه های دیگر برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید

هنگامی که بیرون می‌روید، سعی کنید قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید را با جستجوی سایه به شکلی محدود کنید.

 • پوشیدن لباس مناسب

لباس مناسب همراه با کلاه لبه پهن بپوشید تا تا حد امکان از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. با عینک آفتابی که اشعه های مضر را منحرف می‌کند از چشمان خود محافظت کنید.

 • چتر حمل کنید

اگر نیاز دارید زیر نور خورشید راه بروید، بهتر است یک چتر همراه داشته باشید تا به خوبی از پوست خود محافظت کنید.

چتر برای آفتاب

چه کسانی نیاز به استفاده از ضد آفتاب دارند؟

همه، به بیان ساده! استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب برای افراد هر دو جنس و کودکان نوپا بالای شش ماه توصیه می‌شود. این امر هم در مورد افرادی که قصد برنزه شدن دارند و هم برای افرادی که این هدف را ندارند، صدق می‌کند. به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول زندگی به پوست شما آسیب می‌رساند، چه آفتاب سوخته شوید یا نه.

تنها استثناء، نوزادان کمتر از شش ماه هستند که پوست آنها بسیار حساس است. ساده‌ترین راه برای محافظت از نوزادان در برابر نور خورشید دوری از آن است. استفاده از ساختارهای سایه کالسکه و لباس‎های محافظ در برابر آفتاب توصیه می‌شود.

کرم ضد آفتاب برای کودکان

سخن پایانی

محافظت از پوست با ضد آفتاب یکی از بهترین و مهم ترین اقدامات در مراقبت از پوست است. در معرض اشعه ماوراء بنفش به طور مداوم بودن، پوست شما را مستعد ابتلا به مشکلاتی مانند چین و چروک، آسیب خورشید، آفتاب سوختگی و حتی سرطان می کند. با این حال، انتخاب ضد آفتاب مناسب به حل و پیشگیری از این مسائل کمک می‌کند. هنگام انتخاب یک کرم ضد آفتاب، ممکن است مجبور باشید به عوامل مختلفی از جمله نوع پوست، آلرژی، سطح قرار گرفتن در معرض آفتاب، SPF، فرمولاسیون و مواد تشکیل دهنده، توجه کنید. پیروی از نکات و دستورالعمل های ذکر شده در بالا ممکن است به شما در انتخاب ضد آفتاب مناسب کمک کند

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید