برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

متیل پارابن

امروزه انتخاب و خرید محصولات آرایشی و بهداشتی از بین ده‌ها یا صدها محصول مشابه (با برندها و سازنده های مختلف) که هر کدام ادعاها و مزیت‌های خاصی را مطرح می‌‌کنند، بسیاردشوارشده است. یکی از راه‌های شناخت فرآورده‌ها و پی‌بردن به کیفیت آنها، آشنایی با ویژگی‌ تک‌تک اجزای سازنده آن است. در این مقاله با یکی دیگراز مواد سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی آشنا می شویم.
METHYLPARABEN

متیل پارابن چیست؟

ترکیب آلی METHYLPARABEN یکی از رایج ترین انواع پارابن است که به عنوان بخشی از ترکیب پارابن در بیشتر فراورده های آرایشی استفاده می شود. محصولاتی که در تولید آن ها آب به کار رفته محل مناسبی برای رشد میکروب ها می باشد. متیل پارابن به عنوان نگهدارنده از رشد قارچ، کپک و میکروب ها
جلوگیری می کند و به همین دلیل در تولید محصولات آرایشی، بهداشتی و مواد غذایی به کار می رود. این ماده به طور طبیعی در برخی میوه ها یافت می شود و به صورت صنعتی نیز تولید می گردد.

METHYLPARABEN

چند سال است که بررسی دقیقی در مورد تاثیرات پارابن ها به دلیل ارتباط احتمالی با سرطان پستان انجام گرفته و دلایل و مدارک کافی جهت این ارتباط وجود ندارد. ولی توصیه می شود افرادی که حساسیت های شدید پوستی دارند از محصولات حاوی پارابن پرهیز کنند.

فواید استفاده از METHYLPARABEN در محصولات آرایشی و بهداشتی چیست؟

هدف از مخلوط نمودن METHYLPARABEN با دیگر مواد استفاده شده در لوازم آرایشی، جلوگیری از آلوده شدن این محصولات توسط کپک‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌های مضر است. اگر مواد آرایشی فاسد شوند احتمال دچار شدن مصرف کننده به عفونت پوستی زیاد می شود. به همین دلیل پارابن ها به محافظت از شما در برابر عفونت کمک می کنند.

استفاده از پارابنها در برخی محصولات آرایشی مانند مرطوب کننده ها، لوسیون ها، محصولات مراقبت از مو، کرم ها و ژل های اصلاح رایج است. وجود آب، ویتامین ها و مواد مغذی در محصولات آرایشی باعث تغذیه پوست می شود. البته این مواد محیط مناسبی را برای رشد میکروارگانیسم ها و میکروب ها فراهم می کند. بنابراین استفاده از پارابن ها به عنوان مواد نگهدارنده برای فراورده های آرایشی ضروری است.

هر بار که در ظرف حاوی محصولات آرایشی و بهداشتی برای استفاده باز می شود، باکتری های جدیدی وارد محصول می گردد. وظیفه متیل پارابن آن است که از رشد باکتری ها جلوگیری کند. بنابراین هم از مصرف کننده در برابر عفونت یا تحریک پوستی محافظت می کند و هم عمر مفید محصول طولانی تر می شود.

مراجع:

https://www.webmd.com/beauty/what-to-know-about-
methylparaben#:~:text=Methylparaben%20is%20one%20of%20the,preservative%
20or%20an%20antifungal%20preservative.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید