برای خرید کالا های سلامت در جشنواره زمستانه نسخه اول شرکت کنید.

انواع عفونت‌های قارچی پوست و گزینه‌های درمان

عفونت‌های قارچی بخشی از مهمترین و رایج ترین بیماری‌های پوست از سنین کودکی تا بزرگسالان را شامل می‌شوند. برخی از این عفونت‌ها علائم بسیار آزار دهنده‌ای دارند ولی برخی دیگر کمتر مخرب و آسیب رسان می‌باشند. در این مطلب درباره نحوه بروز این عفونت‌ها، علائم و نقاط رایج بدن که بیشتر درگیر می‌شوند، تصاویر مرتبط و نکاتی در جهت شناخت، پیشگیری و درمان آن‌ها آمده است. با انتخاب آگاهانه محصولات بهداشتی و مراقبتی می‌توانید از شر بسیاری از این عفونت‌های آزار دهنده در امان باشید.

اگرچه میلیون‌ها گونه قارچ وجود دارد، اما فقط حدود 300 منبع معتبر از آن‌ها می‌تواند در انسان باعث عفونت شود. انواع مختلفی از عفونت‌های قارچی وجود دارد که می‌توانند پوست شما را تحت تأثیر قرار دهند.

در این مقاله، ما برخی از رایج ترین عفونت‌های قارچی پوست و راه‌های درمان و پیشگیری از آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

عفونت قارچی پوست چیست؟

قارچ‌ها در همه جا زندگی می‌کنند. آن‌ها را می‌توان در گیاهان، خاک و حتی روی پوست شما یافت. این موجودات میکروسکوپی روی پوست شما معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کنند، مگر این‌که سریعتر از حالت طبیعی تکثیر شوند یا از طریق بریدگی یا ضایعه به پوست شما نفوذ کنند.

از آنجا که قارچ‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب رشد می‌کنند، عفونت‌های قارچی پوست اغلب می‌توانند در مناطق عرق کرده یا مرطوب ایجاد شوند که جریان هوای چندانی ندارند. برخی از نمونه‌ها شامل پا، کشاله ران و چین‌های پوست است.

اغلب، این عفونت‌ها به عنوان یک بثورات پوسته پوسته یا تغییر رنگ پوست ظاهر می‌شود که اغلب خارش دارد.

برخی از عفونت‌های قارچی پوست بسیار شایع هستند. اگرچه عفونت می‌تواند آزاردهنده و ناراحت کننده باشد، اما معمولاً جدی نیست.

عفونت‌های قارچی پوست اغلب از طریق تماس مستقیم منتقل می‌شوند. این می‌تواند شامل تماس با قارچ‌ها روی لباس یا وسایل دیگر، یا روی یک شخص یا حیوان باشد.

تصویر قارچ پوستی

شایع‌ترین عفونت‌های قارچی پوست کدامند؟

بسیاری از عفونت‌های قارچی رایج می‌توانند پوست را تحت تأثیر قرار دهند. علاوه بر پوست، یکی دیگر از مناطق مشترک عفونت‌های قارچی، غشاهای مخاطی است. برخی از این موارد عفونت قارچی واژن و برفک دهان است. در زیر، برخی از رایج ترین انواع عفونت‌های قارچی که می‌توانند بر پوست تأثیر بگذارند را بررسی می‌کنیم.

کرم حلقوی بدن (tinea corporis)

برخلاف نامش، کرم حلقوی ناشی از قارچ است نه کرم. معمولاً در ناحیه تنه و اندام رخ می‌دهد. کرم حلقوی در نواحی دیگر بدن می‌تواند نام‌های متفاوتی داشته باشد، مانند خارش پای ورزشکار

علامت اصلی کرم حلقوی، بثورات حلقه‌ای شکل با لبه‌های کمی برجسته است. پوست داخل این بثورات دایره‌ای معمولاً سالم به نظر می‌رسد. بثورات می‌تواند گسترش یابد و اغلب خارش دارد.

کرم حلقوی یک عفونت قارچی شایع پوست است و بسیار مسری است. اما جدی نیست و معمولاً می‌توان با کرم ضد قارچ درمان کرد.

عفونت قارچی پوستی

پای ورزشکار (tinea pedis)

پای ورزشکار یک عفونت قارچی است که روی پوست پای شما، اغلب بین انگشتان پا تأثیر می‌گذارد.

علائم معمولی پای ورزشکاران عبارتند از:

خارش یا احساس سوزش و سوزش بین انگشتان پا یا کف پا

پوستی که قرمز، پوسته پوسته، خشک یا پوسته پوسته به نظر می‌رسد.

پوست ترک خورده یا تاول زده

در برخی موارد، عفونت می‌تواند به مناطق دیگر بدن شما نیز سرایت کند. نمونه‌ها شامل ناخن، کشاله ران یا دستان شما (tinea manuum)

است.

پای ورزشکار (tinea pedis)

خارش ناگهانی (tinea cruris)

خارش جوک یک عفونت قارچی پوست است که در ناحیه کشاله ران و ران رخ می‌دهد. بیشتر در مردان و پسران نوجوان شایع است. علامت اصلی یک بثورات قرمز خارش دار است که معمولاً در ناحیه کشاله ران یا در ناحیه فوقانی داخلی ران شروع می‌شود. بثورات ممکن است بعد از ورزش یا سایر فعالیت‌های بدنی بدتر شود و به باسن و شکم گسترش یابد.

پوست آسیب دیده نیز ممکن است پوسته پوسته یا ترک خورده به نظر برسد. مرز خارجی بثورات می‌تواند کمی برجسته و تیره تر باشد.

خارش ژوک یا ناگهانی

کرم حلقوی پوست سر (tinea capitis)

این عفونت قارچی روی پوست سر و ساقه موهای مرتبط با آن تاثیر می‌گذارد. این بیماری در کودکان خردسال شایع است و باید با داروهای خوراکی تجویز شده و همچنین شامپوهای ضد قارچ درمان شود. علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

لکه‌های طاسی موضعی که ممکن است پوسته پوسته یا قرمز به نظر برسند.

پوسته پوسته شدن و با خارش همراه است.

حساسیت یا درد مرتبط با لکه‌ها

Tinea versicolor

Tinea versicolor ، که گاهی اوقاتpityriasis versicolor نیز نامیده می شود

یک عفونت قارچی/ مخمری پوستی است که باعث ایجاد لکه‌های بی رنگ بیضی شکل روی پوست می‌شود. علت آن رشد بیش از حد یک نوع خاص قارچ به نام مالاسزیا است که به طور طبیعی در پوست حدود 90 درصد از بزرگسالان وجود دارد.

این لکه‌های رنگی پوست اغلب در پشت، قفسه سینه و بالای بازوها ایجاد می‌شود. آن‌ها ممکن است روشن‌تر یا تیره‌تر از بقیه پوست شما باشند و می‌توانند قرمز، صورتی، برنزه یا قهوه‌ای باشند. این تکه‌ها می‌توانند خارش دار یا پوسته پوسته شوند.

در تابستان یا در مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب بیشتر محتمل است. گاهی اوقات این بیماری می‌تواند پس از درمان عود کند.

 کرم حلقوی پوست سر

کاندیدیازیس پوستی

این یک عفونت پوستی است که توسط قارچ‌های کاندیدا ایجاد می‌شود. این نوع قارچ‌ها به طور طبیعی در بدن ما و درون آن وجود دارند. هنگامی که بیش از حد رشد می‌کند، عفونت می‌تواند رخ دهد.

عفونت‌های پوستی کاندیدا در نواحی گرم، مرطوب و تهویه ضعیف رخ می‌دهد. برخی از نمونه‌های مناطق معمولی که می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند شامل زیر سینه‌ها و چین‌های باسن است، مانند بثورات پوشک.

علائم عفونت کاندیدا روی پوست می‌تواند شامل موارد زیر باشد::

بثورات قرمز

خارش

جوش‌های قرمز کوچک

 کاندیدیازیس پوستی

Onychomycosis (tinea unguium)

یک عفونت قارچی ناخن شما است. این می‌تواند ناخن‌های دست یا پا را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه عفونت ناخن‌های پا بیشتر شایع است.

اگر ناخن‌های زیر دارید.

تغییر رنگ داده، معمولاً زرد، قهوه‌ای یا سفید است

شکننده یا به راحتی می‌شکنند

ضخیم شده

داروهای تجویزی اغلب برای درمان این نوع عفونت مورد نیاز است. در موارد شدید، پزشک ممکن است قسمتی یا تمام ناخن آسیب دیده را بردارد.

Onychomycosis-tinea-unguium

در این مقاله با انواع بیماری‌های قارچی آشنا شدید. این مشکلات پوستی که بر اثر تجمع و وجود قارچ‌ها روی قسمتی از بدن رخ می‌دهد. به سادگی با تمیز نگه داشتن تمام قسمت‌های بدن و استفاده از مرطوب کننده‌های مناسب،‌قابل پیشگیری هستند. گاهی استفاده منظم از یک شوینده صحیح، مرطوب کننده و آبرسان مناسب،‌ مانع از خشکی، آلودگی و حتی تجمع میکروب‌ها و قارچ بر روی سطح پوست می‌شود.

سخن پایانی

ما در داروخانه آنلاین نسخه اول با عرضه انواع محصولات پاک کننده و پاک سازی کننده پوست و همچنین فرآورده‌های مرطوب کننده و آبرسان و محصولات مراقبتی ورزشکاران، آقایان و کودکان، به شما در پاکیزه نگه داشتن همه نقاط بدن و جلوگیری از انواع مشکلات و بیماری های پوستی کمک می‌کنیم.

همچنین با ارائه اطلاعات علمی و جامع و مشاوره‌های تخصصی انتخاب آگاهانه و متناسب با نیازتان را برایتان به ارمغان می‌آوریم.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

شماره تلفن شما منتشر نخواهد شد. ما از این طریق شما رو به محض دریافت پاسخ مطلع می‌کنیم.
بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتواهای مربوط به این مقاله

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

انواع روش‌های سریع جوانسازی پوست صورت: کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت رخ داده است. از جمله می‌توان به روش‌هایی مانند کربوکسی تراپی، پروفایلو و مزونیدلینگ اشاره کرد. این روش‌ها با تحریک سلول‌های پوست و القای تولید کلاژن و الاستین، باعث کاهش چین و چروک‌های ظریف، بهبود تراکم و ارتجاع پوست می‌شوند. عوارض آن‌ها معمولاً خفیف و گذرا است. قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با متخصص پوست مشورت کنید تا با در نظر گرفتن وضعیت پوستتان، مناسب‌ترین روش جوان‌سازی برایتان پیشنهاد شود. در این مقاله، به معرفی جامع و کامل نوآورانه‌ترین روش‌های غیرجراحی جوان‌سازی پوست صورت می‌پردازیم و مزایا و نحوه انجام آنها را معرفی بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست

پوست به عنوان یک لایه محافظ بدن، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا سلامت و جوانی خود را حفظ کند. امروزه استفاده از درمان‌ها و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی به دلیل کم عارضه بودن، بسیار محبوب شده است. گیاهانی مانند گل محمدی، آلوئه‌ورا و رزماری حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد، از پوست در برابر پیری زودرس محافظت می‌کنند. همچنین این گیاهان سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و با بهبود ساختار پوست، برای درمان چین و چروک‌ها مفیدند. در این مقاله به معرفی کاربرد انواع گیاهان دارویی برای جوانسازی پوست می‌پردازیم.

ادامه مطلب
برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

برای جوانسازی پوست چه کنیم؟ سلول‌های بنیادی یا PRP

جوان‌سازی پوست، فرایندی چند مرحله‌ای برای بازگرداندن رطوبت، ارتجاع و درخشندگی به پوست است. در ابتدا باید لایه‌های سطحی و آسیب‌دیده پوست برطرف شود تا لایه‌های تازه و سالم ظاهر گردند. امروزه روش‌های متنوع غیرجراحی و جراحی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. یکی از کلیدی‌ترین مراحل جوان‌سازی پوست، برطرف کردن لایه‌های مرده و آسیب‌دیده پوستی است تا لایه‌های تازه و سالم جایگزین شوند. در این مقاله به بررسی دستگاه‌های جواسازی پوست پیشرفته و خانگی، جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی و تزریق خون می‌پردازیم.

ادامه مطلب
جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوانسازی پوست با روش‌های خانگی: ماسک خانگی، یخ درمانی

جوان‌سازی طبیعی پوست در منزل با استفاده از مواد غذایی و روش‌هایی ساده، گزینه‌ای مقرون به صرفه و در دسترس برای همگان است. ماسک‌هایی از میوه‌ها و سبزی‌ها با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، پوست مرده و آلودگی‌ها را از بین برده و پوست را تمیز و روشن می‌کنند. همچنین یخ‌درمانی با ماساژ یخ بر روی پوست، گردش خون را بهبود داده و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی شده که نتیجه آن پوستی شاداب، نرم و جوان است. این روش‌های ساده و خانگی می‌توانند با استمرار، به نرمی، جوانی و زیبایی پوست شما افزوده شوند.

ادامه مطلب
سبد خرید