برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

آشنایی با انواع مکمل‌های تقویتی بدن

مکمل‌های تقویتی بدن به بهترین مکمل‌های غذایی گفته می‌شود که می‌توانند عملکرد یک یا چند عضو بدن را بهبود ببخشند. اگر افراد در سنین مختلف با عارضه‌ها یا علائمی ناشی از عدم عملکرد صحیح اندام‌های خود مواجه باشند، ضعف عضلانی داشته باشند یا حتی دچار گرفتگی عضلات شوند، قطعاً باید مکمل‌های تقویتی را دریافت کنند؛ ترکیباتی که به سلامت آنها کمک می‌‌کنند. اگر چه مکمل‌های تقویتی بدن، عملکردی غیر از تقویت کردن بدن ندارند اما با این حال، محققان توصیه کرده‌اند مصرف هرگونه مکمل تحت نظر پزشک متخصص یا با مشورت دکتر داروساز انجام گیرد.
انواع مکمل تقویتی

مهم‌ترین مکمل های تقویتی بدن برای همه

اگر تغییرات سبک زندگی نمی‌تواند سلامت بدنی شما را تامین کند، شاید مصرف مکمل‌های تقویتی بدن، تنها راهکار برای شما باشد. مکمل‌‌های تقویت کننده به شما کمک می‌کنند که به اهداف سلامتی خود دست پیدا کنید. اگر مکمل‌ها را بدون مشورت یا بدون هیچ آگاهی قبلی مصرف کنید و حتی اگر مقدار بیشتری از مکمل را دریافت کنید، ممکن است آسیب‌هایی به همراه داشته باشد. به دلیل اهمیت مصرف بهترین مکمل‌های تقویتی در سلامت بدن، در این مطلب، مهم‌ترین مکمل‌ها و مواد غذایی را معرفی می‌کنیم که در این راه به شما کمک می‌کند.

مکمل‌های تقویتی بدن به تمام افراد، به ویژه افراد مسن کمک می‌کند تا از صدمات وارد شده به بدن آنها جلوگیری کنند. همچنین مکمل‌های غذایی تقویتی موجب تقویت استخوان‌ها، کنترل سطح قند خون، رسیدن به وزن سالم، کاهش درد مفاصل و بهبود عملکرد قلب در راستای تنظیم کلسترول خون خواهد شد. مهم‌ترین مکمل‌های تقویتی بدن عبارتند از:

۱- مکمل‌های تقویتی بدن حاوی پروتئین

گروه اول از مهم‌ترین مکمل‌های تقویتی برای تمام افراد، به ویژه ورزشکاران و افراد مسن، مکمل‌های پروتئین‌دار است. مکمل‌های پروتئین معمولاً از پروتئین آب پنیر به دست می‌آیند و محبوب‌ترین مکمل برای ورزشکاران محسوب می‌شوند. برای آن دسته از افرادی که رژیم گیاهخواری دارند، پروتئین‌ها حاوی اسیدهای آمینه بسیار توصیه شده است. انواع مکمل‌های پروتئین در گروه مکمل‌های تقویتی بدن را در داروخانه ها مشاهده می‌کنید. این که کدام یک از مکمل‌ها برای شرایط شما مناسب‌تر است، نیاز به مشورت با پزشک یا دکتر داروساز در داروخانه دارد.

 

مکمل غذایی حاوی پروتئین

مکمل پروتئین

 

بیشتر بخوانید: بهترین مکمل‌های انرژی را چگونه به بدن کمک می‌کنند؟

 

۲- مکمل‌های حاوی کراتین

دومین گروه از بهترین مکمل‌های تقویتی بدن، مکمل‌های حاوی کراتین هستند. کراتین می‌تواند توان بدنی را به شما بازگرداند و رطوبت عضلات را افزایش دهد؛ بنابراین یک عامل عضله‌ساز در ورزشکاران نیز محسوب می‌شود. مکمل‌های حاوی کراتین برای حفظ استخوان‌ها و عضلات برای فعالیت‌های شدید توصیه شده است.

 

مکمل‌های حاوی کراتین

مکمل‌های کراتین

 

۳- مکمل‌های حاوی ویتامین D

بهترین منبع برای دریافت ویتامین D و جلوگیری از بسیاری از علائم کمبود این ویتامین، نور خورشید است. اگر به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار دارید، نیازی به مکمل‌های تقویتی بدن حاوی ویتامین D نخواهید داشت؛ اما اگر در کشورهایی زندگی می‌کنید که نور کافی خورشید را در اختیار ندارند، قطعاً به این مکمل‌ها نیاز پیدا خواهید کرد. برای این گروه از افراد، مصرف غذاهای دریایی حاوی ویتامین D توصیه می‌شود.

 

ویتامین دی

ویتامین دی برای تقویت بدن

 

۴- مکمل‌های حاوی ویتامین K2

ویتامین‌های گروه K1 و K2، دسته دیگری از بهترین مکمل‌های تقویتی بدن هستند. این گروه از ویتامین‌ها در سبزیجات برگ سبز وجود دارند. مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین K از منابع گیاهی می‌تواند موجب استحکام استخوان‌های شما شود. مصرف این مکمل‌ها، سطح کلسیم داخل خون را که موجب رسوب و سکته مغزی و قلبی می‌شود، تنظیم خواهد کرد، گفتنی است مصرف این نوع مکمل‌ها هم باید تحت نظر پزشک انجام شود.

 

مکمل تقویتی

مکمل‌های حاوی ویتامین K2 و D

 

۵- مکمل‌های تقویتی حاوی بتا آلانین

دسته دیگری از بهترین مکمل‌های تقویتی بدن حاوی بتا آلانین هستند. این اسید آمینه به طور طبیعی به استقامت و عضله‌سازی کمک می‌کند. تاثیرات بتا آلانین به اندازه تاثیرات مکمل‌های کراتین به اثبات نرسیده است اما به نظر می‌رسد در کاهش اسید لاکتیک موثر باشد؛ چیزی که موجب خستگی عضلات شما خواهد شد.

بتا آلانین یک اسید آمینه غیر ضروری برای بدن است که در کبد ساخته می‌شود. برای دریافت مقدار مشخصی از این اسید آمینه می‌توانید محصولات گوشتی نظیر گوشت گاو و یا گوشت مرغ را مصرف کنید. این اسید آمینه نقش مهمی در سلامتی عضلات دارد. افرادی که ورزشکار هستند یا تمرینات قدرتی انجام می‌‌دهند، برای سلامت بدن خود باید مکمل‌های تقویتی بدن حاوی بتا آلانین را مصرف کنند. مقدار استاندارد برای مصرف این مکمل در طول روز حدود ۴ تا ۶ گرم است. این مقدار برای ورزشکارانی است که به طور پیوسته، تمرین و ورزش می‌کنند و تحقیقات بیشتری لازم است تا اثبات کند قدرت تاثیرگذاری مکمل بتا آلانین در فعالیت‌های بیشتر از ۲۵ دقیقه، مثبت است یا خیر؟

 

مکمل‌های تقویتی

مکمل‌های تقویتی حاوی بتا آلانین

 

۶-مکمل‌های حاوی منیزیم

منیزیم، یکی از مهم‌ترین عناصر تغذیه‌ای برای بدن است. مکمل‌های تقویتی بدن که حاوی این عنصر مغذی باشند در سلامت استخوان‌ها، سیستم عصبی، تامین انرژی برای فعالیت‌ها و کنترل قند خون بسیار موثر هستند. تحقیقات نشان داده است که مکمل‌های حاوی منیزیم در بهبودی و انقباض عضلات مفید هستند و تاثیر مثبتی در فشار خون دارند. به طور طبیعی، ماده غذایی منیزیم در دانه‌‌های خوراکی، آجیل‌ها و سبزیجات برگ‌دار، شکلات و قهوه وجود دارد؛ اما اگر افراد نمی‌توانند با مصرف مواد غذایی این ماده را دریافت کنند، الزاماً مکمل‌های تقویتی بدن حاوی منیزیم برای آنها توصیه می‌شود.

 

مکمل تقویت بدن

مکمل‌ منیزیم

 

۷- مکمل‌های تقویتی بدن بر اساس اسید آمینه گلوتامین

اسید آمینه گلوتامین یکی از فراوان‌ترین اسیدهای آمینه در بدن است و نقش مهمی در سلامت متابولیک ایفا می‌‌کند. وجود این اسیدهای آمینه در بدن برای سلامت، ضروری هستند. تصور می‌شود نقش اصلی مکمل‌های تقویتی بدن حاوی گلوتامین در نقش آنتی اکسیدانی آنها و همچنین کمک به انتقال نیتروژن در بدن باشد. مصرف این نوع مکمل برای ورزشکارانی که تمایل دارند متابولیسم پروتئین در عضلات خود را بهبود ببخشند، توصیه شده است. مصرف این اسید آمینه دارای محدودیت‌‌هایی است و باید با دستور پزشک انجام گیرد. مقدار دریافتی دوز این اسید آمینه برای افراد مختلف، متفاوت است.

 

مکمل‌های تقویتی بدن

مکمل‌های تقویتی بر اساس گلوتامین

 

چرا به مصرف بهترین مکمل‌های تقویتی بدن نیاز داریم؟

مهم نیست که سن و یا اهداف سلامتی شما چه چیزهایی باشند، افزایش توان توده عضلانی می‌تواند به سلامتی کلی شما منتهی شود. اگرچه تغییر در رژیم غذایی و رژیم ورزشی شما می‌تواند مفید باشد، ممکن است برای رسیدن به اهداف مورد نظرتان، کافی نباشد. بنابراین، یک مکمل طبیعی مانند موارد بالا می‌تواند یک افزودنی بی‌خطر در رژیم روزانه شما باشد و به شما در تقویت بدنی، متابولیسم و ​​بهبود تحرک، کمک کند. قبل از شروع مصرف هر رژیم غذایی حاوی بهترین مکمل‌های تقویتی بدن مهم است که ابتدا با پزشک و مشاور تغذیه‌ای صحبت کنید.

این کار به این دلیل است که اگر مشکل پزشکی مزمن دارید و یا داروهای خاصی را برای برخی بیماری‌ها مصرف می‌کنید، ممکن است با تداخل مکمل‌ها با داروها مواجه شوید. بنابراین اگر چنین است، فقط رژیم غذایی خود را تا حد ممکن سالم نگه دارید؛ این کار با افزودن مقدار زیادی فیبر، پروتئین و سایر مواد مغذی حفظ کنید و بیشتر ساعات روز را فعال باشید تا ماهیچه‌های خود را تا حد امکان، قوی نگه دارید و نیازی به مصرف مکمل‌های تقویتی بدن نداشته باشید.

اگر می توانید یک یا دو مکمل غذایی را به برنامه تغذیه‌ای خود اضافه کنید، ممکن است مزایای دیگری از مکمل‌های غذایی را نسبت به رژیم غذایی عادی تجربه کنید و برنامه ورزش به تنهایی می‌تواند باعث افزایش قدرت شود. هر رژیمی که شما رعایت می‌کنید، می‌تواند تغییری ایجاد کند و این امر به شما کمک می‌کند تا سلامت کلی خود را بهبود ببخشید. همچنین می‌توانید از مکمل‌های افزایش قدرت بدنی برای بالا بردن توان خود استفاده کنید.

 

سخن پایانی

بهترین مکمل‌های تقویتی بدن ترکیباتی هستند که به عملکرد بهتر بدن کمک می‌کنند و انرژی از دست رفته را باز می‌گردانند. اگر احساس ضعف و خستگی می‌کنید و یا در گروه ورزشکاران قرار دارید و نیاز به تامین انرژی بیشتر را احساس می‌کنید، قطعاً  باید بهترین مکمل‌های تقویتی را دریافت کنید. مکمل‌های تقویتی به دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. اگر ورزشکار هستید باید به تقویت عضلات خود فکر کنید، در غیر اینصورت بهترین مکمل‌های تقویتی برای تقویت کردن پوست و مو، رشد ناخن‌ها، جلوگیری از آسیب‌های مفصلی، کمک به غضروف‌سازی و ترمیم استخوان و نمونه‌های دیگر برای شما مفید است. ما در سامانه آنلاین نسخه اول با مقایسه انواع مکمل‌های غذایی افزاینده توان و انرژی موجود در بازار، به شما برای انتخاب آگاهانه مناسب‌ترین محصول کمک می‌کنیم.

 

منابع:

https://top10supps.com/best-strength-supplements

https://www.coachmag.co.uk/nutrition/supplements/3910/the-7-best-supplements-to-support-your-training

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای (Saw Palmetto) چیست و چه خواصی دارد

نخل اره ای یا ساوپالمتو یک درخت نخل کوتاه، بومی مناطق جنوب شرقی آمریکای شمالی است. نخل اره ای برای درمان بزرگی پروستات، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. برخی نیز از مکمل این گیاه برای تقویت میل جنسی، افزایش باروری و کاهش التهاب استفاده می‌کنند و نتایج آخرین تحقیقات اثرات ضد سرطانی آن را تایید کرده‌اند.

ادامه مطلب
انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب دندان شما

انتخاب مسواک مناسب برای دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می کند. انتخاب صحیح مسواک می تواند از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری کرده و در نتیجه به تقویت سلامت کلی بدن کمک شایانی نماید. انتخاب مسواک با اندازه، شکل و سفتی مناسب برای هر فرد، می تواند به تمیز کردن کامل و موثر دندان ها و لثه ها کمک کند. مسواک های با موهای نرم، به لثه ها آسیب نمی رسانند و در عین حال قادر به حذف پلاک و جرم دندانی هستند.

ادامه مطلب
درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

درمان‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندانی

انواع رو‌ش‌های خانگی برای کاهش حساسیت دندان وجود دارد. حساسیت دندان، یک مشکل شایع است که با استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان ضدحساسیت و روش‌های دندان پزشکی قابل کنترل است. در کنار این روش‌ها درمان‌های خانگی مانند استفاده از سیر، زردچوبه، محلول آب و نمک و… وجود دارد که با از بین بردن باکتری‌های دهان و همچنین کاهش التهاب لثه به رفع حساسیت دندانی کمک می‌کنند.

ادامه مطلب
خمیر دندان ضدحساسیت

خمیر دندان ضدحساسیت

خمیردندان‌های ضدحساسیت دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند در کاهش حساسیت دندان‌ها نقش مهمی ایفا کنند. این محصولات حاوی مواد مسدودکننده‌ای هستند که قادرند مجاری میکروسکوپی موجود در دندان، که به بافت‌های حساس آن متصل می‌شوند، را مسدود کنند. این فرایند از انتقال محرک‌های دردناک مانند سرما، گرما یا اسیدهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به عصب دندان جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، احساس درد و حساسیت دندان کاهش می‌یابد. با این وجود، باید توجه داشت که خمیردندان‌های ضدحساسیت تنها برای درمان حساسیت‌های خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند و نمی‌توانند جایگزین درمان‌های پزشکی و تخصصی برای حساسیت‌های شدیدتر باشند. در مواردی که حساسیت دندان شدید است، ممکن است نیاز به درمان‌های پیشرفته‌تری مانند پر کردن، ترمیم یا روکش دندان باشد.

ادامه مطلب
سبد خرید