برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

پروپیل پارابن

امروزه انتخاب و خرید محصولات آرایشی و بهداشتی از بین ده‌ها یا صدها محصول مشابه (با برندها و سازنده های مختلف) که هر کدام ادعاها و مزیت‌های خاصی را مطرح می‌‌کنند، بسیاردشوارشده است. یکی از راه‌های شناخت فرآورده‌ها و پی‌بردن به کیفیت آنها، آشنایی با ویژگی‌ تک‌تک اجزای سازنده آن است. در این مقاله با یکی دیگراز مواد سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی آشنا می شویم.
PROPYLPARABEN

پروپیل پارابن چیست؟

ترکیب آلی PROPYLPARABEN نوعی پارابن با فرمول C10H12O3 است که در گروه مواد نگهدارنده جای دارد. این گروه شامل بوتیل پارابن، ایزوبوتیل پارابن و متیل پارابن نیز می شود. پارابن ها از رشد قارچ‌ها، باکتری‌ها و مخمرها که باعث فساد، عفونت و خرابی محصولات می شوند، جلوگیری می نمایند. این مواد به طور طبیعی در برخی از حشرات و در بسیاری از گیاهان، میوه ها و سبزیجات مانند خیار، گیلاس، هویج، زغال اخته و پیاز به شکل اسید p-هیدروکسی بنزوئیک یا PHBA یافت می شوند.

همچنین PHBA در بدن ما با تجزیه اسیدهای آمینه خاص تشکیل می شود. پارابن‌هایی که در لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند، مشابه پارابن‌های موجود در طبیعت بوده و به سرعت توسط بدن از بین می‌روند.

 

PROPYLPARABEN

برخی از تولید کنندگان محصولات زیبایی، برندها و داروخانه‌های بازار انبوه اعلام می کنند که محصولات آن ها در قفسه های فروشگاه ها بدون پارابن هستند. به نظر می رسد این نظریه حاکی از بد یا خطرناک بودن پارابن است. در صورتیکه لازم نیست به طور کامل از آنها اجتناب گردد.

نقش PROPYLPARABEN در محصولات آرایشی چیست؟

نقش PROPYLPARABEN به عنوان نگهدارنده در محصولات آرایشی، جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های مضر و کمک به افزایش ماندگاری و ایمنی آنها می باشد. بیشتر پارابن ها، از جمله پروپیل پارابن ها، در بسیاری از محصولات رایج مراقبت از پوست، فرآورده های بهداشتی و مراقبت شخصی یافت می شوند. اغلب مردم در حال حاضر از محصولاتی که حاوی این مواد است، استفاده می کنند. اکثر این محصولات مانند کرم ها، لوسیون ها و شامپوها مورد مصرف روزانه ما هستند.
به طور معمول هیچ ماده ای وجود ندارد که با پروپیل پارابنها تداخل منفی داشته باشد. محصولات حاوی آب، مستعد فاسد شدن در اثر رشد قارچ‌ها یا باکتری‌ها است که می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند تغییر رنگ، بوی بد یا خراب شدن محصول شود. استفاده از یک محصول آرایشی مملو
از باکتری می تواند منجر به تحریک پوست یا حتی عفونت شود. پروپیل پارابن، از رشد میکروارگانیسم های مضر جلوگیری کرده و خطر آلودگی میکروبی را کاهش می دهد.

 
مراجع:

https://www.byrdie.com/propylparabens-for-skin-the-complete-guide-
5089345#:~:text=Do%20propylparabens%20have%20any%20benefits,and%20to%
20increase%20shelf%20life.
https://en.wikipedia.org/wiki/Propylparaben

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید