برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

متیل ایزوتیازولینون

امروزه انتخاب و خرید محصولات آرایشی و بهداشتی از بین ده‌ها یا صدها محصول مشابه (با برندها و سازنده های مختلف) که هر کدام ادعاها و مزیت‌های خاصی را مطرح می‌‌کنند، بسیاردشوارشده است. یکی از راه‌های شناخت فرآورده‌ها و پی‌بردن به کیفیت آنها، آشنایی با ویژگی‌ تک‌تک اجزای سازنده آن است. در این مقاله با یکی دیگراز مواد سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی آشنا می شویم.
METHYL ISOTHIAZOLINONE

متیل ایزوتیازولینون چیست؟

ترکیب آلی METHYL ISOTHIAZOLINONE با علامت اختصاری MIT یا MI، دارای فرمولS(CH)2C(O)NCH3 است. متیل ایزوتیازولینون و متیل کلرو ایزوتیازولینون از نگهدارنده‌های معمول ایمن یا (safer preservatives) هستند که در بسیاری از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی مایع یافت می‌شوند. اگر مقدار مجاز آنها در این محصولات استفاده نشود، ممکن است با مسمومیت ریه، واکنش‌های آلرژیک و مسمومیت عصبی همراه شوند.

 

METHYL ISOTHIAZOLINONE

به طور معمول مخلوط 1 به 3 حاصل از MI و CMI با نام تجاری Kathon فروخته می شود. کیتون به صورت محلول غلیظ حاوی 1.5 تا 15 درصد CMI و MI به تولیدکنندگان محصولات بهداشتی و صنعتی داده می شود.

کاربرد METHYL ISOTHIAZOLINONE در مواد آرایشی و بهداشتی چیست؟

ماده METHYL ISOTHIAZOLINONE جهت کنترل رشد میکروب ها در محلول های آرایشی و بهداشتی حاوی آب به کار می رود. از ترکیب MI برای کنترل میکروارگانیسم ها در تولید محصولات آرایشی و پوشش های کاغذی که با مواد غذایی تماس دارند، استفاده می شود. این ماده به عنوان یک عامل ضدمیکروبی در چسب های لاتکس که در تماس با مواد آرایشی یا غذایی هستند، کاربرد دارد. همچنین به عنوان عامل ضد قارچ و جلبک در صنعت تصفیه آب و فاضلاب کار می کند.
پس از انتشار گزارش‌های کمیته علمی کمیسیون اروپا و انجمن درماتیت تماسی آمریکا در مورد ایمنی مصرف‌کننده، حد مجاز استفاده از MI در محصولات خانگی، رنگ‌ها و محصولات آرایشی و بهداشتی اعلام شد. این حد مجاز جهت کاهش اثر آلرژی تماسی و درماتیت تماسی در بیماران حساس به MIT به
انواع مشتقات تیازولینون می باشد.
بر اساس نظر کمیته علمی ایمنی مصرف کننده در سال 2015 در مورد استفاده از متیل ایزوتیازولینون در محصولات آرایشی و بهداشتی محدودیت هایی تنظیم گردید. در محصولاتی که بر روی پوست باقی می ماند (مثل کرم‌ها و لوسیون‌های پوست) استفاده از آن به میزان 7.5ppm محدود شد. حداکثر غلظت در محصولات شستشو (مانند شامپو و ژل) به 0.0015٪ یا 15ppm کاهش یافت.
اگر حساسیت دارید، لازم است برچسب محصولات را بخوانید و از مصرف مواد حاوی متیل ایزوتیازولینون و متیل کلرو ایزوتیازولینون و یا ترکیبی از CMI و MI اجتناب کنید. افرادی که آلرژی ندارند، با توجه به اینکه این مواد از جمله نگهدارنده های با ایمنی بالاتر هستند، می توانند از اینگونه محصولات استفاده نمایند.

مراجع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Methylisothiazolinone
https://www.safecosmetics.org/chemicals/methylisothiazolinone/

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید